LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4647. A0. 1875. Woensdag 7 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln L40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels Iedere regel meer Groolcrc letters naar plaatsruimte. 1.05. 0.171. STADS - BERICHTEN. Kohier der plaatselijke directe belasting, 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29sten Juni 1851 {Staatslied N°. 85); Doen te weten, dat het Kohier der plaatselijke directe belasting over 1875 op heden voorloopig is vastgesteld, en van den Cden tot en met den 20sten April aanstaande, ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdeeling), van 10 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant -afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 April 1875. LEIDEN, 6 April. Bij Gebrs. Van der Hoek alhier is een Averkje verschenen, dat voor een ieder van veel belang genoemd mag worden, daar het ten doel heeft de kennis te bevorderen van de eerste hulp middelen, die toegepast kunnen worden bij plotseling voorkomende ziektetoestanden. De schrijver, de heer II. G. F. L. Aalbersberg, artsoffic.-v.-gez. 2de kl., heeft er vooral op gelet, het als vraagbaak bij het voorkomen van die omstandigheden te doen dienen, en tevens als handleiding in „eerste verband", dat aan de officieren van het Neder- landsche leger moet worden gegeven. In beknopten en duidelijken vorm geeft hij eerst een denkbeeld van de samenstelling van het menschelijk lichaam en van sommige levensverrichtingen, om daarna ver schillende gevallen le behandelen, waarin, door toepassing van eenvoudige hulpmiddelen, pijn en gevaar verminderd, ja dikwijls het leven gered kan worden, wij noemen slechtsverwonding vergezeld van veel bloedverlies of gepaard met hersenschudding, schijndood veroorzaakt door ver drinking, verstikking, bevriezing. Wij gelooven dat de schrijver met deze uitgave een nuttig werk heeft gedaan, dat het nette hoekje, dat met twee uitslaande platen vergezeld gaat, door velen met genoegen zal gelezen worden en het geleerde hun bij voorkomende gelegenheden veel dienst zal bewijzen. De minister van oorlog heeft de chefs der corpsen gemachtigd om de militairen van den Israël, godsdienst, die hunne eerlang invallende godsdienstige feesten ten hunnent mochten wen- schen te vieren, daartoe in de gelegenheid te stel len, door 1°. aan hen, wier ouders of betrekkingen in hunne garnizoensplaats wonen, op de feestda gen vrijstelling van deo dienst te verleenen, 2°. aan de overige militairen een verlof te verleenen van 18 tot 28 April. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamRotterdamHelderZaandam) zijn, gedurende de maand Februari, 140,458 reizigers vervoerd; opbrengst f 119,593.64 en aan goederen f 49,426.46diverse ontvangsten f 1696.48; totaal 170,716.58. Bij de gisteren in Den Haag voortgezette examens voor het lager onderwijs heeft van de 7 candidaten voor de wiskunde 1 zich onder 't exa men teruggetrokken5 werden afgewezen en 1 toegelatende heer F. Janse, uit Dordrecht. Voor de verkiezing van een hoofdingeland en een hoofdingeland-plaatsvervanger in het hoog heemraadschap Rijnland op 1 April werden uitge bracht 230 stemmen. De heer J. C. P. E. Schat- tenkerk te Alphen werd met 144 stemmen tot hoofdingeland en de heer B. Erkelens, mede te Alphen woonachtig, met 162 stemmen tot hoofd ingeland -plaatsvervanger gekozen. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer L. G. Brodie, geb. te Batavia, met stellingen. De audiëntie van den minister van oorlog zal a. s. Donderdag niet plaats hebben. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald, dat de commies 2de kl. bij de posterijen W. H. Moll zijne functiën zal uitoefenen te Leiden. Bij de heden aan het departement van marine gehouden aanbesteding van benoodigdheden voor de direcliën der marine waren minste inschrijvers voor scheepssmederijen de firma Oleff alhier, f1236voor afval van katoenen garens de firma De Heijder, f 3055. Eerste Kamer. In de zitting van heden is met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp tol verlenging van den termijn voor de herziening van den aanslag der beetwortel- suikerfabrikanten en met- 26 tegen 5 stemmen het ontwerp tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen. De Kamer is daarna op reces gescheiden. De luit.-ter-zee 1ste kl. H. J. Van der Man- dele wordt met den 7den dezer gedet. bij het dep. van marine, len einde tijdelyk de hefr. van inspecteur over de art. der marine waar te nemen; de luit.