LEIDSCH DAGBLAD; N°. 4666. A0. 1875. Donderdag 29 April. STADS- BERICHTEN. WARE PHILANTHROPIE. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Noramersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADYERTEiNTUEN: Van 16 regelsf 1.06. Iedere regel meer0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat, wegens nood zakelijke herstellingen aan de LEIDERDORPSCHE BRUG, de passage over die brug voor rijtuigen, paarden en vee, van Donderdag den 29sten April e. k., gedurende zes weken GESLOTEN zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 April 1875. Overdrijving werkt alüjd schadelijk, ook in het goede, dat zij len laatste zelfs in een ondeugd doet ontaarden. Daarin ligt ongetwijfeld de reden van het ver schijnsel dat men in onze dagen zoo voorzichtig is geworden met het gebruik van het woord „philanthropie". Toch zal niemand willen beweren, dat het af keurenswaardig is, den medemënsch blijken van zijp genegenheid te geven, waar dat noodig is ook in een anderen vorm dan woorden alleen, mits men zich wachte voor ziekelijke overdrijving, waarvan reeds zoo menigeen een hoog leergeld heeft gegeven en waaraan men instellingen te danken had die, op een ongezonden grondslag ge vestigd, veeleer strekten om hen, die er de voor- deelen van genoten, te verwennen en te bederven, <lan hun wezenlijk welzijn te bevorderen, een overdrijving, waardoor het mogelijk wordt dat een bedelaar ook heden ten dage zijn die voorbeelden nog zoo zeldzaam niet bij zijn overlijden een eerlijk bijeengebracht kapitaaltje nalaat. Zulke lieden doen der maatschappij veel, oneindig veel kwaad, ware het alleen omdat zij hun, die zich op allerlei wijze aan de beoefening van ware philanthropie trachten te onttrekken, daartoe een uitstekend voorwendsel aan de hand geven. Maar des te aangenamer indruk maakt het dan ook, op te merken welke schoone vruchten een in ons midden gevestigde instelling afwerpt, waarbij er is met nadruk op gewezen het philanthi episch karakter bij voorkeur op den voor grond treedt. Behoeven wij er nog bij te voegen, dat wij, deze woorden nederschrijvende, hel oog hebben gevestigd op de Kweekschool voor de Zeevaart? Vooral na het verslag van de belangrijke vergadering der Vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei dier inrichting, in ons noinmer van 21 dezer opgenomen, zal dat wel onnoodig z'yn. Is Leiden terecht fier op het bezit van de eerste hoogeschool des lands, de Kweekschool voor de Zeevaart mag zeker een tweede parel aan de kroon onzer stedemaagd worden genoemd. Treedt hij de eerste instelling de wetenschap op den voorgrond, bij de laatste zit een gezonde philan thropie voor, terwijl beide stichtingen bij uitne mendheid nationaal mogen heeten. Niet minder dan 112 knapen traden in het afgeloopen jaar van de Kweekschool in 's Rijks zeedienst. Een veelbeteekenend cijfer, vooral wan neer men bedenkt, dat het den meesten hunner aan de gelegenheid zou hebben ontbroken om tot een nuttig lid der maatschappij op te groeien, indien de Kweekschool hun daartoe den weg niet bad geopend. Zeker, de gelden, aan onze zeevaart school geschonken, leveren ruimen interest op, die het land ten goede komt in den vorm der diensten, door de kweekelingen later als ervaren zeelieden bewezen. Dat er aan knappe varensgezellen gebrek be staat is een uitgemaakte zaak, zoowel voor de marine als voor de koopvaardij. Immers nog wei nige maanden geleden werden er van oorlogs vaartuigen op onze binnenwateren vergeefsche pogingen gedaan om jongelieden voor de vloot aan te werven. En wat de koopvaardij betreft, in het dezer dagen verschenen rapport der uit de Tweede Kamer benoemde commissie van enquête wordt een treurig tafereel opgehangen van den toestand der koopvaardijvloot, ook voor een ge deelte te wijten aan gebrek aan degelijke zeelieden. De Kweekschool mag dus in meer dan één opzicht nationaal heeten; nationaal omdal zij openstaat voor mingegoede knapen uit alle oorden des lands; nationaal ook omdat de diensten, later door hare gewezen kweekelingen hetzij bij de marine, hetzij bij de koopvaardij te bewijzen, het geheele volk ten bate komen; nationaal ein delijk omdat door haar die kern van kloeke zee lieden kan worden in stand gehouden, die, moge zij in de laatste jaren meer en meer zijn afge nomen, hier te lande toch zoo eigenaardig thuis behoort en door de geheele geschiedenis van ons vaderland zoo krachtig op den voorgrond treedt. Dat het niet ontbreekt aan hen, die belang stellen in deze schoone inrichting, getuigde in de eersle plaats de tegenwoordigheid ter algemeene vergadering van den eerevoorzitler der Vereeniging, Z. K. H. Prins Hendrik en van den minister van marine. Ditmaal had die vergadering een meer dan gewone beteekenis; zij schonk het verdienstelijk lid der hoofdcommissie, die het jaarverslag uit bracht, de gelegenheid om in tegenwoordigheid van den doorluchtigen opperbevelhebber