LEID8CH DAGBLAD, N°. 4645. A0. 1875. Maandag 5 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommersj> 0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. S T A D S - B E RI C H T E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Franciscus BeenSj koopman, daarbij verzoekende om achter zijn huis aan de Haarlem merstraat n°. 35 eene bergplaats van petroleum te mogen doen inrichten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (iStaatsblad n°. 19), in verband met dat van 29 April 1864 Staatsblad n°. 39); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 8sten April aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 April 1875. LEIDEN, 3 April. In de maand Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren 134 kinderen, als: 73 zoons en 61 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling geboorten overleden 114 personen, als: 20mannen, 28 vrouwen, 27 zoons en 39 dochters; daaren- bo ven als levenloos aangegeven 7gehuwd 22 paren. Bij de gisteren in Den Haag voortgezette examens voor het lager onderwijs hebben 19 candidaten zich aan het examen voor de akte als hulponderwijzer onderworpen; 6 werden afgewezen en 13 toegelaten, als: de heeren J. Beun, G. J. F. Biegman, II. A. Koorenhoft, D. IC. A. Loghera, O. G. De Vries, allen uit Leiden L>. Bezemer, P. L. El berg, J. v. d. Most, G. Wuyster, uit Schiedam; H. D. Van Ling, uit Woerden H. De Recht, uit Poortugaal; A. A. Spaanderman, te Katwijk a. Z. en JVan der Sluys, te Hendrik- Ido-Ambacht. Heden werd hier de 21ste algemeene ver gadering gehouden der Vereeniging van Zuid- Hollandsche onderwijzers en onderwijzeressen, om, bij overlijden hunne weduwen, kinderen of andere erfgenamen te verzekeren eene toelage in eens. Uit het jaarverslag bleek, dat met opzicht tot het aantal sterfgevallen de Vereeniging in het afge- loopen jaar al b'yzonder gelukkig was geweest. Slechts één lid der 5de kl. was overleden en aan zijne erven was uitbetaald f 239. Het aantal sterf gevallen was nu geklommen tot 136 en het ge- heele bedrag der uitkeeringen tot f 47559,85. Verder verloor de Vereeniging nog 1 donateur, 1 donatrice en 1 lid door bedanken. Tot de Ver eeniging traden toe: 3 leden in de Isle kl., 1 lid in de 2de kl. en 1 in de 3de kl., terwijl bovendien nog 1 lid van de 4de naar de lsle en 1 van de 6de lot de 3de kl. overging. Op 1 Januari 1875 telde de Vereeniging 7 dona teurs in de 4de kl., 4 donatrice in de 6de kl., 113 leden in de 1ste kl., 3 in de 2de kl., 59 in de 3de kl., 18 in de 4de kl., 27 in de 5de kl., en 26 in de 6de kl., en bedroeg alzoo de som der uitkeeringen voor de erven van een lid der lste kl., f 542,50, 2de kl. f 486, 3de kl. f 428, 4de kl. ƒ340, /5de kl. f 240,50 en 6de kl. 127. Vooruitgang was dus merkbaar, maar dit wekte te meer op tot een ernstig woord van aanbeveling der Vereeniging in het welbegrepen belang van weduwen en vveezen. In de tweede helft der maand Februari zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven gezonden die wegens de onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden P. C. Van Rossum, wed. Kolk, W. "Wegens, Rabenik, B. Francis, allen te AmsterdamG. Vis, Blijswyk; Mej. Hijnen, 's GravenhageA. J. Ver schuur, Haarlem W. ICeul, Leiden; Pry, St.-Maar tensdijk; J. Sasse, Vervlugt, beiden te Rotterdam; De Brumin, Spanbroek: F. H. Ter Beek, Welte vreden D. Havermans, P. De Haas, beiden niet vermeld. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ont slag verleend wegens zeventigjarigen leeftijd, aan den heer Rutgers, hoogleeraar te Leiden. Van het plan om het schildergenootschap „Pulchri Studio" in Den Haag aan een gebouw te helpen, heeft men, niettegenstaande de Koning de rente gewaarborgd had, door gebrek aan deelneming afgezien. Bij de aanbesteding van het maken van gebouwen en andere wei ken op het goederen station te Rotterdam (Feijenoord), was de minste inschrijving van den heer G. Dekker te Dordrecht, voor 365,400. Volgens de door den heer Decker ingediende gewijzigde plannen van het bouwen van een droog dok te Middelburg, zal het een zoogenaamd op- zetiingsdok worden. Er kan een schip met 51 decimeter diepgang inkomen, en van 4000 ton inhoud. De bodem zal niet gemetseld maar geheid worden, en hooger liggen dan de waterstand van Walcheren. Een muur wordt in de rondte gemet seld, voorzien van damplanken, enz. van 70 duim dik van boven, en 79 duim van onder; één el boven den tegenwoordigen kaaimuur uitkomende. De dam wordt voor een deel afgegraven. Er wordt een rijbrug gemaakt aan het eind van het dok, welke een gewicht van 10,000 kilo zal kunnen dragen. De lossing voor de Oost-Indische kamer voor zeeschepen zal des noods kunnen plaats heb ben. Het