de hand van de vrouw af, die haar echtgenoot ■wilde verdedigen. Terwijl deze door haar schoon zoon werd ^weggedragen, volvoerde de krankzinnige zijn plan op den heer Tonnelier; hij doodde zijn slachtoffer met zooveel woede, dat het bed, waar achter hij gevluóht was, in stukken werd gehakt. Vervolgens begaf Michot zich naar een landhoeve, de Tuilerie, doch deinsde terug voor 't geweer dat hem voorgehouden werd. De eigenaar Thierry herinnerde zich echter dat zijn kinderen buiten op 't vee pasten. Hij ging naar hen toe, maar het was reeds te laat. Michot had het negenjarig zoontje van den landbouwer den schedel verbrijzeld en mishandelde het lijk van 't arme kind met zooveel geweld, dat hij er zijn wapen op brak. Spoedig daarop werd hij in hechtenis genomen. Te Parijs heeft dokter Ta m i n - D esp a 1- les op een persoon, die door een beroerte getroffen was, geen aderlating toegepast, maar hij liet den lijder zuivere zuurstof inademen. Vier uren later waren de beweging en de gevoeligheid terug gekeerd. Van deze belangrijke ontdekking is mede- deeling gedaan aan de academie van wetenschappen G-eld- en efïectenmarkt. Amsterdam, van 17 tot 23 April. Met eene kleine verscheidenheid in enkele on- derdeelen was het uiterlijk der beurs weder even als de vorige week: beperkte handel en geringe varialiën. De speculatie blijft sluimeren en bepaalt zich byna uitsluitend bij kleine posten voor par ticuliere rekening, doch de grootere huizen en instellingen, die den toon moeten aangeven, blijven zich „onthouden". De speculatie-fondsen bij uit nemendheid, Spanjaards, Turken, Egyptenaren en Peruanen, ondervonden dan ook niet de belang stelling, waaraan zij zoozeer gewoon waren. De regeling der betaling van de achterstallige coupons der eerste schijnt maar niet tot stand te kunnen komen, althans men verneemt nu weder dat het daartoe betrekkelijke voorstel, waarvan wij vroeger in ons overzicht mededeeling deden, niet zal door gaan. Het contract van de Ottomannische regeering met de Bank te Konstanlinopel, bestemd om aan den financieelen nood des lands een einde te maken, wordt algemeen beschouwd als hoogstens voldoende om het onvermijdelijk staatsbankroet eenigen tijd te verdagen; terwijl de voortdurende onevenredig heid, waarin de staatsinkomsten tot de staatsuit gaven van Egypte staan en de toenemende schuld van dat land, voldoende redenen zijn om zich niet dan met groote omzichtigheid aan zijne obli- gatiën te wagen. En wat eindelijk de Peruanen betreft, vinden zelfs de meest officieele berichten aangaande de opbrengst der guano geen onver deeld geloof. Daarentegen komt er wat meer lust voor Noord- Amerikaansche spoorwegwaarden en begint men zich met de hoop te verlustigen en die hoop door het besteden van betere prijzen uitdrukking te geven dat, nu de zaken van sommige lijnen zich beter schijnen te schikken dan men aanvan kelijk gevreesd had, het nu ook met de andere tot een gunstiger afloop zal komen dan uit den stand der zaken te verwachten was. Wat aan deze optimistische beschouwingen wel eenigen grond geeft is, dat er tot de tegenwoordige prijzen nogal voor Amerikaansche rekening gekocht wordt. "Verschillende soorten hebben dientengevolge vrij belangrijke rijzing ondergaan, o. a. Californië-Oregon, San-Joaquin, Denver Pacific 3 pCt., West Wisconsin 2 pCt., Kansas Pacific 5 pCt. enz.Maxwells vor derden van 83/8 tot 12 en sluiten 41 pCt. Wat den loop der prijzen betreft kunnen wij ons beperken tot de vermelding van slechts enkele soorten, als b. v. van onze industrieele waarden de Aand. Nederl. Indische Handelsbank, die van 107'/a tot 110 pCt. klommen, nieuwe Aand. Handelmaatschappij, die van 93 tot 94 pCt., In dische Spoorweg, die van 75 tot 76'/4 pCt., en Kanaalmaatschappij, die van 65 tot 68 pCt. rezen. Onze Staatsfondsen hielden de oude prijzen, uit gezonderd 4 pCt., die '/4 pCt. vorderden. Russen herstelden zich bijna alle van de zwakte der vorige week; Spanjaards verloren Buitenlandsche 1, Binnenlandsche */4 pCt.; Oostenrijkers in een doen, Turken, Egypte en Peru op voorgang van Londen flauw, oude Mexicanen op dezelfde impulsie willig. KOLONIËN. BATAVIA, 13 Maart. In het mail-overzicht van den Indiër leest men: Officieele berichten uit Atjin ontbreken voor het oogenblik. De correspondentiën van daar hangen een treurig tafereel op van de verwoestingen, die de cholera in de vorige maand onder onze troe pen aangericht heefl. De ziekte bepaalde zich in- tusschen