der vloot en van het hoofd van het marine-departement, namens commissarissen le wijzen op het wensche- lijke van de afschaffing der lijfstraffen. Dat woord was hier bij uitnemendheid op zijn plaats. Het lag zoo geheel op den weg van hen, wien het toezicht over de zoo bij uitnemendheid phi- lanthropische stichting is toevertrouwd, zich te verklaren tegen het voortbestaan van en gebruik, ten eenenmale in strijd met het gevoel van men- schenliefde, dat den grondslag der Kweekschool uitmaakt. Hulpelooze, ongelukkige knapen de hand te reiken om later zeiven op eerlijke wijze in hun onderhoud te kunnen voorzien, is het schoone doel der Kweekschool, maar dat doel wordt zeker niet ten volle bereikt, indien juist die hulp hen, voor zoover zij dienst nemen bij de marine, in een toestand brengt, waarin zij elk oogenblik blootstaan voor een vernederende straf, die voor de eergevoeligen grievender moet zijn dan al de ellende die hen zou hebben getroffen, wanneer men hen aan hun lot had overgelaten. Zoolang die lijfstraffen nog bestaan, is de lief dadigheid, den kweekelingen door hun opname aan de Kweekschool bewezen, slechts een gebrek kige liefdadigheid, want het oogenblik kan komen dat zij het uur zullen verwenschen waarop zij gehoor gaven aan de stem der philanthropie, die hen weerloos overleverde aan de kans op een straf, waarvoor men zelfs het redelooze dier tracht te vrijwaren. LEIDEN, 28 April. Wij vernemen dat Z. K. H. prins Alexander de uitnoodiging der Leidsche Zangvereeniging heeft aangenomen om het muziekfeest bij te wonen, dat door haar op 10 en 11 Jura e. k. in de Hooglandsche is ook gericht tot de overige leden der Koninklijke Familie. Voor de wiskunde werd gisteren in Den Haag door 3 candidaten examen afgelegd; beiden werden toegelaten, mej.: J. A. Bazendijk van Rot terdam en J. J. Ph. Lijsen, van Den Haag. Van de 14 candidaten voor hulponderwijzeres werden 5 af gewezen en 9 toegelaten, mej.: J. Drinhuy- zen, H. E. Drost, E. H. Hoogeboorn en M. E. Slothouwer, van LeidenJ. W. M. Hulsteyn en J. P. W. Keizer, van Rotterdam; M. H. Reijers, van Voorschoten; A. Schouten, van Gouda, en M. G. A. W. Smit, van Schiedam. Voor de handwerken waren 15 candidaten opgekomen; 1 werd afgewezen en 14 toegelaten, mej.: J. A. M. G. Baerselman, M. J. Blom, C. J. H. Castens, M. H. G. C. Kolff van Oosterwyk, J. G. Van Pelt, A. J. Van Rijn, A. J. Sickens, E. Zweegman, H. Van Zwet, Marda eri Nornan, allen van Den Haag, en H. P. Sikkel, van Wassenaar, voor nut en srnaakHaver, van Loosduinen, voor nut, en Lensveld, van Den Haag, voor smaak. De minister van financiën vestigt de aan dacht op de gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.Indië door middel van het stoomschip Thomas Sorby, van de „Star Ball Line", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 4den Mei is bepaald. De correspondentie behoort uiterlijk in den avond van den 3den te Rotterdam aangekomen te zijn. Het stoomschip Prins Hendrik, van Bata via naar Nieuwediep, is gisterochtend Dunge- ness gepasseerdde Celebesvan Nieuwediep naar Batavia, is Maandag-avond te Southampton aangekomen. - Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam is beroepen Dr. E. A. Lazonder, pred. te Oldenbroek. Aan het departement van marine werd gisteren aanbesteed het bouwen en leveren van vier loodskottèrs (20 meter), met beschieting en mastgestel. Hiervoor waren 7 biljetten ingekomen. Het minste was dat van den heer P. Haverkamp te Amsterdam, voor f 60,900. Ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned. Indië zijn gesteld om bij de staatsspoorwegen op Java te worden benoemdtot sectie-ingénieur, P. Maas Geesteranus; tot adj.-ing., J. G. Schippers, W. H. J. Dates, S. Karsten en J. M. Sweep; tot hoofdopzichters, L. Sanders, F. Van Deun, D. J. Slam en J. T. Van Gestel; tot opzichters 1ste kl. P. Tichler en F. J. Nellensteyn; tot eersten teekenaar J. W. T. Van Schaik. De hoofdonderwijzer J. W. H. Muller is ge steld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwij zer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Van 21 Maart tot 17 April zijn blykens ingekomen ambtsberichten door longziekte aange tast: in Zuid-Holland 65, Noord-Holland 1, Utrecht 5 en Friesland 152 runderen; in het Rijk 223 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 209 runderen aangetast. Zr. Ms. schroefstoomschip Curasao, onder bevel van den kapt.-ter-zee J. A. Vandevelde, is 25 dezer te San-Francisco aangekomen. Zr. Ms. ramschepen Stier en Guineate j Willemsoord, AdderTijger en Heiliger lee, de eerste te Amsterdam en de twee laatslen te Helle- voelsluis, worden 16 Mei in dienst gesteld en het j bevel daarover opgedragen respect, aan de kapit.- luit.-t.-z. A. Rietveld en E. F. Hanel von Cronen- thall en aan de luit. t.-z. 1ste kl. F. Luteyn, J. M. L. A. P. WTirix en Jhr. J. A. Roèll

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1