rapport van den heer van Diesen over de bestekken is zeer gunstig. De heer Joh. M. Coenen, orkesldirecteur van het Paleis voor Volksvlijt, heeft Donderdag avond ter gelegenheid van zijn tienjarige vervul ling dezer betrekking van eenige leden ten ge schenke gekregen een ivoren dirigeerstok, een gouden horloge, een som gelds en een fraai album met de namen der deelnemers, benevens een schilderij van den zeeschilder A. Pleysier. De meerderheid van de leden der Eerste Kamer, die aan het afdeehngsonderzoek over het wetsontwerp tot regeling van den dienst en het gebruik der spoorwegen hebben deelgenomen, heeft zich met de hoofdstrekking van het ontwerp ingenomen verklaard. Eerste Kamer. In de zitting van heden zijn een tiental aan de orde gestelde wets ontwerpen van eenvoudigen aard met algemeene stemmen aangenomen. De Kamer is daarop ge scheiden tot Maandag. Uit de verslagen van de Eerste Kamer nopens de ontwerpen: vestingstelsel, kanaalmaatschappij, aanleg van spoorwegen op Java en amortisatie, is gebleken dat deze over 't algemeen gunstig zijn ontvangen, maar tot velerlei beschouwingen en opmerkingen aanleiding hebben gegeven; en tevens dat het ontwerp-vestingstelsel beschouwd wordt afgescheiden van de quaeslie van vertrouwen in den minister. Zij, die verzocht hebben als klerk bij de Rijkstelegraaf in aanmerking te komen, zijn aan geschreven om zich voor het vergelijkend onder zoek te vervoegen aan het gebouw voor kunsten en wetenschappen, Zwarteweg in Den Haag, op den 20slen April a. s., des morgens te 9 uren. Z. M. heeft goedgekeurd het tarief der verzekering van f 10 uit te betalen na het over lijden van den of de verzekerde beneden den zesjarigen leeftijd, van de naamlooze vennoot schap „Zuid-Hollandsche Maatschappij van uit- keering bij overlijden", te vestigen te Vianen. De luit.-ter-zee 2de kl. J. T. F. Bruyn wordt met den 15den dezer gedetacheerd bij het departement van marine en toegevoegd aan den chef der hydrographie. Z. M. heeft aan M. L. Van Deventer, op zijn verzoek, met 1 Mei eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij het dep. van buitenl. zaken. Gemengd Nieuws. Uit Amsterdam wordt gemeld datgis- ternaclit de hulp van de drijvende stoomspuit „Jan Van der Heyde" nog eenige malen noodig geweest is om de opnieuw ontstane vlammen, welke zich nu en dan uit de puinhoopen van de door brand vernielde perceelen op de Pijpenmarkt ver hieven, uit te dooven. Gistermiddag te twaalf uren is ook deze spuit van de plaats des onheils ver trokken. De brand schijnt ontstaan te zijn in het meelmagazijn onder de lokalen, voor de boek drukkerij in gebruik. Gisternacht is te Amsterdam bij de heeren Wolters en Jonker, theehandelaars op het Damrak, ingebroken. De dieven hebben zich den toegang weten te verschaffen, door een buiten luik van de winkeldeur stuk te snijden en uit de pen te lichten, om vervolgens met een met zeep besmeerd papier een groote ruit stuk te drukken. Zij hebben zich slechts meester kunnen maken van hetgeen de winkellade bevatte: f 4.90. De brandkast, welke zich bevindt in een kast, in een door een dikke houten deur gesloten kantoortje, kan ook bereikt worden door een klein wand kastje, geplaatst tegen een glazen paneel in den muur van dat kantoortje. De dieven hebben in dat kastje een theepotje weggenomen en op eene andere plaats gezet; zij hebben echter noch de brandkast noch de thee aangeroerd. Voor de opening, ontstaan door het uitsnijden der ven sterruit, was het beschot geplaatst. Te Amsterdam is, aan boord van het stoomschip Eleclra, een matroos uit den mast gevallen en aan de gevolgen overleden. Men mag thans als zeker aannemen dat het Nederl. schip Santa Rosakapt. De Waard, 12 Nov. 1874 uit Texel naar Curasao vertrokken, op die reis met man en muis verongelukt is. Het was een brikschip, gebouwd in 1856, groot 104 lasten, varende onder de reederij van den heer A. L. Klinkhamer te Amsterdam, en bemand met acht koppen. Als passagiers bevonden zich aan boord de heer Meilink, zijne echtgenoote en 3 kinderen. Dat het hoogbejaarden lieden soms niet aan kracht en lust tot werken ontbreekt, toonde verleden week de 90 jarige B. V. te Lekkerkerk, die nog zelf zijn land omspitte. Zekere J. B., te Gorcum, een man reeds aan den avond van zijn leven hij telt bijna 85 jaren poogde Donderdag-namiddag in zijne woning zich het leven te ontnemen. Reeds had hij zich eene belangrijke verwonding aan den hals toegebracht, toen eenige buren toesnelden, benevens een polilie-agent, welke hem het vol voeren van zijn noodlottig voornemen verhinder den. Na door Dr. v. d. Chys te zijn verbonden, is hij overgebracht naar het gasthuis.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1