zijn fraai van stijl en uitvoering. Aan de wanden Bevinden zich boekenkasten, die de keurigste bibliotheek eer zouden aandoen, terwijl een prachtige spiegel met kostbaar snijwerk aan 't schoon geheel "iets gezelligs bijzet. Bedriegen wij ons niet, dan is het magazijn van den heer Couvée 't fraaiste van dien aard, in ons land aanwezig; zelfs te Brussel zou men tevergeefs naar iets dergelijks zoeken. Bezoekers, waaraan 't zeker niet ontbreken aal, zullen met niet minder voldoening de per manente expositie in den kunstsalon der firma Couvée betredenom niet meer te noemen, hangt er o. a. een prachtig strandgezicht van den te vroeg aan de kunst ontvallen kleurendichter Hoffman." Het stoomschip John Bramall, van Rotter dam naar Batavia, is 12 dezer van Southampton vertrokkende Borneoy van Nieuwediep naar Batavia, is den lOden van Malta vertrokken; de Prinses Amaliavan Batavia naar Nieuwediep, is gistermiddag Dungeness gepasseerdde W. A. Scholten, van Rotterdam naar New-York, is 9 dezer Lezard gepasseerd; de Tromp is den lOden van Pauillac te Montevideo aangekomen. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad werd door den burge meester overgelegd een door curatoren der Leidsche hoogeschool ingezonden exemplaar der medaille, vervaardigd ter herinnering aan het derde eeuw- leest der universiteit. Zonder discussie vereenigde de raad zich rnet het voorstel tot onderhandsche gunning aan de beeren L. J. Enthoven en C°. der levering van twee gashouders, voor de som van 215100. Voorts is aangenomen het voorstel van B. en Ws. om terrein aan te koopen tot het houwen eener armenschool voor 600 kinderen en gemeentegrond beschikbaar te stellen voor den bouw eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs aan de Schelpkade. De commissie voor het pomologisch congres en de daaraan verbonden tentoonstelling heeft gisleren te Amsterdam eene vergadering gehou den, gepresideerd door Mr. A. Van Lennep. Vol gens mededeeling van den penningmeester zijn ontvangen 350 inschrijvingen a f 10, terwijl van het waarborgfonds 40 aandeelen a 25 geplaatst werden. Met het oog op de kosten voor tentoon stelling, prijzen enz., geraamd op ongeveer f 20,000, werd door de heeren C. A. A. Dudok de Wit en A. Waldeck het voorstel gedaan, om met de uitvoering van het plan te wachten tot het na jaar van 1876, indien niet spoediger meer kapi taal verkregen werd; dit, alsmede om de mede werking in te roepen van de Nederlandsche tuin- en landbouwmaatschappyen, verwierf de goedkeuring der vergadering. Namens Z. M. is aan den burgemeester van Amsterdam f 2000 ter hand gesteld ten behoeve van de algemeene armen der stad. Door Z. M. den Koning is aan den heer A. Van Bosse tegen 1 Mei op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als directeur der Nederl. Handelmaatschappij. Ter beroeping van een predikant bij de Ned. herv. gemeente te Rotterdam is het volgend drietal opgemaaktE. A. Lasonder te Oldenbroek, P. Bartstra te Klundert en H. W. A.Verhoeiïte Charlois. Een Haagsch correspondent van het U. D. meldt omtrent de plannen voor de droogmaking der Zuiderzee, dat de regeering staatsuitvoering boven die hij concessie verkiest. Wellicht zal dit weldra openlijk blijken. De 1ste luit.-ingenieur J. W. Kaiser, werk zaam aan de Kon. Milit. Academie, wordt 1 September a. s. op zijn verzoek eervol uit die betr. ontheven en ingedeeld bij den dienst der genie te Amsterdam; de 1ste luit. plaats, adju dant 2de kl. F. Spronk is van Amersfoort naar YVierickerschans overgeplaatst. Z. M. heeft J. E. Romer, thans rijksontvan ger te Stadskanaal, in dezelfde betrekking benoemd le Winsum; F. L. C. Graaf van Rechteren Lim- purg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van ontvanger der registr. en dom. te Almelo, met vrijlating om casu quo zijne aanspra ken op pensioen te doen gelden. Z. M. heeft benoemd tol ridder van den Ned. Leeuw den heer A. Van Bosse, directeur van de Handelmaatschappij te Amsterdam. Een regeeringstelegram uit Atjin van 10 dezer meldt dat de gezondheidstoestand bevredi gend, de ziekte minder kwaadaardig, de sterfte gering en slechts een cbolorageval te vermel den was. De kapitein plaatselijk adjudant 1ste klasse F. C. H. L. Van Erckelens is van Wiericker- schans naar Amsterdam overgeplaatst. De officier-van-gez. 2de kl. L. B. C. Ledeboer, die voor een jaar van het leger hier te lande bij dat in Oost-Indië is gedetacheerd geweest, is van daar geretourneerd en weder bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht hier te lande ingedeeld; De kapt.