polders en gemeenten voor't vervolg zal verzekerd zijn* Uit den verderen loop van-"debat is gebleken dat de vergadering door de beslissing op punt •1 niet per se heeft uitgemaakt dat het besluit van 1819 ongrondwettig is, maar de zaak in het midden gelaten. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Hellevoetsluis H. Helling, thans te De Rijp tot idem [te VHertogenbosch Th. Hoyer, thans te Doesburgtot adjunct-commies by de alg. rekenkamer Jhr. H. M. J. Van Asch van Wijk, Blijkens bericht van Zr. Ms. minister-resi dent te Madrid worden alle schepen, uit Neder land komende, weder vrij in de Spaansche havens toegelaten. Volgens mededeeling van denzelfden minister-resident zijn van de van Java komende schepen, op grond van een besluit der Spaansche regeering, dd. 16 Januari 1874, bij hunne komst in de havens var) Spanje, nog aan quarantaine onderworpen. Z. M. heeft aan A. J. Bauduin, gewezen consul der Nederlanden te Hiogo en Osaka, ver lof verleend lot hel aannemen van het ridderkruis der orde van St.-Olaf; benoemd tot notaris bin nen het arrond. Leeuwarden, standpl. Huizum, A. J. De Lange, cand.-notaris te Leeuwarden; tot notaris binnen het arrond. Sneek, standpl. de gem. Sneek, A. Miedema, cand.-notaris aldaar; tot president der arrond.-rechtbank te Heerenveen Mr. P. Van Blom, rechter in die rechtbank; tot hoogleeraar in de wis- [en natuurkunde aan de hoogeschool te Utrecht Dr. J. A. C. Oudemans, hoofdingenieur van den geogr. dienst in Ned.-Indië; aan Dr. M. W. C. Gori, te Amsterdam, vergund het aannemen en dragen der versierselen van rid der der orde van Frans Jozef; aan H. H. Vilringa, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Ermelo, met dankbet. voor de bewezen diensten. Z. M. heeft goedgevonden, met ingang van 10 Mei, op hun verzoek, den kapt.-ter-zee N. M. J. Kroef, den offic.-van-gezondh. 1ste kl. bij de zeem. H. Evertse, den off.-mach. 2de kl. G. B. Har des en den kapt.-luit.-ter-zee A. Jarman, wegens langdurigen dienst, en de kapt.-luit.-ter-zee J. M. Broers en W. F. De Bruyn Kops, ter zake van ongeschiktheid voor den militairen dienst, ten gevolge van in en door den dienst bekomen lichaamsgebreken, op pensioen te stellen, met ver gunning aan voornoemden kapt.-t.-z. tot het blij ven dragen van de activiteits-uniformte bevor deren tot kapt.-ter-zee W. H. baron Van Heerdt, tot kapt.-luit.-ter-zee P. Swaan, P. Ten Bosch, P. J. Rosenwald en E. L. baron Van Heeckeren van Walien tot luit.-ter-zee 1ste kl. F. W. Hudig, J. T. F. Bruyn, Jhr. H. M. v. d. Wijck en J. Van Herwaarden; tot luit.-ter-zee 2de kl. K. W. H. Goetz, A. H. Hoekwater, H. Slot, W. J. De Bruyne, G. J. Sluylerman, J. P. Van Rossum, C. F. W. K. Happé, F. B. 's Jacob en W. H. Hof stede; tot offic.-van-gezondh. 1ste kl. bij de zee macht C. J. A. De Groot, tot offic.-machinist 2de kl. J. Gudde. Gemengd Nieuws. Uit Gouda wordt gemeld: Hoewel onlangs eenige fabrikanten, die de wet- Van Houten op den kinderarbeid overtreden hadden, door den kantonrechter tot hooge geldboeten zijn ver oordeeld, zal nog niet voorgoed aan die overtreding in deze gemeente een einde zijn gemaakt en wel voornamelijk omdat de fabrikanten niet met hart on ziel de wet willen opvolgen. Het is toch o. a. geschied dat de politie den eenen dag een kind beneden de 10 jaar in een fabriek aantrof, den naam opschreef en het wegzond, om den volgen den dag op een andere fabriek hetzelfde kind •weder aan te treilen. Voorts is het een feit dat op een fabriek bij het naderen der politie een kind, dat beneden de jaren was, in een zak werd weggestopt, terwijl een ander over een heining werd geworpen. Het algemeene voorwendsel der fabrikanten is, niet te kunnen nagaan hoe oud de kinderen zijndoch het is slechts een voor wendsel, daar zy alle kinderen, die zich aanmelden, op de secretarie gratis een door een ambtenaar onderteekend briefje kunnen laten halen, waarop de leeftijd vermeld staat. De burgerlijke kamer yan het hof in ^Zuid-Holland heeft gisteren hare decisie gegeven in de rechtzaak van L. A. \Vestrik c. s. tegen J. J. Phafl c. s., F, J. Hallo c. s. en de algem-commis sie van liquidatie der zaken betreffende de voormalige wees- en momboirkamers. In deze betrof het de erkenning van Phaff c. s. als gerechtigden tot den boedel van den in 1795 overleden heer J. Pastorius en ontzegging van Westrik c. s. in de vordering tot gelijke erkenning, terwijl zij beweerden daartoe beter recht te bezitten. Tegen het vonnis der Haagsche rechtbank die genoemde beslissing gaf, kwamen de afgewezen gerechtigden in appèl. Adv.