reeds in het sterfhuis bijeengekomen en nog maar weinige oogenblikken of de overledene zou naar hare laatste rustplaats worden gedragen, toen de commissaris van politie in het gasthuis ver scheen, die de voorgenomen plechtigheid schorste, daar op last der justitie een visum reperlum moest worden gehouden in verband met eene nog juist intijds ontdekte moedwillige mishandeling, op de oude vrouw eenige weken voor haren dood met een ijzeren kachelpook gepleegd door zekere vrouw S., welke bereids in handen der justitie is. Door gepaste maatregelen was het gerechtelijk onderzoek spoedig afgeloopen en kon de begrafe nis voortgang hebben, nadat de kist door den comm. van politie was verzegeld. Men meldt uit Maastricht: In Novem ber 11. werd van hier de inhechtenisneming van twee meisjes medegedeeld, waarvan het eene, on der verdenking van kindermoord, al spoedig bij gebrek aan bewijzen werd ontslagen, terwijl het andere, verdacht van vergiftiging, en tevens van poging tot brandstichting in het huis baars mees- sters, in verzekerde bewaring werd gehouden daar zich evenwel geene bewijzen voordeden, werd ook zij dezer dagen op vrije voeten gesteld. Eene andere dienstbode, die met de verdachte in het zelfde huis dienstbaar was, is thans gearresteerd wegens oplichterij. Te Londen, kornt t hanseen Hollandsch weekblad uit, getiteld „Het Volksblad, Algemeen Nieuws- en Advertentieblad." Het bevat artikelen van algemeen belang, rnaar vooral ook zoodanige, die voor de in Londen wonende Nederlanders interessant zijn. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Januari. De Straits Times deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de onlusten inSiam„Ten onrechte is gemeld, dat de vroegere regent, thans kalahome, oom des konings, in de zaak betrokken was. De laatste tweede koning van Siam stierf kort vóór den vader van den tegenwoordigen eersten koning. Ofschoon vroeger de koninklijke macht verdeeld schijnt te zijn geweest, is, vooral toen Siam met vreemdelingen in aanraking kwam, begrepen, dat die toestand bezwaren opleverde. De tweede koning was oorspronkelijk de veldheer, die de voorhoede des legers aanvoerde. Er kan ook een derde koning zijn. De tweede koning werd in den laatsten tijd in zijne macht verkort. De zoon van den laatsten tweeden koning heeft zelfs een minderen titel ontvangen, zoodat het tweede koningschap eigen lijk bij zijns vaders dood afgeschaft werd. Hij is ook alleen van vaders zijde uit vorstelijk bloed gesproten. Ontevredenheid over zijne tegenwoordige positie heeft tot de jongste onlusten geleid. In den nacht van 28 December jl. barstte een brand uit in den gastoestel van het paleis van den eersten koning. Het vuur werd in weinige oogenblikken gestuit. Den volgenden morgen vernam men, dat een aantal troepen in het verblijf van den twee den koning, zooals vreemdelingen hem ten on rechte blijven noemen, waren verzameld. Hun doel schijnt te zijn geweest het paleis te vermeesteren en dit zou, volgens 's lands gebruik, hun meester tot vorst des lands te hebben gemaakt. De adel en de overige legerhoofden ijlden naar het paleis. Men zag er de adellijke lijfgarde van 500 man compleet en 5 a 6000 man troepen bijeen. De ex-regent had de hoofdstad verlaten en was op weg naar zijn landhuis. Hij keerde 'ylings terug, had een langdurig onderhoud met den eersten koning, den minister van buitenlandsche zaken en anderen, waarna hij den tweeden koning liet aan zeggen, dat hij hem den 2den Januari een bezoek te brengen had. Deze wachtte het bezoek