minstens ééne der universiteiten onderwijs zal worden gegeven. Bij de Ned. herv. gem. te Amsterdam is tot predikant beroepen Ds. J. P. Nonhebei, te Middelburg. Een regeeringstelegram uit Atjin van 18 dezer meldt: Den lOden en 12den zijn twee pun ten aan den oosterrand van Lemboeng door ons bezet de tegenstand was gering. Luitenant Dauzon ligt gewond. De nieuwe radja van Pasangar heeft ons gezag erkend. Door Edi-Ketjil is den 11 den de Nederlandsche vlag gelieschende blokkade dier haven is opgeheven. De gezondheidstoestand is sedert den 7den belangrijk verbeterd en de cholera veel verminderd. Bij beschikking van den minister van finan ciën is in de 6de klasse gerangschikt het ont vangkantoor der dir. bel. en acc. en van den waarborg der gouden en zilveren werken te Schoonhoven c. a., waaraan eene zuivere belooning van p. m. f 2267 verbonden is. De Ned. Bank had op 22 Maart bij een muntmateriaal van f 138,998,335.59s voor eene som van f 129,789,253.35s minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 51,915,701.34 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tol dekking noodig zou wezen. Door den Ned. consul-generaal te Napels is de heer A. C. Moscuzza aangesteld als zijn vice- consul te Syracuse. Z. M. heeft den heer Ed. Erh erkend als consul-generaal van Zwitserland te Batavia; be noemd tot plaatsv. kantonrechter te Berlikum L. A. Van der Mey, te Berlikum tot subst.-griff. bij het prov. gerechtshof in Overijsel Mr. J. A. G. baron De Vos van Steenwijk, te Amersfoort; aan Mr. C. Van der Lek de Clercq, op verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Zierikzee en benoemd tot notaris ter standpl. de gem. Zierik zee, Mr. J. C. Van der Lek de Clercq, aldaar, en ter standpl. de gem. Renesse, Mr. J. A. Bolle, griffier bij het kantong. te Zierikzee; benoemd tot subst.-griff. bij de arr.-rechtbank te Utrecht Mr. J. Van Doorn, te Brielle; aan den matroos lste kl. C. Flindt, aan boord van Zr, Ms. stoom schip Curasao, als blijk van goedk. en tevr. wegens hulp tot redding van een ter reede van Falmouth over boord gevallen marinier, toegekend de bronzen medaille en een loff. getuigschrift; goedgevonden, den kapt.-luit.-terzee P. J. Buyskes, op zijn verzoek, eer vol af te voeren uit het vaste corps zeeofficieren en hem op te dragen de betr. van chef der hydro- graphie bij het dep. van marine; den telegrafist 2de kl. A. Jansen uit 's Rijks dienst ontslagen aan den kapt. der inf. van het leger in Ned.-Indië J. H. M. Van Bronckhorst eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. mil. dienst. Gemengd Nieuws. In Den Haag is Zaterdag eene vrouw gearresteerd, die, bij aanzienlijke ingezetenen uit schoonmaken gaande, niets tkon lalen lig gen wat voor de hand lag. In één huis alleen moet zij aan lijfgoed en tafellinnen voor eene waarde van naar gissing '100 medegenomen hebben. De ontvreemding is des te laakbaarder, vermits zij niet is gepleegd uit armoede of ge brek, maar veeleer uit hebzucht. De verdachte is gehuwd en haar man schoenmaker. In een buitengewoon Politieblad is gesignaleerd A. v. H., oud 46 jaren, ontslagen gemeente-ontvanger van Woudrichem, Rijswijk en Giessen, tegen wien een bevel van aanhouding is afgegeven wegens valschheid en verduistering van gelden der gemeenten. Hij is vermoedelijk naar België vertrokken. Gisternamiddag te 5 uren is te P,ot- terdam een zesjarig meisje uit een raam der eerste bovenverdieping in de Vierwindenslraat gevallen, waardoor het kind zware kneuzingen aan het hoofd bekwam. Het is, naar het schijnt, buiten levensgevaar. Gistermiddag is uit het Zuider-Bui- tenspaarne te Haarlem opgehaald het lijk van De W., huisvrouw van S., die reeds sedert ge- ruimen tijd vermist werd. De Iiaagsche politie heeft zich in de laatste dagen het lot van de honden, waar die als trekdieren gebruik!, neen misbruikt worden, ernstig aangetrokken. Een zeer groot aantal ge