- gen. Terpstra concludeerde tot bevestiging van het vonnis, daar hij van oordeel was dat de appel lanten hun gerechtigdheid door den boedel van J. Pastorius niet volledig hadden bewezen, hetgeen door de geïnt. wel was gedaan. Dit laatste ge voelen werd gigteren door het hof gedeeld. Het vonnis der Haagsche rechtbank werd bevestigd en de appellanten in de kosten veroordeeld. In den nacht van Woensdag op Don derdag is te Amsterdam in de Sloterdijkstraat een brutale diefstal gepleegd. Vermoedelijk tusschen 2 en 3 uren heeft de dief zich toegang in die woning welen te verschaffen door een der ramen, uitko mende aan de straat, op te schuiven, iets dat gemakkelijk kon geschieden, daar die zeer laag bij de straat en niet met een pen van binnen gesloten waren. Hij heeft zich daarna meester gemaakt van twee zomerpakken en een winterjas. Eenige stukken van meer waarde zijn of door hem niet gezien, of wellicht is hij verhinderd deze mede te nemen. Geen der huisgenooten heeft iets van dit nachtelijk bezoek gemerkt vóór des ochtends vijf uren. De dief werd in de Vinkenstraat, nog met het gestolene bij zich, door een nachtwacht aangehouden en, daar hij geene voldoende reden kon opgeven, hoe hij aan die goederen kwam, gedwongen naar de Noordermarkt mede te gaan; in de Willemstraat echter wist hij aan de handen van den nachtwacht te ontsnappen, maar liet het gestolene achter. Denzelfden ochtend heeft men den vermoedelijken dader in arrest genomen. Uit Zevenbergen wordt gemeld: Mocht al een tweede voorbeeld bekend zijn, dan behoort een 70-jarig huwelijksfeest toch voorzeker tot de grootste zeldzaamheden. De heer G. Bax alhier mocht met zijne tweede echtgenoot mejuffr. E. Biert verleden week zulk een dag beleven. Beiden hebben den leeftijd van 91 jaren bereikt, en mochten zich al dien tijd in een zeldzamer) voorspoed, en bij hun 65-jarig feest nog in het bezit van 10 kinderen verblijden. Sedert dien tijd is hun een zoon en nog geen twee maanden ge leden hunne oudste dochter in den ouderdom van 71 jaren ontvallenvan laatstgenoemde mochten zij echter nog het gouden bruiloftsfeest beleven. Het getal hunner kinderen, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen, waaronder reeds volwassenen, bedraagt over de 100. Hoewel zijne echtgenoot in den laatsten tijd in krachten zeer verminderd is, geniet de oude heer nog een goede gezond heid, is nog vlug en in het volle bezit zijner verstandelijke vermogens. 's Konings beslissing is ingeroepen ten opzichte van een door het college van B. en Ws. van Maastricht genomen besluit, om ter gelegenheid van de aanstaande groote of St.-Ser- vatius-processie aldaar de schutterij onder de de wapenen te roepen. De burgemeester heeft verklaard dit besluit niet ten uitvoer te zullen brengen. Ged. Staten van Limburg echter zijn het met de wethouders eens en hebben Z. M. den Koning tegen de schorsing of vernietiging geadviseerd. Zondag-voormiddag brak te Almelo in het door den stalhouder en tapper Jansen be woonde huis met stalling een hevige brand uit, waar van de oorzaak onbekend is. Het naastgrenzendekan toor der kassiersfirma Scholl Engberts en Scholten, op welks bovenverdieping een veerenwasscherij wordt uitgeoefend, werd eenige oogenblikken door de vlammen bedreigd. Een tijdige komst der brandspuit bepaalde den brand tot het eene perceel. Na aan hunne bazen een term ij n ge- steld te hebben, waarna zij geene betaling in Pruisisch geld wilden ontvangen, hebben de am bachtslieden te Almelo den arbeid gestaakt, ver mits hun eisch om uilbetaling van