LEIDSCH DAGBLAD: N°. 4664. A0. 1875. Dinsdag 27 April. STADS- BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17$. Groolcre letters naar plaatsruimte. ^burgemeester en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat, ten gevolge 4er vernieuwing van de Oude Marepoortsbrug, de groote DOORVAART langs de Oude Vest half Juni aanstaande, gedurende ongeveer drie maanden, GESTREMD zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 April 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat, wegens nood zakelijke herstellingen aan de LEIDERDORPSCHE BRUG, de passage over die brug voor rijtuigen, paarden en vee, van Donderdag den 29sten April e. k., gedurende zes weken GESLOTEN zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 April 1875. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 29 April 1875, 's namiddags te drie uren. LEIDEN, 26 April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-lndië door middel van het stoomschip Prinses Amalia, van de maat schappij „Nederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op 1 Mei is bepaald. Met deze gele genheid zal mede een brievenmail naar Padang worden gezonden. De gedrukte stukken en mon sters van koopwaren behooren uiterlijk in den avond van 30 April en de brieven den volgenden dag 's morgens per eersten trein aan Den Helder aangekomen te zijn. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 25.50, f 5.20 en 2.60de laagste f 25.00, f 5.10 en 2.50. De afmarsch van het 1ste reg. huzaren uit Den Haag naar de nieuwe garnizoensplaatsen is geregeld als volgt: voor het 1ste escadron, dat onder commando van den ritmeester graaf Van Lijnden te Amsterdam in garnizoen zal komen, a. s. Vrijdag; voor den staf en de drie overige escadrons, met bestemming naar Haarlem, Zater dag-ochtend. De stafmuziek van het reg. grena diers en jagers zal dien dag het corps van de cavalerie-kazerne tot het Haagsche Bosch uitge leide doen. Te Leiden sluit zich bij het corps aan het reserve-escadron en depot, alsmede de hoofdadministratie. Zaterdag-middag tusschen 2 en 4 uren zal het 3de reg. uit Haarlem in Den Haag binnenkomen. Voor de akte in het teekenen werden Zaterdag in Den Haag 2 examens afgelegd, waar van 1 met gunstig gevolg, door mej. C. J. M. De Bruyn uit Den Haag. Van de 21 candidaten voor de akte als hulponderwijzeres trok 1 zich terug, werden 13 afgewezen en 7 toegelaten, mej.: M. H. L. Eichman uit Oudshoorn, B. J. Van Essen uit Delft, P. A Van Maarseveen uit Rotterdam, L. C. Raasveldt en L. C. J. Van Pmnesse uit Den Haag, S. A. W. Scheuer en A. W. Keu kenmeester uit Rijswijk. Met genoegen vermelden wij dat bij de uit gevers Gebr. Kraay een goedkoope druk der geïllustreerde Gedichten van den Schoolmeester verschijnt, die bij inteekening in tien afleveringen van 25 cents compleet zal zijn. Wij wenschen aan deze editie den besten uitslag loe. Ieder kan zich nu dit fraaie boek aanschaffen. Uit Den Haag wordt ons gemeldDe be noeming van den heer H. J. Enderlein, comman dant der nieuwe Hollandsche waterlinie, lot minis ter van oorlog is positief; de heer Weitzel is bevorderd tot luitenant-generaal. Op de door de arrond.-rechtbank in Den Haag opgemaakte aanbeveling ter vervulling der opengevallen betrekking van kantonrechter te Voorburg zijn geplaatst de kantonrechters: Jhr. Mr. A. R. P. Van Kinschot te 's-Gravendeel, Mr. D. W. Nibbelink te Doetinchem en Jhr. Mr. G. W. Mollerus te Heusden. Bij het Bataafsch genootschap der proef ondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam zijn de volgende benoemingen gedaan. Door vertrek naar elders zijn afgetreden: als administrateur Mr. J. A. M. Bichon van IJsselmonde, in wiens plaats is benoemd Mr. J. Pols; als directeur de heer J. W. L. Van Oordt, voor wien is benoemd Dr. J. Vroe- som de Haan, tweede secretaris van het genoot schap; als eerste secretaris Dr. D. F. Van der Pant, voor wien is benoemd Dr. Th. Van Does- burgh, directeur van het genootschap. Door directie en commissarissen van de Handelmaatschappij te Amsterdam is aan Z. M. den Koning de volgende voordracht aangeboden ter benoeming van een directeur, ter vervanging van den heer A. Van Bosse, wien op zijn verzoek eervol ontslag is verleendJhr. P. Hartsen, pre sident der Kamer van koophandel te Amsterdam; A. De Haan Azn., lid der firma Tulein Nolthe- nius en De Haan, en C. Roosmale Nepveu, lid der firma Blaauw en Co. Het stoomschip Celebes, kapt. Jaski, is gisteren van de reede van Nieuwediep naar Batavia vertrokkende Conrad is 22 dezer van Nieu wediep te Batavia aangekomen, na eene reis van veertig dagen, via Southampton, Napels en