het 1ste en van het 3de reg. vest.-art., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij de artillerie in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Dinsdag is opnieuw de zaak behan deld van den heer O., beëedigd werker bij den handel te Amsterdam, welke zaak door den Hoogen Raad der Nederlanden naar het prov. gerechtshof te Utrecht was verwezen. O. wordt beklaagd van onwilliger! manslag, door het veroorzaken van den dood van den werkman v. d. B., die bij het neerlaten van een vat tabak uit een bovenverdieping van een pakhuis te Amsterdam, doordien het touw van den takel brak, den last op het hoofd kreeg, zoodat hij genoegzaam onmiddellijk aan de gevolgen over leden is. Voor den beklaagde trad op Mr. Haas, adv. te Amsterdam. De procureur-generaal eischte schuldigverklaring en eene cellulaire gevangenis straf van 45 dagen, alsmede eene geldboete van f 25. Uitspraak a. s. Dinsdag. Op Feijenoord is in den frontmuur van het noordelijk landhoofd van een der doorgangen in den spoorweg sedert eenige dagen eene belang rijke scheur ontstaan, die, ter hoogte van het hardsteenen plint, de wijdte heeft van 64 mM. en boven op den keermuur de wijdte van 140 mM. Bovendien heeft eene belangrijke verzinking plaats gehad in het gedeelte van den spoorweg tusschen de beide doorgangen. Dit gedeelte werd over de geheele lengte en de halve breedte 2 a 3 M. verlaagd. Zoowel ten gevolge hiervan als van de daaruit voortgevloeide verplaatsing van den ondergrond is dc kaalmuuï-fundeering langs het eind der entrepothaven vooruitgeschoven en gedeeltelijk vernield; kespen werden opgelicht of geheel doorgebroken, koppelhouten weggerukt, damplanken verplaatst, enz. Een lid van een zeer geachte familie te Dordrecht, te Rotterdam waarschijnlijk te laat aan de boot gekomen, zoodat hij besloten kan hebben te voet van daar terug te keeren, is op noodlottige wijze om het leven gekomen. In den vroegen morgen van 23 dezer werd hij onder Ridderkerk aan den straatweg in het water ge vonden en liefderijk onder dak gebracht, doch het mocht niet gelukken zijn leven te behouden. Zijn lijk is te Ridderkerk ter aarde besteld. Te 's-Gravendeel is gisteren in een pand, behoorende aan mej. de wed. J. Naakt geboren en bewoond door 3 huisgezinnen, brand uitgebroken, waardoor het pand, benevens de inboedel der bewoners, in de asch gelegd werden. Alleen het pand was tegen brandschade verzekerd. Twee jongelieden uit Renkum, A. S. en M. R., koesterden men zegt uil minne nijd zulk een haat tegen elkander, dat de eerste den ander liet uitdagen om op eene een zame plaats af te rekenen. Deze begeeft zich ongewapend derwaarts, waar zijn tegenstander hem aanvalt, en met een mes hem van het lin keroor over de wang en den neus eene wonde toebrengt van een duim diepte. De justitie heeft de zaak in handen. Omtrent het overrijden van den heer C. B., uit Diepenveen, door den sneltrein nabij Deventer wordt nader gemeld, dat de ongelukkige, die sedert langen tijd aan droefgeestigheid leed, zich van het leven heeft beroofd door op de rails te gaan liggen. Het werd opgemerkt door een baanwachter, die den machinist van den in aan tocht zijnden trein een sein gaf, doch die toen niet meer in de gelegenheid was het ongeluk te voorkomen. Dezer dagen heeft een vrij hevige aardbeving schrik en rouw verspreid aan de noor delijke kust van de Adriatische Zee. Rimini schijnt 't middelpunt van de onderaardsche beweging te zijn geweesteen huis is daar ingestort, een klokketoren en de gevel van 't stadhuis zijn zwaar beschadigd, en verscheiden woningen zullen moeten afgebroken worden. Te Cervia werd een vrouw door vallend puin zwaar gekwetst. Te Cesenatico moeten eenige menschen gedood en gewond zijn eveneens te Ravenna. De schokken hebben zich tot voorbij Ancona doen gevoelen. BUITENLAND. Frankrij li. Uit den staat van de in- en uitvoeren gedurende de maand Januari jl. blijkt, dat d§ handelsbewe ging, vergeleken bij