-luit.-ter-zee G. F. Servatius wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Hellevoelsluis en op nonact. gesteld, en vervangen door den kapt.-luit.-ter-zee J. K. L. Gey van Pittius. De student voor den milit. geneesk. dienst der zeemacht A. A. Grondhoul is bij beschikking van den minister van marine, van 13 dezer, ten gevolge van in, doch niet door den dienst on- stane lichaamsgebreken, waardoor hij voor altijd ongeschikt is bevonden voor den milit. dienst, eervol uit voormelde betrekking ontslagen. De luit.-ter-zee 2de kl. H. Vreedenberg en de offic-van-gezondh. 2de kl. W. Schoon dermark, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost- Indië, en van daar in Nederland teruggekeerd, zijn op nonacliviteit gesteld. De 1ste luit. bij het corps mariniers C. J. Vis ser en J. W. Van Riel worden met 1 Mei ge plaatst respect, aan boord van Zr. Ms. wachtschepen te Willemsoord en te Hellevoetsluis, ten einde de aan boord van die bodems ingescheepte detache menten mariniers te commandeeren. Bij kon. besluit is de gemeente Urmond weder toegevoegd aan het belastingontvangkantoor Beek; Munstergeleen daarvan weder afgescheiden en ingedeeld onder het ontvangkantoor Sittard, onder voortdurend beheer van den ontvanger J. H. Sassen; J. A. Kessels, thans ontvanger te Weert, benoemd tot ontvanger te Beek. Z. M. heeft de benoeming van H. v. Ouwerkerk, burgem. van Giessen en Rijswijk, tot secretaris dier gem. goedgekeurd; aan C. Pompen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Alem, Maren en Kessel; de benoeming van F. G. O. Cooyrnans, burgem. van Mook en Midde laar, lot secretaris dier gem. goedgekeurdbij wijziging van het besluit van den 3den dezer, aan den kapt.-luit.-ter-zee M. O. De Kanter, ter zake van verblijf in milit. dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkrin gen, een verhooging van pensioen verleend tot een bedrag van 1125 in slede van 1050 's jaars. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks twee uien geraakte het zoontje van N. nabij de ijzergieterij van den heer S. alhier le water. Op het geroep van zijne speelkameraadjes schoten weldra eenige buren te hulp, die het kind redden, dat naar de ouderlijke woning werd gebracht. Tegen een vijftal arbeiders, in dienst bij den staatsspoorweg te Zwolle, is dezer dagen proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van vijgen en gerookte worst uit de in de goederenloods aan wezige pakjes. Voor de rechtbank te Deventer ston den gisteren terecht drie kolonisten, die op de Ommerschans en Veenhuizen verpleegd waren, beschuldigd van in het magazijn van voedings middelen des nachts te hebben ingebroken en daar eenige tarwebrooden te hebben ontvreemd. Ter terechtzitting bekenden allen het feit gepleegd le hebben. Op de vraag van den president waarom zij dit misdrijf hadden begaan, antwoordden zij, dat zij het niet langer konden uithouden van den honger en toen overeengekomen waren om naar het magazijn te gaan om daar levensmiddelen machtig te worden, terwijl zij verder verklaarden dat zij in die gestichten alleen des ochtends en des middags eten kregen en des avonds niets, welke verklaringen door den brigadier-majoor der rijks veld wacht, aldaar gestationeerd, bevestigd werden, met bij voeging echter, dat ieder in de gelegenheid gesteld was om te werken gedurende den namiddag en dat men dan voor dat geld wat koopen kon, waartegen bekl. echter beweerden, dat hel grootste loon dat zij konden genieten 4 ct. per dag was en dat zy daar dan nog, behalve het avondeten, een en ander voor moesten