LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 4646. A0. 1875. Dinsdag 6 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per postn 1A0. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels..f 1.05. Iedere regel meer0.174- Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 5 April. |j De openbare verpachting der faecale stoffen die "verzameld worden door het Liernur-stelsel, waar van heden de heer D. M. Van der Hoef, te Oegst- geest, de eenige inschrijver bleek voor ƒ0.10 de 100 kilogrammen, is aangehouden. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 28.50, f 5.70 en 2.95de laagste f 28.00, f 5.50 en f 2.80. Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van bet stoomschip John Brama.ilvan de „Star Ball Line", waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 7den dezer is bepaald. De correspondentie behoort uiterlijk in den avond van den Oden te Rotterdam aangekomen te zijn. Aan de leden van de Prov. Staten in Zuid- Holland zijn toegezonden de voorstellen van Ged. Staten, zoomede van den hoofdingenieur van den waterstaat in het 10de district en van den hoofdinge nieur van den prov. waterstaat omtrent het nemen van buitengewone voorzieningsmaatregelen tegen de voor den Oudelandschen zeedijk en den voor- liggenden oever gevreesde gevaren, tot behan deling waarvan de Staten op Dinsdag 13 April a. s. buitengewoon zijn bijeengeroepen. Uit dit belangrijk rapport van Ged. Staten blijkt o. a. dat zij met den minister van binnenlandsche zaken hebben gecorrespondeerd en hem hebben te kennen gegeven zich niet verplicht te achten deze werken uit te voeren, welke uitvoering zoowel om het Larakter dezer werken als om hun omvang niet scheen te kunnen worden begrepen onder de be heering bij kon. besluit van 1819 aan de Staten der provincie opgedragen. De minister verklaarde evenwel dat de Oudelandsche zeedijk bij genoemd Kon. besluit aan de provincie in beheer en onder houd was opgedragendat de voortdurende gel digheid van dat besluit hem voorkwam boven allen twijfel verheven te zijn en dat Z. Exc., hoewel zich voorstellende de herziening van dat besluit in overweging te nemen, thans zwarigheid moest maken voor een bepaald werk die regeling te veranderen. Voor de Fransche taal werd Zaterdag in Den Haag door 8 candidalen examen afgelegd, waarvan 5 werden afgewezen. A. A. Van der Horst, A. S. Mink en J. F. Paternotte, allen van Den Haag, werden toegelaten. Van de 22 candidaten voor de akte als hulponderwijzer legden 9 het examen met gunstigen uitslag af; de overigen werden afgewezen. Dat negental bestaat uit de faeeren: A. M. Abels, N. C. But, J. Kelder, H. F. Spruytenburg, G. Van der Swan, R. P. Ster- kenburg en J. C. Wirtz, allen van Rotterdam, J. H. A. Kroese, van Dordrecht, en B. Lalleman, van Moordrecht. „Ofschoon men", zegt de Arnh. Ct „de bepaling loven moet dat de conducteurs der spoortreinen niet meer langs de loopplank mogen gaan zoodra de trein in beweging is, zijn de schaduwzijden van dien maatregel reeds door velen besproken geworden, namelijkgevaar voor den conducteur door gebrek aan oefening, indien zich de noodzakelijkheid voordoet tot dezen gevaarlijken tocht; gevaar voor de reizigers, door gebrek aan gemeenschap met den conducteur. Geen van beide is te loochenen en het laatste is wel berekend -om aanleiding te geven tot gegronde klachten van wege het publiek. Het mag derhalve niet ongepast zijn, de vraag in overweging te geven j of niet aller belangen zouden kunnen gebaat worden 1 j door de rijtuigen in te richten naar het model, j j op de Zwitsersche banen in gebruik. Aldaar begeeft j zich de conducteur van het eene einde van den j trein naar het andere, midden door, zonder den reizigers in het minst overlast aan te doen. Onzes inziens heeft het reizend publiek eenig recht, te verwachten dat men het op deze of op andere wijze een waarborg geeft voor de gewenschte veiligheid, een waarborg dien het ;tot nutoe had, en die thans absoluut is weggenomen." De regelings-commissie voor het XlVde taal- en letterkundig congres, dat te Maastricht op 24, 25 en 26 Augustus e. k. zal gehouden worden, heeft thans hare uitnoodigingsbrieven verzonden. De opperkamerheer en de chef van het Militaire Huis des Konings hebben bekend ge maakt, dat Z. M. op Woensdag, den 7den April a. s., des morgens te halftien, in het Paleis te Amster dam audiëntie zal verleenen aan commissiën, civiele en militaire autoriteiten, officieren en militairen en op Donderdag den Ssten te halftien aan par ticulieren. De hoofdonderwijzer H. J. H. Bockmeulen is gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. Eerste Kamer. In de zitting van heden zijn verschillende aan de orde gestelde ont werpen aangenomen, waaronder Indische spoor wegen, amortisatie en vestingbegrooting, de laatste met 25 tegen 6 stemmen, nadat de minister van oorlog op eene vraag van den heer Fransen v. <5. Putte, of hij van plan was af te treden, geant woord had, niet op die vraag te zijn voorbereid. Ook het ontwerp Kanaalmaatschappij is aange nomen. Het vertrek van den Koning en de Koningin, benevens verdere leden der vorstelijke familie naar Amsterdam is vastgesteld te halftwee morgen middag, per extra-trein van den Holl. spoorweg. De 1ste luit. J. Knuppe is door den minis ter van oorlog benoemd tot adjudant bij het 1ste bataljon 4de reg. infanterie. De luit.