niet af, maar nam de wijk naar het hotel van den Brit- schen consul, met wien hij op zeer goeden voet stond. Zijne troepen legden de wapens neder.'1 Men leest in de LocomotiefEen bijvoeg sel van de Jav. Ct. van Vrijdag 15 dezer bevat een staat van boedels, welke reeds meer dan het derde eener eeuw onder beheer zijn geweest van de Weeskamer te Batavia. In dien vrij langen staat komen o. a. 68 boedels voor, die minder dan f 10 waarde vertegenwoordigen, waaronder twee, namelijk die van H. E. .JL Meizenberg ien M. Poelman, van f 0.00 V zegge een halve cent. Daar de in dien staat vermelde bedragen bestaan uit het oorspronkelijk door de overledenen nage laten kapitaal, plus de sedert dien lijd gekweekte, samengestelde rente, zoo is de vraag hoe groot is het kapitaal geweest, dat, na 33 jaren ad 5 pCt. rente op rente te hebben gedragen, slechts een halven cent bedraagt? Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ads.-res. van Samba3 H. C. Van Honteneen twecj. verlof naar Earopa, wegens ziekte, aan den notaris en vendum. te Tagal S. J. Wiselius. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de adj.-comm. by den post en telegraafdienst W. li. Roleman Voget. Benoemd: Tot no taris te Cheribon, M. J. Smissaert; tot tijdelijken \erv. van den not. en vendum. S. J. Wiselius te Tagal A. H. Putman Cramer; tot opz. 3de kl. bij den waterst. en 'a lauds burg. openb. werken B. Van de Beek, F. J. F. Martij, II. Brauns, A. J. Dijkstra, J. Hillen, J. W. P. Vrijbergen, G. Leemhuis, P. D. ScbelTelaar Jr., J. B. Henstedt en A. A. Pasmau, tot schoat te Rioaw, H. J. C. Hülscher; tot hulponderw.aan de openb. lagere school te Bandong J. Strijkers, aan die te Sumanap, P. Veen; aan die te TjUatjap, A. M. Ovcreijndertot 2den hulponderw. aan de openb. 3de school te Batavia, L. De Pagter; aan de openb. 2de 1. school te Socrabaya, VV. A. Reu hl, tot 3den huip ond. aan de openb. 4de lag. school te Batavia, I). J. Pont; aan de openb. 2de lag. 9chool te Padang, W. Meyeraan de openb. lag. school te Amboina, J. J. Cuijle; door den landraad te Trengalek (Kediri) tot buitengew. subst-griffier Mr. Ch. Samuela. Ontslagen: Op verz., eervol, nit 's lands dienst, de klerk op het bureel van den adsist.-re9. voor de politie te Batavia P. E. Simons en de klerk bij den residentieraad te Soerakarta H. A. Reygers. Benoemd. Tot ads.-res. van Grissee H. I. Tydeman, van Tassik-Malaija E. A. Engelbrecbt, van Anjer N. Hofstede; tot griff. bij den landraad te Malang Mr. H. K. Havinga Oortwijn, te Bondowoso Mr. H. W. Diephuis, te Bezoeki en Panaroekan, Mr. J. B. Burger, te Serang en Anjer C. Th. Reisner, te Mantok F. P. W. Dumas, te Pontiauak A. H. Bruckcrtot hoofdonderw. aan de school voor kinderen van Am- bonsche burgers te Amboina, J. F. Bcnz; tot comm. late kl. bij den post- en telégraafd. G. Van Benningeu van Helsdingen. Bij den waterstaat en '3 lands burg. openb. werkenTot hoofd - ingen. 1ste kl. R. C. Van der Palm en G. Th. Walter, 2de kl. A. F. Van Haastert, G. A. Pet, J. P. Van Mansvelt, S. Ver- burgh en P. J. Siedenburg; tot ingen. lsto kl. R. H. Van Os, J. J. Dijkstra, G. Van Houten, C. L. F. Post, J. Schalij, J. A. De Gelder en L. G. B. Bonricins; tot ingen. 2de kl. A. Walland, A. Van der Bijll, J. W. Groenemeijer, W. F. VogelzaDg, J. R. Hagedoorn, H. E. Van Berckel, A. Mijer, J. E. De Meijier, J. W. Le Comte, H. P. Gutteling, W. Van der Worff en G. Oosting, tot ingen. 