volgende geval, dat naar men verhaalt een paar dagen geleden te Wageningen plaats had. De meid van de dames Van C. liet, toen ze 's avonds omstreeks 9 uren boodschappen zou doen, de voordeur gedeeltelijk open. Even daarna waren de dames verwonderd iemand de trap op te hoo- ren gaanmeenende dat het de meid nog was, riep men haar toe, maar kreeg geen ant woord. Ten laatste gingen twee der dames, ver gezeld van mej. Van D., de trap op en zagen tot haar schrik op de slaapkamer een manspersoon, die zich haastte een raam open te schuiven en op een vooruitstekend plat dak te springen, van waar het hem gelukte door den tuin ontsnappen. Tot hiertoe heeft men niet kunnen ontdekken, wie deze brutale indringer geweest is; uit een en ander maakt men echter op, dat hij in dit huis zeer goed bekend was. JSfSliy De arrond.-rechtbank te Zwolle heeft een persoon, die op oudejaars-avond door het lossen van een schot in de Christelijke Geref. kerk te Avereest, tijdens de godsdienstoefening, schrik en vérwarring teweegbracht, wegens storing van eene godsdienstoefening veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf en 8 boete. De man, die bij Garderen door een spoorwegrijtuig overreden is, ten gevolge waarvan hem de beide beenen afgezet werden, is dienten gevolge overleden, na zware pijnen te hebben doorgestaan. Men verneemt uit Deventer, dat de justitie den persoon, die verdacht wordt bij de Geldersche Credietvereeniging een valschen wissel te hebben gedisconteerd, op het spoor is en dat hij zich vóór eenige dagen nog te Hamburg zou hebben bevonden. Gisterochtend is te Krimpen a. d. IJs- sel, bij afwezigheid der moeder, een kind van ruim twee jaren in brand geraakt en zoo deerlijk gewond, dal het twee uren daarna is overleden. Te Groningen is dezer dagen een voermansknecht plotseling overleden, naar men zegt ten gevolge van misbruik van sterken drank. De man zou een mestbak ledig maken, en toen hij hiermede eenige oogenblikken bezig was' geweest, vond men hem levenloos in den bak. Nog geen half uur te voren moet hij een half liter jenever uit een aarden kom achter elkan der hebben opgedronken. Te 's-Hertogenbosch is [een vreese- lijk ongeluk gebeurd. Een oppassend werkman, wiens beide oudste kinderen, 11 en 9 jaar, oud, wegens ontvreemding van een gouden ketting vervolgd werden en die zelf daarvoor aan het politiebureel was ontboden, geraakte daar in zulk een woede tegenover zijne vrouw en oudste kin deren, dat men genoodzaakt was hem nog eenigen tijd daar te houden. Thuis gekomen, vond hij daar niemand en haalde toen de twee jongste kinderen van zijn schoonmoeder. Toen de nacht wacht, die hem in het oog hield, te 1 uur de woning binnentrad, vond hij den man op den grond, liggende op zijn jongste kind van 22 maan den het wicht was reeds bezweken. De ongeluk kige had, om zijn leed te verzetten, eenige bor rels gebruikt en aan zijn dronkenschap is de dood te wijten van het kind, dat hij nog eerst by afwezigheid der moeder verzorgd had. Uit Aalten wordt gemeld dat door den brigadier-titularis Schaars Prins Maandag in de buurt wegens hun verdacht voorkomen werden aangehouden twee Duitschers en verzocht hem naar Aalten te volgen, om, zoo hij aanvankelijk dacht, als landloopers over de grenzen te worden gebracht, daar zij van papieren noch van geld waren voorzien, en ook op de hun gedane vragen niet behoorlijk wisten te antwoorden. Aan deze uitnoodiging hadden de heeren echter geen lust te voldoen, en zij werden niet dan na eene hevige worsteling, waarbij Schaars Prins geduchte slagen werden toegebracht, daartoe met behulp van eenige arbeiders gedwongen. Bij aankomst te Aallen was juist van de justitie te Bocholt het signalement dezer personen ontvangen, die wegens zwaren -diefstal aldaar in hechtenis waren, maar uit de gevangenis hadden weten te ontkomen, en op wier aanhouding groote prijs werd gesteld, ver mits de rechter