Een kleinhandelaar uit Nijmegen ver voegde zich dezer dagen aan een der woningen, die zich te Horsen langs den weg naar Bergharen bevinden, om daar zijn koopwaren aan te bieden. Van die woningen wilde hij zich begeven naar een ander huis, doch in plaats van den publieken weg te volgen, stak hij een aan de eerstbedoelde woning belendend akkertje over. Dit scheen den zoon van den huize, een jongeling van 16 a 17 jaar, niet te bevallen, ja zijn gramschap zoo gaande te maken, dat hij in huis gaat en met een geweer naar buiten komt. Weldra valt er een schot en is de koopman, hoewel gelukkig niet doodelijk, door hagelkorrels getroffen. Na aangifte werd ter stond proces-verbaal tegen den dader opgemaakt, en nog denzelfden avond werd hij gevankelijk weggevoerd om naar Nijmegen getransporteerd te worden. V rij dag-morgen is van Elburg gevan kelijk via Zwolle naar Arnhem getransporteerd zekere Pater, boerenknecht onder de gemeente Doornspijk, die in den avond van Paaschmaandag aan Van Dragt, tuinman te Elburg, op den Zuider- zeeschen straatweg een wond aan den hals met zijn mes toebracht, waarvan de gevolgen niet te berekenen waren geweest, aangezien de snede over de jas en het boezeroen meer dan een vierde meter lang was. Ofschoon de verwonde den dader niet kende, is het de politie en de rijks-veld- wacht al zeer spoedig mogen gelukken, hem op te sporen. Voor het hoofd der gemeente Elburg gebracht, is hij eindelijk tot eene volledige be kentenis gekomen. De politie zet in deze zaak haar onderzoek voort, wijl zij van oordeel is dat meer personen er in betrokken zijn. Genoemde persoon telt 22 jaar, en had reeds twee vonnissen ten zijnen laste, die hij te Arnhem heeft onder gaan. De jaarwedden van den burgemeester en van den secretaris van Grevenbicht (Limburg), welke voor ieder 125 'sjaars bedroeg, is door Gedeputeerde Staten, onder goedkeuring van den Koning, voor ieder verhoogd met 5 'sjaars. BUITENLAND. FTanlü'ij k. De minister \an financiën heeft eene overeen komst met het huis Rothschild gesloten tot aflos sing der Morgan-leening. De overeenkomst treedt den Isten October in werking. Omdat de voorzitter ongesteld is, heeft het Hof de uitspraak acht dagen uitgesteld in het appèl van Phillippart en de overige bestuurders van het Ciédit mobilier van 't vonnis, waarbij de besluiten der algemeene vergadering nopens de machtiging om voor een bedrag van 80 rnillioen bevoorrechte aandeelen uit te geven, vernietigd werden. Men verneemt, dat prins Napoleon te Brussel wordt verwacht, en dat hij er een dagblad wil oprichten. De vereeniging van gyrnnastiek-gezelschap- pen in Frankrijk organiseert een feest, dat te Parijs op den 16den en 17den Mei zal gehouden worden- Alle gymriastiek-gezelschappen in Frank rijk en in het buitenland zullen uilgenoodigd worden aan het feest deel te nemen. l>uitschlancl. Naar men verneemt handelt de nota, door de Duitsche regeering in het begin van Februari naar Brussel gezonden, niet over de Belgische pers, maar over de zaak van Duchesne, beschouwd uit het oogpunt van volkenrecht en wet. De Reichsanz. maakt de wet openbaar be treffende den afstand van de Pruisische Bank aan iet Rijk. De Nordd. Ztg. wijdt eenige woorden van hulde aan den op 1 dezer te Berlijn overle den Nederlandschen legatie-secretaris Maurits Rochussen. In den loop dezer maand zal de groote Keizersklok voor den Keulschen dom uit de werk plaats te water naar Keulen worden overgebracht. Te dien einde wordt een speciaal hiertoe inge richt vaartuig met toestel gebouwd. Er was ge zegd dat het gevaarte op feestelijke wijze zou worden ingehaald. Dat is echter het geval niet. Voor zoover er sprake is van feestelijkheden, zul len deze eerst plaats hebben wanneer de klok in den toren hangt en voor het eerst wordt