LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4631. A0. 1875. Woensdag 17 Maart. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. t^BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, gezien de artt. 10, 84 en 35 der Wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n°. 37); doen te weten, dat de lijsten der personen, die tot het verkiezen der leden van de Tweede Kamer van de Staten-Geueraal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zijn, op heden vastgesteld eu geda- rende de eerstkomende veertien dagen voor een ieder ter. lezing nedergelegd zijn op de plaatselijke Secretarie, terwijl een exem plaar van ieder is aangeplakt op de kleine Pers van het Raad huis; voorts dat van die lijsten zijn afgelaten de navolgende personen, die een of meer der voor het kiesrecht gevorderde vereischten verloren hebben of overleden zijn, al3 J. Van Bergen cn Henegouwen, H. Bonte, S. Broekveld, C. Van Cazant, J. C. Van Dijk, J. Van Eyk, P, Herdingh P.H/.., Dr. C. Honig, Mr. P. G. Hubrecht, P. G. Gallandat Huët, J. Loeber, I. H. Van Moorsel, M. M. Van Praag, J. T. Rath, H. Ringeling, J. La Rivière, Dr. T. Roorda, D. A. Sala, C. Stegerhoek, P. L. Ticliler, A. A. Wijnnobel, C. Wijnnobel, J. Zand vliet, J. C. Bender, Prof. A. Van der Boon Mesch, C. Dros, J. T. Frenay, J. Glazemaker, P. De Jong, R. Kikkert, P. Kooreman Jr., W. F. Koppeschaar, W. Van der Linden, H. H. Van Reyzen, P. Schreuder, J. L. Teerlink, F. M. Van Thielen, P. W. F. De Timmerman eu W. Vau Tuil, die overleden zijn-, C. J Coster, L G. Van Dissel, P. Groeuintwoud, P. J. Latcrveer, T. Maat en M. Van Weeren, die een hunner bur gerschapsrechten verloren hebben Mr. P. Van Bemmelen, F. H. G. Driessen, K. A. De Gruytcr, R. L. De Haes, M. Heesterman, A. P. B. Heyman, I). Hofkes, J. 11. Hoffmeister, W. C. Hoogendijk, J H. Jansen, W. \lon- tagne, H. Pronk, C. C. Van Rijsbergen, W. Scheeper, Mr C. A. *e Vassy, C. L Walther, H N. Wennekers, B. W. Wile is aal, M. Zekerder, E. F. Van den Bosch, J. J. L. Bruinier, J H. F. Gangel, J. H. T. Sollewijn Gelpke, H. W. J. Ter Haar, J. Bakker KorfT, P. L. 11. M. B. D. Kraal, B. J. Kroon, A. F. Sinclair van de Laar, J. C. Rodbard, M. Roos, H. N. Veefkind, W. R. Van der Vliet, G. C. J. De Vrie3 en R. Wy- nen, die in den loop des jaars de gemeente hebben verlaten A. Van Gessel, Mr. H. Gevers, W. A. B. Van Hartevelt, D. A. Hendriks, J. J. La Lau, J. C. Van der Lelie, J. Van der Mark, P. J. Molder, T. Oostdijk, I. Van der Sloot, W. Vrng- gink, L. Batenburg, I. Bondri, ld. Buitendijk, B. Van den Burg, B. A. Van Dam, A. Van den Dop, J. J. Filippo, P. A. Gans, J. W. De Groot, J. Van Heteren, B. C. J. Heyman, W. F. Van der Horn, M. D. Van Leeuwen, P. Marks, J. Seljee, L. Spaanderman, G. J. Speet, N. Stadhouder, J. E. Visser, II. A. Woltering en J. H. Van der Worm, die niet tot den bepaalden census zijn aangeslagen voor de keuze van leden voor den Gemeenteraad. J. H. BibeD, M. Van Rossnm do Chattel, W. J. Cnyle, B. Vau Dorsten Bz., H. M. I) Van Gelder, B. Hegt, A. Van Ingen, Am. Van Ingcn, P. Loeber, T. Lnyben, E. W. Van der Meer, J. J. Michel, W. S. Milders, A. J. Van der Stok, B. Stijger, P Venker, J. T. Versluys en M. I. Witmans, die niet tot den bepaalden census zijn aangeslagen voor de keuze van leden voor de Tweede Kamer der Sta/en-Generaal en voor de Provinciale Staten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1875. LEIDEN, 16 Maart. De tweede voorstelling van Multatuli's Vor stenschool alhier werd gisteravond weder door een zeer talrijk publiek bijgewoond. Aan het slot van het vierde bedrijf scheen er aan de toejui chingen geen einde te zullen komen, tot eindelijk de heer Douwes Dekker ten tooneele verscheen, den