terstond in persoon 's nachts zich omtrent de identiteit der beide personen is komen overtuigen. De jongeling, die voor eenigen tijdte Huy> (België) bij de commune de hostie uit den mond nam en, terwijl zijne kameraden het aan zagen, in zijne portemonnaie sloot, welk feit in het geheele land groote opspraak verwekte, is deswege door de correctioneele rechtbank dier stad, op grond van art. 144 van het strafwetboek, tot vijftien dagen gevangenisstraf, eene geldboete van 26 franken en in de kosten veroordeeld. Het O. M. had slechts acht dagen gevangenisstraf geëischt. De Engelsche Noordpool-expeditie zal 26 Mei van Portsmouth vertrekken en voor een poos te Cork binnenloopen, om er voorraad in te nemen. Een derde schip zal haar lot Disco vergezellen, waar nogmaals steenkolen zullen ge laden worden. De op 6 dezer aangeboorde steenko- lenlaag te Husken, gemeente Heerlen, is in ver ticale richting 1.40 M. doorboord. Met deze boring, die volgens het systeem met waterdruk geschiedde, was men eerst den 15den Maart begonnen. De eerste of bovenste steenkolenlaag is op de diepte van 12482 M. aangeboord. Deze boring wordt voortgezet. BUITENLAND. Frankrij li. Naar het Journal Ojficiel mededeelt heeft de diplomatieke conferentie betreffende den meter Maandag hare tweede zitting gehouden, ten einde kennis te nemen van de uitkomsten der onder zoekingen, door de bijzondere commissie, met het opmaken van een ontwerp belast, ingesteld. De ge volmachtigden van de verschillende Staten zijn het eens geworden over het ontwerp eener over eenkomst, strekkende om, op gemeene kosten, te Parijs een internationaal bureau voor maten en gewichten in te stellen. Deze overeenkomst zal eerlang aan de gevolmachtigden ter teekening worden voorgelegd. Voor het overige blijft de toetreding opengesteld voor die Staten, welker vertegenwoordigers zich voor het oogenblik niet bevoegd achtten om aan de zaak deel te nemen. Men verneemt voorts, dat besloten is, dat de oorspronkelijke type voor de gemeenschappelijke maat en gewicht bij het internationaal bureau ter bewaring zal blijven, dat het bureau daarvan vol komen gelijke modellen zal laten vervaardigen en dat het voorts, telkens als daartoe aanleiding bestaat, zich met wetenschappelijke vergelijkingen zal bezig houden. Dui tscïil and. Bij het Heerenhuis is gisteren het debat geopend over de wet op de intrekking der gelden, die uit 's lands kas aan de bisdommen en geestely- ken worden uitbetaald. De minister van eeredienst heeft het ontwerp verdedigd. Bismarck betoogde, dat de Paus sedert het Vaticaansch Concilie zich in de plaats der katholieke kerk heeft gesteld en dat de bisschoppen zijne prefecten zijn. Hoe kon men dus nog van „de kerk" spreken! Verder ver klaarde Bismarck nadrukkelijk, dat hij niet de katholieke kerk bestrijdt, maar dat Pausdom, het welk als beginsel stelt: vervolging en uitroeiing van ketters. Ook de proost Gimzicky, in het aartsbis dom van Posen-Gnezen, is in hechtenis genomen, omdat hij weigert te verklaren, wie als geheim pauselijk delegaat fungeert. Inmiddels is laatst leden Zondag in de kerk te Kwilcz, tydens de godsdienstoefening, openlijk de groote ban over een geestelijke uitgesproken, ook weder namens den geheimen pauselijken delegaat, doch ditmaal door een onbekend priester. Op last der rechtbank te Berlijn is de vereeniging voor vrouwen en dochters van werk lieden gesloten, wegens overtreding van de be palingen der wet op de vereenigingen en verga deringen. De Keulsche keizerklok is thans op weg naar de plaats harer bestemming. Uit de werk plaats van den heer Haunn is zij dezer dagen naar het marktplein te Frankenthal overgebracht en aldaar den 11 den dezer onder den toevloed van eene groote menigte belangstellenden en nieuws gierigen feestelijk onthuld. Spanje. De houders van buitenlandsche Spaansche schuld te Madrid zijn, schijnt het, niet geheel tevreden met de