LEIDSCH DAGBLAD.1 N°. 4639. Zaterdag A0. 1873. 27 Maart. HET BUREEL TOT PLAATSING. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTEJiTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17^. Grootcre letters naar plaatsruimte. Uithoofde Tan don Goeden Vrijdag zal deze courant morgen niet worden uitgegeven. Zij, die zich met 1 April a. s. op deze courant abonneeren, ontvangen de nog verschijnende nummers tot dien datum g r a- tis. "Van het kwartaal MaartMei worden dan alleen de maanden April en Mei tegen 67 ets. in rekening gebracht. STADS - BERICHTEN. JACHT en VISSCUEKIJ. ^De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande seizoen 1875/0 in het bezit wenschen te zien van JACHT- of VISCHAKTEN, of wel van eene kostelooss vergunning tot uitoefening der visscherij, dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onderteekend, vóór den 15den April dezes jaars moeten terugbezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze Provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat blanco verzoekschriften tot het bekomen van buiten gewone machtiging tot het verdrijven van schadelijk gevogelte met pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schade lijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Bargemecster voornoemd, v. d. BRAN DELER. Leiden, 24 Maart 1875. Wij vestigden onlangs de aandacht van ons publiek op de in Amsterdam opgerichte vereeniging „Vervroegd Beursuur" en wezen toen op het nut van die instelling en hare practische inrichting, vooral daarin uitkomende dal zij door het oprichten van afdeelingen naar alle zijden en op alle wijzen het doel, dat zij zich voor oogen gesteld heefi, zoekt te bereiken. Wij noemden eenige dier afdeelingen op en wenschen nu één daarvan meer in het bijzonder te bespreken, en wel de laatst opgerichte en niet de minst belangrijke, waarvan wij nog geen melding gemaakt hebben. Zij draagt den naam van „Bureel tot plaatsing". De directie van „Vervroegd Beursuur", niet alleen de inlellectueele voordeelen ter harte ne mende van den stand waarvoor en waardoor zij werkt, maar ook zooveel als in haar vermogen is de sociale belangen er van behartigende, melende dat zij op den weg naar dat doel een grooten stap voorwaarts zou doen, wanneer zij eene af- deeling oprichtte, die zich voornamelijk ten doel stelt, op eene volkomen belanglooze wijze den kan toorbedienden de gelegenheid le openen, om hunne positie te verbeteren en te zoeken naar zulke be trekkingen, waarvoor zij het best geschikt zijn. De gewone plaalsing-bureelen, meestal uitgaande van parliculieren, die in hunne industrie eene zeer gerechtvaardigde belocning zoeken, en die belooning natuurlijk als doel hebben, leggen er zich uit den aard der zaak meer op toe, hun aanvragers eene plaats, dan wel eene geschikte plaats te be zorgen. Bij hen is de plaatsing het ultimatum dat zij zoeken te bereiken, eD dit maakt dat de aanvragers zich dikwijls bitter teleurgesteld gevoelen na het gebruik maken van een dergelijk bureel. Het doel der Commissie voor de afdeeling „Bureel tot plaatsing" is een geheel ander. Bij haar vervalt het zoeken naar belooning, zoodat, hetgeen bijzaak bij de gewone plaatsing-bureelen is, hier hoofdzaak wordt. Den aanvragers eene geschikte plaats te bezorgen, ziedaar wat zij beoogt. Wij willen met enkele woorden den weg aan duiden, dien zij hiertoe meende te moeten be wandelen. Wanneer een bediende zich tol haar wendt, ontvangt hij twee eensluidende formulieren. Hij moet de daarop vermelde vragen eigenhandig beantwoorden en de beide stukken aan de Com missie inzenden. Op deze formulieren wordt zooveel mogelijk tot in de minste bijzonderheden ingegaan op de hoedanigheden, den vroegeren werkkring en de eischen van den aanvrager. Hoe nauwkeu riger en vollediger de invulling is, des te beter zal natuurlijk het doel bereikt worden. De Commissie stelt zich verder zooveel moge lijk in relatie met verschillende firma's en ontvangt van deze bij eventueele behoefte aan bedienden derge lijke formulieren, waarin de fn ma hare eischen op geeft. Wanneer nu de Commissie zulk eene aanvraag ontvangt, worden zorgvuldig uit de formulieren der bedienden eenige uitgezocht, die in de opgave van kundigheden en eischen het naast zich aan sluiten aan de eischen en concessiën der firma, en den patroon worden deze formulieren toegezonden, zoodat deze in staat gesteld wordt eene waar schijnlijk goede keus uit een klein aantal sollici tanten te doen, en de aanvragen der sollicitanten op veelvuldige wijze onder de aandacht van be dienden zoekende patroons worden gebracht. Om te zorgen dal zij slechts met ernstige aanvragers te doen zouden hebben, heeft de Commissie bepaald dat de formulieren slechts tegen betaling van f'2.50 te verkrijgen zijn, welke som of len bate der Vereeniging „Vervroegd Beursuur" komt of ook wel bij eventueele plaatsing den aanvrager ten beste komt, door hem tot lid dier Vereeniging