LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4655. A0. 1875. Vrijdag 16 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden por 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nouimcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van lu. JAN ZUURDEEG ZOON, fabrikanten alhier, waarbij zij aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie vergunning verzoeken tot plaatsing van een stoomketel en stoomwerktuig in hunne dekenfabriek aan den Ouden Singel; 2". LOUIS FRANCOIS MEIJER AAN, winkelier alhier, houdende verzoek om eene bewaarplaats van petroleum te mogen inrichten in het pakhuis aan de Nieuwst raat n°. 57; 3°. ABRAHAM WAGEMANS, winke lier alhier, mede om petroleum te bewaren in het pand in de Kolfmakerssteeg n°. 19; en 4°. ALBERTUS TAN LINDE, varkensslachter alhier, om eene slachtplaats voor varkens te mogen inrichten in het huis in de Pieterskerk- koorsteeg n°. 32; k Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 4824 Staatsblad n°. 19), in verband met dat van 29 April 1864 Staatsblad n®. 39); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 19den April aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 April 1875. LEIDEN, 15 April. Negen candidaten onderwierpen zich gisteren in Den Haag aan het examen voor de akte in de Fransche taal; 1 trok zich gedurende het examen terug, de anderen werden afgewezen. Van de 7 candidaten, die voor de akte in de ■wiskunde examen aflegden, werden 5 afgewezen en 2 toegelaten, de heerenS. P. Van Dorp en P. M. Heyrnans, te Leiden. Naar men verneemt zal de heer Richard Hol weldra de laatste hand leggen aan een nieuw nationaal toonwerk, en zal dit bij gelegenheid van het derde eeuwfeest der Leidsche Hoogeschool in Juni a. s. door de Leidsche Zangvereeniging worden uitgevoerd. Op het programma voor het alsdan te geven tweedaagsche muziekleesl zullen behalve deze nieuwe compositie o. a. ook voorkomen „Der Mes sias" van Handel en „Ein deulsches Requiem" van Brahms. Door den Commissaris des Konings in Zuid- Holland is de commissie voor het eindexamen der hoogere burgerscholen in deze provincie benoemd. Het examen zal plaats hebben in Den Haag onder het praesidium van den heer Van Aken, directeur der hoogere burgerschool in Den Haag; leden der commissie zullen zijn de heeren Frangois en Veth uit Rotterdam, Van Deventer en Van de Rivière uit Dordrecht, Bresier en Wenzelburger uit Delft, Chatelain uit Den Haag, Harms uit Gorcum, Byvanck uit Leiden, Combé uit Schiedam en Drooglever Fortuyn uit Gouda. De heer Cremer, die voor eenige dagen te Utrecht eene lezing hield, heeft de helft der opbrengst daarvan aan het Nederl. gasthuis voor ooglljders geschonken. Het stoomschip Prinses Amalia is gister middag te Nieuwediep aangekomen; de Egeron is gisteren van Nieuwediep vertrokken naar Batavia via Suez; de Hampton, van Rotterdam naar Java, is gisteren te Southampton aangekomen. Een regeeringstelegram uit Atjin van 10 dezer meldt dat de gezondheidstoestand bevredi gend, de ziekte minder kwaadaardig, de sterfte gering en slechts een cholerageval te vermel den was. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] In een ingezonden stuk in de N. R. Ct. lezen wijElke te strenge maatregel tegenover eene spoorwegmaatschappij tracht deze te verhalen, om niet te zeggen te wreken, op het reizend publiek. Het verbod van het loopen Ungs den trein, als deze in vaart is, wordt als humaan op gevat. Een spoorwegconducteur is een mensch, een staatsburger; zijn leven mag niet roekeloos ten offer gebracht worden aan de percenten der aandeelhouders. De controle wordt gewijzigd, maar niet door vermeerdering van personeel, alleen door ongerief aan het reizend publiek. Zonder plaatskaartje mag men thans zijne vrouw, zuster, beminde, bejaarde of gebrekkige moeder of vader niet aan den trein brengen. De wijsheid der administratie van de Hollandsche spoorwegmaat schappij heeft goedgevonden die stuitende bepa ling sedert kort te maken. Zij geldt ook wanneer de vertrekkende in den waggon moet klauteren, 't geen voor gebrekkige lieden en ouden van dagen byna onmogelijk is zonder goede hulp. Zóó is het thans gesteld aan het station van die spoorwegmaatschappij te Rotterdam. Elke strenge wetsbepaling vermeerdert de middelen ter ont duiking. De tegenstanders der nu aangenomen wet op de spoorwegdiensten meenden in hunne hopelooze oppositie wèl te doen met eene zachte toepassing aan te bevelen. Dat acht ik niet goed, wijl het tot knoeien en modderen leidt. Maar dit meen ik te mogen voorspellen, dat hetzelfde publiek, 't welk heeft geklaagd, terecht, zeer gegrond, van elke strengere toepassing der wet de dupe zal zijn. Men lette op die voorspelling. Naar men verneemt wordt in het antwoord der regeering, omtrent de herziening der kiestabel, voor Amsterdam