LEIDBOH DAGBLAD. N°. 4623. A0. 1875. Maandag 8 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per pos»1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 6 Haart. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 88102 vol wassen personen en van 3744 kinderen. De Staatscourant bevat het volgende Kon. besluit: „De hoofdcooducteurs en de beambten mogen zich gedurende den loop van den trein niet buiten langs de wagens of rijtuigen van een rijtuig naar een ander begeven, dan in gevallen waar dit voor de veiligheid van den trein of van daarin gezeten reizigers dienstig mocht zijn." Uit Boskoop wordt gemeldDe avond van den 3den dezer was door de hier bestaande af- deeling der Nederlandsche maatschappij voor tuin bouw en plantkunde gewijd aan voorlezingen over den tuinbouw. Daar de heer Witte, uit Leiden, verhinderd was over te komen, traden als sprekers op de heeren C. De Vos, K. J. W. Ottolander en C. G. Overeynder. Sprak de eerste over de roos, hare geschiedenis van de vroegste tijden tot heden, de tweede spreker hield op humoristische wijze eene redevoering over het verzwakken onzer ooft- boornen en van sommige ooftsoorten, terwijl de laatste spreker, na eene schets hoe Boskoop in de laatste 25 jaren veranderd was en eene aanbe veling van de maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, overging tot eene beschouwing van het geslacht der coniferen of kegeldragende hoornen en voor dezen avond de araucaria's en meer in T bijzonder de A. imbricata tot onderwerp zijner rede koos. Alle sprekers werden blykbaar door het publiek met belangstelling aangehoord. De zilveren lauwerkrans, aan den heer Douwes Dekker te Rotterdam vereerd, droeg het volgende inschrift op de bladen: „Max Havelaar, Minne brieven, Wouter Pieteree, Millioenen-Studiën, Vrije Arbeid, Vorstenschool," en op de zilveren einden, in den vorm van een lint toegestrikt, aan de eene zijde: „Aan Multatuli, 2 Maart 1875, Rotter dam" aan de andere: „Eerst de wil, nu de kracht, in 't eind de overwinning". Daarbij behoorde het eigenlijke geschenk, een fraaie schrijftafel en stoel boven in de schrijftafel is het enkele woord „Multatuli" gesneden; terwijl bij een en ander is gevoegd een album, waarin de namen der gevers. Te 's-Hertogenbosch is gisteren overleden Jhr. P. A. J. H. Boreel de Maregnault, gepens. gen.-maj. der cavalerie. Hij had den ouderdom van ruim 65 jaren bereikt, den tiendaagschen veldtocht medegemaakt en was ridder der orden van den Ned. Leeuw en van de Eikekroon. De burgemeester van Amsterdam heeft van fien heer Duval, prefect der Seine, eenige merk waardige boekwerken ten geschenke ontvangen, welke alle betrekking hebben op de stad Parijs. Deze boeken, waarvan de waarde op duizend fr. wordt geschat, zullen voor het grootste deel in de stadsbibliotheek worden geplaatst. Bij de directie van de Ned.-Indische Spoor wegmaatschappij is volgens de Ned. Financier niets bekend van eenige schade, aan den spoorweg ge leden door de jongste overstroomingen op Java. Luidens het bericht van de Ned.-lnd. Handels bank hebben de overstroomingen in het begin van Februari plaats gehad. Bij het comité van beheer der Ned.-lnd. Spoorwegmaatschappij in Den Haag heeft men telegraphische berichten ontvangen van 13 en 27 Februari, waarin volstrekt niet van overstroomingen wordt gesproken. Binnen kort zal door de Haagsche Ver- eeniging tot bescherming van dieren aan de Tweede Kamer een adres worden ingezonden tegen het artikel betreffende het voortdurend muilbanden der honden in het wetsontwerp op de hondsdol heid. Dit adres zal vergezeld gaan van een ge drukte memorie, waarin verzameld is wat te dien opzichte de ondervinding in het buitenland heeft geleerd. Bij uitspraak van den Hoogen Raad zyn, wegens geblekene zielsziekte en daardoor onge schiktheid voor de verdere waarneming van hun rechterlijk ambt, ontslagen Mrs. H. R. Warnolts, voorzitter van de arrond.-rechtbank te Heerenveen, en P. Van der Hoeven, rechler in de arrond.- rechtbank te Rotterdam, met behoud hunner volle jaarwedde. De Kon. maatschappij van tuin- en land bouw te Antwerpen stelt zich voor van 47 April a. s. hare 125ste tentoonstelling feestelijk te vieren. De Nederlandsche leden der jury bij deze tentoonstelling, door het bestuur van genoemde maatschappy uitgenoodigd de inzendingen uit Ne derland te bevorderen, hebben alle andere beoefe naars van den tuinbouw in ons vaderland dringend uitgenoodigd, aan dit bloemenfeest deel te nemen, opdat Nederland waardig worde vertegenwoordigd. Reeds is van \ele zijden de toezegging tot mede werking gegeven. Voor het vervoer naar en van Antwerpen is reeds door verschillende spoorweg en stoombootmaatschappijen, waaronder de Grand Central Beige en de onderneming van Van Maenen C0., eene vermindering van 50 pCt. op de vrachtprijzen toegezegd. Naar men verneemt zal de heer W. J. O. Sluiter, pred. bij de Nederd. Herv. gemeente te Dordrecht, eerstdaags zijn ambt als zoodanig neder- leggen. Ten gevolge van eene mededeeling in som mige dagbladen, „dat den miliciens der lichting van 1872 de toestemming zal worden gegeven om te huwen", worden de regiments-comraan- danten overladen met aanvragen om vergunning. Het bericht is onjuist en de vergunning wordt alleen verleend voor de lichting van 1871. De dezer dagen ingekomen wetsontwerpen: 1°. tot intrekking van de wet van den 29sten Mei 1849 Stbln#. 