geluid. Uit Berlijn wordt gemeld dat de nieuwe Spaansche gezant aldaar, ten gevolge van het ge beurde met don Alphonsus, van zijn gouverne ment in last heeft ontvangen, met de Duitsche rijksregeering in onderhandeling te treden over een tractaat van uitlevering. Denemarken. De bekende schrijver Andersen is, ter gelegen heid van zijn zeventigsten verjaardag, begiftigd met de commandeurskruis der Danebrogsorde. Verscheidene deputatiën hebben hem geluk ge- wenscht. Ter zijner eere is een prachtuitgave ver schenen van een zijner werken in vijftien talen. Spanje. De minister van staal van koning Karei VII, generaal Vinalet, ontkent volgens de Corresp. Carlisle met nadruk zoowel dat eenige bevelvoe rende chefs, officieren of soldaten hunne onder werping aan de Alphonsisten zouden hebben aan geboden, als dat onder de bevolking in de Carlistische provinciën vredelievende manifestaties voorgekomen zouden zijn. Al die sensatieberichten, zegt deze minister van don Carlos, hebben geen ander doel dan het sluiten eener leening te bevorderen, want de schatkist te Madrid is volkomen leeg. Het mi nisterie van het regentschap klopt echter tevergeefs aan alle deuren van de financieele wereld. Het ontvangt steeds hetzelfde antwoordWerp de Carlistische legers in zee of over de Fransche grenzen I Dit doel zal de Madridsche regeering, zegt Vinalet, evenmin door leugens als door wa penen bereiken. Uit Bayonne wordt gemeld dat Vrydag in Guipuscoa de Carlisten onder elkander hebben gevochten. Een telegram uit Madrid meldt: Het aan tal Carlistische officieren, die tot dusverre naar Frankrijk weken, bedraagt 244, waaronder 9 generaals, 2 brigade-generaals en 5 kolonels. Ver der meldden nog vele officieren zich te Bilbao, Hernani, Pampeluna, Tafalla en Logrono aan. Bij besluit van den kapitein-generaal van Cuba is de belasting van 15 pCt. op het inko men vervangen door eene belasting van 2*/2 pCt. op het kapitaal. Het bericht dat Don Carlos in de provincie Santander is gekomen wordt tegengesproken. De Carlisten schijnen af te zien van den marsch naar Asturië om de oevers van den Nervion te be dreigen. Een telegram uit Madrid aan de Fransche bladen meldt, dat de nieuwe lichting, groot 70,000 man, in 't geheel 23,000 man opleverde. Men hoopt het weldra tot 50,000 man te bren gen. Bij een gevecht, geleverd bij Aleixar in Catalonië, verloren de Carlisten 230 rnan aan gevangenen. Oostenr.-HLorig'. NJLonarchie. Het monument van keizer Maximiliaan is Zater dag te Triest onthuld in tegenwoordigheid van den keizer, de aartshertogen, de ministers en een onafzienbare jubelende volksmenigte. De voorzitter van het comité, Porenta, wees in een rede, welke hij in 't Italiaansch hield, op Maximiliaans ver diensten en de gehechtheid van Triest aan 't re- geerend Huis. De keizer sprak een hartelijk woord van dank. Een telegram uit Weenen meldt dat de handelsconventie tusschen Rumenië en Oostenrijk eerstdaags onderteekend zal worden, in de maand Mei aan de Rumeensche kamers en in den herfst aan de wetgevende macht in Oostenrijk en in Hongarije ter bekrachtiging zal worden voorgelegd. Het verschil tusschen Oostenrijk en de Porte is geheel bijgelegd. Brazilië. Het volgend particulier bericht is uit Zuid- Amerika ontvangen: „De Keizer van Brazilië is voornemens afstand te doen van den troon, ten gunste van zijne dochter, de echtgenoote van graaf D'Eu. Daarna zal hij eene reis naar Europa on dernemen en zich vervolgens in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika vestigen. Dom Pedro II heeft dil, naar 't schijnt onherroepelijk besluit genomen, orndat hij het Parlement geheel vrijlaten wil in zijne besluiten betreffende maatregelen tegen de bisschoppen en andere zaken van maatschap- pelijken aard, waarin zijne inzichten van