Door de heeren L. P. Schmidt, B. H. J. Kok en H. J. Van der Vecht te Hasselt is bij de regeering concessie aangevraagd-voor eeq spoor weg door Salland (O vessel loopende van Hasselt naar Almelo, aansluitende- aan den staatsspoorweg bij het station Dalfsen, en van Almelo over Om men naar peppel. De richting •AlmejoMeppel geeft van Harlingen de kortste verbinding met Midden-Duilschland, terwijl de lijn HasseltAl melo het directe verkeer opent met Zwolle en Kampen en bovendien een directe verbinding geeft over Hasselt met Holland en Engeland. Door den Nederl. consul te San-Francisco is W. C.. B. De Fremery aangesteld als zijn vice- consul aldaar. Z. M. heeft aan Mr. M. S. Pols, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice- presid. van de Comm. van admin, over het burgerlijk en milit. huis van verzekering in Den Haag en benoemd tot lid van gen. Comm. Mr. J. B. L. Wentholt, raadsheer in het prov. gerechtshof in Zuid-Holland, zijnde voorts het vice-praesidiurn opgedragen aan het oudste lid Mr. L. G. Greeve; benoemd tot procureur bij de arrond.-rechtbank te Roermond Mr. O. M. F. H. Tissen, adv. aldaar tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Ap- pingedam Mr. C. Tetrode, adv. te Assen; tot notaris binnen het arrond. Zutfen, slandpl. Gorsel, H. Kleyn, cand.-notaris te Zulfen; aan D. Kuiper, te Amsterdan, als blijk van goedk. en tevreden heid wegens de redding van drenkelingen aldaar in den nacht van '12 op 13 December jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschriftmet 1 April benoemd tot lid van den raad van bestuur over 's rijks museum te Amsterdam C. Cuneaus aldaar; bevorderd tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw Jhr. J. Ortt van Schonauwen, insp. van den waterstaat. GJ-emexig-cl Nieuws. Hedennacht omstreeks -4 uren is er brand uitgebroken ten huize van den koffiehuis- houder De Bree, buiten de Marepoort. De politie, brandweer, schutterij en de spuiten dezer ge meente waren spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig, doch behoefden geen water te geven, met uitzondering van spuit N°. 3, die het eerst was aangerukt. In twintig minuten was de brand gebluscht. De oorzaak is onbekend. Bij arrest van gisteren heeft het prov. gerechtshof in Zuid-Holland in appèl beves tigd het vonüis der rechtbank te Dordrecht, waarbij H. Romijn, wonende te Heerjansdam, is veroordeeld tot één jaar cellulaire gevangenisstraf ter zake van het toebrengen eener verwonding waardoor geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan. De arrond.-rechtbank in Den Haag heeft gisteren een nalatigen belastingschuldige, bij wien een garnisaire was ingelegerd, vrijgesproken van de tegen hem ingestelde aanklacht, dat hij dien militair geen behoorlijke huisvesting had verleend, op grond dat gebleken was dat de bewoner den jager niet anders kon verschaffen dan hij zelf met zijn gezin gebruikte of ter zijner beschikking had, te weten des ochtends twee sneden brood, des middags, gekookte aardappelen en des nachts een legerstede op den met kleeden bedekten vloer in de keuken., Gisterochtend is te Utrecht aan de Kranskade uit het water opgehaald het lijk van een onderofficier van het 5de reg. infanterie, het welk naar het hospitaal is overgebracht. In de gisteren gehouden zitting van den Hoogen Raad (strafkamer) heeft adv.-gen. Römer zijne conclusie voorgedragen in de zaak van den gewezen gemeente-secretaris van Soest, D. A. R., die door het Hof van Utrecht tot zes jaren tuchthuisstraf en acht boeten van f 50 is veroordeeld. De conclusie strekt tot vernietiging van het bestreden arrest en verwijzing der zaak naar een aangrenzend Hof. Uitspraak 5 April. Te Zw ij nd recht is des namiddags van den 14den brand uitgebarsten en wel in het zelfde pand, waar des morgens een schoorsteen brand was, geweest, namelijk bij "W. Staat Wzn. Naar het schijnt, zijn er toen nog hier of daar tusschen het houtwei k vonken blijven zitten, die zich hebben uitgebreid en wel zooda nig, dat te ongeveer 4 uren 's namiddags de vlammen opnieuw uitsloegen en het geheele pand, zijnde 2 woningen onder één dak, in de asch werd gelegd. Eene voormalige bouwhoeve, onge veer een kwartier uur gaans buiten Gorcum, in de zoogenaamde Banne, aan den Arkelschen onder weg gelegen en bewoond door een vijftal huisge zinnen, is gisteren in den vroegen ochtend geheel in de asch gelegd; de bewoners hebben zich te nauwernood gekleed weten te redden en moesten al hunne have zien verbranden; aan blusschen viel niet te denken. "Vier runderen en drie paar den zijn daarbij omgekomen; slechts één der vijf bewoners had zijn inboedel verzekerd. