LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4651. A0. 1875. Maandag 12 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1A0. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!}; Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. LEIDEN, ÏO April. In de gisteren te Haarlem gehouden ver gadering van aandeelhouders der Haarlemsche Bankvereeniging werd het verslag over het jaar 1874 uitgebracht en de rekening goedgekeurd. Tot commissarissen werden benoemd de lieeren Mr. S. Vissering, Jhr. G. T. Van Tets en Mr. C. J. T. Mirandolle, welke ter vergadering tegen woordig, die betrekking hebben aanvaard. Het Vaderland verneemt dat ter gelegen heid der viering van het 300-jarig bestaan der Leidsche Hoogeschool, in Juni a. s., door de oud studenten en de tegenwoordige academieburgers, de hoogleeraar N. Beets, uit Utrecht, als feestre denaar zal optreden. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de inrichting voor gymnastiek en wapenhandel op de Pieterskerkgracht. Zoowel kinderen als vol wassenen worden daardoor in de gelegenheid ge steld om het lichaam te ontwikkelen en de spie ren te versterken. De leiding van liet onderwijs is opgedragen aan een geëxamineerd onderwijzer, terwijl de overeenkomsten worden aangegaan met den heer J. S. G. Disse, hoofdonderwijzer aan de stedelijke gymnastiek-inrichling. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van (3778 vol wassen personen en van '2036 kinderen. Het stoomschip Prins Hendrik arriveerde 7 dezer des namiddags te 4 uren te Suez, en is gisterochtend het kanaal ingegaan; de W. A. Schol- tenvan Rotterdam naar New-York, is den 8sten dezer te Plymouth aangekomen, en heeft gisteren de reis voortgezet. Voor de hoofdonderwijzersakte hadden zich gisteren in Den Haag 43 candidaten aan het examen onderworpen1 trok zich terug, 6 werden afgewezen en 6 toegelaten, de heeren J. S. De Groot uit Numansdorp, L. C. J. De Groot en J. Kenniphaas uit Rotterdam, I. Van Leeuwen uit Delfshaven, D. A. Walters en I. J. J. Scholl- mann uit Rotterdam. Z. M. heeft den heer A. J. De Buil be noemd tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau, 4de klasse. Uithoofde van het bestaande gebrek aan kader by de infanterie, waardoor bij de oefeningen van de eerstdaags onder de wapenen komende miliciens geene onderofficieren en korporaals meer kunnen worden gemist, heeft de minister van oorlog goedgevonden te bepalen, dat gedurende den aanstaanden zomer geene officieren, onder officieren en korporaals en verdere militairen der infanterie bij het bataljon mineurs en sappeurs zullen worden gedetacheerd, om de zomeroeienin- gen hij dat corps bij te wonen. De minister van oorlog, het wenschelijk achtende dat ieder bataljon infanterie in vredes tijd een patroon-caisson, bepakt met 12800 scherpe patronen voor geweren klein kaliber en 1728 scherpe patronen voor revolvers van officieren en het bijbehoorend paardentuig voorhanden heeft, is door den directeur van de artillerie-stapel- en constructie-magazijnen te Delft uitgenoodigd, om aan ieder bataljon zulk een patroon-caisson te zenden. Deze voertuigen zullen zoo worden inge richt, dat daarop kunnen worden medegevoerd 8 schoppen, 1 bijl en 1 pikhouweel. De iV. R. Ct. komt op tegen de bewering in de Staatscourant dat het bericht betreffende de concessie voor de droogmaking van de Zuider zee zou verzonnen zijn. Twee dingen zegt zij zijn mogelijk: öf er is in de détails van ons bericht eene of andere onjuistheid, zoodat eigenlijk de logenstraffing op eene chicane zou berusten, óf de minister heeft, om welke reden dan ook, van de ernstig gebeende en vergevorderde plannen reeds afgezien. In het laatste geval zullen wij ons verheugen. Maar wat daarvan zij, de regeering had het recht niet ons bericht „geheel verzonnen" te noemen. Trots alle vette letters in de letter kasten der Landsdrukkerij, houden wij vol, dat ons bericht in hoofdzaak waar was. De aan L. G. Belzer, N. Belzer en P. Belzer te Gorcum verleende concessiën voor een stoom- bootdienst tot vervoer van personen, goederen en vee op de Linge tusschen Gorcum, Beest en Geldermalsen, alsmede tot het sleepen van schepen, is overgeschreven op naam van de firma N. Belzer en Cie. te Gorcum. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van xyet tot afstand aan de provincie Groningen van die gedeelten der tot de opgeheven vesting Groningen behoorende werken en grachten en der nabij de vesting gelegen spoorweggronden, die zij noodig heeft voor den aanleg van twee kanalendat tot verbinding van het groot scheep vaart- en uitwateringskanaal van Groningen naar Delfzijl met het Hoornsche diep en met de havens der stad Groningen; en dat tot verbinding van het Boterdiep met het Damsterdiep. Z. M. heeft aan W. C. Korthals, hoofd agent der Ned. Handelmaatschappij te Yokohama, verlof verleend tot het aannemen van het ridder kruis der Wa^a-orde; benoemd tot burgem. der gem. Beets en Oudendijk Jhr. D. C. J. Van Akerlakenaan den luit.