het getal van 7 afgevaardigden volge houden, niet door bijvoeging maar door afneming van eenige gemeenten, nu de bevolking in 1874 daartoe gelegenheid geefl. Het nieuwe district Ber- gen-op-Zoom wordt met eenige wijzigingen behou den en overigens een nieuw district Groenlo gevormd. De herziening der kieswet moet bij afzonderlijke voordracht later plaats hebben. Deze nieuwe kies tabel kan volgens den minister zeer goed bij de periodieke verkiezing in Juni in werking komen. Z. M. heeft benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw Mr. J. J. Enschedé, hoofd der firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. Door den gemeenteraad te Amsterdam is gisteren besloten, eene belasting op de honden in te voeren, overeenkomstig de voordracht van B. en Ws. De stemming over de geheele verordening op de heffing is uitgesteld tot na de vaststelling der verordening op de invordering. Aan het einde der zitting is door den voorzitter medegedeeld, dat is ingekomen een adres, onderteekend door meer dan 10,000 personen, tot behoud der kermis ook na 1875. In de laatste dagen heeft de aanwerving van vreemdelingen voor het Indisch leger slechts 47 bedra.en, zoodat als dit zoo voortgaat, weldra geen detachementen meer naar Indië zullen kun nen gaan. Het 2de en het 5de reg. inf. alsmede het 2de reg. huzaren, welke corpsen tot de 3de divisie behooren, zijn bestemd om dezen zomer het kamp te Milligen te betrekken. De heeren D. Maarschalk, gepension. kol.- tit. der genie van het leger in Ned.-Indië, D. N. Meyners, H. G. Derx en A. L. Lindo z'yn ter beschikking van den gouv.-gen. van N.-I. gesteld, om te worden benoemd: de eerste tot hoofdinge nieur, chef van den dienst der staatsspoorwegen op Java, de anderen respect, tot hoofd-, sectie- en adjunct-ingenieur voor de staatsspoorwegen aldaar. De aan F. F. Retsin, te Antwerpen, ver leende vergunning voor een stoomsleepdienst langs de Ooster- en Westerschelde en daarop aanloopende rivieren en zeegaten tot aan of binnen de daaraan gelegen zeehavens is ingetrokken, evenals die aan H. Gerling, te Antwerpen, voor een stoomsleep dienst op de Zeeuwsche stroomen en binnenwateren tot Rotterdam en aan P. Van der Kwast, te Weesp, voor een sloombootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Weesp en Utrecht. De minister van marine brengt ter kennis dat, naardien bij het departement van marine bericht is ontvangen dat de gele koorts te Rio- Janeiro heerscht, de quarantaine-maatregelen op de van daar komende schepen worden toegepast. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Dordrecht Mr. J. J. De Reus, rechter plaatsverv. en adv. aldaar; den off.-van- gez. 2de klasse J. J. Van Effen, dienende bij de zeemacht in Oost-Indië, op zijn verzoek, met den laatsten dezer eervol uit den zeedienst ontslagen bij het personeel van den geneesk. dienst der land macht in Ned.-Indië benoemd tot off.-van-gez. 2de kl. V. B. Petersen, civiel geneeskundige; benoemd tol ridder van den Ned. Leeuw den heer A. Van Bosse, directeur van de Handelmaatschappij te Amsterdam. Gemengd Nieuws. Men meldt uit Gharlois: Bij het uit- gaan der school op het dorp viel Woensdag een knaapje van zes jaren in de gracht, die in de nabijheid van die school om de kerk loopt. De kleine dreef spoedig van den wal af en dreigde te zinken. De hulponderwijzer G. Maris, die aan die zijde der school met de bewaking der ver trekkende leerlingen was belast, sprong, zoodra hy het ongeluk bemerkte, in de gracht en redde het kind. Eene jonge weduwe, die in haar jeugd verpleegd was in het diakonie-armenhuis te Gor cum, heeft dezer dagen de woning harer moeder in een vlaag van krankzinnigheid verlaten en wist met haren zuigeling in den arm dat gesticht bin nen te dringen, waar zij schrik en ontsteltenis onder de aldaar verpleegden teweegbracht. Haar voormalige pleegouders, de vader en moeder van dat gesticht, wisten haar echter spoedig het arme wicht te ontnemen en het aan veiliger handen toe Ie vertrouwen, waarna de ongelukkige naar het stedelijk gasthuis is overgebracht, waar haar toestand dermate verergerde, dat zij den volgenden morgen naar het krankzinnigengesticht te Dor drecht moest worden getransporteerd. Uit Kampen wordt van 12 dezer ge meld: Terwijl gisteren de schoenmaker S., die zich telkens aan dronkenschap schuldig maakt en ook nu weer in zoo'n toestand verkeerde, zijne vrouw mishandelde, kwam de sigarenmaker E. tusschenbeide om aan dit ergerlijk tooneel een einde te makenE. bekwam hierdoor echter van. S. zulk eene snede in het onderlijf, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De politie heeft van een en ander procesverbaal opgemaakt. Hoe noodzakelijk het is, vooral des avonds, de deuren goed te sluiten, bewijst het

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1