en duidelijke bepalingen in dit contract is ver zekerd, dat gesloten is op verzoek der republiek wegens de nauwe op stam- en taalverwantschap gegronde betrekking tusschen Nederland en den Oranje-Vrijstaat. Z. M. heeft benoemd tot commies bij het ministerie van buitenl. zaken Mr. W. N. Van Harnel, adj.-commies bij het ministerie van finan ciën tot deurwaarder bij het prov. gerechtshof in Zeeland C. A. ICoulon, deurw. bij de arrond.- rechtbank te Middelburg; J. A. Waltheer met ingang van 1 April benoemd tot rijkshavenm. bij het Zederikkanaaltot rector-magnificus aan de hoogeschool te Utrecht voor het academiejaar 1875/76 den hoogleeraar Dr. C. H. C. Grin wis. Gemengd Nieuws. Hedenochtend omstreeks 9 uren is in Den Haag uit het Kanaal nabij de Sumatra- straat opgehaald het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk eener jonge dochter, die reeds sedert ongeveer zes weken werd vermist. Het lijk is naar het gasthuis overgebracht. Omtrent de vergiftigingszaak van de familie H. te Haarlem verneemt men, dat de vader nog in een toestand verkeert, welke hem het ge bruik van de beenen ontzegt, doch dat hij overigens met de armen reeds iets kan verrichten. De vrouw is zoover hersteld, dat men het gevaar als geweken kan beschouwen, terwijl zij het gebruik der lede maten terug verkregen heeft. De zaak zelve zal niet verder vervolgd worden. De dochter, Sophie, bevindt zich nog steeds in het geneeskundig ge sticht voor krankzinnigen. Gisteren in den vroegen morgen is te Rotterdam de knecht van den broodbakker T. in het water van den Steiger gevallen en eenigen tijd later levenloos opgehaald. Omtrent het stranden van een Zweed- schen schoener, de Pomonakapt. Landstrom, wordt uit Texel gemeld: „Het schip werd des ochtends eensklaps door een hevigen noordwes telijken storm beloopen en verloor in een oogwenk alle zeilen. Stranden was dus onvermijdelijk. Ge lukkig werd het vaartuig door het hooge vloed getij en de zware zee zeer hoog op het strand geslagen, 't Volk kon zich bij laag water zelf redden, 't geen aan allen, behalve den bootsman, gelukte. De kapitein verhaalt, nooit zoo ijlings door een storm te zijn verrast geworden. Gisteren heeft men een begin met het lossen der lading gemaakt. Men hoopt de geheele lading te kunnen bergen." De storm heeft overigens hier en daar nog al schade aangericht; o. a. is een der kapen van de Marine by het Hoorntje omgeworpen. Vele vaar tuigen zijn uit de Noordzee naar binnen gevlucht en liggen in het Marsdiep en op Texelstroorn geankerd. Men verneemt dat de opvarenden van een vaartuigje, dat in het ijs zat, Dinsdag weer aan boord zijn gegaan en opnieuw bezit van het verlaten scheepje hebben genomen. Omtrent den toestand van andere ingevroren vaartuigjes ver keert men nog in het onzekere. De hevige wind heeft te Zwolle nogal schade aangericht; vele schoorsteenen zijn inge-» stort, o. a. die van de Fransche kerk, waardoor een 22-jarig meisje aan hoofd en armen belang rijk gekwetst is. Er stond dezer dagen een oproeping in 't Handelsblad, waarin men te Londen een Hollandschen correspondent vroeg tegen een salaris van /1800 a f 2400 eji vrijen .overtocht. Brieven moesten worden gezonden aan Mr. An derson, 36 St.-Peters Road, Mile End. Een paar heeren schreven er op. Beiden bekwamen 't ant woord, dat zij geplaatst waren, maar de een dat hij 12 shill. 