-ter-zee 1ste kl. W. F. Blaauw wordt met den 16den dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De ketelscheepmaker aan 's Rijks werf te Amsterdam B. L. De Bruyn is gesteld ter be schikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om er te worden geplaatst bij een der marine- etablissementen als vice-commandeur, tevens ketel scheepmaker, voor het vak van scheepsbouw. Bij resolutie van den minister van financiën is benoemd tot commies ter directie van de registr. en domeinen voor de prov. Noord-Holland en Utrecht O. A. Verwey, surnum. der registr. en dom. te Amsterdam. Z. M. heeft Mr. A. L. P. baron De Constant Rebecque en Mr. L. H. Ruyssenaers, attachés hij het Ned. corps diplomatique, benoemd tot secre tarissen van legatie; aan L. A. H. Hartogh, te Amsterdam, vergund het aann. en dragen der versierselen van commandeur der orde van den Leeuw en de Zon, hem door Z. M. den Schach van Perzië geschonken; pensioen verleend aan J. P. G. Muller, schout-bij-nacht, f 2400; H. P. Klerck, kapt.-ter-zee, f 1800; Jhr. D. Bowier, kap.-luit.-ter-zee, f 1500; M. O. De Kanter, idem, f 1500; D. A. Coomans De Ruiter, idem, f 1500 'sjaars; den luit.-kol. E. W. C. C. Storm de Grave, prov. adj. in Utrecht, op pensioen gesteld a f 1500 'sjaars, en den rang verleend van kolo nel; benoemd bij den prov. staf tot majoor, prov. adjud. in Utrecht, den kapt. J. F. Van Regteren, van het 6de reg. inf.; bevorderd: tot schout-hij nacht P. A. Van Rees; tot kapl.-ter-zee, W. Enslie en A. N. L. Koops; tol kapt.-luit.-ter-zee A. J. baron Van Geen, H. J. S. Van der Sloot, C. J. Smith, G. P. Van der Star en J. P. Van Rossum tot luit.-ter-zee 1ste kl. P. G. Bruch, C. J. De Jong, H. Schotborgh, J. A. Snoek en A. Van Hengel, en tot offic. van administr. 2de kl. L. G. Duhne. Grem.en.yrd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks half vier is een kind van 1 jaar van vrouw v. R., dat door een broertje gereden werd, met het wagentje in den Vliet geraakt en door zekeren V., die daar aan de pomp dienst doet, gered. Op de steendrukkerij van den heer Lankhout in Den Haag had gistermorgen een jongen het ongeluk met zijn rechterarm tusschen het rad van een machine te geraken, waardoor de arm verbrijzeld werd. De beide chirurgijns, wier hulp ten spoedigste werd ingeroepen, vreezen dat men tot een amputatie van den arm zal moe ten overgaan. Zaterdag is van Utrecht door de mili taire autoriteit naar Amsterdam getransporteerd zekere B., vroeger sergeant-schrijver op Zr. Ms. wachtschip te Rotterdam, die sedert Juli 1874 zich van genoemd schip aldaar heeft verwijderd, na zich gelden toegeëigend te hebben. Thans te Utrecht werkzaam zijnde, is hij door de politie ontdekt en in arrest gesleld en zal nu voor den zee-krijgsraad terechtstaan. De duinwater-maatschappij te Am sterdam heeft een geldleening van 17 ton no minaal uitgeschreven, om uitvoering te geven aan een sedert lang gevoelde behoefte, het leggen van een tweede ijzeren buis van de werken bij Lei duinen tot en om Amsterdam. Bij gisteren gewezen arrest heeft de Hooge Raad (Kamer van strafzaken) verworpen de voorziening in cassatie van den gewezen ge meente-secretaris van Soest, D. A. R., tegen een arrest van het Hof in Utrecht, waarbij hij wegens verschillende misdrijven tol tuchthuisstraf is ver oordeeld. Het stoomschip Eg er on, gisteroch tend in het Nieuwediep teruggekeerd, is, met de vuren van Egmond in het gezicht, door hooge zeeën beloopen, die het schip hevig deden slinge ren; een der voorste patrijspoorten sloeg in, waardoor het schip zeer veel water inkreeg, zoo dat men genoodzaakt was terug te keeren. De provisie moet belangrijk beschadigd zijn. Het kofschip Zeemeeuwkapt. C. R. Kamminga, uit Wedde, prov. Groningen, van Else- neur naar Amsterdam bestemd, is met de geheele bemanning verongelukt. J. H. Van de Koppel, een j ongm ensch van 22 jaren uit Giessen-Nieuwkerk, die reeds meermalen met de justitie in aanraking is ge weest, maakte zich dezer dagen schuldig aan diefstal van een bankbiljet van f 40 en van een muntbiljet van f 10. Hij bekende zijne schuld aan den commissaris van politie te Gorcum en bevond zich in het politiebureel, terwijl tegen hem een bevel van gevangenneming werd verleend. Op be hendige wijze wist hij echter te ontsnappen, en ofschoon achtervolgd door rijksveldwachters en agenten van politie, heeft men hem eerst niet kunnen terugvinden. Volgens een later bericht evenwel is Van de Koppel in den namiddag van Zondag door twee politie-agenten op den zolder zijner woning te Giessen-Nieuwkerk, geheel als infanterist gekleed, aangehouden en zwaar geboeid naar Gorcum overgebracht. Het krankzinnigengesticht St.-Pont te Parijs is Zaterdag-nacht afgebrand. Men weet reeds van den dood van drie personen. BUITENLAND. E >uitschlancl. De Pruisische regeering heeft haar goedkeuring verleend aan het amendement van Wehrenpfennig, strekkende om de betalingen aan de geestelijken, ook uit het kerkelijk vermogen der gemeenten, te schorsen. Men verwacht dat het voorstel thans door de commissie zal worden aangenomen. De

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1