dezelfde maand van het vorige jaar, merkelijk toegenomen is. De invoeren be droegen 550 en de uitvoeren 600 millioen, alzoo gezamenlijk 1150 millioen, tegen 1079 millioen in Januari 1874. De maire en de pastoor te Chambois, departement l'Orne, die voor de rechtbank te Argentan vervolgd werden, de eerste wegens het lezen van eene mis voor de zielerust van Napoleon III, op 5 Februari jl., en de laatste wegens het bijwonen dier plechtigheid, zijn te dier zake elk tot eene boete van 50 fr. veroordeeld. De Siècle geeft eene lijst van vijftien pre fecten, die boven de ofücieele stukken, welke van hen uitgaan, stelselmatig het opschrift: „Fransche Republiek" weglaten. Duitschland. Uit Munster wordt aan de Duitsche bladen per telegraaf gemeld, dat het gerucht aangaande de inhechtenisneming van vrijheer Von "Wendt, redacteur van den Westfcil. Merkur zich niet heeft bevestigd. Het was echter niet bekend waar hij zich op 't oogenblik bevond. Naar men verneemt, zal de abt Liszt zich den 14den April naar Munchen begeven, om in het Odéon aldaar de uitvoering te dirigeeren van een nieuw, door hem in het latijn geschreven oratorium. De abt zou de solisten uit 'Oostenrijk- Hongarije medebrengen. Op 's keizers verjaardag heeft het garnizoen te Ulm eene keikparade gehouden. Bij die gele genheid zou in de katholieke kerk te Nieuw-Ulm eene hoogmis plaats hebben, doch de pastoor heeft geweigerd die te celebreeren. Spanje. Don Carlos heeft hij decreet van 20 Maart Cabrera wegens rebellie en hoogverraad al zijn titels, graden en decoraties ontnomen, die hern verleend zijn door 's vorsten voorgangers, don Carlos V en "VI, en zich het recht voorbehouden hem, in geval hij gevangen mocht worden geno men, voor een bevoegde rechtbank te brengen om geoordeeld en gevonnisd te worden volgens de krijgswetten. Telegrammen. KOPENHAGEN, 23 Maart. De Eerste Kamer heeft bij de behandeling van het budget met 42 tegen 8 stemmen besloten, eene commissie te benoemen, met opdracht om, bij nader onderzoek der begrooting, vooral het grondwettig standpunt der Kamer te handhaven tegenover de besluiten, door de Tweede Kamer ten opzichte der begroo ting genomen. LONDEN, 24 Maart. Een telegram van den gouverneur van Jamaica van 23 dezer aan ons gouvernement meldt, dat volstrekt geen gewicht moet worden gehecht aan het bericht, dat onlus ten op Jamaica zijn uitgebarsten. Een plaatselijke agitatie was voor den gouverneur aanleiding, om eene kanonneerboot naar Port Morant te zenden. Er is geen reden om te] vreezen, dat de zaak aldaar een ernstige wending zal nemen. Men zegt dat een lichte ongesteldheid oor zaak is van de reis van den prins van Wallis naar 't zuiden van Frankrijk. Zijn toestand boe zemt volstrekt geene ongerustheid in; hij wordt over tien dagen terugverwacht. DARMSTADT, 24 Maart. De Kamer der afge vaardigden heeft 691,200 m. toegestaan voor den wederopbouw van den hofschouwburg. PARIJS, 25 Maait. Dufaure heeft, by de ont vangst der leden van den Raad van State, ver klaard dat, onmiddellijk na den terugkeer der nat. verg., de wetsontwerpen zullen worden ingediend betreffende de organisatie van dien raad, en de regeling der functiën van Kamer en Senaat. Het Journ. Off. bevat een kennis geving des ministers van financiën betreffende de aflossing van de obligatiën der Morgan-leening, op 1 October. INGEZONDEN. De Sociëteit „Amicitia." In 't L. Dagblad van den twintigsten dezer kwam men met juiste en in kalme woorden weergegeven grieven op tegen het door 't bestuur der Sociëteit Amicitia ontworpen plan, om namelijk en bij 8chier volstrekte verkwisting van eene leening van 7000, hare lokalen in een nieuw wezen om te scheppen, dat zich slechts zoude kenmerken door 't onheb belijk karakter van het middelmatige. Inder daad, daar is veel in te brengen tegen dat ont werp en de voorzichtige en bezadigde bewegingen van 't bestuur, dat zich onze hulde in alles zoo waardig beeft betoond, worden juist