Padang; de Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwediep, is 24 dezer des ochtends te Port-Said aangekomen en heeft des avonds de reis via Napels voortgezet. De 1ste luit. der artillerie P. De Wijs, die van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië is gedetacheerd geweesl, is weder bij het leger hier te lande, het 1ste reg. vesting-artillerie, ingedeeld. Genoemden officier, die benoemd is tot ridder der Militaire Willemsorde, zal dal onderscheidingstee- in de volgende week te Breda op plechtige wijze uitgereikt worden. Aan den kanonnier 1ste kl. R. Visser, die van het 2de reg. vesting-artillerie bij de arlillerie- instructie-compagnie te Schoonhoven is gedeta cheerd, is de gouden medaille toegekend voor 36 jaren trouwen militairen dienst en de daaraan ver bonden gratificatie van f 50. De majoor der genie Jhr. L. J. Van Tey- lingen, eerstaanwezend ingenieur te Maastricht, wordt met 1 Mei overgeplaatst als eerstaanw. ingenieur te Utrecht, zijnde de kapitein der genie W. F. H. Van Riemsdijk, van het garnizoen te Helder, benoemd lot eerstaanw. ingenieur te Maastricht en de kapitein der genie P. A. F. Havelaar, van het garnizoen te Utrecht, tot eerst aanw. ingenieur te Hellevoetsluis. Z. M. heeft benoemd tot procureur-generaal van het hof van Friesland Mr. W. Terpstra, advo caat-generaal van hel hof van Zuid-Holland; tot advocaat-generaal van het hof van Zuid-Holland Jhr. Mr. Van den Bergh, advocaat-generaal van het hof van Limburg. De audiëntie van den minister van oorlog zal a. s. Donderdag niet plaats hebben. Z. M. heeft den hoofdingenieur bij de marine op wachtgeld A. J. H. Beeloo met 1 Mei benoemd tot hoofdingenieur bij de marine voor algemeene diensten. Gemengd TVieuws. Den kapitein bij de normaal-schiet- school v. R. is Zaterdag-middag in zijne woning in de Trompstraat hel volgend ongeval overkomen. Bij het overbrengen van een geweer, dat geladen bleek te zijn, van de eene naar eene andere kamer, ging dat wapen af en schoot den officier door de hand, waarvan een ernstige wond het gevolg was. De vrouw van een hovenier te Zaan dam heeft het leven geschonken aan drie kinderen, waarvan een zes teenen aan den eenen voel, de tweede zes vingers aan de eene hand heeft; de derde heeft geene bijzonderheden. De moeder en kinderen zjjn welvarend. De hoogbejaarde hoofdonderwijzer der gemeente Randwijk is in hechtenis genomen en, als verdacht van brand te hebben gesticht, naar Gorcum overgebracht. Te Wageningen heeft zich eene com missie gevormd, die eene proeve wil nemen lot verdelging van meikevers, welke binnen weinige dagen in overgroote massa te wachten zijn. Zij stelt zich voor, om binnen de grenzen der finan- cieele krachten, die te harer beschikking zullen worden gesteld, kevers te doen vangen, dooden en verwerken tot mest en tot veevoeder, deze te verkoopen en de opbrengst percentsgewijze te verdeelen onder hen die gelden hebben verstrekt. Den 22s ten dezer is 's nachts te twee uren brand ontstaan in de groote lucifersfabriek te Pantin, nabij Parijs. De werkplaats van de doos jes en de zagerij zijn eene prooi der vlammen geworden. Voorts zijn verscheidene andere tot de fabriek behoorende gebouwen zwaar bescha digd. Te vijf uren 's ochtends was men den brand meester. Aan materialen is, naar schatting, een waarde vernield van 200,000 fr.de schade aan gebouwen wordt op eene gelijke sorn geraamd. Voor 't overige is geen der personen gedeerd. De geduchte inbreker Cornil heeft van de Belgische regeering kwijtschelding van drie strafjaren verkregen, omdat hij de overheid heeft aangetoond, hoe de sloten der gevangenissen moes ten veranderd worden. Te St.-Maurice in het departement der Loire heeft Jean Michot, een veertigjarig, zeer krachtig man, die zeven jaar geleden ten gevolge van den schrik door een brand ontstaan krankzinnig was geworden, eenige moorden ge pleegd. Eerst beroofde hij zijn vrouw door middel van een snoeimes van 't leven. Daarna begaf hij zich op weg naar Millereis en op een mijl afstand van Grande Breuille kwam hij een oude bedelares tegen, wie hij in één slag 't hoofd afhieuw. Hij vervolgde zijn pad en kwam den pastoor van St.-Maurice, vergezeld van zekeren Demargé met zijn dochtertje tegen, ging hen voorbij, doch keerde weldra op zijn schreden terug en kloofde met éen slag van zijn vreeselijk wapen 't hoofd van den geestelijke. Na eerst nog Demargé, die met zijn dochtertje in zijn huis gevlucht was, bedreigd te hebben, keerde hij naar 't gehucht Bucherons terug en kwam in liet huis der familie Tonnelier. Hier wilde hij den man dooden, doch sneed eerst

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1