-ter-zee 2de kl. W. H. Van Braam, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit den zeedienst. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks acht uren is op de Ruïne het bovengedeelte van een in aan bouw zijnde loods, waarop zes menschen werk zaam waren, naar beneden gekomen. Gelukkig bepaalde zich het ongeval tot het breken van een aantal dakpannen. Gisteren stond voor het prov. ge- rechtshof in Zuid-Holland terecht een schippers knecht, uit Leiden afkomstig, die, in den afge- loopen zomer in dienst van een meslschipper zijnde, te Delfshaven op een Zondag door zijn meester op het vaartuig werd alleen gelaten en die gelegen heid waarnam om een kastje benevens een blikken trommel open te breken en den inhoud daarvan a f 1b tot zich te nemen, met welke som hij zich verwijderde en ze in een paar dagen ver teerde. Voor dit feit, dat besch. bekende, eischte adv.-gen. Mr. Van Maanen, ^met het oog op eene vroegere veroordeeling wegens gelijk misdrijf, op legging van tuchthuisstraf van minstens 5 en hoogstens 20 jaren. Mr. v. Mutsaers, als verdedi ger van den beschuldigde optredende, voerde eenige verzachtende omstandigheden aan, en hoopte dat de door het O. M. geëischte zware straf niet zou worden toegepast. Het Hof heeft den besch., onder aanneming van verzachtende omstandigheden, tot vier jaren gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren werd door het hofvanZuid- Holland behandeld de zaak van H. De Roo, huis vrouw van A. C. Fredriksen, en A. De Roo, te Schiedam, beschuldigd van de getuige L. W. gewelddadig te hebben aangerand en ten bloede toe te hebben mishandeld om eenige gouden voorwerpen en f 1.25 aan geld aan haar te kunnen ontstelen. Het Hof veroordeelde de ge zusters De Roo tot gevangenisstraf, de eerste van drie jaar, de tweede van twee jaar. Z. M. de Koning heeft dezer dagen aan den wegens moord veroordeelden P. Misset, gedetineerd in de strafgevangenis te Leeuwarden, gratie verleend. Aan het bureel van politie aan de Pauwensteeg te Rotterdam is een bankbiljet van f 300 terugbezorgd, dal gevonden was door een man, die een zeer schraal inkomen heeft en boven dien met Mei a. s. ten gevolge van sterfgeval buiten betrekking zal zyn. Hij ontving van den eigenaar van het biljet een belooning van f 10. Een waagdrager, werkzaam aan de suikerfabriek op de Lauriergracht te Amsterdam, stortte Donderdag-avond door een valluik en is deerlijk gekwetst naar zijne woning gebracht, waar hij aan de gevolgen overleed. Uit Nieuwediep wordt bericht dat het stoomschip Egeron morgen de reis naar Batavia opnieuw zal aanvaarden, na het aanbren gen van eenige kleine voorzieningen en vernieu wing van proviand. Men prijst zeer de flinke en vastberaden houding van den gezagvoerder Vet ter, die, toen het schip hevig werkte en stampte, waardoor een der patr'yspoorten werd ingedrukt en het water met kracht in het voorschip drong, geen oogenblik zijne kalmte verloor en, tot geruststelling zijner passagiers, terstond de meest gepaste middelen van veiligheid aanwendde. De Egeroneen stoomschip van slechts 350 ton, is niet bestemd voor de vaart tusschen Indië en Nederland, maar om in den Indischen Archipel dienst te doen. De heer G. Huyzer van Reenen, de expert der vereeniging van assuradeuren, heeft verklaard dat het schip in allen deele uitmuntend is gebouwd, en zulks ook bij den storm heeft bewezen. Hij acht het voor de groole vaart vol komen geschikt en heeft bij inspectie, na den terugkeer, bevonden, dat er behoorlyk was gela den en niets was ontzet. Men meldt uit Urk: De duizendtallen haring, die met fuiken en zegens alhier gevangen worden, zijn nauwelijks in cyfers aan te geven. Alles is naar Monnikendam gevoerd. De prijs was gemiddeld 15 ct. per 200 stuks. Een koopman te Vlissingen ontving dezer dagen een aangeteekenden brief uit Londen, inhoudende een chèque groot 30 pond sterling, op de Clarendonbank te Londen, met verzoek om voor dat bedrag zekere opgenoemde koopwaren te zenden. Daar de afzender evenwel geheel onbe kend was, informeerde de koopman by een kassier te Vlissingen naar de soliditeit van zoo'n chèque. Deze, die wijze van zaken doen wat vreemd vin dende, informeerde onmiddellijk bij zijn corres pondent te Londen naar den geëndosseerde, en ontving spoedig een antwoord terug, dat niet gunstig luidde. Dit gaf aanleiding om per telegram acceptatie te vragen aan de Clarendonbank, die telegraphisch antwoord zond dat de chèque valsch was, en de persoon juist, op heeterdaad betrapt, gevangen was genomen. Reeds waren vier derge lijke chèques uit Amsterdam ter betaling aange boden, en, valsch zijnde, onbetaald geretourneerd. BUITENLAND. Duitschl and. Uit Posen wordt gemeld dat aldaar Maandag een man in zeer opgewonden toestand aan een katholiek geestelijke reisgeld heeft gevraagd,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1