aanwezigen zijn dank betuigde voor de waar deering, die zijn tooneelwerk ondervond, en ver volgens tot het studentencorps eene toespraak hield, die door een daverend applaudissement ge volgd werd, terwijl mej. Kruseman met een bou quet en mej. Baart met een bouquet en krans werden vereerd. Na afloop der voorstelling werd aan Multatuli door de studenten eene serenade gebracht, bij welke gelegenheid hem tevens een groene lauwerkrans met de Leidsche kleuren werd aangeboden, die later door een zilveren zal wor den vervangen. Hel Engelsche satyrieke blad Punch bevat een artikel, waarin op geestige wijze het feit ge hekeld wordt, dat de verslaggever, door den Times naar de feesten Ie Leiden gezonden, zich zoo slecht van zijne taak gekweten heeft. „Vader Cats1' doet in dat artikel aan Punch zijne klachten daarover hooren. Hij toont er zich over verbaasd, dat En gelsche bladen van den eersten rang zulke lieden als correspondenten uitzenden, en wijst op de uitnemende en welwillende verslagen, b. v. door het Journal des Débats en de Köln. Zeitung van de Leidsche feesten gegeven. Cats verzekert, dat voor de letterkunde, het volkskarakter, de zeden en gewoonten van Engeland in Nederland veel sympathie heerscht. Leiden, dat zooveel voor de wetenschap en de vrijheid der gedachte gedaan heeft, had dan ook recht, van Engeland een eer biediger en hartelijker bejegening bij zijn jubilé te verwachten. Punch zegt, dat volkomen met Cats eens te zijn. Men schrijft aan het Ulr. Dagbl.Bestaat er werkelijk een koninklijk besluit waarbij den spoorweg-conducteurs verboden is op de gewone wijze als tot hiertoe zich te bewegen langs de loopplanken tot het ophalen der biljetten, terwijl de trein in beweging is? Men zou haast geneigd zijn te gelooven, dat genoemd besluit, door de geheele Nederlandsche pers uit de Staatscourant medegedeeld, een bloot verzinsel isOp de Noor- derlijn van den Staatsspoorweg ten minste merkt men volstrekt geen verandering in de wijze van ophalen der kaartjes door de conducteurs, terwijl de trein in vollen gang is. Hierover onder vraagd, verklaarden twee conducteurs in het bijzijn van verschillende passagiers, dat zij van zoodanig besluit niets wisten dat „de heeren hun nog niets hadden bekend gemaakt.'1 Wordt hierdoor eerbied voor het gezag gevestigd? Is het niet hoog tijd, dat de bevoegde autoriteit het be sluit handhave, of, mocht er eenige vergissing bestaan, het publiek hieromtrent worde ingelicht Voor de aanstaande aktenexamens voor lager onderwijs in deze provincie hebben zich aan gemeld: candidaat-hoofdonderwijzers 75, hulp onderwijzers 61, onderwijzers Fransch 44, wiskunde 35, Engelsch 12, Hoogduitsch 16, teekenen 14, landbouw 6, gymnastiek 5. Dames zijn er voor de akte van hoofdonderwijzeres 7, hulponder- wijzeres 50, Fransch 48, Engelsch 19, Hoogduitsch 6, teekenen 3, gymnastiek 1 en handwerken 60. De examens zullen den 31sten dezer beginnen en eindigen den 3den Mei, terwijl de nadere verdeeling eerstdaags door den inspecteur zal wor den bekend gemaakt. Door de directie der Holl. IJzeren-Spoor wegmaatschappij is gisteren te Amsterdam in het stationsgebouw huiten de Willemspoort aanbesteed het maken en stellen van eene ijzeren kap voor het station Utrecht, waarvan de kosten geraamd waren op ƒ143,000. Voor dit werk werd het laagst in geschreven door de Ned. Stoombootmaatschappij, voor 121,030. Door de arrondissements-rechtbank te 's-Her- togenbosch zijn voor de vacature van rechter bij dat college op de lijst van aanbeveling geplaatst: 1°. W. De Roij, kantonrechter te Boxtel2°. Mr. A. J. Abbema, subst.