die der meerderheid van de Volksvertegenwoordiging ver schillen. In de overtuiging dat het keizerlijk gezag in conflict zou komen rnet de vertegenwoordigers der natie, ja zelfs vreezende dat het daarin 't onder spit zou delven, verkiest hij afstand te doen van zijn kroon boven een nutlelooze poging om tegen den stroom op te roeien." Telegrammen. ATHENE, 3 April. De hoofden der oppositie hebben besloten, om vereenigd op te treden tot handhaving der constitutie, welke zij door de jongste maatregelen van het ministerie bedreigd achten. GORZ, 4 April. De keizer van Oostenrijk is hedenvoormiddag van Triest hier aangekomen en door de bevolking met buitengewone geestdrift ontvangen. BAYONNE, 4 April. In berichten uit Rome wordt bevestigd, dat de nuntius naar Spanje instrucliën zal medenernen, waarin de bisschoppen en de geestelijkheid over het algemeen worden uitgenoodigd om bij te dragen tot den vrede onder de monarchie van Alphonsus. Het gerucht, dat Cabrera zich gereed maakt om naar Engeland terug te keeren, is van grond ontbloot. Hij is integendeel voornemens om voor waarts te rukken en eerst na het tot stand komen van den vrede huiswaarts te keeren. MELBOURNE, 4 April. De graanoogst in Zuid- Australië wordt begroot op 10 rnillioen schepels., waarvan 183,000 ton voor uitvoer bestemd zouden kunnen worden. De oogst in Victoria wordt be rekend op 5 rnillioen. INGEZONDEN. Voor eenige weken bij de eerste opvoeringen van Multatuli's „Vorstenschool" kon men bijna geen dagblad in handen nemen, waarin niet de uitbundigste lof over dit buitengewoon kunstpro duct vermeld werdja, het scheen dat de dag bladschrijvers geen aanmerking durfden maken, die zij niet aanstonds rnet vleiende bewoordingen verzoetten, alsof ze bang waren den prikkelbaren schrijver te vertoornen. Van lieverlede week echter de kunstmatig opgewekte en gespannen verwachting en lieten zich de stemmen van meer bezadigde en zelfstandige beoordeelaars hooren, die met vrijen onbevangen blik en geoefende hand „Vorstenschool" wegen en te licht hebben bevonden. Onder deze Vorstenschool-critieken rnunt een keurig bewerkt en schoon gestileerd stuk uit van Mevrouw Elise van Calcar, getiteld „Vorstenschool en volksop voeding", voorkomende in het April-nommer van het maandschrift „Uit het leven", dat sedert Oc tober 11. verschijnt bij Kruseman en Tjeenk Willink te Haarlem en bij toeneming de belangstelling wekt van het beschaafd publiek. Voortreffelijk wordt daarin de schaduwzijde van „Vorstenschool" aan gewezen en des schry vers wilde beweringen telkens geestig uit zijn eigen uitspraken weerlegd. Volle recht latende wedervaren aan Multatuli's rijken aanleg heeft de schrijfster nochtans op krachlige wijze geprotesteerd tegen de heillooze tendenz en den gebrekkigen kunstvorm van het drama, dat het noodlot niet ontgaan zal van alle kunstwerken, waarvan het doel niet in het product zelf, maar daarbuiten ligt, en aangetoond dat de dramatische kunst nooit zal gebaat worden door schrijvers, die het tooneel tot de tribune van hunne politieke en sociale denkbeelden willen maken, omdat de volksleider altijd zijn eigen figuren zal overscha duwen. Den Haag, 3 April 1875. M. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Eerste Huwelijksafkondiging van 4 April 1875. N. Stadhouder wedr. 30 j. en J. M. Hoffman jd. 21 j. J. Schuddemat jm. 21 j. en M. B. Neukerk jd. 22 j. C. Van der Steen jm. 24 j. en C. Van Berkel jd. 34 j. A. Van Rosmalen jm. 32 j. en L. E. Van den Berg jd. 30 j. B. Albert wedr. 44 j. en J. C. Smit wed. 36 j. W. Eduard jm. 23 j. en G. Van der Nat jd. 21 j. E. Oostendorp jm. 30 j. en M. Keijzer wett. gesch. 32 j. A. Van Westbroek jm. 25 j. en T. Waasdorp jd. 28 j. J. M. Engelhart

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2