LEIDSCÏÏ N°. 4650. 1873. Zaterdag 10 April. Langzaam, altijd langzaam. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regélsf 1.05. Iedere regel meer„"0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS - BERICHTEN. terwege laten, overtuigd zijnde dat het ook zonder Kohier der plaatselijke directe belasting, 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. '264 der wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85) Doen te weten, dat het Kohier der plaatselijke directe belasting over 1875 op heden voorloopig is vastgesteld, en van den Oden tot en met den 20sten April aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdeeling), van 10 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. I Burgemeester en Wethouders voornoemd, -t v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 April-1875. JICHT en VISICHERIJ.) f?;DE BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1875/6 in het bezit Wenschen te zien van JACHT- of VISCHAKTEN, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den Ihden April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings m deze Provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buiten gewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander schade lijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 24 Maart 1875. Een aanhoudend nederdalende waterdruppel holt ten laatste zelfs den hardsten steen uit. Volkomen waar, en bewonderenswaardig het geduld van hem die deze langzame werking gadeslaat totdat hij er het verwachte effect van kan bespeurenmaar niet minder verklaarbaar ook dat hij, die er belang bij heeft dat de steen spoedig wordt uitgehold, omziet naar een middel om sneller zyn doel te bereiken. Die gedachte kwam ons onwillekeurig voor den i geest bij de lezing van het hoogst belangrijk ver slag \an den gemeente-architect betreffende het herstellen en ruimen van riolen, waarvoor jaarlijks een som van 5000 wordt beschikbaar gesteld. Reeds drie achtereenvolgende jaren werd die werk zaamheid voortgezet, en hoedanig is thans luidens het laatste verslag de toestand van den bodem, waarop wij leven en ons bewegen Op die vraag mag het antwoord verre van gun stig luiden, al is er ook vooruitgang op te mer ken. Op niet minder dan een vijftigtal plaatsen w>erd de onderaardsche Augias-stal gereinigd, maar hoe? Regelmatig te werk te gaan was ten eenen- male onmogelijk. Nauwelijks toch had men op de eene plaats een radicale zuivering ondernomen, of men werd elders geroepen om althans een voor loopig palliatief aan te brengen tegen een onhoud baar geworden toestand. „Het gestaakte werk," zoo luidt het o. a. in het verslag, „aan hel riool in de Langstraat, van de Groenesteeg naar het "Waardkerkplein, werd in het begin van Juli her vat, doch kon slechts langzaam vorderen, doordien de werklieden telkens maar andere plaatsen wer den geroepen, waar dringende behoefte aan hulp was." Zullen we opnieuw een beschrijving trachten le gevën van den walgelijken toestand, die by het opbreken van den grond op letterlijk alle punten aan 'het licht kwam? Wij willen dat liever ach- zulk een de organen kwetsende uilweiding onzen j lezers overbekend is, hoe het er in onze goede stad onder den grond uitziet. Toch moeten wij er by voegen dat, moge er op vele gedeelten verbe tering zijn aangebracht, het kwaad zoo groote proportiën heeft aangenomen, dat met recht mag worden gevraagd, of de werkzaamheden tot het reinigen van den bodem, zoo men daarvoor telken jare f 5000 beschikbaar stelt, niet op te kleine schaal worden voortgezel. Op sommige plaatsen toch is de nood al zeer hoog gestegenzoo kon „in de Zuid-Rundersteeg dadelijke hulp geen uitstel meer lijden, omdat de privaatstof door vloeren en muren tot op de straat doordrong." Hoelang zal het volgens dien maatstaf duren, eer op alle plaatsen „de onhoudbare toestand" is weggenomen En zelfs dan nog zal men zich niet mogen vleien met de gedachte, dat men zich op een voor de gezondheid onschadelijken bodem be weegt. Immers uit hetgeen tot dusver aan het licht is gekomen mag men veilig afleiden, dat de geheèle bodem verontreinigd is, ook daar waar zich daar van geen uiterlijke sporen vertoonen. De thans gevolgde methode moge geschikt zijn om den toestand op de slechtste punten draaglijk te maken, een afdoende verbetering zal zij in de eerste jaden zeker nog niet ten gevolge hebben. Wenschelijk, hoogst wenschelijk zou het zijn, dat de hand krachtiger aan den ploeg werd ge slagen. Er is genoeg verzuimd om den ingezete nen het recht te geven daarop aan te dringen, getuige de onverantwoordelijke wijze, waarop'friën in vroeger dagen te werk ging. Of hoe zou het anders mogelijk zijn, dat men in de-Langstraat in het riool een dwarsmuur aantrof, „indertijd eenvoudig gemaakt om weigerachtige buren in het bijdragen der kosten tot ontruiming en herstel, niet te doen deelen in de voordeelen