6 d., de ander dat hij f 10 moest overmaken, als bewijs dat men aannam, waarna men een gezegeld contract zou bekomen Als er wellicht een 100-tal sollicitanten zijn, zou zulk ^en oplichterij allijd nog een aardig som metje ;y.oor den gewaanden heer Anderson ople veren..;^ wanneer men zoo dwaas was 't geld over te zenden. Dat velen er nog wel ingeloopen zijn, kan meii zeker aannemen. Door het verbod der Duitsche regee- ring om paarden uit te voeren staat de kans voor onze paardenfokkers zeer schoon en is het zelfs te verwachten dat vele landbouwers zich met'r dan tot dusverre op de s.toetery zullen toeleggen. Ons land bezit genoeg schoone en veelgezochte rassen, en evenmin ontbreekt het aan buitenlandsche koopers. Welke prijzen soms besteed en welke voordeelen dus kunnen behaald worden, blijkt uit een bericht uit Utrecht, volgens 't welk de paar denhandelaar K., aldaar, dezer dagen twee 5-jarige Isabelpaarden verkocht voor de aanzienlijke som van f 3000. Ook ons vee vindt in de vreemde lingen nog steeds grage koopers. In Westfriesland o. a. vertoeft een Amerikaan, die de stallen be zoekt om best vee aan te koopen. Zoo heeft onlangs de heer Jacob Laan Klz., te Twisk, aan dezen Amerikaan twee kuispinken (1-jarige koebeesten) en 1 pinkstier verkocht voor de som van ƒ575. Een dezer kuispinken heeft op de tentoonstelling der H. Maatsch. v. Landb., te Dordrecht in 1874 gehouden, als kuiskalf ('/a-jarig) den eersten prijs behaald „voor de beste kenmerken van veel melk gevend ras." BUITENLAND. Frankrij li. De heer Dufaure had gisteren, nadat de zitting der Kamer geëindigd was, eene bijeenkomst met den heer Buffet, die de portefeuille van binnen- landsche zaken heeft aangenomen. Dientengevolge zal het Journal o/ficiel heden de samenstelling van het ministerie bekend maken. Het zal uit de volgende leden bestaan: Buffet, binnenl. zaken; Dufaure, justitie; Léon Say, financiën; Wallon, onderwijs, De Meaux, koophandel; Decazes, Caillaux en De Montaignac behouden hunne portefeuilles. De nieuwe ministers zouden des avonds op de soirée bij Mac Mahon verschijnen. Het gerucht wil dat de minister van oorlog, tengevolge van het votum, dat de Kamer bij art. 3 der wet op de samenstelling van de kaders en het effectief des legers heeft uitgebracht, zal aftreden. Het Journal de Florence bericht dat de graaf van Chambord aan den Paus eene som van 10,000 franken heeft doen toekomen. België. Te Antwerpen hebben de schuitenvoerders een bond gevormd, welke zich ten doel stelt door alle wettelijke middelen het totstandkomen der Neder- landsch-Belgische conventie van 24 Juni 1874, betreffende het Kanaal van Terneuzen, te belet ten. Zij telde den dag harer oprichting reeds 400 leden, zoowel Vlamingen als Walen. Ouitsciilanci. In de zitting van het huis van afgevaardigden is gisteren het debat geopend over het voorstel van den heer Petri betreffende de rechten der oud-katholieke gemeenten op de katholieke ker kelijke gelden en goederen. Het debat heeft zes uren geduurd. De minister van eereditnst, wiens rede krachtig werd toegejuicht, gaf het verlangen te kennen, het voorstel aan eene Commissie te verzenden en verklaarde, dat de regeering zich met de strekking vereenigde. De vergadering heeft besloten, het voorstel in handen te stellen van de Commissie, belast met het onderzoek van het regeeringsontwerp op het beheer van de gelden en goederen der katholieke gemeenten. Te Bei lijn zijn klachten ingekomen over eene onrechtmatige behandeling van Duitschers in Frank rijk, hierin bestaande, dat zij op losse vermoedens als „Pruisisch spion" in hechtenis worden genomen. Dezer dagen heeft een Rus, onder dezelfde onge gronde beschuldiging, te Gien veertien dagen in de gevangenis doorgebracht. Uit Genève wordt gemeld dat graaf Arnim met zijne familie aldaar is aangekomen en voor- loopig zijn intrek heeft genomen in het Grand Hotel de la Paix," doch gedurende den zomer eene villa in de nabijheid der stad zal bewonen. De Hoofden der socialistische partijen heb ben in een gemeenschappelijk manifest bekend gemaakt, dat den 23sten Mei in Midden-Duitsch- land een algemeen congres zal worden gehouden, ten einde te beraadslagen over de voorstellen om al die partijen tot eene enkele partij te vereenigen. De ProvCorr. zegt dat het regeerings ontwerp op de intrekking der dotatiën, die uit 's lands kas aan de katholieke kerk zijn toege kend, moet worden beschouwd als een