aanschaffen. Het O. M. achtte de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend bewezen en requireerde dat de besch. zouden worden schuldig verklaard aan diefstal met braak bij nacht en worden gestraft, wat den eerste betreft (die krachtens een extractvonnis reeds vroeger wegens diefstal 3 maanden gevan genisstraf had ondergaan) met een cellulaire ge vangenisstraf van 6 maanden en de beide ande ren ieder met 5 maanden. De rechtbank te Deventer heeft J. M. B. veroordeeld, wegens het toebrengen eener mes- snede aan zijn broeder, tot een jaar celstraf en eene geldboete van honderd gulden, en zijne vrouw wegens mishandeling van dien broeder tot eene maand celstraf en eene geldboete van acht gulden. |j. Maandag-middag is te Assen brand ontstaan in de drukkerij van de Dretltsche en Asser Courant. Het bovengedeelte van het gebouw stond in weinig tijds in vlam. De brandweer was spoe dig aanwezig, waardoor de belendende gebouwen gespaard zijn gebleven. Het bovengedeelte is geheel uitgebrand en het benedengedeelte heeft veel gele den. Naar men verneemt is al wat op de drukkerij aanwezig was, ook de snelpers, gered. De Asser Courant zal lijdelijk worden gedrukt ter drukkerij van den heer Van Gorcum te Assen. In de laatste dagen werden aan debok- kingrookenjen te Lemmer aangebracht 400,000 stuks Zuiderzee-haring, die van de hand werden gedaan voor f 0.70 a 0.40 per 200 stuks. Naar men verneemt zal het recht, om gedurende tien jaren van het in 1808 bij het eiland Terschelling gestrande en in het zand bedolven Engelsche oorlogschip Flora te halen wat daarvan le krijgen is, door de regeering wor den verkocht. De kooper van dit recht zal, wat hij ook van of uit dit vaartuig moge halen, aan den Staat niets behoeven af te staan Uit Beverwijk wordt gemeld: Bijna een maand geleden verspreidde zich het gerucht, dat bewijs was geleverd voor grove informaliteiten, waarvan ons postkantoor door velen sinds jaren verdacht werd. Een van hier verzonden, met een familiecachet verzegelde brief was, zoo verhaalde men, te Amsterdam bezorgd, terwijl nu het lak een wafel toonde. Na gedane aanklacht bij den minister van financiën kwam een hoofdambtenaar uit Den Haag over voor een onderzoek in loco. Deze nam ook een ten kantore gevonden cachet in beslag en won vele, in 't oog van 't pu bliek zeer bezwarende getuigenissen in aangaande teiten, die als zoovele overtredingen der bestaande voorschriften van fyd tot tijd zouden plaats ge vonden hebben. Tot verwondering van velen werd evenwel behalve de directeur geen der ambtenaren in verhoor genomen, noch werd het publiek op eenige wijze voor de toekomst gerustgesteld. Dat dit vertrouwen, voor zooveel ons postkantoor be treft, geschokt is, bewijst de massa brieven, di© buiten het kantoor om aan den brievenconducteur der spoortreinen wordt ter hand gesteld. Te Breda is gisteren een achtjarig meisje door een der wieken van een korenmolen getroffen en onmiddellijk gedood. Ongeveer te zelfder tijd werd een elljarig knaapje, uit de school komende, op de Groote Markt overreden. Het rijtuig ging over het lichaam van den knaap. Er bestaat echter alle hoop op zijn herstel. Volgens nader ontvangen berichten over den tocht van kapt. Boyton, is hij op korten afstand van de Fransche kust aan boord van de hem vergezellende stoomboot overgegaan, omdat de Fransche loods weigerde de verdere verant woordelijkheid te dragen, daar het tij zou kente ren eer de kust bereikt was en de reiziger alsdan naar hel Kanaal zou teruggedreven worden. Boven dien was het weder zeer ongunstig, de zee hol en kwam er mist opzetten. Tevergeefs deed Boyton een poging bij den kapitein van de stoomboot om de verantwoordelijkheid van den loods over te nernen. Om een bewijs te geven dat hij in staat was de reis voort te zetten, roeide hij met groote snelheid om de stoomboot heen, maar moest ten laatste toegeven; hij was toen 15 uren in het water geweest. Alleen zijn oogen, neus en mond waren met de lucht in aanraking, maar deze deelen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2