te maken. Hel spreekt van zelf dat geheimhouding- een voorzorg der Commissie is bij al deze ope ration en dat die geheimhouding ook aan de aan vragende firma's opgelegd wordt, voor de bij hen niet in aanmerking komende formulieren. De Commissie begreep verder haar arbeidsveld ook buiten Amsterdam le moeten uilbreiden en zocht hier en daar correspondenten. Zoo deed zij voor deze stad daartoe aanzoek bij den heer D. E. Siegenbeek van Heukelom, die zich bereid stelde die taak op zich te nemen en alle mogelijke in formatica te verstrekken. Doch zelfs tot ons Vaderland wenscht zij zich niet le beperken, maar ook door in hel Buitenland relaliën aan le knoopen, aan Nederlandsche kantoorbedienden de gelegenheid te openen elders betrekkingen le zoeken, en hoopt aldus op de meest uitgebreide wijze lot het wel zijn van den kantoorbediende, en daardoor tot dat van den Nederlandse-hen handelsstand mede te werken. LEIDEN, 25 Maart. In de eerste helft der maand Februari zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven gezonden die wegens de onbekendheid der adres santen niet bezorgd zijn kunnen worden: J. Visscher, Alkmaar; H. Heemstede, Alphen; J. Komen, Cranenburg en C0., De Metz, allen te Amsterdam; P. L. Muller, Anna-Paulowna-polder; mej. C. Koster voor rnej. Van Rijn, Delft; mej. Hans, N. Van der Lee, mej. Zwants, Pickoo (2 stuks), allen te 's-GravenhageVan der Veen, Kuipers, H. Van den Burch, Balje Prins, allen le Haar lem; K. S. Verhuild, Hazerswoude; Moesman, Hilversum; J. Blok, Kampen; J. Van Noord, de Mosch; W. Laman, A. C. Stoek, beiden te Rot terdam; A. Van Haastrecht, Zoeterwoude; S. De Roth, wed. A. James, Uitgeest; P. Van Eyk, j Utrecht; C. Brasem, Venlo; L. Buz, Quint v. d. j Meer, W. Ver Haar, allen niet vermeld. Brief- j kaarten: G. W. Bruinings, B. Nij man, E. Voer man, allen te Amsterdam. Een regeeringstelegram uit Atjin van 48 dezer meldt: Den lOden en 12den zijn twee pun ten aan den oosterrand van Lemboeg door ons bezet de tegenstand was gering. Luitenant Dauzon is licht gewond. De nieuwe radja van Pasangan heeft ons gezag erkend. Door Edi-Keljil is den 11 den de Nederlandsche vlag geheschende blokkade dier haven is opgeheven. De gezondheidstoestand is sedert den 7den belangrijk verbeterd en de cholera veel verminderd. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] Het stoomschip Groningenvan Vlissihgen via Southampton naar Batavia, is den 23slen dezer te Port-Saïd gearriveerd. Naar men verneemt hebben de rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van de kies tabel aan dén minister twee vragen gesteld 1°. of hij de adviezen van de Gedep. Staten wilde overleggen; 2°. of hg, na de ontwikkelde bezwa ren, bij de door hem voorgestelde formatie van het district Amsterdam volhardde; waarop door den minister geantwoord is, dat hij bepaald moest weigeren mededeeling te doen van de bedoelde adviezenen, wat het andere aanbelangt, dat hij, na raadpleging van de uitkomsten van een onder zoek naar de bevofking op uit. December 1874 lot het besef was gekomen, dal er niet 2,^ maar 3 nieuwe leden moeten bijgekozen worden; en dat hij zich dus voorstelt eene nadere ge wijzigde voordracht le doen. Door het bestuur van het college „Zee- manshoop", te Amsterdam, is aan de gezagvoer ders J. Kruisinga, R. Bau en J. G. Lucas een gouden medaille uitgereikt, waarmede die heeren door de „Association Scienlifique de France" zijn bekroond voor het houden van uitstekende aan- teekeningen in hunne journalen betreffende de meteorologie. De firma ICrupp, uit Essen, heeft te Vlissingen een kantoor opgericht en een zaakge lastigde gezonden, om het toezicht te houden op den uitvoer van geschut en spoorstaven en den uitvoer van ijzererts, die in het vervolg langs die haven zullen geschieden. Het schroefstoomschip 3de kl. (composite- bouw) Alkmaaraan 's Rijks werf te Amsterdam gebouwd en geheel voor den dienst gereed ge maakt, is gisterochtend naar Willemsoord ver trokken, om aldaar, in afwachting der indienst- slelling, in conservatie te worden gehouden. Z. M. heeft G. Wulfsen, commies verificateur der 2de categorie voor den actieven dienst der dir. bel in- en uiig. rechten en acc. te Helder, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Wieringen. Hedenmorgen werd in Den Haag het stof felijk overschot van den sludent Zaalberg plechtig ter aarde besteld. Aan het graf werden o. a. toe spraken gehouden door een lid van het Leidsche studentencorps en een academievriend van den overledene. Z. M. heeft aan J. G. Th. Heyligers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Zalt- Bommel, en tot leeraar aan die school benoemd i W. A. Coolen, te 's-Hertogenbosch; den 2den j luit. van het 8ste reg. inf. J. A. H. Jockin, op i zijn verzoek, eervol ontslagen en benoemd tot 2den luit. hg het corps mariniers; de 2de luits. J. P. De Graaff en P. G. De Bruyn, respect, van

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1