leiders, men spreekt van ongeveer 200, toch heeft zij bekeurd, omdat de last voor de beesten te zwaar was. Het prov. gerechtshof in Overijsel heeft gisteren den huisonderwijzer M. H. Weijs te Blokzijl tot drie maanden cellulaire gevangenis straf en drie geldboeten ieder van f 50 veroordeeld ter zake van driemaal plegen van valschheid in authentieke geschriften door verandering van feiten die deze acten moesten inhouden en doen blijken. Nabij het station Deventer is gister- ochtend de heer C. B. uit Diepenveen door den sneltrein, die te 9.47 van Zwolle vertrok, overreden. Zondag-avond brak te Lithoyen een felle brand uit bij den landbouwer en herbergier Van den Anker. In een oogenblik stonden schuur en woonhuis in volle vlam. Zes koeien kwamen daarbij om. Bij de heerschende windstilte bleef de brand tot deze gebouwen beperkt. Te 's-Hertogenbosch heeft een lui- tenant der rijdende artillerie, die aldaar zijn ver loftijd bij zijn ouders doorbracht, zich, waar schijnlijk in een vlaag van waanzin, uit de tweede verdieping der ouderlijke woning neergestort, met het gevolg dat hij twee uren later is overleden. Behalve den gouden reaal van her tog Maiirniliaan van Bourgondië bevat de ver zameling van den heer De VVismes, welke eerst daags te St.-Omer onder den hamer zal komen, nog de volgende unieke of zeldzame munten, alle afkomstig uit het Koninklijk munt- en pen ningkabinet in Den Haag: een dubbele gouden kroon van herlog Filips den Stouten, een gouden kroon van hertog Jan zonder Vrees, een gouden kroon van herlog Filips den Goeden, een Gulden Vlies van aartshertog Filips den Schoonen, een dergelijk stuk, doch met een anderen stempel, en een Gulden Vlies van Karei V. Naar men hoopt zullen al deze stukken door onze regeering inge kocht worden, om wederom geplaatst te worden in de Haagsche verzameling, waar zij nog voor weinige jaren een eerste plaats innamen. BUITENLAND. Fr ankrij k. Te Toulouse hebben voor eenigen tijd de werk sters in de tabaks-industrie den arbeid gestaakt. Deze grève werd in de laatste dagen zoo goed als geëindigd beschouwd; maar de hoop, dat de zaak in der minne geschikt zou worden, is onver hoeds teleurgesteld. Twaalfhonderd sigarenmaak- sters hebben geweigerd den arbeid te hervatten. Zelfs moesten de politie en de gendarmerie tus- schen beiden komen. Een twintigtal vrouwen zijn in verzekerde bewaring genomen. Duitsclxland. Ter gelegenheid van 's keizers verjaardag zijn vele eervolle onderscheidingen toegekend, o. a. aan de heeren ICamecke, minister van oorlog, en Stosch, chef der admiraliteit. Paul Lindau, de geestige Duitsche schrijver, die wegens overlreding der drukperswet veertien dagen gevangnisslraf ondergaat, schrijft in de ge vangenis een blijspel, getiteld „Er muss brummen." Op de marinewerf te Danlzig zijn alle werk lieden van hoven de zeslig jaar tegen '1 April ontslagen. Onder hen zijn velen, die er twintig jaar en langer onafgebroken in dienst zijn geweest. Zij hebben nu gezamenlijk bij den minister van marine een adres ingediend, waarin zij verzoeken, öf in dienst te blijven, öf onderstand te genieten, daar zij op hun leeftijd onmogelijk ergens anders werk kunnen vinden, of andere werkzaamheden kunnen verrichten. Het gerechtshof heeft de Berlijnsche afdee- lingen van het werkliedenverbond, van de met selaars- en steenhouwers-vereeniging, alsook van het timmerliedenverbond, als zijnde, in strijd met de statuten en de wet op het recht van vereeni- ging, geene industrieele maar politieke corporatiën, ontbonden verklaard, onder veroordeeling tot de volgende straffen: Hasenc'ever, president der eerst genoemde corporatie, 120 mark boete, of 20 dagen gevangenisstraf; Ecks en Reimer, als zijne gevolmachtigden, ieder 60 mark boete, of 10 dagen gevangenisstraf; Hurlemann, president van het metselaars-, en Otto Cappell, van het tim merliedenverbond, ieder 90 mark boete, of 15 dagen