3de kl., J. K. Pluim Mentz. Th. W. C. Herckenrath, II. P. Mensinga, H. Begemann, M. M. E. A. Hollingerus Pijpers, H. J. Verdam, F. R. Scherius, H. Ype9 en D. Crok; tot architect lsto kl. J. Flikkenschild, A. W. Koot, P. W. Haack van der Goes, W. P. Braudes, H. J. J. Jansen en W. Goedhuys; 2de kl. II. Tb. Ziescl, C. A. De Leau, J. Heaviside, W. Rust, W. H. J. G. Monro, C. H. Coenraad, A. V. De G'alonne, J. W. Volmcring, G. Raadsraa, J. Bruins en F. VV. Witte; tot opzichter 1ste kl. J. W. Kuitert J. L. Smith, D. L. Schultz, J. C. Prins, A. Eisses, J. H. Th. Dijkman, L. P. Luijks, J. R. De Caluwe, P. De Schrijver, J. Hardeman, D. Van Marion en M. K. Prins; tot opzichter 2de kl. W. Van der Goes, W. A. Van Sliedregt, P. Bommel, M. C. A. Seyfarth, V. H. De Leau, W. F. De GraalT, VV. Klaus. 1' H. Hillebrandt, VV. A. Schoggers, R. F. Reijneke, W. F. Hillc- brandt, C. E. Doeve, J. F. D. Beck, P. VV. F. Hartsteen. S. E. Haagsma en G. Ihne; tot opz. 3de kl. C. Van Wijk, Toegevoegd: Aan den buiteng. omg. rechter in de 5de afd., om als griffier werkzaam te zijn, Mr. A. De Vries. Ver leend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den eersten bulpond. aan de openb. 3de lagere school te Soera- baya H. Timmer, en aan den notaris tc SamaraDg J. P. Krabbe. Ontheven: Op verzoek, eervol, als opzichter, toegevoegd aan den iügenieur Cluijscnaer, belast met een onderzoek omtrent den aanleg van spoorwegen op Sumatra, de gepasp. serg.-majoor J. H. R. Nieraetb. Benoemd: tot tijdel. verv. van den not. J. P. Krabbe te Samarang, gedurende diens afwezigheid met verlof naar Nederland, J. Wouters; tot comm. 2de kl. bij den post- en tel.-dienst, W. M. Leijder, C. L. Gin us en C. E. H. Wollweber; bij het depart, van just.: tot referend. C. Van den Muijsenberg, tot lsten comm. G. Roesingh van Iterson en J. C. Barkmeijer; tot tweeden commies, C. De Nijs en H. A. A. E. Deckers; tot 3den commies J- VV. Köhlen, H. Stoové, G. F. Regensburg en N. H. A. M. Van Dijck; door den land raad te Ponorogo ontslagen: wegens vertrek, eervol, als buitengew. snbst.-griff. J. N. Labaar. Ontslagen: door den dir. van binnenl. bestuur bij het boschw. op Java en Madura; op verzoek, wegen9 ziekte, eervol, uit zijne betr., dc opz. 3de kl. J. Folkeringa, benoemd: tot opz. 3de kl. J. P. H. F. L. Jurgens. Ontslagen: door den landr. te Koedoes, eervol, als buitengew. subst.-grifT. W. A. Van Aken, benoemd: tot bui tengew. sabst.-griff. Mr. VV. Vincent; door den landr. te Anjer, benoemd: tot buiteEgew. subst.-griff. H. E. Hopmans van Warmond. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den kapt. der inf. G. Lamers en aan den lsten luit. J. J. W. Van den Broek; een tweej. verlof naar Ned., wegens 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indié, aan den kapt.-kwartierm. F. Cortenbacb. Bevorderd: bij den mil. geneesk. dienst tot ofllc. van gez. 1ste kl., J. VV. F. E. Sikkes en VV. E. De JoDg. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapit. der art. VV7. Broese van Groenoa. Be noemd: Tot milit. ambten. 1ste kl., G. W. M. M. J. Lieber. Verleend: een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den kapt. der inf. A. A. Van der Bilt la Motthe. Departement der Marine. Verleend: een tweej. verlof naar Ned wegens ziekte, aan den gezagh. 