eerste gewichtige stap, waarop, bij verder verzet van de kerkelijke overheden, diep ingrijpende veranderin gen in de betrekking tusschen Staat en Kerk kunnen volgen. Het Tagblalt meldt dat het Berlynsche gouvernement, onderricht van het voornemen der Fransche regeering om in den aanstaanden zomer troepen aan de oostelijke grenzen des lands, ter oefening, bij een te trekken, aan maarschalk Mac Mahon heeft doen welen, dat, indien aan dit voornemen gevolg werd gegeven, het twee leger corpsen aan den Rijn zou mobiliseeren. Spanje. Uit Santander wordt gemeld: Regeeringstroepen komen van St.-Sebastiaan aande Carlisten wach ten ze af bij Carransa en houden Ramales inge sloten. Het eskader onder bevel van den admiraal Baracaiztegui wordt verwacht. De operatiën zullen zeer spoedig een aanvang nemen. Lorna blijft het 3de legercorps commandeeren. Volgens een dépêche van Reuter heeft de Porte zich tevreden gesteld met de ophelderingen, door de Spaansche regeering in de Rumeensche quaestie gegeven, en zal Turkije binnenkort de regeering van koning Alphonsus erkennen. De uitwisseling van krijgsgevangenen met de Carlisten heeft een aanvang genomen. Oostenr.-Hong.Monarchie. De verdediger van Ofenheim, de advocaat Dr. Neuda, heeft aan verschillende dagbladen een brief gericht, waarin hij verklaart, tot Vrijdag-avond hoe genaamd geene kennisgeving te hebben ontvangen betrekkelijk een legen hem ingesteld disciplinair onderzoek. Hij voegt er bij, dat hij de overtuiging heeft, in het proces-Ofenheim naar plicht en ge- welen te hebben voldaan aan alle eischen, welke de eer en de waardigheid van zijn ambt hem opleggen. De kosten, welke voor den Staat voort vloeien uit het proces-Ofenheim, zullen ongeveer 5000 florijnen bedragen. Dat zij betrekkelijk zoo gering zijn, is hoofdzakelijk hieraan toe te schrijven, dat de meeste getuigen, die gehoord werden, geen vergoeding van reiskosten hebben aangevraagd, hoewel velen van zeer ver kwamen. Zoo ook hebben twee deskundigen, die op bevel van het gerechtshof gehoord werden, geweigerd eenige vergoeding voor hunne moeite aan te nemen. Zwitserland. De bondsraad heeft van de Fransche regeering bericht ontvangen, dat zij, evenals de Pruisische en Ooslenrijksche regeeringen, bereid is om deel te nemen aan de internationale conferentie voor spoorwegzaken. Naar men zegt wordt echter het plan door de Fransche spoorwegmaatschappijen tegengewerkt. Omtrent de wijze waarop Frankrijk zal vertegenwoordigd worden en de keuze der punten van behandeling stellen zij zulke onaau- neemlijke voorwaarden, dat, wanneer het Fransch gouvernement daarnaar wilde hooren, er van de geheele zaak niets zou terechtkomen. De nationale raad heeft de door den bondsraad voorgestelde aanmunting van 1,600,000 vyffrankstukken goedgekeurd. Volgens telegram uit Washington heeft de president der Vereenigde Staten het wereld-post verdrag geratificeerd. Telegrammen. LONDEN, 10 Maart. De Tablet meldt de volgende aanstaande benoemingen tot kardinaal: Manning, Decharaps, Ledochowsky, Gianelli, Bar- toloni, en Maclosbey, aartsbisschop van New-York. WEENEN, 14 Maart. De ochtendbladen melden, dat de gezant te Washington, baron Schwarz, zijn ontslag heeft genomen wegens de ontoerei kende bezoldiging van den gezantschapspost. De keizer heeft het aangenomen. PARIJS, 11 Maart. Het Journal officiel bevat de samenstelling van het ministerie. Men gelooft, dat de heer Buffet heden aan de nationale ver gadering het regeeringsprogramma zal mededeelen. INGEZONDEN. Tooneelverecniglng „Kunst door vriendschap. Zaterdag-avond jl. vierde de Tooneelvereeniging „Kunst door Vriendschap" haar eerste jaarfeest. Met recht mag ik hier hel woord feest gebrui ken, daar alles wat tot veraangenaming kon strekken op de meest volkomene wijze was aangebracht. Bij de opening gaf de voorzitter te kennen dat

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2