tot den kraton, hetgeen weinig verwon dering kan wekken, omdat op geene andere plaats boven en in den grond dergelijke opeenhooping van menschen en allerlei overblijfselen heeft plaats gehad. Zoowel in de meer vooruitgeschoven pos tenketen als aan het strand blijft onze krijgsmacht wel blootgesteld aan koortsen, maar maakt de cholera weinig of geene slachtoffers. Het is diep te betreuren dat generaal Pel niet reeds vroeger ernstige maatregelen heeft genomen om de ver peste omgeving van den kraton door de zieken te doen ontruimen. Thans zullen, naar wij vernemen, op aandringen van den chef van den geneeskun digen dienst alhier op de grasvlakte bij den kra ton barakken worden opgericht. Wanneer men nagaat dat volgens onze particuliere berichten op 5 dezer de cholera minderende zou zijn, hetgeen door anderen wordt tegengesproken, maar toch nog 10 man per dag ten grave zou sleepen, dan kan men begrijpen dat de stemming der troepen macht in Atjin niet bijzonder opgewekt is. Men is aldaar bezig met het boren van eene artesische put en eene ijsmachine is van hier afgezonden, die 1400 pond per dag zal kunnen opleveren. De telegraaf van de kust naar den kraton is in werking. De Locomotief deelt omtrent den moord te Ngrantiak mede: In den avond van den 4den had de heer Rubin ternauwernood een uur te bed gelegen, toen hij door een vreeselijk geschreeuw van buiten wakker werd. Een oogenblik daarna werden de glazen van de deur ingeslagen, en nu konden de roovers de deur, die van binnen ge sloten was, openmaken. Mevrouw Rubin vluchtte in allerijl naar een andere kamer, sloot die, hoorde de kasten openslaan en om een sleutel van de geldkist roepen, en bemerkte, dat die al vrij spoedig door iemand die met de locale gesteld heid bekend geweest moet zijn, uit een kistje gehaald werd, dat op een vaste plaats stond in de kast, waarin eiken avond de sleutels gebor gen werden. Toen werd geschreeuwd: „Endi njonjah, endi njonjah?" („Waar is mevrouw?") maar dat vruchteloos vindende, trokken de roovers met de 1000, welke zij in de geldkist vonden, af. Mevrouw Rubin meent bij het schijnsel der fakkels een der misdadigers, die de trommel met geld droeg, herkend te hebbendie man is ech ter nog zoek. In 't geheel waren er, meent zij, tien. Mevrouw Rubin verliet nu haar kamer, riep en zocht haar man, maar hoorde noch zag hem. Eindelijk ontdekte zij een plas bloed onder een hoop vuil goed; daar lag haar man, dood! Aan het hoofd bij de hersenpan was een vreeselijke wond, welke de heer Rubin vermoedelijk gekre gen heeft, voordat hij nog bij machte was zich te verdedigen, toen hij pas het bed had verlaten, en die hem wel zonder te lijden heeft doen sterven. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiè zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ne derland, wegens ziekte, aan den contr. late kl. by het binnenl. bestuur op Java en Madura E. Pino en aan den opzichter 2de kl. by den waterstaat en 's lands burg. openb. werken R. F. Reyneke. Ontslagen: Eervol, met behoud van recht op pen sioen, de hoofdcomm. bij de algem. rekenk. L. De Chauvigny de Blot en L. G. A. Miero idem de gew. schoot van Lonthoir en den voorwal van het eiland Groot Banda (Amboina) L. C. Van Sprew; eervol, de tweede deurw. bij den raad van jnst. te Sa- marang R. J. L. E. Rnitenbach. Ingetrokken: Op verzoek, het aan den gewezen klerk bij den ontv. der in- en nitvoerr. en acc. te Palembang, J. W. Tehoepoering, wegens meer dan IS jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indie verleend tweej. verlof naar Nederland. Benoemd: tot proc.-gcn. bij het hoogge rechtshof van Ned -Indië, tevens adv.-fisc., voor de land- en zeemacht, Mr. M. P. A. Coster; tot hoofd-in9pect. voor de suiker- en rijstcultuur, het landelijk stelsel enz. K. W. Van Gorkom; tot res. van Ternate A. J. L. Van Hemert, tot ada.- res. van Sambas K. F. Ten Siethoff, tot ads.-res. van de Le- mat&ng oeloe en ilir eu de Pasoemablanden (Palembang), tevens vendum. aldaar, J. J. Meijer; tot adsp.-contr. J. H. F. Ter Meolenby het binn. bestuur op Java en Madura: tot contr. lste kl. J. G. IJssel de Schepper, tot contr. 2de kl. Th. Van Dissel. Benoemd: Bij den post- en telegraafdiensttot kantoor chef 3de kl. F. A. De Graaff, tot kantoorchef 4de kl. S. Van Braam Morris, tot comm. 3de kl. F. H. Scholten, tot adj-comm. J. G. W. Donselaar; door den landraad tc Koeningan tot buitengewoon subst.