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets met zekerheid bekend. Juist dertig jaren geleden is op dezelfde plaats eene boerderij tot op den grond afgebrand. Uit. Elburg is een adres verzonden aan Z. M. den Koning om kwijtschelding van straf te verleenen aan den jeugdigen M., die zijn schoolmakker door onvoorzichtigheid rnel een pistoolschot heeft gedood. De eerste der zeer vele onderteekenaars is de vader van den veelbelo- lovenden knaap, die het slachtoffer van het on geluk was. Nadat reeds Zondag-morgen in het Ambt Almelo op het Sluitersveld een hevige brand was ontstaan, waardoor in korten tijd dat per ceel een prooi der vlammen werd, brak Maandag nacht wederom een brand uit in een perceel van zes arbeiderswoningen, toebehoorende aan den heer H. E. Engbers, staande in het Schadderooi. Men slaagde er in den brand te bepalen bij het boven ste gedeelte der gebouwen. Naar men verneemt was alles tegen brandschade verzekerd en is de oorzaak onbekend. Te Tjalleberd heeft een kind de on voorzichtigheid gehad, uit een ketel met kokende koffie te drinken. Na eenige oogenblikken van smartelijk lijden is het aan de gevolgen overleden. Aangaande het Ned. schip L eentje, kapt. Hoedemaker, op de reis van Riga naar Harlingen den Ssten October van Elseneur ver trokken, heeft men sedert niets vernomen. Zaterdag heeft Mr. E. Fokker de ver dediging voorgedragen van de 33 beschuldigden van St.-Philipsland. Hij heeft de onschuld der besch. betoogd en tot aller vrijspraak geconclu deerd. De burgemeester bleef pertinent volhouden, dat hij, getrouw aan zijn afgelegden eed, niet anders dan zijn plicht heeft gedaan. Het Hof heeft de uitspraak bepaald op a. s. Vrijdag. Nu Duitsch'land den uitvoer van paar den heeft verboden, wordt ons land overstelpt met Fransche paardenkoopers. Bestond reeds bij hen de gewoonte, om ieder jaar vóór de groote Palmpaardenmarkten in Nederland aan de stallen de beste soorten op te koopen, dit jaar zijn de bezoeken der Fransche paardenkoopers zóó talrijk dat menig liefhebber voor een goed paard op de aanstaande markten zich teleurgesteld zal zien, daar meest alles tot hooge prijzen door de bui tenlanders wordt opgekocht. Voor eenige dagen is op de teeken- academie te Berlijn 't volgende voorgevallen: Een 16-jarige leerling wilde zich op zijn stoel neder zetten, toen een zijner makkers uit moedwil een potlood onder hem op den stoel hield. De scherpe punt drong in 't lichaam van dén knaap door, brak af en bleef er in zitten. De verwonde maakte van 't geval geen melding, tot hij eindelijk zoo veel pijn geveelde, dat hij 't niet langer verzwij gen kon en er een dokter bijgehaald werd. Deze achtte de verwonding ten zeerste gevaarlijk en riep de hulp in van een der bekwaamste Berlijn- sche operateurs. De operatie werd gedaan, de punt te voorschijn gebracht, maar Vrijdag reeds is de knaap gestorven. In den zoölogischen tuin van den heer Morris Roberts te Birmingham is Woensdag middag de oppasser, die voor de leeuwen zorgt en de gewoonte heeft in het hok te gaan om een der leeuwen te voederen en te toonen hoezeer hij hem onder bedwang heeft, door het dier tegen den grond geworpen, waarop de leeuw, ziende dat de onvoorzichtige oppasser de deur van het hok had opengelaten, brullend naar buiten sprong. De paniek onder het kleine aantal toeschouwers was ontzettend, doch ze waren gelukkig- vlak bij de deur, die tot den tuin toegang geeft, en wisten te ontsnappen vóór de leeuw hen deren kon. De oppasser sprong