21); 2°. tot wijziging van art. 84 en van den staat behoorende tot art. 110 der wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie en 3°. tot opheffing van de provinciale gerechtshoven en instelling van nieuwe gerechtshoven zijn thans gedrukt en rond gedeeld. Bij het tweede ontwerp wordt voorge steld, art. 84 der wet op de rechterlijke organi satie in overeenstemming te brengen met art. 163, 1ste lid der grondwet, en het daarom aldus te doen luiden: „De president, de vice-president en de raadsheeren van den Hoogen Raad bene vens de procureur-generaal bij dien Raad worden door den Koning voor hun leven aangesteld. De advocaten-generaal, de griffier en zyne substi tuten worden insgelijks door den Koning aangesteld, doch tot wederopzeggens toe." De hoofdstrekking van dit ontwerp is echter, de verhooging der be zoldiging der leden van den Hoogen Raad. Die verhooging van jaarwedde wordt voorgesteld van den vice-president met f 1000; van de raadsheeren, de advocaten-generaal en de substituut-griffiers met f 500 'sjaars. Voor de jaarwedden van den president, van den procureur-generaal en van den grilfier wordt geene verhooging voorgesteld, aan gezien de beide eersten reeds eene aanzienlijke jaarwedde genieten, die veel meer verschilt van die der raadsheeren dan bij een der andere rechts- collegiën het geval is, en de griffier in zijne emo lumenten eene aanmerkelijke aanvulling vindt van zijne op zich zelf niet hooge jaarwedde. Tweede Kamer. In de zitting van gisteren is de discussie over de spoorweg-politie wet gevorderd van art. 13 tot art. 29. Een amen dement van den heer Lenting op art. 13 is door hem ingetrokken, nadat de regeering aan zijn denk beeld eenigermate was tegemoet gekomen. De minister is teruggekomen op de bevoegdheid der regeering, by art. 29 gegeven, tot het bevelen van verlaging der tarieven. Heden zijn ingekomen ontwerpen tot wijziging van de wet op den wijnaccijns en tot goedkeuring van het handelstractaal met Portugal. De spoorwegpolilie-wet is na afhandeling der artikelen aangenomen met 36 tegen 23 stemmen. Maandag Kanaalmaatschappij en andere ont werpen. Door de liberale kiesvereeniging „de Grond wet", in Den Haag, zijn candidaat gesteld voor den gemeenleraad de heeren: Dr. J. Mouton, Uyt- tenhoven en M. Kann. Z. M. heett benoemd tot ontv. der registr. en dom. te Enkhuizen F. C. Kist, te Enschedé J. A. Enuma. Naar men verneemt heeft het hoofdcomité van de vereeniging „Het Roode Kruis" van het comité dier vereeniging te Berlijn een aanzien lijke som ontvangen als bijdrage voor de verple ging van zieken en gewonden in Atjin. Z. M. heeft aan J. A. Mazel, Hd. minister resident te Stockholm, verlof verleend tot het aannemen van het commandeurs-kruis 1ste kl. der Danebrog-orde en der orde van de Poolster aan Mr. H. A. Van Dyk, hoofdcommies bij het depart, van buitenl. zaken, den titul. rang van raad van legatie verleend; de benoeming van J. A. Kallen, burgem. van Spaubeek, tot secret, dier gem. goedgekeurdbenoemd tot burgem. der gem. Helmond G. De Raad; de benoeming van Jhr. H. Van der Wyck, burgem. van Roden, tot secret, dier gem. goedgekeurd benoemd tot plaats- verv. kantonr. te Doetinchem Jhr. G. A. Van Nispen, burgem. dier gemeente. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen kregen twee vrouwen aan de Geeregracht met elkander twist over het scheppen van een emmer water uit eene bijt, en toen de eene de andere met een houten emmer wilde slaan, kwam de slag terecht op het hoofd van het 3-jarig zoontje van de tegenpartij, waar door dat kind eene niet onbelangrijke wonde achter het linkeroor bekwam, zoodat zijn toestand wel eenige bezorgdheid verwekt. Hedenmiddag omstreeks twee uren had het zoontje van V., wonende op de Volmolen gracht, het ongeluk in het water te geraken, en werd door spoedig aangebrachte hulp weder op het droge gebracht. Er is te Urk tusschen den voorzitter van den gemeenteraad en vier leden een complot ontstaan. De voorzitter gaf nl. Zaterdag 11. kennis aan de leden van den raad, dat er Maandag 1 dezer, 's voormiddags te 11 uren, openbare raads vergadering zou zyn. Hiertegen protesteerden schriftelijk bovengenoemde raadsleden en verzoch ten daarbij de vergadering (zooals altijd) des avonds te zes uren te houden, daar zy dan beter den tijd hadden. De voorzitter antwoordde echter, dat hij van zijn voornemen niet afweek. De Maan dag kwam en te 11 uren waren de voorzitter, de wethouders en één raadslid in de zaal tegen woordig. Men wachtte tot 12 uren, doch de vier

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1