-griff. bij die rechtb., S. W. Van der Ploeg; door deD resident van Banka tot lsten klerk op bet resid.-bureel te Muutok J. C. L. Van der Smitte. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kol. der genie A. W. Egter van Wissekerke en aan deir milit. apoth. lste kl. J. L. -Warnar Bevorderd.- tot kapt. bij de genie L. V. Dingemans. Ver gund: Op verzoek, wegens ziekte, naar Ned. terug te keeren; aan den voor den tijd van twee jaren van het leger aldaar by dat in Ned.-Indic gedet. lsten loit der inf. Jhr. W. A. Roell. Aangeteekend: Dat onder nadere goedkeuring des Kooings machtiging is verleend tot onverwijlden terugkeer naar Neder land, wegens ziekte, aan den voor den tijd van twee jaren van. het leger aldaar bij dat in Ned.-Indie gedet. lsten luit. der genie J. "VV. N. Cramer. Departement van Marine. Ingetrokken: De detacheering by het dep. der marine in Ned.-Indié van den off.-van-admin. 2de kl. E. H. W. Wijumalen. Ontslagen: op verzoek, wegens ziekte, eervol, do lste staurl. B. W. Busser en H. Krauss. BUITENLAND. Frankrij k. De Liberie en de Univers zijn voor de recht bank vervolgd geworden wegens het in omloop brengen van valsche tijdingen, geschikt, gelijk de aanklacht luidde, om den openbaren vrede te ver storen. Beide hadden gemeld, dat de militaire autoriteiten straffeloos in de kazernen te Parijs allerverderfelijkste vlugschriften lieten verspreiden, die de discipline bij het leger moesten ondermij nen. Onder anderen zou, naar hunne mededeeling, een brochure of manifest in de kazernen gebracht zijn, getiteld: „Gepasporteerde onderofficieren aan de jong-soldaten." Stukken uit dit libel werden door den Univers en de Liberté onder de aan dacht van het publiek gebracht, en verscheidene andere bladen hadden die overgenomen en daarbij gewezen op het gevaar, dat de maatschappij van die revolutionaire en socialistische propaganda dreigde. De rechtbank heeft beide bladen, op grond van de in de aanklacht vermelde beschuldiging, tot eene boete veroordeeld, de Liberté tot eene van 500 fr. en den Univers tot eene van 100 fr. Duitschland, In het Pruisische Huis van afgevaardigden is Zaterdag het debat geopend voor de tweede lezing der wet op het beheer van de gelden en goede ren der katholieke gemeenten. De beide eerste artikelen van hel ontwerp zijn zonder discussie aangenomen. De inrichting voor vischteelt te Hüningen heeft 225,000 stuks jonge zalmen in den Rijn gebracht en zal binnenkort nog 100,000 stuks in die rivier en 30,000 in den Main brengen. Men schijnt het aldaar te betreuren dat er zooveel van die vis- schen naar Nederland trekken, althans in een correspondentie-artikel over dit onderwerp in de Nat. Zeit. wordt op dien grond aangedrongen op een tractaat met Nederland in het belang der Duitsche zalmvisscherij. De commissie van rapporteurs in het Prui sische Huis van afgevaardigden over het wetsont werp van den heer Petri op de rechten der oud katholieken heeft hare werkzaamheden ten einde gebracht. Volgens dit ontwerp zouden de oud-katho lieken, in eene gemeente de meerderheid hebbende, in het volle genot der kerkelijke goederen worden gesteld. Hierin heeft de commissie de wijziging gemaakt, dat dit eerst zal plaats hebben wanneer hel aantal der overige leden tot een gering cijfer is gedaald. De bepaling, volgens welke de oud katholieken bij het volle genot tevens uitsluitend het beheer der goederen zouden verkrijgen, is ver vallen, als zijnde in strijd met de thans aanhangige wet op dat beheer. De aanmaak der Mauser-geweren is in de vorige maand ten einde gebracht. Het geheele Duitsche leger, met uitzondering van liet Beiersche legercorps, is thans van dit wapen voorzien, terwijl er bovendien een oorlogsreserve van niet minder dan 800,000 stuks aanwezig is. De geweren behoefden eerst in 1876 alle afge werkt te zijnmaar de werkzaamheden zijn bespoedigd. Het Beiersche leger behoudt het Wer- der-geweer. Het aanstaande 50-jarig jubileum van het Börsenverein der Duitsche boekhandelaars belooft luisterrijk gevierd te worden. Verschillende minis ters uit Saksen, rectoren der universiteit te Leipzig en verdere hooggeplaatste personen zijn als eeregasten tot het feest uitgenoodigd, terwijl het jubileum met een feestcantate zal worden geopend. Behalve typographische tentoonstellingen zal ook het Duitsche Xylographenverbond, uit 250 leden bestaande, bij die gelegenheid een tentoon stelling van xylographische voortbrengselen houden.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2