-griffier bij het prov. gerechts hof in Noord-Brabant; 3°. Jhr. Mr. J. L. E. M. De Kuyper, subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te 's-Hertogenbosch. Men verneemt dat het behoud der Rotter- damsche opera voor het volgend seizoen verzekerd is. Er is voor ƒ23,000 subsidie geteekend. Een dezer dagen overleden vermogend ingezeten heeft de vrij aanzienlijke som, welke de opera hern schuldig was, haar bij testament vermaakt. Z. M. de Koning heeft benoemd tot pensio- naires 2de kl., voor den zang, de dames Josephine De Groot, van Amsterdam, en Anne Bom, van Den Haag. Door het hoofdbestuur van het Ned. onder wijzersgenootschap is de beschrijvingsbrief voor de dertigste algemeene vergadering, op 28, 29 en 30 Juli a. s. te Haarlem te houden, rondge zonden. Behalve de gewone werkzaamheden is er een voorstel van het hoofdbestuur en van de af- deeling Sneek tot wijziging der bepalingen omtrent de stemming op de algemeene vergadering; een voorstel van de afdeeling Sneek en Alkmaar buiten tot wijziging van den werkkring der ge westelijke besturen; een voorstel der gewestelijke vereeniging Friesland om bij de regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen die aan den veldarbeid door kinderen beneden 12 jaren na 15 Oct. 1877 een einde maken. Eindelijk zullen de voorstellen tot wijziging der wel op het lager onderwijs verder behandeld, en zoo moge lijk ten einde gebracht worden. Men schryft in de „Chronique des Arts" uit Parijs, dat Z. M. de Koning der Nederlanden voor 55000 fr. het door d'Epinay op de tentoon stelling geëxposeerde beeld „Ceinture dorée" heeft aangekocht en dien beeldhouwer een pendant daar voor besteld heeft. Bij het aanstaande examen van onderof ficieren voor den rang van 2den luit. zullen zes adspiranten van de reg. infanterie hel examen afleggen voor 2den luit. bij het corps mariniers. De 2de luit. der artillerie A. S. Van Olden- borgh is bij de stapel- en constructie-magazijnen te Delft gedetacheerd geworden. Naar men verneemt zal bij het departement van justitie ontworpen worden eene nieuwe rege ling van het politiewezen hier te lande, waarbij o. a. de inspecteurs der gemeentelijke politie den titel van adjunct-commissaris van politie bekomen ten einde de gelijkstelling met de mindere politie beambten, grootendeels eveneens onbezoldigde rijks veldwachters, te doen ophouden. De kapt. A. E. Van der Heide is van het 6de reg. infanterie, te Breda, bij hel instructie bataljon te Kampen overgeplaatst. In de memorie van antwoord omtrent de verhooging der begroolirig van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1875 zegt de minister, dat naar zijne meening de aangevoerde bezwaren betreffende de verhouding tusschen den Indischen landvoogd en den minister van koloniën niet onoverkomelijk zijn en niet behoeven te leiden tot eene wijziging van het regeeringsreglement. Alles komt daarop aan, dat minister en gouv.-generaal zich op elkanders stand punt weten te verplaatsen, dat de eerste zich niet onltrekke aan de verantwoordelijkheid voor de daden des landvoogds en dat deze bij elke regeeringsdaad gedachtig zij aan die verantwoor delijkheid. Tweede K a rn e r. Na discussie is het ontwerp tot inkoop en amortisatie van rente- gevende nationale schuld aangenomen met 47 tegen 15 stemmen, nadat bij een amendement vein den heer Schimmelpenninck aan de regeering de bevoegdheid gegeven is een gedeelte der 10 millioen desverlangd te bezigen lot aflossing van schuld voor het Amsterdamsch entrepotdok. Z. K. H. prins Alexander zal morgenmiddag te 3 uren per Rijnspoor de residentie verlaten tot het doen eener buitenlandsche reis, in het begin waarvan hij eenige dagen te Berlijn zal vertoeven. II. M. de Koningin zal Hd. jongsten zoon tot Arnhem vergezellen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1