hetzelfde loon in Hollandsch geld, door de bazen niet inge willigd is. Sedert geruim en tijd was er sprake van een plan om, met verplaatsing der koninklijke stallen in de residentie naar een ander gedeelte der stad, het terrein, waarop thans die stallén staan, te veranderen in een overdekte galerij. Naar men verneemt is reeds bijna alles gereed om aan dit plan uitvoering te geven. De stallen,, thans gelegen achter de Hoogstraat en waartoe toegang verleend wordt door den ingang aan het Buitenhof bij de Gevangenpoort, zouden, met het daarnaast gelegen zoogenaamde Vinkenhuis, worden afgebroken. De nieuwe stallen zouden worden gebouwd op het terrein van den Prinsentuin, zijnde de tuin achter het paleis des Konings gelegen. Het oude terrein der stallen zou worden herschapen in een overdekte galerij, van de Hoogstraat tot het Buitenhof. Het geheel belooft een uitnemende verfraaiing en verbetering voor de residentie. Zondag-ayond is te's-Hertogenbosch een hond dol geworden. Hij heeft twee menschen en voor zoover men weet vijf honden gebeten. Het dier is doodgeschoten. Bij afwezigheid der moeder, die op het land werkzaam was, zijn gisteren onder de gemeente Nieuw-Helvoet twee kinderen met het vuur in aanraking gekomen, zoodat beiden brand wonden hebben bekomen; het jongste, een kind van vier jaren, in hevige mate. T e Ne w- Orleans zijn drie stoom schepen verbrand. Een aantal personen zijn by dit ongeluk omgekomen. Verschillende Pai ijsche bladen dee- len mede dat de echtgenoote van Adelina Patti, de markies De Caux, gedood zou zijn in een duel met den aide-de-carnp van den groothertog Wla- dimir Alexandrovitch. De markies ontving een kogel in het oog en viel dood neer. In den nacht van 31 Maart op 1 April werd Paramaribo door eene ontzettende ramp ge troffen, waarvan de gevolgen nog lang gevoeld zullen worden. Omstreeks halftwee werd brand ontdekt in het gebouw, aan de rivierzijde der Saramaccastraat, dat tot magazijn voor het depar tement der koloniale vaartuigen en tot werkplaats van den hoofdmachinist en het verder personeel gebezigd wordt. Binnen weinige minuten viel aan geen blusschen meer te denken en binnen twee uren was het geheele gebouw, met al de kostbare machinerieën, modellen, tuigage der vaartuigen, lichttoestel van het in reparatie zijnde lichtschip, scheepsbenoodigdheden, enz., enz., een prooi der vlammen geworden. Gelukkig dat tijdens het woe den van den brandde wind was blijven ligger, de voorraad steenkolen in het gebouw gering was, en het door de energieke pogingen van de equipage van Zr. Ms. stoomschip Kijkduin en van de ter reede liggende koopvaardijschepen en van de. bur gerij gelukte zoowel door het omverhalen van een daaraangrenzend gebouw als door het nat houden van de nabijzijnde gebouwen, het gevaar voor de geheele straat af te wenden en, door hel afbreken der connexie van de werkplaats, de landssmederij te redden. De directe schade wordt op ongeveer f 100.000 geschat, ^doch de indirecte is niet te berekenen. De oorzaak van den brand kan alleen toegeschreven wor den aan zelfontbranding van eene groote hoe veelheid ongedempt zwartsel. De Surinaamsche Ct., waaraan dit bericht ontleend is, voegt er bij Zijn wij wèl onderricht, dan was van wege ons Bestuur aangevraagd ongeveer 150 kilogram aan gemaakt zwartsel. In plaats daarvan is door de directie der marine te Amsterdam in stryd met de voorschriften voor 's Rijks marine uit gezonden 150 kilogr. ongedempt zwartsel, in houten vaatjes, die wederom in houten kisten waren ge pakteene omstandigheid, welke, wanneer ze juist bevonden wordt, onvergeeflijk genoemd mag worden en een bron kon geweest zijn voor de verwoesting van een voornaam gedeelte der stad niet alleen, maar tevens eene oorzaak der vernieling van het schip, waarmede die gevaarlijke verfstof was afge zonden. BUITENLAND. I >uitschland. Van wege de Pruisische regeering is bekend gemaakt, dat de stad "Wesel is aangewezen als verblijf voor Dr. Conrad Martin, gewezen bisschop- van Paderborn.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2