regeling der afdoening van de drie ver vallen coupons. Den llden hebben eenige houders van coupons eene meeting gehouden; toen een voorzitter en een secretaris gekozen waren, gaf een der bijeenroepers van de meeting te kenneD, dat het doel was een overeenkomst te treffen tusschen de houders van buitenlandsche Spaansche schuld, om gezamenlijk te protesteeren tegen de aankondiging, gedaan door den Londenschen raad van houders van buitenlandsche schuldbrieven, betreffende de wijze waarop de betaling van drie der vervallen coupons geregeld is in verband met de Rio-Tinto--pagarés. Na eenige discussie besloot men eene Commissie te benoemen, om de rechten der Spaansche fondsenmarkt te beschermen. In Alicante is men op zeer eigenaardige wyze ontslagen van een troepje roovers, die vry wat onrust verwekten. Deze moderne stroopers gingen gekleed als deftige heeren en gebruikten hoogstens wat chloroform als wapen. Het plan, volgens hetwelk zij hun handwerk dreven, was als volgt. De beschaafdste hunner trachtte des ayonds in gesprek te komen met een goed geze ten burger en deed zich dan voor als een vreem deling, die den weg niet kende, totdat hy plotse ling, bijgestaan door zijne kameraden, het slachtoffer aanviel en geholpen door de duisternis in 't ge bergte wegvoerde. Dan werd een rantsoen bepaald en de gijzelaar met den dood bedreigd, wanneer dat niet binnen zeer korten tijd gedeponeerd was. Gelukkig kwam de politie de deugnieten op het spoor zij werden vervolgd, doch wisten aan de kust in een smokkelaarsscheepje te ontkomen. Ook dit scheepje werd vervolgd door een kruiser van de douane, en daar het te Algiers is binnen gevallen zonder zijne passagiers, hoopt men in Alicante dat de smokkelaars van de verwarring gebruik gemaakt hebben, de roovers over boord geworpen, zich van hun kwalijk verkregen buit meester gemaakt en zoodoende de regeering van koning Alphonsus de moeite bespaard hebben een beroep te doen op het uitleveringslraclaat. Telegrammen. BERLIJN, 14 April. Het bevestigt zich, dat het onderzoek in de zaak-Duchesne op last der Belgische regeering weder is aangevangen. Voor het geval dat het zonder resultaat mocht blijven, heeft genoemde regeering zich haar eindbesluit voorbehouden. LONDEN, 15 April. De Morning Post meldt dat graaf Russell Maandag lord Derby in de ge legenheid zal stellen om ophelderingen te geven aan gaande de nota, door Duitschland aan België ge zonden. PARIJS, 14 April. In eene door het Crédit Mobilier gehouden algemeene vergadering is beslot ten tot aanneming van het voorstel betreflende de vorming eener nieuwe vereeniging, met een kapitaal van 160 millioen. INGEZONDEN. Dierenbescherming. Mijnheer de Redacteur Toen men nog niet wist van vereenigingen tot bescherming van dieren, hoorde men hoogst zelden van een dollen hond spreken; en tegen woordig krijgt men geen courant in handen of er worden gevallen van hondsdolheid vermeldzoe b. v. achtervolgens te Gouda, Haarlemmermeer, Warmond en Delft. Is dat nu de schuld van die vereenigingen? Gedeeltelijk, want door al het ge schreeuw enz. is er bij de respectieve gemeente besturen verschil van gevoelen ontstaan aangaande het maken of toepassen van verordeningen op de honden; ook heeft de steeds toenemende bevolking van het bondengeslacht er het hare ruimschoots aan toegebracht. De ellendige gevolgen van die noodlottige ziekte hebben het noodig gemaakt dat van Rijkswege maatregelen worden genomen ten einde te voor komen dat zij verder voortwoekert. Nu het blijkt dat gemeente-verordeningen niet meer bij machte zijn het kwaad te beteugelen, en niettegenstaande men algemeen overtuigd behoorde te zij n van de goede bedoeling der regeering, wordt die voorgedragen wet van vele kanten bestreden, en wel voorna melijk door de zoogenaamde dierenbeschermers. Dat men zich vereenigt om het mishandelen

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2