daardoor met de waarde van dit letterkundig product, mogen wij ten minste om het doel er van, ondersteuning namelijk der ongelukkigen door de overstrooming op Java, den uitgever een ruim debiet toewenschen. Het stoomschip Salak, van Glasgow naar Batavia, is 8 dezer te Port-Saïd aangekomen; de Torrington, van Rotterdam naar Java, is 5 dezer te Point de Galle aangekomen; de P. Caland, kapt. Deddes, is gisteren van Vlissingen naar New-York vertrokken. Het bij de Tweede Kamer ingekomen ont werp tot verhooging van Hoofdstuk V der staals- begrooting voor 1875 heeft een drieledig doel: 1°. voor de indijking in den Dollard en den bouw eener nieuwe seheepvaartsluis aldaar een bedrag van f 200,000 uit te trekken, zijnde de overeen komst met Pruisen dienaangaande bekrachtigd; het geheele werk wordt geraamd op f 281,000. Met de gemeente Groningen zijn onderhandelin gen aanhangig tot het geven eener bijdrage; 2°. eene bijdrage van f 100,000 in de kosten der verbinding van Ameland met den vasten wal, ten einde den reeds vervallen eersten en zoo noodig ook den tweeden termijn van de subsidie ad f 200,000 te kunnen voldoen. 3°. f 45,000 aan te wijzen als subsidie om Neder land waardig te vertegenwoordigen ter tentoon stelling te Philadelphia. In de toelichting tot dit voorstel wordt o. a. gezegd: Wil Nederland bij den te houden wedstrijd optreden, zooals het be hoort, dan is het van belang dat, nevens inzen dingen van particulieren op het gebied van nijver heid, landbouw en kunst, ook datgene in het licht gesteld worde, waardoor ons vaderland meer in 't bijzonder zijn rang onder de beschaafde natiën handhaaft. Te dien opzichte komen vooral in aan merking hel onderwijs, de groote openbare wer ken van den laatsten tijd, en de rijke voortbreng selen onzer overzeesche gewesten. Met betrekking tot de genoemde onderwerpen ligt het in de be doeling, ons land te vertegenwoordigen door: eene verzameling van de voornaamste hulpmiddelen, bij het lager en middelbaar onderwijs in gebruik, en van photographische afbeeldingen en platte gronden van eenige lokalen; eene voorstelling van groote werken, ten behoeve van waterbouw, land aanwinning en spoorwegen tot stand gebracht, door opzettelijk daartoe vervaardigde teekeningen en enkele modellen van bruggen, zeeweringen enz.eene collectieve opstelling van uit de koloniën en overzeesche bezittingen te ontvangen voort brengselen. Z. M. de Koning heeft het beschermheer schap aanvaard over de Nederlandsche Maat schappij voor tuinbouw en plantkunde. Men meldt uit Lobith van 7 dezer: Aan den heer Verhey, die gedurende een tijdvak van 41 jaren als kapelaan en pastoor aan de roomsch- katholieke gemeente alhier was verbonden en sedert het einde van 1874 zijn eervol emeritaat heeft verkregen, werd heden als blijk van hoog achting en toegenegenheid een geschenk aange boden, bestaande uit eene smaakvolle pendule in marmer, benevens een kostbaren zetel, waarbij nog werd gevoegd eene niet onbelangrijke som in contanten, om door zjjn weleerw. ad libitum te worden besteed. Een en ander was voortgesproten uit de opbrengst eener vrijwillige inschrijving, waaraan ook eenige Protestanten, om zijne be kende humaniteit en verdraagzaamheid, hadden deelgenomen. Tweede Kamer. In de zitting van heden is, na beraadslaging, met 30 tegen 27 stem men aangenomen een gewijzigd voorstel van den heer Van Zinnicq Bergmann, tot wijziging van het reglement van orde der Kamer, houdende: „Onder gelijk voorbehoud wordt de vergadering des Maandags niet vóór één uur geopend en wordt des Zaterdags geen bijeenkomst gehouden." Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de ketelkribben met het onder houd en de verlichting daarvan van 1 Juli tot 31 December. Hiervoor waren 9 biljetten van inschrij ving ingekomen; minste inschrijver was de heer J. Van der Plas, te Hardinxveld, voor 9994. Maandag zijn te Delft gearriveerd en voor- loopig in 's Rijks magazijnen aan het Konings veld opgeslagen de stukken bronzen geschut, door ons op de Atjineezen veroverd. Zr. Ms. schroefstoomschip Curafao, onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee J. A. Vandevelde, is den 24sten Jan. jl. ter reede Sandy Point in Straat Magellaan aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal a. s. Vrijdag niet plaats hebben. De Ned. Bank had op 8 Maart bij een muntmateriaal van f 138,562,071.82 voor eene som van f 127,504,475.04 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt ƒ51,001,790.02 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Middelharnis L. A. Van Weel Az.aan J. F. Turpijn, stuurman van de Ned.-Indische stoom boot Paxil, en aan D. W. Farenskeen, water schout te Samarang, als blijk van goedk. en tevre denheid wegens de redding der opvarenden van de kanonneerboot n4. 14 op 30 Nov. jl., met de reddingsloep dier boot ter reede van Samarang omgeslagen, de bronzen medaille, alsmede een loflelijk getuigschrift toegekend. Gemengd Mieuws. Voor de correctioneele kamer der arrond.-rechtbank te Amsterdam stond gisteren een jongen van nog geen 16 jaren terecht ter zake van misbruik van vertrouwen. Hij had reeds drie vonnissen, waaronder een tot cellulaire ge vangenisstraf van korten tijd, te zijnen laste en onderging het laatste, één van 20 maanden, in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden aan den Kruisberg bij Doetinchern. Nadat de getuigen gehoord waren, vroeg de president hem„Je hebt dat stelen toch niet op den Kruisberg ge leerd?" Tegen alle verwachting antwoordde de jongen: „Ja, dat heb ik." Om nadere explicatie gevraagd, zeide hij: „Ja, ik ben er veel slechter vandaan gekomen, dan ik vroeger was. De jon gens daar vloeken, en leeren elkaar hoe ze na hun ontslag stelen zullen." De rechtbank besloot ditmaal, op requisitoir van het O. M., nog eens de proef te nemen met een cellulaire gevange nisstraf en wel voor eenigszins langeren lijd. Maandag is te Utrecht de 14-jarige zoon van G., die op den Tolsteegsingel een los paard mende, door het opspringende dier zoo ern stig aan den rug gewond, dat men vrees voor zijn leven heeft. Een 73-jarige grijsaard te Hilver- sum, die door ziekte en gebrekkigheid zich reeds lang niet meer kon voortbewegen, is dezer dagen jammerlijk verbrand. Hij woonde in bij zijne dochter en zat bij de kachel, toen zijne dochter hem eenigen tijd alleen liet. Men denke zich hare ontsteltenis bij hare terugkomst toen zij het verschroeide en misvorm de lijk van haar vader bij de deur vond, waarheen de ongelukkige in radeloozen angst was gekropen, toen zijne kleederen vlam hadden gevat. Men vermoedt dat het vuur uit een test, die op de kachel stond en op den grond werd gevonden, hem op de kleederen is gevallen. Het prov. gerechtshof van Overijsel heeft gisteren Izaak Wolff, van Kampen, veroor deeld tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van f 12.55 en in de kosten. Op het meteorologisch observator i,um te Den Helder werd gistermiddag een wind druk van 100 kg. op de MJ waargenomen. De heer C. Croes, te 's-Gra venmoer heeft op dit oogenblik drie zonen, die in Atjin strijden voor het vaderland. Een dezer, sergeant bij de artillerie en te nauwernood 20 jaren tel lende, sneuvelde bij den aanval op Longbattah. Te Wijhe is Maandag de 17-jarige molenaarsknecht O., op den zolder werkzaam, door het luik op den steenen vloer in den molen ge vallen, waar hij bewusteloos is gevonden. Zijn toe stand is zeer zorgelijk. Te Bols ward is eene krankzinnige arbeidersvrouw, na reeds te voren tweemalen be proefd te hebben zich van het leven te berooven, des avonds in een open vak