gevangenisstraf. De overige beschuldigden zijn vrijgesproken. Groot-1 Sritannië- In het Lagerhuis heeft gisteren Bourke, in ant woord op eene vraag van Moore, verklaard dat het gouvernement niet voornemens was, den heer Layard uit Madrid terug te roepen, daar deze het steeds alle reden van tevredenheid heeft gegeven. Ook is het niet voornemens, kolonel Conolly naai de Spaansche kust te zenden om op de operatiën der Carlisten een wakend oog te houden. In ant woord op eene vraag van Ashley verklaarde spn dat het denkbeeld om eene conferentie bijeen te roepen, ter behandeling van de quaestie omtrent het recht der Donau-Vorstendommen om onaf hankelijk van de Porte tractaten te sluiten, wel in overweging is gegeven, maar dat die overwe ging geen resultaat beeft opgeleverd en er ook geen voorstel in dien zin bij de mogendheden aanhangig is. Lowther heeft verklaard, dat de onderhandelingen over Frankrijks uitsluitend recht van visscherij langs de kusten van Terre-Neuve worden voortgezet, maar dat de daaromtrent aan wezige stukken nog niet kunnen worden openbaar gemaakt. Na een reeks van drie of vier overwinnin gen, heeft, zooals reeds gemeld is, bij den jaar- lijkschen academischen roeiwedstnjd op de Theems, Cambridge de nederlaag geleden. Deze uilslag schijnt inlusschen voor een goed deel aan een accident te moeten geweten worden. In de boot van Cambridge geraakte namelijk, bij 't begin van den terugtocht, de zitplaats van een der acht roeiers defect. Niet slechts werd daardoor aan snelheid verloren; doch de ontredderde roeier werd zijn makkers, in stede van tot hulp, lot hinder. Toen 't ongeluk gebeurde, was Cambridge belang rijk vóór.| Spanje. Uit Lissabon wordt gemeldVolgens berichten, die hier uit Spanje aankomen, neemt de wijze, waarop de Spaansche regeeving de pers behandelt, met den dag een meer arbitrair karakter aan De autoriteiten verhinderden de mededeeling van een telegram uit Parijs, waarin de proclamatie van Cabrera werd medegedeeld en de Iberia werd geschorst omdat het blad die proclamatie had medegedeeld. Legitimistische bladen worden niet meer toegelaten; alle telegrammen, die van het buitenland te Madrid aankomen, zelfs die welke alleen over handels- of familiezaken handelen, wor den eenige uren aan het ministerie van binnen- landsche zaken opgehouden. De schikking met de Carlisten, door Cabrera voorgesteld, heeft met groote moeielijkheden te kampen, daar don Carlos zeer gestrenge maatregelen heeft genomen, om afvalligheid onder zijne aanhangers te ontdekken. De correspondent van de Pall-Mall- Gazette telegrapheert aan zijn blad, dat aan alle Carlistische officieren bevel is gegeven Cabrera onmiddellijk als een verrader te executeeren, zoodra zij hem hebben weten machtig te worden. De Berlijnsche correspondent van den Times meldt dat de Duitsche regeering zich bereid heeft verklaard het voorstel van de Spaansche regeering aan te nemen om eene Spaansch-Duitsche com missie te benoemen voor de bepaling van de schadeloosstelling van de Guetaria-zaak, mits Spanje een eersten termijn van 18,000 betale voordat die Commissie bijeenkomt. Zweden en Noorwegen. In de volgende lente zal een nieuwe expeditie uit Zweden zich naar de arctische gewesten be geven. De kosten zullen gedragen worden door een koopman uit Gotheburg, den heer Oscar Dickson. Zij zal worden aangevoerd door prof. Nordens- kjold, den aanvoerder van de expeditie van 1872 en 1873, vergezeld door twee hoogleeraren in de botanie, M. P. Kjellmann, die eveneens aan den vorigen tocht heeft deelgenomen, en M. N. Lundstroem, en verder door twee zoölogen, de heeren Stuxberg en H. Theel en door twaalf Noor- weegsche visschers. Men is voornemens in het begin van Juni Tromsoe, in Noorwegen, te ver laten, om zich naar de zuidkust van Nova-Zembla te begeven, waar men verzekerd kan zijn, in dat

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2