en Lazarus, benoemd tot officier der Italiaansche Kroonorde. De Handelsvereeniging „Vervroegd Beurs- uur" te Amsterdam heeft Dinsdag eene vergade ring gehouden, \vaarin de afdeelihg Stenographie is geconstitueerd. Ten gevolge van de moeiefijk- heden, welke de Duitsche methode oplevert, heeft men besloten de Hollandsche te volgen. Tweede Kamer. In de zitting van heden is na eenige discussie de conclusie der meerderheid van de commissie over de herziening der belastbare opbrengst van gebouwde eigen dommen, om den minister voor de vérstrekte inlichtingen dank te betuigen, aangenomen, met verwerping van eenige amendementen. De discussie over de vestingbegrooting was zeer geanimeerd en de quaestie van vertrouwen of wantrouwen werd meermalen ter sprake gebracht. De minister van oorlog is geneigd om de memorieposten, die aanleiding tot bezwaar gaven, uit het ontwerp te lichten, wanneer daardoor niets wordt gepre- judicieerd. Morgen voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot hoofdingenieur verificateur van het kadaster bij het depart, van financiën A. Bevers, thans ingen. verificateurtot adjunct.-inspect, van het kadaster in algem. dienst E. P. Van Steenbergen, commies bij het prov. bestuur in Overijsel. H. M. de Koningin heeft prins Alexander niet tot Arnhem kunnen vergezellen wegens eene lichte ongesteldheid. Bij kon. besluit zijn opgeheven de ontvang- kant. der dir. bel. en acc. te Huizum en te Hijum, is ingesteld een ontvangkant. der dir. bel. en acc. te Leeuwarden (buitengemeenten), voor de burgerl. gem. Leeuwarderadeel, en de heer J. Troelstra, ontv. te Hijum, benoemd tot ontv. te Leeuwarden (buitengemeenten), resid. Leeuwarden. Z. M. heeft aan Mr. A. Homan, op zijn verzoek, met 1 Mei eervol ontslag verleend als notaris te Vries; aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat J. C. Sultemeyer, van het kol. werfdepót, vergund het dragen der L'uitsche medaille met lint voor non combattanten, ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Gemengd TVieuws. Maandag-nacht is het kind,dat dezer dagen, bij een twist tusschen twee vrouwen over het scheppen van een emmer water, bezeerd werd, aan de gevolgen der bekomen wond over leden. Ook is een 68-jarige weduwe, die voor eenige dagen ten gevolge van een beenbreuk in het academisch ziekenhuis is gebracht, overleden. Gisteren, den dag van het overlijden van Z. M. Koning Willem II, nu 26 jaren geleden, was op het standbeeld op het Buitenhof wederom een fraaie krans nedergelegd door dezelfde hand, die dit reeds jaren lang uit erkentelijke herin nering heeft gedaan. Door de politie te Kralingen zijn minstens 30 processen-verbaal opgemaakt tegen eigenaars, wier honden, in strijd met de veror dening, zonder muilkorf langs den openbaren weg liepen. Een van dolheid verdachte hond, in die gemeente gezien, die andere honden gebeten had welke zijn afgemaakt, heeft aanleiding lot dien maatregel gegeven. Te Nieuw- Beierland is dezer dagen de 21-jarige dochter van den schipper J. De Bes van Alblasserdam, terwijl zij op het dek bezig was in een tobbe goed te wasschen, hiermede overboord gevallen. Haar 14-jarige broeder, bene den in het schip zijnde, snelt dadelijk naar boven en steekt haar een boom toe, doch wegens den sterken stroom moest hij dezen laten glippen, daar hij anders zelf overboord gegaan zou zijn. Hij verliest echter geen oogenblik zijn tegenwoor digheid van geest, want dadelijk werpt hij haar vervolgens een touw toe, dat zij gelukkig grijpt. Met de grootste krachtsinspanning van beiden, en eerst nadat zij het touw gedurende ruim een kwartier in het water had vastgehouden, gelukte het haar aan boord te komen. Tijdens het onge val was de vader wegens zaken afwezig. Maandag-namiddag ontstond te Drach ten brand midden in de kom der gemeente. Drie panden, door ambachtslieden bewoond, werden in de asch gelegd. Spoedig was men echter het vuur meester. Doch nauwelijks waren in den morgen van - Dinsdag de laatste vonken gedoofd, of de spuit moest dienst doen in het naburige Opeinde. Zij