N°. 4634. A0. 1875. Zaterdag 20 Maart. HET A MI Cl TI A-PLAN. PRIJS DEZER COURAJNT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1*40. Afzonderlijke Nommcrsn 9*02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regel?f 1.05. Iedere regel meer0.171. Grooterc letters naar plaatsruimte. Zachte chirurgijns maken langdurige wonden, dachten wij onwillekeurig na hel lezen der circu laire, dezer dagen door het bestuur der sociëteit A m i c i I i a tot de leden gericht, en met genoegen namen wij kennis van hel ingezonden stuk van D. H., naar aanleiding daarvan in de „Leidsche Courant" van den 17den dezer geplaatst, omdat wij het in hoofdzaak met de daarin gevolgde ziens wijze eens zijn. Alvorens echter onze meening nader te ontwik kelen, willen wij hulde brengen aan het bestuur, dat door een voorzichtige leiding der zaken een niet onbelangrijke verbetering in den iinancieelen toesland van Arnicitia in het leven wist te roepen, waarom het Ihans den tijd gekomen acht om over te gaan tot verbouwing der Binnen- sociëteit, die en dat zal zeker niemand ontken nen zelfs aan de matigst gestelde eischen op verre na niet voldoet. Ter verwezenlijking van dat plan zou een leening moeten worden gesloten van ƒ7000, die naar onze meening wel ruim ƒ12000 zal moeten bedragen. Maar juist die onmiskenbare verdienste van het bestuur spoort ons te meer aan, hel ontworpen plan te bestrijden, dat, dunkt ons, van een hinken op twee gedachten getuigt en zoowel wal liet doel onzer eerste burger-sociëteit als wat haar Gnancieelen toesland betreft, een halve maat regel m?tg heeten. Wat het doel betreftDoor de voorgestelde verbouwing, vooral ten gevolge van het bijlrekken der binnenplaats, zal men ongelvyijfeld veel aan ruimte winnen, maar toch altijd slechts een lokaal verkrijgen, dat nog niet de helft zal kunnen bevat ten van het aantal personen, die er in ge wone gevallen een plaats zullen zoeken, hoeveel 4e minder bij buitengevyone gelegenheden. Dat lokaal zal dan tegelijk moeten dienen tot conversatie-, speel- en leeszaal, maar men gevoelt het licht aan geen enkel van die drie doeleinden op voegzame wijze kunnen beantwoor den. Dan zou men nog het bovenlokaal overhou den, dat meer uitsluitend tot biljart- en speelzaal zou slrekken. En om toch vooral niet te vergeten dat die boven- en onderwereld een geheel vor men, zal bij de kolom ter rechterzijde een ijzeren trap worden geplaatst, die beiden verbindt. Men zal dus krijgen twee lokalen, die in gewone tijden teimauwernpod de verei,schte ruimte zullen ople veren, en waar de drie rubrieken van bezoekers, al naarmate zij aan conversatie, lectuur of spel (beneden of boven) de voorkeur geven, elkander in bet „brandpunt der gezelligheid" slechts hin derlijk zijn. Daarom zal men om lot den Gnancieelen toestand le komen den,schuldenlast met 7000 vermeerderen, zonder dat men een verbetering heeft erlangd die recht geeft om voor het ver volg op een in verhouding toenemend aantal le den te rekenen. Dus ook de Gnanciën van A m i- citia zullen er dan niet op vooruitgaan. Immers in dat opzicht levert de toestand van het oogen- blik redenen van tevredenheid op, zoowel ten gevolge van jaarlijksche amortisatie der 2de leening als van het delgen van vlottende schuld, terwijl bovendien het nu loopende jaar een gunstig voor uitzicht oplevert en tevens het aantal leden is toegenomen. Ook indien men het hoofddoel der eerste burger-sociëteit mocht willen zoeken in