den majoor A. C. J. De Favauge; Lij het 2de reg., tot kolonel, den luit.-kolonel P. J. De Vassy; bjj het 4de reg., tot lsten luit., (n. o. v. r.) den 2den luit. J, G. A. Ingenluyff; bij het 6de reg., lot maj., den kapt. Y. Riethagentot kapit. 2de kl. (n. o. v. r.,) den lsten luit. G. T. C. Callen- fels; bij het corps ingenieurs, mineurs en eappeurs, tot kolonel, de luit.-kolonels F. A. Vaillant en J. P. Holtschue; lot luit.-kol., de majoors H. L. De YVijs en H. Van Assendelft de Coningh; tot majoor, de kapiteins Jhr. L. J. Van Teylingen en F. H. Ampt; tot kapt. 2de kl. (n. o. v. r.,) de lste luit. A. E. André de la Porte en H. Van 't Sant; tot lsten luit. (n. o. v. r.) de 2de luit. C. J. Snijders, P. De Bruin en K. F. B. Van Nou- huys; uit 's rijks dienst ontslagen als controleur der dir. bel. en van 't kadaster te Zwolle W. A. Munniks de Jongh en daartoe benoemd Jhr. F. S, Van Panhuys, adjunct-controleur te Leeuwarden, Gemengd Nieuws. Jan Turnhout, wonende in de Hazen- poort, uitkomende in de lange Paradijssteeg, kwam den 16den April 1825 bij de firma Jan Zuurdeeg en Zoon in dienst. Nu nog op 60-jarigen leeftijd, welken hij denl9den April heeft bereikt, beschaamt bij menig jeugdig werkman door ijver en vlugheid. Zijne patroons gaven hem dien dag een blijk dat zij zich gelukkig achten een dergelijk werk man te bezitten, en zijne kameraden verras ten hem door zijn weefgetouw met op het feest van den dag betrekking hebbende attributen te versieren. Te betreuren is het echter dat hij op zijn ouden dag onder veel huiselijk leed en zorg gebukt gaat. Zijne echtgenoot, een oppassende vrouw, is 1 jij na blind van kortzichtigheid, een volwassen zoon van hem heeft dezelfde kwaal, terwijl hij verleden jaar zijne dochter als weduwe met vier nog zeer jeugdige kinderen in zjjn huis heeft opgenomen, om voor allen als een verzorger op te treden. Al zijn zijne verdiensten nu tame- ljjk wel, zoo zijn zij bijna ontoereikend, om aan al die zorgen het hoofd te bieden, en toch is de man nog tevreden, dankbaar en blijmoedig. Wij vernemen, dat hem door het departement van de Maatschappij tot Nut van 't algemeen een medaille is toegekend. Een ander werkman, Jacobus Brus, herdacht dezer dagen zijne 50 jarige werkzaamheid als letterzetter, de eerste jaren bij de firma Dumortier en Zn., en 41 jaren ter drukkerij van den heer J. C. Drabbe. Bij die gelegenheid werd hem door de medewerklieden een zilveren lucifersdoosje ten geschenke aangeboden. Ook hij is nog voljjverig werkzaam en heeft, dunkt ons, evenzeer aanspraak op eene medaille. Gisteravond omstreeks halfacht is zekere d. V. alhier, die in beschonken toestand verkeerde, na eenige woordenwisseling met zijne vrouw te hebben gehad, zijne woning uitgeloopen en in de Zijdgracht gesprongen. Hij werd door eenige toeschouwers met moeite weder op het droge gebracht. Sedert eenige dagen wordt in Den Haag de huisvrouw van den koetsier M. vermist. Men vreest dat zij zich van het leven heeft be roofd. De vrouw was lijdende aan vlagen van krankzinnigheid. Gisteren was in Den Haag ter bezieh- tiging gesteld de beroemde Pullmann's slaapspoor- wagen. Het vervoermiddel van een lengte van 83 voet vereenigt alwat tot gemak van het reizend publiek strekken kan in zich. De fauteuils kunnen zonder moeite in nette legersteden veranderd wor den. Men behoeft de zitplaatsen slechts om te slaan en de daartusschen geplaatste tafeltjes te verwij deren, om een comfortabel bed te verkrijgen, waar van het beddegoed zich in een daarboven aange brachte ruimte bevindt, die op haar beurt tot slaapplaats kan worden ingericht, zoodat een com partiment een slaapgelegenheid voor vier personen aanbiedt. De geheele slaapwagen bevat 22 bedden. Yerder vindt men er kleed- en waschkamers, be hoorlijk van waterleidingen en loilelbenoodigdhe- den vor.zien, terwijl een reeks van lantaarns tot verlichting van den waggon strekken. Het voer tuig zal uitsluitend dienst doen tusschen Parijs en Keulen. Te Amsterdam is een proef genomen Toet een nieuwe brandstof, uitgevonden dopr