kwam echter te laat om de boerderij van J. B. Bósrna te redden. Behalve het huis zijn 10 koeien, 2 varkens en waarschijnlijk een of meer schapen eene prooi der vlammen geworden. Van beide branden is de oorzaak onbekend. Het prov. gerechtshof in Zuid-Hol- land deed heden uitspraak in de bekende zaak van de gebr. M., commissionairs in effecten en kassiers te Schiedam. Bij een zeer kort arrest oordeelde het Hof de den besch. len laste gelegde feiten niet wétlig en overtuigend bewezen en sprak beiden vrij. Op het vernemen van deze be slissing waren de broeders blijkbaar diep getroffen, zij reikten elkander en hun verdediger de hand en omhelsden elkaar op aandoenlijke wijze. De vrijgesprokenen werden onmiddellyk in vrijheid gesteld, waarvan zij ruim zeven maanden versto ken waren. Zaterdag had K. v. d. Wende, bouw knecht te Ouddorp, het ongeluk onder een span hollende paarden te geraken, die voor een boeren wagen waren gespannen, met het treurige gevolg, dat zijne beide beenen werden gebroken en hij waarschijnlijk nog andere kwetsuren bekwam, zoodat hij reeds twee dagen daarna overleed. Sedert 1 Januari zijn, als lijdende aan longziekte, te Waddinxveen afgemaakt 18 runderen, behoorende aan 5 veehouders in den polder Bloemendaal. De ziekte duurt nog voort, doch verspreidt ,zich niet in andere deelen der gemeente. Voor vier weken werd te Wildervank een huwelijk voltrokken tusschen een weduwnaar en weduwe, beiden van middelbare jaren. De eer ste week was nog niet om, of de pasgehuwden krijgen oneenigheid over huiselijke en geldelijke zaken, die ten gevolge had dat zij van elkaar gingen. In drift ontstoken, plaatste de man in de N. Veetld. Ct. eene annonce, waarin hij het pu bliek waarschuwde, aan zijne tegenwoordige vrouw geen krediet le schenken. Sedert een paar dagen echter leven de echtgenooten weer vereenigd, alsof er niets gebeurd was. De man herroept in het zelfde blad bedoelde annonce en het krediet zijner vrouw is hersteld. Het prov. gerechtshof van Noord-Bra bant heeft bij de behandeling der Moerdijksche quaestie het appèl van Ds. Koeken niet ontvan kelijk verklaard. Dinsdag -avond stortte in de Vughter- straat te 's-Hertogenbosch het paard, gespannen voor het rijtuig van den heer B. te St.-Michiels- Gestel, door het schielijk inhouden neder, waar door de burries braken en de koetsier met de 3 zich daarin bevindende personen onder de kap van het tweewielig rijtuig als het ware gevangen zaten. Alle vier kwam er zonder letsel af en daarbij kan als opmerkelyk vermeld worden, dat zich onder hen bevond de wereldberoemde voet reiziger de heer L. C. Dudok de Witt, die een paar dagen bij den heer B. voormeld komt logeeren en van het spoor werd afgehaald. Opmerkelijk, omdat deze onvermoeide reiziger, nog pas 30 jaren oud, de reis rondom de wereld steeds gedaan heeft zonder eenig ongeluk, zoodat men zou kunnen zeggen dat hij evenals een oud militair kogelvrij is, hebbende hij toch reeds bezocht de volgende landen, waai bij hij het intusschen nog niet zal laten Java geheel te voet doorloopen, reis gedaan door de Molukken, Minahassa te voet, Singapore, Saigon (Cochinchina), Hongkong, Macao, Canton, Food- chow, Amoy, Swatow, Shanghai, Tientsin, Peking, al deze plaatsen in China bezocht, in 3 dagen per stoomboot van Shanghai naar Yokohama (Japan), van daar naar Yeddo, van Japan overge stoken naar San-Francisco, hoofdstad van Californië, de goudmijnen gezien en reuzenboomen van 365 voet hoog en 33 voet in diameter, toen naar Acapulco, Mexico, Panama, New-York, Baltimore, Philadelphia, Washington, den Niagara-waterval enz. bezocht, in 9 dagen per stoomboot van New- York naar Liverpool, verder over Londen en Parijs weder terug naar Amsterdam. Het kanon, door de onzen in Atjin veroverd en op 's Rijks werf te Nieuwediep aan gebracht, is een bronzen stuk geschut van ruim 24 cM., dat 4,6 M. lang is en niet minder dan 7000 kg. weegt. De inscriptie is aangebracht in Arabische karakters; sommigen meenen daaruit het jaartal 1674 te ontcijferen en verzekeren, dat dit kanon in dien tijd door den toenmaligen koning van Spanje aan het Rijk van Atjin is ten geschenke gegeven. Hoe dit zij, de lengte van het stuk en de dikte van den wand zijn opmerkens waardig. Voor de arrond.