met een bezem, dien hij in de hand had, het hok uit en ging onverschrokken doch kalm naar den leeuw toe, dien hij met den bezem zacht over den rug wreef, een liefkoozing waar het dier veel van houdt. Toen hij echter de manen begon te aaien, hopende een strik om den nek van den leeuw te werpen, begon het dier hevig te brullen en de oppasser begreep dat hij zijn leven moest redden. Hij liet den bezem aan het vertoornde dier over en rende naar de deur. die hij achter zich wist te sluiten, eer de leeuw met twee sprongen hem poogde te achterhalen. Een stuk vleesch werd nu met een touw van het dak afgelaten en voor het ledige hok heen en weder bewogen, waarop de leeuw in het hok sprong om het vleesch te grijpen. Na eenigen tijd gelukte het den oppasser, door moed en groote vlugheid, het hok te sluiten vóór de leeuw opnieuw een wandeling begon. KOLONIËN. BATAVIA, 4 Februari. Eene der schoonste residentiën van Java is door eene ramp getroffen, waarvan de omvang nog niet volkomen te overzien is. De Jav. Ct maakt daarvan melding in de volgende bewoor dingen „Hedennamiddag (30 Januari) modder- bandjir, die plotseling kwam opzetten van de Kloet. Een gedeelte van Blitar verwoest. De woning van den regent en die aan de aloen-aloen gelegen, veel geleden. Volgens berichten, reeds twee doo- den gevonden. Kampong ten noorden Blitar verwoest. Blitar beoosten den passer niets geleden. Bamboezen kazerne weggevaagd; gevangenis wei nig geleden. Algemeene paniek aldaar. Telegra- phische gemeenschap tusschen hier en Blitar slechts open over SoeraLaija, Pasoeroean, Probolingo, enz. Brug te Ngoendjang weggeslagen. Gelukkig zoo even de ijzeren brug te Këdiri gepasseerd. Steeds komt veel drijfhout van boven. Voor het behoud van de ijzeren brug wordt behoorlijk gewaakt. Waterstand Kediri een meter boven 0. Plotseling zoo hoog geslegen. Water wassende bij veel regen. Berichten van Srengat (Blitar) maken melding van menschen, die met goed en vee vluchten." Een aantal particuliere telegrammen loopen niet verder dan tot 1 Februari. De telegraphische ge meenschap, aanvankelijk verbroken, schijnt sedert gisteren weer hersteld. Men schrijft den modderbandjir toe aan het instorten van den kraterwand van de Kloet. De ramp heeft zich over een groot gedeelte van Kediri in mindere of meerdere mate doen gevoelen, want de overstrooming was melkbaar tot op 20 palen van Blitar, welke plaats intusschen verreweg het meest moet geleden hebben. Een tele gram spreekt reeds van 8 personen, die het leven hebben verlorenSrengat is voor de grootste helft vernield. Nadere bijzonderheden ontbreken intus schen en ook uit het regeeringstelegram kan men zich nog geen juist denkbeeld van deze ramp vormen. Belangrijke kapitalen zijn in Kediri in landelijke ondernemingen gestoken, welke door de overstrooming minder getroffen schijnen, maar de schade voor den inlander zal niet gering zijn. Van Atjin zijn bij de regeering de volgende telegrammen ontvangen, loopende van 19 tot en met 26 Januari jl.„Bij het gevecht op 31 De cember 1874 zou volgens ingewonnen berichten Panglima Tjoet uit de XXII moekims gesneuveld zijn. Iman Longbattah was nog steeds ziek, en Panglima Polim bevond zich in de bovenlanden. Den 22sten Januari was Zr. Ms. stoomschip Pon- tianak en den 24sten Zr. Ms. stoomschip Water geus van de Westkust teruggekeerd, waar Maki en Laboean-Hadji getuchtigd werden. Poeloe-Kajoe had de Nederlaridsche vlag geheschen. Bij die ge legenheid was één man gesneuveld en werden vijf gewond, allen minderen der' Marine. Door Zr. Ms. stoomschepen Banda en Sambas werden de rijk jes benoorden Tonon (Westkust) bezocht. Den 23sten Januari werd te Poengei-Blang-Tjoet een nieuwe post opgericht zonder ontmoeting met den vijand. Den 26sten vertrok het stoomschip Willem Kroonprins der Nederlanden met 111 zieken en eenige officieren naar Padang. De gezondheids toestand was minder gunstig. Sedert 15 Jan. had den zich 13 gevallen van cholera voorgedaan. Op Timor-Deli is den 13den December het

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2