daarvan By al die minder aanlokkelijke verschijnselen maakt het een aarigenarnen indruk te vernemen, dat de eigenaars der panden, waar van gemeente wege de straatriolen in orde werden gébratiht, in hunne eigendommen door het opbreken der vloe ren op prijzenswaardige wijze de behulpzame hand boden, terwijl zich in het algemeen groote inge nomenheid met het zuiveringswerk openbaarde. Reden te meer ongetwijfeld om zooveel mogelijk den aangevangen arbeid te bespoedigen. Wij twij felen niet of alle ingezetenen zouden het toejüichén, indien voor dat doel telken jare een grooter som' werd beschikbaar gesteld, al moest die zelfs door een geldleening worden gevonden. Een zoo kracht dadig optreden zou tevens gunstig werken op die enkele onverschilligen, die, zooals in de Michiel straat, in hunne panden zich van alle medewerking onthielden. Ernstige overweging zou het verdienen of tegenover die weinigen geen afdoende maat regelen in het algemeen belang zouden zyn Ie nemen. LEIDEN, 9 April. De brieven, te verzenden per stoomschip Hamp tonden llden dezer uit Rotterdam naar Batavia vertrekkende, moeten uiterlijk te halftien 's morgens aan het postkantoor alhier bezorgd zijn, I doch de drukwerken en monsters den LÖden te I halfnegen 's avonds. Op de tentoonstelling van tuinbouwvoorl- brengselen te Amsterdam zijn bekroond: voor aucuba's, verg. zilv. med.draeaena's, verg. zilv. med.; bonthladerige warme kasplanten, gouden med.; id. koude kasplanten, verg. zilv. med., en voorwerpen niet in het programma genoemd, zilv. med., J. Van Leeuwenvoor bontbl. koude kas planten, gouden med., en nieuwe plant, niet in den handel, verg. zilv. med., P. F. Von Siebold; voor vervroegde vruchten in soorten, verg. zilv. med., J. H. Willink, alhier; voor groenbly vende heesters, zilv. med., P. Hooftman Jz. en voor conifeeren voor den kouden grond, zilv. med., T. De Loos en Zonen, te Boskoop; voor voorwerpen niet in het programma genoemd, zilv. med., Job. Piek, te Oudshoorn. In de Donderdag te Middelburg gehouden vergadering van het Zeeuwsche genootschap der wetenschappen zyn als leden aangenomen de heerenG. Van Diesen, Mr. E. Fokker en J. K. Frederiks te Middelburg; Mr. P. A. J. Bouvin te Zierikzee, A. C. Broekman te VlisSingén, Mr. T. M. C. Asser te Amsterdam, J. F. W. Gonrad fe Haarlem; A. J. A. Gerlach, J. J. Van Kërkwijk in Den Haag; Dr. J. G. De Man te Leidën; Dr. B. F. Matthés, Mr. W. Star Numan in Den Haag; C. Ritsema Gz. te Leiden, E. Van den Bussche te Brugge, Dr. A. Pelermann te Leipzig, C. Dehaisne te Rijssel. VooHs is tot secretaris van het genootschap benoemd Mr. G. N. De Stoppelaar. Door de Kamer van koophandel en fabrie ken alhier is een adres gericht aan de ministers van buitenlandsche zaken en van financiën, waarin zij naar aanleiding van eene onjuistheid in een artikel van het Engelsche weekblad „The Econo mist" van 13 Maarl, gelileld „The lock-out in South-Wales" (het blad uit daarin de klacht dat Holland, om eigen belangen le bevorderen, zijne ijzermarkt voor het buitenland sluit) genoemde ministers in overweging geeft, middelen in het werk te stellen om onze tariefwetgeving meer en beter in het buitenland bekend te maken en op officieelen weg misverstanden als dit te doen ophouden. Gisteravond gaf de onlangs opgerichte loo- neelvereeniging Jacob Gats in de Stadszaal hare eerste uitvoering, voor welke gelegenheid zij twee looneelstukjes had gekozen: „Mijn tuin huisje," tooneelspel in een bedrijf door I. De Jong, en „De verzegelde burgemeester," blijspel met zang in drie bedrijven naar hel Hoogduitsch van W. Fat her. Bij het binnentreden der zaal ontving men reeds een aangenamen indruk èn door het aanwezige publiek èn door de wij2e waaTop men trachtte het den bezoekers aangenaam te maken. De eerste kennismaking rnag alleszins gunstig heeten de over 't algemeen nog betrekkelijk jeug dige krachten beloven bij verdere oefening veel goeds. De Vereeniging zal dan onder de liefheb- herij-tooneelgezelschappen die hier reeds beslaan een eervolle plaats innemen. De minister van hinrienlandsche zaken brengt ter kennis dat in Juni e. k. gelegenheid zal wor den gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van diplomata voor het eerste en het tweede natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulpapolhekers, of van acten van bevoegdheid als ar Is of hulpapotheker. Zij, die tot de examens wenschen le worden toegelaten, moe ten daarvan \óór 20 Mei e. k. schriftelijk opgaVe doen aan den voorzitter der commissie van exathen voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundig examen voor hulpapothekers, den hoogleeraar Dr. J. W. Gunning, te Amsterdsltn; voor het tweede natuurkundig examen den hoog leeraar Dr. A. Heynsius, le Leidenvoor het ge neeskundig examen, den hoogleeraar Dr. L C. Van Goudoever te Utrecht, en voor het praötisch.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1