hier de groote hinderpaal tegen de verwezenlijking onzer hoop volle verwachtingen. Eene leening van 7000 zoude toch met geene mogelijkheid eene voldoende verbetering in den toestand van 't gebouw kun nen aanbrengen, terwijl buitendien de uitvoering van 't bestaand project niet alleen (passez-moi le mot!) het armoedige, maar zelfs (horribile diclu!) het sm akeiooze zoude scheppen en geenszins aan de despotische eischen van gezelligheid en gemak zoude beantwoorden. Eene biljartzaal, in 't bovenlokaal aangericht, levert groote bezwaren op. Daar zou immers eene aanhoudende en lastige passage zijn van op en neer stijgenden op bewuste verbindingstrap, die zoowel der converseerende wereld als den spelers hinderlijk moest worden, terwijl de laatslgenoern- den zich in de treurige noodzakelijkheid zagen, steeds te klimmen om naar kennissen, naar 't spel enz. te zien; iets dat voortdurend het geval zou zijn, daar toch eene biljartzaal vooral veel drukte van gaanden en komenden heeft. Het stampen van queue's, boven het hoofd der lezende socië teitsbezoekers, heeft evenzoo iels minder aantrek kelijks. Dit ware te verhelpen. Men verdeele slechts de benedenzaal, bij uitruiming der wanden, in twee vertrekken, door eene porte-briséo in glas (aan de zijde der voor- of conversatiezaal van zware gordijnen voorzien), van elkander ge scheiden en een buffet in de nis. In binnen- en buitenland zag ik zelden eene andere inrichting. Het bovenlokaal leent zich voorbeeldig tot de lectuur, maar eene ijzeren trap, van uit de con versatie-zaal daarheen leidende, is niet alleen om bovengenoemde grieven af te keuren, maar ook en wel voornamelijk om den smakeloozen aanblik, dien zij zoude opleveren in een vertrek, dat zich niet door rijke decoartiën en een even rijk geschil derd of gestucadoord plafond, ja, door een byna bonten stijl m^-hsLjdee van zulk eene rococotrap verzoent. Ziehier dan eenige bescheiden opmerkingen over 't Amicitia-ontwerp. Mochten zij, bij al hare oppervlakkigheid, aanleiding geven tot nieuwe overdenking van een plan, dat op 't oogenblik aan zoo weinig eischen voldoet, het zoude eene volkomene beantwoording zijn aan het nederig doel van Een lid der Sociëteit „Amicitia." Sinds eenige dagen ligt bij den boekhandelaar S. C. Van Doesburgh ter teekening een adres, gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, in zake het aanhangig wetsontwerp tot her- ziening der kiestabel. Nog slechts weinige hand- teekeningen bevat het. En toch is het waard door alle kiezers voor de Tweede Kamer in onze stad onderteekend te worden. Het geldt hier eenvoudig een zaak van billijkheid en eerlijkheid. Terecht toch wordt in het adres opgemerkt, dat de ge meente Leiden, de zetel van 's Rijks Hoogeschool, een middelpunt van handelsverkeer, belangrijk door eene veelzijdige en bloeiende nijverheid, niet den minsten invloed uitoefent op de verkiezingen in 's lands vertegenwoordiging, maar eenvoudig wordt overstemd door de verreweg grootere massa der kiezers in de omliggende gemeenten. Op een getal van ruim 2800 kiezers in het geheele dis trict heeft Leidén niet meer dan 1066 kiezers, terwijl aan de gezamenlijke plattelandsgemeenten een cijfer van omtreeks 1800 toekomt. De hoop, dat door het aanhangig gemaakte wetsontwerp tot herziening der kiestabel verbetering zou aan gebracht worden in deze wanverhouding, is niet alleen verijdeld, maar het nadeel voor de kiezers in de hoofdplaats van het district wordt nog aanmerkelijk vergroot. Blijkens de bijlagen toch, bij dat ontwerp gevoegd, zal het Hoofdkiesdistrict Lêiden, ten gevolge der daarin voorgestelde ver schikkingen, een getal van 3036 kiezers verkrijgen, waarvan 1066 zullen behooren tot de gemeente Leiden, en niet minder dan 1970 tot 24 platte landsgemeenten, in zoo ruimen onrfrek rondom Leiden verspreid, dat vele van deze niet den minsten band van verkeer met de hoofdplaats

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2