Dr. J. A. Hes. Deze stof, de helft goedkooper dan de slechtste soort steenkolen, laat geen slakken maar een dunne asch na, beslaat bij eene gelijke hoe grootheid gewicht minder ruimte dan steenkolen en kan niet alleen dienen om in machines, maar ook in kachels en haarden te worden gestookt, ja zelfs zou er lichtgas uit kunnen worden bereid. Een fabriek zal eerstdaags in aanbouw komen, om de nieuwe brandstof, die in den vorm van briquets wordt gemaakt, op groote schaal te ver vaardigen de wijze van samenstelling is een geheim. Gisterochtend vroeg is een zeven tienjarig leerling van 's Rjjks werf te Amsterdam, werkzaam aan het ramtorenschip Koning der Nederlandeneen trap van het dek naar een vlot langs het schip willende afgaan, door een mistred gevallen en op het hoofd neergeko men hij overleed eenige oogenblikken nadat men hem naar het gasthuis had overgebracht. Men bericht dat weldra hier te lande, en wel te Leerdam, door de heeren Jeekel en Mijnssen, firma Jeekel C0., een eerste fabriek van onbreekbaar glas zal worden opgericht. De heer Stolzenberg te Roermond, lid der firma Cuypers en Stolzenberg, heeft voor den rechter van instructie erkend de kopie van het ter sluiks verspreide strooibiljet, tegen Jhr. Mr. L. Michiels van Kessenich gericht, op de drukkerij van het bisdom (firma wed. A. YVolsch) bezorgd te hebben en de verantwoordelijkheid daarvoor te hebben aanvaard. Tegen dat biljet is door Jhr. M. een klacht wegens laster ingediend. Deze zaak zal eerlang voor de arrond.-rechtbank te Roermond behandeld worden. Zaterdag is te 's-Gravesande door een kip een ei gelegd, dat den verbazenden ovalen omtrek had van 20'/a en rond gemeten 16'/2 centimeter. De hen, toebehoorende aan den tim merman V., legt in den regel bijzonder groote eierendoch een van zulk eene afmeting mag iets zeldzaams heeten. Het ei zal worden bewaard. Advocaat-generaal Römer heeft in de zitting van den hoogen raad van gisteren (kamer van strafzaken) in de zaak van I. "Wolff, mede-requirant in cassatie tegen een arrest van het prov. gerechtshof in Overijsel, waartegen ook door den procureur-generaal bij dat hof cassatie was aangeleekend, geconcludeerd tot verwerping der beide voorzieningen en niet-onlvankelijkver- klaring van den mede-requirant in zijn beroep in cassatie voor dat gedeelte van het arrest, waarbij hij werd vrijgesproken. Uit Chur, in het Zwitsersch kanton Grauwbunderland, wordt gemeld, dat aldaar eene weduwe van 103 jaar voor de vierde maal is gehuwd. De man is 60 jaar. Donderdag -middag steeg te Par ij s de ballon Zénith op, met de heeren Gaston Tissan- dier, Crocé-Spinelli en Sivel, en daalde des avonds te Ciron, in het departement Indre, neder, na eene hoogte bereikt te hebben van 8000 meters. Een brief van i en heer Tissandier, door den heer Hureau de Villeneuve, secretaris van het Fransche genootschap voor luchtreizen, aan het agentschap- Havas medegedeeld, behelst over den tragischen, in het belang der wetenschap ondernomen tocht treffende bijzonderheden. Na herhaaldelijk het be wustzijn verloren en herkregen te hebben, waarbij hij zich flauw herinnerde den heer Crocé den aspirateur, ballast, dekens enz. te hebben zien uitwerpen, opende de heer Tissandier om kwart over drieën de oogen. „Ik gevoel mij", schrijft hij, „dof en afgemat; maar mijn geest verleven digt zich. De ballon daalt met ijzingwekkende snelheid. Het schuitje schudt geweldig in groote slingeringen heen en weer. Ik kruip op de knieën naar Sivel en trek hem en Crocé aan den arm, SivelCrocéschreeuwde ik, wordt wakker Mijne beide metgezellen lagen in elkander gedoken, het hoofd in den mantel gewikkeld. Ik verzamel al mijne krachten en tracht hen op te beuren. Het gelaat van Sivel was zwart, de oogen waren verglaasd, de gapende mond vol bloed. Crocé- Spinelli had de oogen gesloten; ook zijn mond was bebloed. U te zeggen wat toen gebeurde, is mij ondoenlijk. Ik voelde een geweldigen wind van beneden naar boven. Wij bevonden ons nog ter hoogte van 6000 meters. In het schuitje waren nog twee zakken