het verbeteren van haar geldelijke positie, zou men dus verstandiger handelen het ontworpen vergroo- tingsplan te laten varen. Maar wat dan? De tegenwoordige toestand is onhoudbaar geworden. Dat was hij vóór weinige jaren ook in de resi dentie. Wie herinnert zich niet het onooglijke, ondoelmatige, ontoereikende gebouw op het Plein Daar deed men wal men ook hier moet doen.,Het vereischte kapitaal werd in aandeelen bijeenge bracht, en de hofstad mag zich verheugen in het bezit eener eerste sociëteit, die haar ten volle waardig is. Die weg is op den duur tevens de goedkoopste. Men behoeft geen deskundige te zijn, om te welen dat hel herhaalde uit- en bijbouwen meer geld verslindt dan het oprichten van een Gksch gebouw, dat geen uitbreiding van het leden tal in den weg staat. Zoo het noodig is, oftere men daarbij de buitensociëteit, de hoofdbron van den tegenwoordigen schuldenlast, op, om althans een goede binnensociëteit te verkrijgen. In zijn tegenwoordigen toesland zou de buitensociëteit zeker uitnemend geschikt zijn voor de roeivereeniging. Dat er behoefte aan een geheelnieuw, geen opgelapt, Arnicitia beslaat, heeft het laatste academiefeest, als er nog bewijs noodig was, op gevoelige wijze aangetoond, eri daór althans zou de Ti m es correspondent, die het met de gast vriendschap niet zoo ernstig opnam, gegronde reden tot laken hebben gevonden. Gelijk in zoo menig ander opzicht verkeert ook hier de academiestad in een exceptioneel geval. In onze eerste burgersociëteit toch bestaat naar even redigheid beboefle aan grooter ruimte (een jas- senkamer b. v. is onmisbaar) dan in die van eenige andere sfad, daar zij menigmaal hare deuren opent voor de talrijke leden der studenten sociëteit, voor wie alleen reeds het gebouw zelfs na de ontworpen uitbreidiüg geen voldoende ruimte zou opleveren. Het op de plaats van het oude M i ner v a verrij zende nieuwe gebouw moge den leden van Arni citia tot aansporing strekken, het verstandig voor beeld onzer tijdelijke ^tadgenooten uit de acade miewereld te volgen. Dan zal tevens het bestuur van Arnicitia, dat Ihans terecht kan verklaren dat het geen schuld heeft aan den tegenwoordigen toe stand, dien het bij zijn optreden gevonden heeft, de kans ontgaan dal het dien zal hebben verer gerd door ten koste van een nieuwe schuld een verbetering aan te hangen, die ,ten slotte onvol doende zou blijken te zijn. LiÉIDEÜX", £9 91aart. Heden is aan de hooge§chool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer J. G. Vau der Sluys, geb. te Egmond-aan zee, met acad. proefschrift over den bouw van het synoviaal vlies. - In de gisteravond gehouden vergadering van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd, na mededeeling der inge komen stukken, een voorstel van het Bestuur tot opheffing der inrichting voor de winkelkaartjes aangenomen. Tot bestuursleden werden benoemd de heerep Dr. D. De Loos, Dr. H. G. Hagen en J. M. E. Dercfcsen, terwijl de heer H. W. F. Bakker als penningmeester van het departement werd herkozen. Nog werden uit de door de verschillende com missiën gedane voordrachten de volgende be noemingen gedaan: tol lid der commissie van de spaarbank de heer Th. M. Roest, lot leden der commissie van de leesbibliotheek de heeren T. J. F. A. Liefrinck, Dr. Teerlink en M. W. Jaeger; tot lid der commissie van de bewaarschool de heer P. De Haas, tot leden der commissie van de spaarkas de beeren J. Van Lith, H. J. Giezen en W. Kok, en