-rechtbank te Maas tricht werd Dinsdag de zaak behandeld van het op 25 November jl. plaats gehad hebbend duel tusschen de heeren Jhr. Bloy« van Treslong en Jhr. Mr. W. Sandberg, bij welk duel de heer Sandberg eene verwonding aan het been ontving. Als beschuldigden waren gedagvaardde heeren Blöys van Treslong, Von Ernst, Jhr. d'Aulnis de Berouil, allen luitenants bij het garnizoen te Maas tricht, benevens de heeren H. Dumonceau, fabri kant aldaar, en Jhr. Mr. M. H. Michiels van Ken- senich, wethouder en advocaat te Roermond de vier laatsten, als zijnde bij gemeld duel als getuigen opgetreden. De verdediger van de drie eerste besch. Mr. Haex, drong in zijne pleitrede vooral op eene zachte toepassing der wet aan, terwijl de heer Michiels van Kessenich, die tot eigen verdediging het woord voerde, de beschuldiging geheel trachtte te ontzenuwen, en op hel vreemde verschijnsel wees, dat een der hoofdschuldigen, Jhr. Sandberg namelijk, als getuige werd opgeroepen, terwijl hij (spreker) en anderen, die het mogelijke gedaan hadden om aan de zaak eene vredelievende wen ding te geven en alzoo het duel te voorkomen, op de bank der beschuldigden moesten plaats nemen. Door het O. M. werd voor den heer Bloys van Treslong eene gevangenisstraf van twee maan den geëischt en voor de vier overige beschuldig den eene van vijftien dagen. Uitspraak 22 dezer. Zekere Cornil, uit Doornik geboortig, heeft zich groote beruchtheid verworven, minder nog wegens zijn tallooze diefstallen met buiten en binnenbraak, waardoor hij de schrik zijner medeburgers is, dan door de ongelooflijke behen digheid en slimheid, waarmede hij herhaalde malen, ondanks de strengste bewaking, uil alle gevange nissen waarin hij reeds opgesloten was wist te ontsnappen. Voor een 14 dagen was hij zoo op onverklaarbare wijze weder uit de Doornikscha gevangenis ontkomen, zonder dat met mogelijk heid kon worden nagegaan hoe hij ontvluchtte. Zaterdag heeft hij zich te Brussel uit eigen bewe ging bij het parket aangemeld, en toen hij naar de gevangenis werd overgebracht, zeide hij lachende tot zijne geleiders, dat men wel goed 't oog op hem mocht houden, daar hij met zijn pink alle sloten, hoe kunstig en ingewikkeld ze ook ver vaardigd waren, kon openmaken. Het schijnt dat 't hem te Brussel nog moeite kostte zich te laten arresleeren, iets waarom menige confrère hem zeker benijden zal. Toen hij aan het parket kwam en zeide„Ik ben Cornil en kom mij gevangen geven maakte de ambtenaar, tot wien hij sprak, zich boos en snauwde hem toe: „Gij ver oorlooft u daar een onbehoorlijke aardigheidwij hebben al genoeg last van dien deugniet, dat men er ons waarlijk niet nog mede voor den gek be hoeft te houden." Toen hij er in geslaagd was zijne identiteit te bewijzen en gearresteerd was, gaf hij den gendarmes, die hem naar de gevan genis overbrachten, als reden van zijn besluit op „Ik kende de Brusselsche gevangenis nog niet en was verlangend le zien hoe men 't daar heeft." Cornil is zonder tegenspoed naar de gevangenis te Doornik overgebracht, waar hij door een onaf zienbare menschenmassa aan het slation werd opgewacht, die hem nu en dan met een luid „Vive Cornil!" begroette. Uit Keulen bericht men dat daar sedert eenigen tijd elke week uit Nederland groote hoeveelheden kalveren aangevoerd worden, waar van verscheidene bij de aankomst blijken gestorven te zijn. Zij krijgen namelijk gedurende de reis geen voedsel. Verleden week o. a. werden er 32 stuks doodgehongerd aangevoerd. Berichten uit de landen, gelegen aan de Perzische golf, melden, dat aldaar een hevige koude heeft geheerscht. In de nabijheid van Bassorah stierven dientengevolge zeven menschen. Alle wegen waren door de massa gevallen sneeuw onbegaanbaar. De visschen stierven ten gevolge van het koude water.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2