2de kl. bij de gouv. marine B. A. Smits. Benoemd: tot 2den stunrmaD, J. S. Van der Meer; tot lsten stuurman, P. Van Batenburg. BUITENLAND. Frankrij k. Te Versailles liep Zaterdag het gerucht dat een Bonapartislisch complot ontdekt was. Het zou te Nancy onder het garnizoen zijn gesmeed en ver- iakkingen hebben in het leger van Parijs. Een generaal, zeer na verwant aan een gewezen senator van het keizerrijk, zou zijn gevangengenomen. Het gerucht is echter nog niet bevestigd. Ouitsclilancl. Omtrent het proces-Arnim verneemt men nader, dat de advocaat-generaal Tessëndorf, na zijne be zwaren tegen de uitspraak, in eerste instantie ge daan, bij het Kamergerecht te hebben ingezonden, eenige dagen later een additioneel stuk heeft inge diend, bevattende nieuwe argumenten voor de conclusie, dat Arnim met de achterwege gehouden stukken strafwaardige bedoelingen heeft gehad. Arnim's rechtskundige raadsman, Munckel, heeft dientengevolge bij de rechtbank verzocht om ver lenging van den termijn, binnen welken hij op het eerstgenoemde stuk moest antwoorden. Die verlengde termijn is dezer dagen afgeloopen, en de behandeling in tweede instantie zal reeds in het begin van April kunnen plaats hebben. Ingevolge besluit van den stedelijken Raad te Crefeld ondergaan thans de Katholieke hoogere burgerschool, de Protestanlsche reaalschool en andere inlichtingen van middelbaar onderwijs eene geheele reorganisatie, waarbij aan al die scholen het confessioneel karakter wordt ontnomen. Spanje. De krijgsgevangenen uit Seo d'Urgel zijn niet alleen ontsnapt, maar ook hunne bewakers zijn medegegaan. Zij hebben zich naar Andorra en Barcelona hegeven. De Utlivers meldt, dat op verzoek van Primo de Rivera alle gekwetsten uit het regee- ringsleger, die zich in handen der Carlisten be vinden en wier toestand het vervoeren toelaat, ter beschikking van de ambulances der Spaan- sche regeering zullen worden gesteld. Onder die gekwetsten is er één, die niet minder dan twee- en-dertig bajonetsteken en een sabelhouw heeft ontvangen, doch niet een van de wonden was gevaarlijk. Oostenr.-Hoïig.IVLonarcliie. De Kamer van advocaten te Weenen heeft be sloten een disciplinair onderzoek in te stellen aangaande de wijze, waarop Dr. Neuda, advocaat van Ofenheim, zich gedragen heeft jegens den minister van koophandel Banhans als getuige in het proces. Telegrammen. SINGAPORE, 7 Maart. De heer Clarke is in zijne zending naar Siam geslaagd. Dé beide ko ningen zijn met elkander verzoend. De tweede koning is onder de eerbewijzingen, aan zijn rang verschuldigd, naar zijn paleis teruggekeerd. De handel herleeft. MADRID, 7 Maart. De minister van buiten landsche zaken heeft met graaf Hatzfeldt een onderhoud gehad over de zaak der Guslav. "VERSAILLES, 7 Maart. De onderhandelingen worden voortgezet. De heer Buffet houdt eene samenkomst met Dufaure en Mac Mahon. Morgen zal het Journal officiel de samenstelling van het kabinet meedeelen. LONDEN, 7 Maart. De lord-kanselier keurt het herstel van het Huis der Lords als hof van appèl af; doch dit verschil van meening met de overige ministers zal geene gevolgen hebben. De Observer logenstraft het door de En glishman van Calcutta medegedeeld bericht, betref fende wapeningen in Indië. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Ten vervolge op de rapporten, opgenomen in de Handelingen van 1873 en van 187-i, hebben B. en Ws. aan den Gemeenteraad ter kennisgeving doen toekomen een verslag van den gemeente- architect betreffende het herstellen en ruimen van riolen, waarvoor jaarlijks eene som van f 5000 wordt beschikbaar gesteld. [Er blijkt uit, dat het met de riolen op ver scheidene plaatsen treurig gesteld was. Zoo wordt b. v. omtrent een onderzoek naar zich telkens herhalende invallen in de Vesteslraat gezegdHoe de daar aangetroffen toestand had kunnen voort-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2