tot leden der commissie voor de volksvoorlezingen de heeren H. W. F. Bekker, C. H. Dee, J. W. Schaap, A. P. M. Van Oordt en P. L. H. M. B. D. Kraal. Eindelijk werden nog benoemd tot leden der commissie tot nazien der boeken en pfïecten van de spaarbank de,heeren Mr. F. Was en P. De Ha^s, waaraan uit het Bestuur werd toegevoegd de heep A. M. L. Rüpike en tot leden van het Hoofdbestuur de heeren Mr. W. Van Heukelom en Mr. W. W. Van Lennep. Vóór de sluiting der vergadering deelde de voorzitter nog het een en ander mede aangaande de wijze, waarop de van het Hoofdbestuur voor de Bewaar school ontvangen subsidie van 2000 zal gebruikt worden. Commissarissen hopen in vereeniging met de Commissie voor het gebouw alles te doen, om deze schoone inrichting geheel aan haar doel en de eischen des t'yds te doen beantwoorden. Een verzoek om een kleine verhooging van de jaar lijksche subsidie zal, daar dit niet op het convocatie biljet staat vermeld, in eene volgende vergadering behandeld worden. Ook zal de heer Van Heyst alsdan zijne toegezegde bijdrage houden, die, wegens het vergevorderde uur, thans moest worden uit gesteld. Op de gisteren te Schiedam gehouden tentoonstelling van vee en pluimgedierte door de afdeeling „Rotterdam, Schiedam en omstreken" der Holl. Maatsch. van landbouw zijn o. a. bekro ningen toegekend aan H. M. Taverne, te Leiden, h2de pr. ƒ5, voor gemeste varkens; P. Vrornestein, te Leiderdorp, 1ste pr. 25, voor pinkos-kalveren A. Van der Burg, te Hazerswoude, 1ste pr. 20 en 2de pr. f 10, voor vette schapen, 1ste pr. 25, voor kalfdragende schotten; T. Meyer, te Hazerswoude, 3de pr. ƒ3, voor gemeste varkens; G. Dorrepaal, te Koudekerk, 3de pr. 30 voor ossen met hard voeder gemest, 1ste pr. 40, voor niet gemeste driejarige ossen, lsle pr. 30, voor aanfok-ossen, en een prijs van 10 van het bestuur; jPh. Van der Breggen, te Wsiddinxveen, 1ste pr. 20, voor ooischapen met lammeren. Op den staat van nalatenschappen afkom stig van onderofficieren enz., behoord hebbende tot de landmacht in Ned.Indié, welke onder het beheer der weeskamers daar te lande zijn gesteld, en die bij het departement van kolopiën kunnen worden ingevorderd, komen voor die vanB. Ger- ritse, geb. te Stompwijk, laatste woonplaats Leiden, len bèdr. van 12.45 en N. Windsanl, geb. te Leiden, laatste woonplaats Groningen, ten bedrage van 4.20. De volgende onderofficieren van den hoofd cursus te Maastricht hebben met gunstig gevolg het schriftelijke gedeelte van het offtcievsexamen afgelegd en zullen eerlang tot het mondeling examen naar Den Haag opgeroepen worden Verschoor en Bn. D'Ablaing v. Giessenburg, reg. grenadiers en jagers; Kruyt en De Thouars, lste reg. infVisscher, Blaauw, Van Barneveld. en Hilterrnan, 2de reg. inf.; Zijlstra, Van Wiche- ren en Bonga, 3de reg. inf.; Bisschop, De Roonr Hübner, 4de reg. inf; Le Maire en Ripping, 6de reg. inf.Koog, Van Goor, Francken, Corver, De Wildt, 7de reg. inf.; Van Hemerl, Giesbergen, Meyboom, Van den Bosch, Nieuwenhuizen, Van. Rose en Timmers, 8ste reg. inf. Verder zullen eerst die onderofficieren opgeroepen worden, welke zich voor eene plaatsing bij het leger hier te lande hebben opgegeven, en daarna zij, die bij het leger in Nederland of Indië wenschen ge plaatst te worden. De commissie van enquête omtrent den toestand der koopvaardijvloot heeft rapport uitge bracht, waarvan de conclusie 17 punten omvat,

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1