-ter-zee 1ste kl. W. I. Van Loenen en 2de kl. H. F. Verheggen, respect, aan boord van Zr. Ms. wachtschepeu te Willemsoord en Amsterdam, worden met den 15den April op nonactiviteit gesteld en vervangen door den luit.- ter-zee 1ste kl. R. M. Van der Weide en 2de kl. Jhr. H. M. Speelman. Bij kon. besluit is de kadastrale gemeente Etten afgescheiden van het ontvangkantoor der directe belastingen, in- en uitg. rechten en acc. te Terborg c. a. en toegevoegd aan dat derzelfde middelen te Gendringen, en is het kantoor Gen- dringen gelaten onder het voortd. beheer van den tegenw. titularis Jhr. P. C. Van der Does. Z. M. heeft aan A. Salinger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als consul-generaal (e Berlijn, onder dankbet. voor de door hem in die betr. bewezen dienstenbenoemd tot notaris binnen het arrond. Alkmaar, standpl. de gem. Alkmaar, H. H. Van Harpen Kuyper, cand.-notaris te Am sterdam; tot notaris binnen het arrond. Hoorn, standpl. de gem. Hoogwoud, P. A. De Gelder, cand.- notaris te Alkmaar; met 1 Mei benoemd tot no taris binnen het arrond. Assen, standpl. de gem. Vries, C. W. Rengers Hora Siccama, cand.-notaris aldaarherbenoemdtot burgem. van Yerseke W Van Oeveren, van Beugen B. Van der Voordt, van Mierlo M. N. Panken, van Best J. G. Van de Venaan W. A. Tenckinck, burgem. van Hellevoetsluis, op zijn verzoek, met 15 April eervol ontslag uit die betr. verleend. Gemengd Nieuws. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak omstreeks drie uren brand uit in de Aloë- laan bij den tuinman J. Eggink. Eene schuur, waarin verscheidene gereedschappen geborgen waren, benevens een Lroeikast en eenige kippen zijn verbrand. De spuit van de gemeente Oegst- geest was spoedig aanwezig en in een uur tijds was men den brand meester. Spuit n°. 3 uit Leiden, die ook was komen aanrukken, behoefde geen water te geven. Te Hilversum is in den nacht van 3 dezer wederom ingebroken en gestolen, thans bij den tapijt fabrikant F. Men vermoedt dat deze herhaalde diefstallen worden bedreven door iemand, die in vroeger jaren als werkman op de meeste fabrieken aldaar gewerkt heeft, en dus met de inrichting er van bekend is. Die persoon heeft reeds zeven jaar gevangenisstraf ondergaan voor gelijke diefstallen, ook aldaar bedreven. Hij had zich toen genesteld in een nabij het dorp gelegen huis, dat enkel des zomers bewoond werd en van waar hij zijne nachtelijke tochten ondernam. Herhaaldelijk reeds gesignaleerd, is hij tot dusverre aan de waakzaamheid der politie ontsnapt, hoewel hij volgens hare nasporingen zich in den omtrek, ophoudt en ook Vrijdag-avond gezien moet zijn op weg naar Hilversum. Volgens een in het Algemeen Politie blad opgenomen bericht van het departement van koloniën is E. C. B., na met een briefje van ontslag uit het Ned.-Ind. leger te zijn verwijderd, den 22sten December 1874 met het schip Dor drecht 11 naar Nederland teruggezonden, verdacht van zich, na vroeger te zijn vervallen verklaard van den militairen stand, opnieuw door gebruik making van bedriegelijke middelen te hebben doen aanwerven voor den militairen dienst in Ned.- Indië en zich te dier zake een handgeld te hebben doen afgeven van f 200. In de onzekerheid waar genoemd schip hier te lande moet binnenvallen, is op 'den bedoelden persoon de aandacht geves tigd, met verzoek hem bij aankomst van den ge zagvoerder over te nemen en aan de justitie over te leveren. Op de Maas voor Zwijndrecht is Vrij dag-avond een onbekend manspersoon verdronken. Hij zat op den rand van het veerstoombootje en is achterover geslagen in het water. De aange wende pogingen om hem te redden waren vruch teloos. Te Tiel en te Zwolle zijn twee val- sche guldens in beslag genomen, respectievelijk met de beeltenis van koning Willem II en III, alsmede de jaartallen 1848 en 1860. Vrij dag-avond zond de logementhou- der Poppe te Zwolle zijn knecht naar het station van den Staatsspoorweg aldaar om een paard af te halen, dat met den Frieschen trein verwacht werd. De knecht kwam niet terug en Zaterdag ochtend vond men hem verdronken in de sta tionshaven. Veertien dagen geleden vond een ander persoon in diezelfde haven zijn dood. De duister nis, die aldaar steeds heerscht, moet als oorzaak, dezer ongelukken worden beschouwd.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1