LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4641. A°. 1875. Woensdag 31 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1- Franco per postn L40. Afzonderlijke Noramersn 0*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ABVERTENTDEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grooterc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN doet te ■weten dat de opgaaf van de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigen dommen in deze gemeente, voor de wijken V «n VI, van heden af gedurende dertig dagen op de Secretarie alhier voor de belanghebbenden ter inzage is nedergelegd, en dat de Commissie voor de herziening zitting zal houden op Woens dag 7 April aanst., des namiddags van 1 tot 3 uren, in een der lokalen van het Raadhuis, tot het geven van inlichtingen aan belanghebbenden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 23 Maart 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Albcrtns Van Linde, varken slachter, houdende verzoek om in zijn huis in de Lange Pieterskerk-Koorsteeg n°. 32 een fornuis en rookkast te mogen doen plaatsen, alsmede om aldaar varkens te mogen houden Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (iStaatsblad n°. 19), alsmede op art. 132 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bygelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den lsten April aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 Maart 1875. LEIDEN, 30 Maart. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 30.00, f 6.10 en 3.00de laagste f 28.50, f 5.60 en 2.90. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederlandsch Indië door middel van het stoomschip Egeroflwaarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 3den April a. s. is bepaald. In de Arnh. Ct. lezen we het volgende: „"Wij zijn de vrije zonen der vrije Batavieren, als onze geslachtsboom ten minste echt is wij declameeren met gloed: „de vrije Batavier erkent een opperhoofd; geen meester"; maar, maar ondertusschen buigen wij gedwee het hoofd onder burgemeesterlijke tooneel- en andere censuur; mak als schapen, laten wij ons de dictatuur welgeval len van eene spoorweg-directie die ons verbiedt op haar terrein het blad te koopen dat wij lezen willen, en onderwerpen ons, stil berustend, in hare ukazen, dat zij onze goederen niet wil mede- nemen wanneer zij niet een kwartier te vroeg, en onze personen niet wanneer zij niet vijf minu ten te vroeg aan den trein zijn. Het is zekerlijk heel lastig en irrationeel ook, maar de directie heeft dan toch ook reden om wrok te koesteren het gouvernement heeft haar verboden voortaan een zeker percentage 's jaars harer beambten te verminken en dood te maken, en dat is voor eene spoorweg-directie, die er al zoo lang aan gewend was, ergerlyk. Het is waar, dat de ergernis van de Regeering kwam en dat de wrok der Maat schappij hare plagerij uit rancune het reizend publiek treft; maar als iemand boos is op iemand anders, dien hij niet bereiken kan, koelt hij zijne boosheid op eenen onschuldigen derde. En hiermede ons troostende, gaan wij, fiere Batavierenzonen, vijf minuten te vroeg in den trein zitten, lezen Uilenspiegel niet en stoomen naar de residentie om de opvoering bij te wonen van een tooneelstuk, dat de burgemeester juist eren vóór onze aankomst verboden heeft." Naar men verneemt, zal de heer J. Ph. Sterk in Den Haag na bekomen vergunning in den aanstaanden zomer met het muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers een kunstreis door Nederland en België doen. Aan de Maatschappij van Weldadigheid is door wijlen Jhr. Mr. E. Van den Bosch, den 14den dezer in Den Haag overleden, gelegateerd de som van ƒ2000, vrij van alle lasten. De overledene was een zoon van den stichter dezer Maatschappij, J. graaf Van den Bosch. Het stoomschip Holland is 27 Maart van Batavia naar het Nieuwediep vertrokkenGronin gen denzelfden dag van Suez naar Batavia Voorwaarts is te Batavia aangekomen. Alles wel aan boord. Door de Kamer van koophandel en fabrieken te Kampen is een zeer uitgebreid verslag uitge bracht omtrent den toestand van handel, fabriek wezen en scheepvaart aldaar over 1874. Daaruit blijkt dat handel en scheepvaart zich in bloeien- den toestand bevinden, en dat op de 15000 in woners 1240 patentplichtigen zijn, alzoo 1 op de 12 inwoners. Vooral de sigaren-fabrieken ver schaffen aan de arbeidende klasse veel werk. Volgens Duitsche bladen zou de Duitsche regeering het voornemen hebben eerlang den in voer van hoornvee uit Nederland in het Duitsch Tolgebied te verbieden met het oog op de vee ziekte, welke hier nu in meerdere, dan in mindere mate heerscht. Eerste Kamer. De werkzaamheden zijn heden hervat. Het nieuw benoemde lid Car- sten, uit Drente, is toegelaten en heeft zitting genomen. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de laatstelijk door haar aangenomen wetsontwer pen, die naar de afdeelingen zijn verzonden. De 1ste luitenant Jhr. A. W'. Van der Wijck wordt met 1 Mei a. s. van het 3de bij het 1ste reg. huzaren overgeplaatst. Z. D H. de Prins Von Wied is gisterochtend wederom naar Duilschland vertrokken. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft op zijn verzoek ingetrokken de benoeming van Dr. S. S. Rosenstein, hoogleeraar te Leiden, tot lid der commissie, gedurende den tijd van één jaar, ingegaan 1 Aug. 1874, belast met het afnemen der geneesk. examens; voorts met intrekk. zijner benoeming tot plaatsverv. lid, benoemd tot lid en vice-president der gen. com missie Dr. J. P. T. Van der Lith, hoogleeraar te Utrecht; pensioen verleend ten laste van den staat aan G. Koelewijn, gewezen rijksveldw., op ziener der jacht en visscherij te Katwijk, ten be drage van ƒ247 'sjaars; benoemd tot griffier bg het kantonger. te Woubrugge Mr. R. Van Lut- tervelt, adv. te Tiel; aan G. Ruiten, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als 2den luit. bij het corps kon. scherpschutters in Den Haag; de be noeming van den gepens. kolonel J. W. G. Pels Rijcken tot militie-commissaris in het 1ste district der prov. Gelderland, op zyn verzoek ingetrokken, en als zoodanig benoemd den luit.-kol. E. W. C. C. Storm de Grave, prov, adjudant in Utrecht aan Dr. J. C. G. Boot, secr. van de Kon. Acad, van wetensch. te Amsterdam, vergund het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Kroon van Italiëbevorderd tot kapt.- luit.-ter-zee de luits.-ter-zee 1ste kl. G. Bijl de Vroe en J. Spanjaardtot luit.-ter-zee 1ste kl. de luits.-ter-zee 2de kl. R. D. Crommelin en H. Van Broekhuyzen; en tot luit.-ter-zee 2de kl., de adelborsten 1ste kl. A. A. Sweep, H. J. Fer guson, M. Smits en H. G. J. Wolterbeek; bg den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië be noemd tot offic.-van-gez. 2de kl. J. G. F. Machik ter zake van de 2de expeditie tegen Atjin alsnog benoemd tot ridder der 4de kl. van de Milit. Willemsorde, den lsten luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië C. C. F. J. Hirschmann, wegens diens gedrag bij de operatiën tegen Kelapang Doea, den 15den Febr. 1874. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks 7 uren kwam nabij de Vink een schuitje met de stoomboot van Katwijk in aanraking, waardoor een vrouw en een jongetje te water geraakten en zeker zouden verdronken zijn zoo de schipper niet dadelijk een haak bij de hand had gehad, waarmede hij de drenkelingen redde. Beiden werden bg den land bouwer S. in huis gebracht. Naar men verneemt zou de tucht- huisstraf van 5 jaren, aan den Haagschen politie agent Werson opgelegd, verwisseld zijn in eene cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren. Aan de Wester markt te Amsterdam werd Zaterdag een proef genomen met een drijvende stoomspuit. Uit zestien pijpen tegelijk spoot het water, in krachtige stralen opgezweept. De proef is weder uitmuntend geslaagd. In negen minuten tgds had de spuit, die voor de hoofd wacht op de Prinsengracht lag, stoom op, en twee minuten later voer het fraaie bootje door de Leliegracht naar de Westermarkt. In de vorige week is in het meu- belmagazijn van den heer L. Frank te Hil versum een brutale diefstal gepleegd. Op een uur dat nog een aantal menschen op straat waren, hebben de daders of heeft de dader een pendule en eenige spiegels weggehaald en die, zonder vermoeden te wekken, naar een veilige plaats gebracht. Op den stal van den landbouwer Buitenhuis, op het zoogenaamde Woldhuis te Apeldoorn, heerscht onder de koeien het miltvuur in hevige mate; van de 12 beesten, die op dien stal zijn, zijn er reeds drie bezweken. Zondag-middag te halftwee is tus- schen Nieuwesluis en Hellevoetsluis de postkar met den conducteur te water geraakt, doordien het paard schrikte. De koetsier heeft daardoor een lichte kneuzing bekomen, de conducteur is er met den schrik afgekomen. Het paard is later behouden aan wal gebracht. De kar is gezonken, maar de pakketten zijn behouden en te Helvoet aangebracht. Te Blaricum zijn de mazelen zoozeer in hevigheid toegenomen, dat de school tijdelijk is gesloten. De ziekte heeft echter geen kwaad aardig karakter. De arbeiders te Assen hebben aan de ingezetenen officieel te kennen gegeven dat zij het werkloon met tien cents per dag hebben verhoogd. j Het berichtvan 't H.Dagbl. als zou er j te Vlissingen voor het huis Kriipp uit Essen (Pruisen)

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1