ballast, welke ik uitwierp. Wel dra komen wij de aarde nader. Ik wil mijn mes grijpen om het ankertouw los te snijden, maar kon het niet vinden. Ik was als waanzinnig en riep al door SivelSivel I Gelukkig legde ik de hand op een mes en kon ik liet anker op het juiste oogenblik vrjj krijgen. De schok tegen den grond was ongemeen hevig. Het scheen of de ballon werd platgedrukt en ik geloofde, dat hij op de plaats zou blijven liggen. Maar de sterke wind sleurde hem voort. Het anker vatte niet en het schuitje sleepte over de velden. De lijken mijner ongelukkige vrienden werden her- en derwaarts geslingerd en elk oogen blik vreesde ik ze overboord te zien storten. In- lusschen gelukte het mjj de koord der luchtklep te grijpen en het duurde niet lang, of het gas ontsnapte en kort daarop scheurde de ballon tegen een boom. Het was vier uren." Het doel der op stijging was, de uitkomsten, met denzelfden bal lon den 23sten Maart 11. verkregen, aan te vullen. Door middel van kleine, met zuurstof gevulde ballons zou de ademhaling ook op eene hoogte van 5500 meters en meer onderhouden worden. Het schijnt dat na het wegwerpen van den aspi rateur de ballon, reeds aan het dalen, opnieuw gestegen is, daar het gas door de zomerwarmte zich uitzette, door de ondoordringbare stof, waarin het besloten was, niet ontsnappen kon, en dat hieraan, in weerwil van al de genomen voorzor gen, het betreurde onheil te wijten is. De heer Sivel was oud-zeeofficier, de heer Crocé-Spinelli ingenieur. De heer Tissandier is scheikundige en hoofdredacteur van het blad La Nature. Ten be hoeve der nagelaten betrekkingen van de veron gelukten is eene inschrijving geopend. BUITENLAND. Frankrij li. De afgevaardigde Desseilligny is na eene kort stondige ziekte overleden. Hij was een neef van den heer Schneider, voorzitter van het wetgevend, lichaam onder het keizerrijk, die hem tot direc teur van zijne industrieele inrichtingen te Creuzot had benoemd. Het hof van appèl heeft het vonnis van de rechtbank van koophandel in de zaak Oudin con tra Philippart executoir verklaard. De Bonaparlistische admiraal La Roncière le Noury is tot commandant van het evolutie eskader in de Middellandsche Zee benoemd, en de kapitein-ter-zee Duperré, die vroeger adjudant was van den keizerlijken prins en geruimen tjjd raad gever van keizerin Eugenie, tot chef van den staf bij bedoeld eskader. Deze benoemingen hebben in 't algemeen een zeer ongunsligen indruk gemaakt. Het wetenschappelijk internationaal bureau voor de eenheid van den meter, dat permanent bijeen zal blij ven, zal te Sèvres gevestigd zij n. Frankrijk zal in dit bureau vertegenwoordigd wor den door den scheikundige Dumas. Engeland en Nederland hebben tot dusver geen geneigdheid betoond toe te treden tot de ontwerp-overeen- komst, die de diplomatieke conferentie te dier zake heeft vastgesteld. Dnitschland. Het huis van afgevaardigden heeft het ontwerp tot opheffing der artt. 15, 16 en 18 der grond wet bij derde lezing onveranderd aangenomen met 275 tegen 90 stemmen. Bismarck was afwezig, doordien hg wegens zware verkoudheid zijne kamer niet kon verlaten. De Nat. Zeit. bevestigt dat Oostenrijk en Rusland het vertoog der Duitsche regeering bij het kabinet van Brussel hebben ondersteund. De som van 17,000 douro, zijnde ongeveer 24,000 thaler, die de Spaansche regëering aan den Duitschen gezant te Madrid heelt doen uit betalen, strekt ter voldoening voor Duitschlands gezamenlijke pretensiên: 1°. in de zaak der Gustav, 2". wegens het opbrengen der Duitsche koopvaar- dijbrik Gazelle in de nabijheid der Soeloe- eilanden, en 3°. wegens verliezen, aan Duitsche onderdanen bjj het beleg van Carthagena toege bracht. GJ-root-Britannië. Disraeli heeft in het lagerhuis in antwoord aan O'Reilly verklaardHet is waar dat Bismarck zich genoodzaakt heeft gezien, bjj België vertoogen in te dienen aangaande hetgeen Bismarck noemt samenspanning tusschen Jezuïetenpriesters, die naar België de wijk hebben genomen, en katholieken

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2