in de stadsgracht gesprongen. Hoewel er zeer spoedig hulp was, werd ze levenloos opgehaald. Er waren pogingen aangewend om de ongelukkige in een geslicht te plaatsen, doch daar zij „voor de openbare veilig heid niet schadelijk" was, stuitte dit op bezwaren. Voor een paar dagen kwam te Ulzen eene vrouw dronken thuis en zette zich, met haar tweejarig kind op den schoot, bij een vuur van gloeiende kolen. De kolendamp bracht haar in een bewusteloozen toestand, en toen kort daarop haar man terugkwam, zag hij zijne vrouw in volle vlarn staan. Hij ontrukte haar het kind, welks kleeren ook reeds brandden, en trachtte toen zijne vrouw te redden, die echter aan de gevolgen van hare brandwonden is overleden het kind heeft geen letsel bekomen. Zondag-middag vonden te 's-Graven- sande een paar jongens van ongeveer 10 jaren in een schuur een pistool. Dat kwam hun een al te aardig speeltuig voor, om er zich niet dadelijk meester van te maken. Buiten gekomen, beproefde een hunner den haan over te halen, maar door een gebrek aan 't slot sloeg deze weer neer, met het ongelukkig gevolg dat 't schot (het wapen bleek geladen te zijn) afging en de linkerhand, die den loop van hoven vasthield, geheel weid verbrijzeld, zoodat zij reeds is moeten worden afgezet. Maandag werd door de maskerade-club te Leeuwarden een gecostumeerde optocht gehouden, voorstellende: „De blijde inkomst van graaf Wil lem Lodewijk van Nassau, eersten stadhouder uit het Huis Nassau, van Friesland, Groningen en Drenthe, binnen Leeuwarden, den lüden van herfst maand 1600, na de roemrijke overwinning hij Nieuwpoorl, den 2den Juni, onder aanvoering van prins Maurits van Oranje en van graaf Ernst Casimir van Nassau." De optocht bestond uit ruim 100 personen. BUITENLAND. Frankrij k. De nationale vergadering heeft gisteren bij de hervatting der discussie over de wet op de samen stelling der kaders het amendement van Jean Brunet, strekkende tot het behoud van 6 com pagnieën per bataljon, verworpen. De onderhandelingen over de samenstelling van een Kabinet werden gisteren voortgezet. De bureaux der drie groepen van de linkerzijde be raadslaagden over de door hare partij te volgen gedragslijn. Zij hebben Buffet geraadpleegd, die verklaarde niet te zullen antwoorden wanneer een interpellatie over de crisis gedaan werd. De bu reaux der linkerzijde hebben vervolgens besloten zich met de groep-Wallon te verstaan. Deze heeft harerzijds gedelegeerden gezonden om met de gedelegeerden van het rechtercentrum en van de geheele linkerzijde over den toestand van ge dachten te wisselen. Duitschland. Tegen den gewezen directeur van de Germania, Kosiolek, is wegens persdelicten door het O. M. eene gevangenisstraf van drie jaren geëischt. De uitspraak is op Zaterdag bepaald. De stadhuistoren te Hainau, in Pruisisch Silezië, die wegens bouwvalligheid moest worden afgebroken, waarmede Maandag-morgen een begin zou worden gemaakt, is Zondag-voormiddag inge stort. Vele huizen zijn daardoor zwaar beschadigd. Een meisje is er bij omgekomen. Groot- Britannië. Lord Derby heeft, in antwoord op eene vraag van Carlingford, geweigerd de mededeeling der gevoerde correspondentie over den eisch der drie keizerrijken, om direct met Servië en Rumenië tractaten te sluiten, omdat die correspondentie nog niet geëindigd is. Oostenr.-Hong.JVloxxarcliie. De budget-commissie uit de Kamer van afge vaardigden heeft verworpen het ontwerp tot het verleenen van een buitengewoon krediet aan het ministerie van koophandel, ad 150,000 florijnen, ter ondersteuning van de industrie, welke wenscht deel te nemen aan de wereldtentoonstelling te Phi ladelphia. Telegrammen. ANTWERPEN, 9 Maart. In de zitting van hedenavond heeft de gemeenteraad besloten, zich

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2