LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4622. Zaterdag A0. 1875. 6 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posln 1-40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels.f 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. NATIONALE JIILITIE. f BURGEMEESTER ïn WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den 19den Aagostus 1861 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden op Maandag den Ssten Maart 1875, des namiddags te één uur, voor de lotelingen die de nommers getrokken hebben van 1 tot 150; op Dinsdag den Oden Maart 1875, des namiddags te halj- iwee, voor hen die getrokken hebben van n°. 151 tot n°. 180; op Woensdag den lOden Maart 1875, des Damiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van n°. 1S1 tot n°. 250 op Donderdag den llden Maart 1875, des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van n°. 251 tot n°. 324; en znlks in een der vertrekken van het Raatlllllis dezer gemeente. Zij herinneren voorts dat in gemelde zitting voor den Militie raad moeten verschijnen: 1°. do vqjwilligers voor de Militie; 2°. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor Jen dienst worden aangowezen, terwijl het niet ontvangen vaneen oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het ver schijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 Februari 1875. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onder wijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad n°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 8sten tot en met den 20sten Maart e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brande- wijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en op de Marendorpsche Achtergracht, des voormiddags van fialfnegen tot negen uren, en des namiddags van halftioee tot twee uren, behalve op Zaterdag-namiddag en den Zondag. Burgemeester en AVelhouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 Maart 1875. LEIDEN, 5 Maart. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de wjs- en natuurkunde de heer P. P. C. Hoek, geboren te Giethoorn. In de eerste helft der maand Januari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden J. H. Van Beemen, G. De Vries, J. Stellens, B. Schutte, J. Wijnands, F. M. W. Coster, D. Van "Wesel, Wed. Johanson, A. Van Brakel, C. A. Beukers, A. Driessen, E. Walter, Groenemeyer, H. C. Wolff, L. De Langen, D. G. de Beunje, Van Haten, allen te AmsterdamG. de Keyzer, Delft; J. Verhoeven, Gouda; Put, W. Van Egmond, beiden te 's-Gravenhage; P. Van den Berg (2 stuks), HaarlemmermeerDe Jong, Heerenveen A. Van der Groof, HillegersbergA. Almelo, Hoogeveen; D. W. A. Graicher, Hoorn; H. Bar- tels, Lathen; Fensen, W. Gans, beiden te Rotter damJ. Den Holder, Tiel; J. K. Iedema, niet vermeld; Wed. Nazendonk, Wijk-bij-Duurstede; L. Maun Gonay, ZutfenA. Van Zutven, M. Thijl, beiden niet vermeld. BriefkaartenH. J. Otto, Alkmaar; Mej. Bergmeijer, A. F. Jansen, beiden te Amsterdam. In The Academy van 27 Febr. jl. komt een schrijven voor, waaruit blijkt dat de Senaat der Universiteit te Oxford eerst ten gevolge van het bericht, in Ihe Academy van 20 Febr. door Prof. Mahaffy omtrent de feestviering te Leiden gegeven, op de ontvangen uitnoodiging opmerkzaam is geworden. Bij onderzoek is gebleken, dat de uitnoodiging in de tweede week van December bezorgd is bij den vice-kanselier der Universiteit, Dr. Sewell, die op dat tijdstip ernstig ziek was. Dientengevolge is toen de brief overhandigd aan den secretaris van den Senaat, die verzuimd heeft daarvan mededeeling te doen, zoodat men te Oxford van de feestviering eerst kennis heeft bekomen nadat zij voorbij was. De vice- kanselier heeft een ofGcieelen brief van veront schuldiging aan den Leidschen Senaat gericht, en de secretaris, door wiens verzuim de Universiteit in deze ongelegenheid gebracht is, zal uit zijne betrekking ontslagen worden. In aansluiting bij de vorige verslagen van bui- tenlandsche bladen over de viering van het derde eeuwfeest der Leidsche hoogeschool, deelen wij nog ten slotle die der Frankfurter Zeitung en Neue Würzburger Zeitung van 18 en 43 Febr. jl. mede. „Het derde eeuwfeest der universiteit Leiden is geen feest van geleerden, maar een feest voor de stad, voor het geheele land, voor het volk van Holland en een „Ehrenfest" voor het Huis van Oranje. Op den 3den October 1574 was de stad ontzet; in December stelde de groote Willem de stichting eener nationale universiteit voor binnen de muren der stad; den 2den Januari is het besluit gereed en den 8sten Februari wordt de Hoogeschool ge opend. Deze feiten zijn alle bekend, en men is ten hoogste verheugd, zulk eene instemming met dit feest in geheel Europa te vinden. Bijna alle uni versiteiten van Duitschland zijn vertegenwoordigd, bovendien Pesth, Clausenburg, Praag; de Zwilser- sche universiteiten; Cambridge, Dublin en Londen Kopenhagen, Petersburg en Helsingfors; Parijs is door 40 geleerden vertegenwoordigd; Goimbra en Rome hebben afgevaardigden gezonden. De plech tige audiëntie gaf de universiteit den 8sten Febr. om 40 uur in de beroemde „Aula", waarvan Niebuhr zeide, dat er aan deze zijde der Alpen voor de philologen en historici geen heiliger oord bestaat. De prorector, de heer de Vries, die naast de Curatoren gezeten was, begroetle de gas ten met die Lalijnsche welsprekendheid, zooals ze nog steeds te Leiden bloeit. Daarop Iraden de afgevaardigden na elkander op, spraken hunne gelukwenschen uit en overhandigden hunne adres sen: eerst de gedeputeerden der inlandsc.he Hooge- scholen, dan de Duitsche, die den vertegenwoor diger der Berlijnsche universiteit, Ernst Gurtius, tot hunnen woordvoerder hadden gekozen. Onder de Deensche afgevaardigden trok de eerwaardige Madvig byzonder de aandacht; onder de Fran- sche Renan, die, met de gesprekken van Eras mus in de hand, eene sierlijke Latijnsche toespraak hield. Daarna deden zich ook de andere talen gel den; er ontstond geen Babylonische verwarring, sondern Eine Stimmung ging durch alle Anreden hindurches spiegelte sich die Europaische und weltgeschichlliche Bedeutung, welche Leyden hat, wiiklich in dieser Audienz auf eine ergreifende Weise, una es war ein harmonischer Abschluss, als nach den vielerlei fremden Zungen wieder das Hollandische in voller Gemüthlichkeit ertönte, und zwar im Munde des besten der einheimischen Dichter, des Nicolaus Beets, der im Namen der 50 freiwilligen Jager aus dem Jahre 4830 das Wort ergriff und durch seine Erscheinung an die letzten Groszthaten des niederlandischen Volkes erinnerte. Te halfeen waren 2500 menschen in de Pieterskerk vergaderd. Vóór den kansel waren de zitplaatsen van het Hof, daarachter die der afge vaardigden. De rector Heynsius hield de feestrede, welke voor de vreemdelingen in het Fransch ver taald uitgegeven werd. Na de feestrede werden de vreemde gasten aan HH. MM. den Koning en de Koningin voorgesteld. Te 5 uur vond in de stadszaal (Tonhalle) de „Festtafel" plaats, waar de Prins van Oranje verscheen, zoo ook Prins Alexander, Prins Frederik en de jonge Prins Von Wied. De feestzaal was „mit einem groszarligen Luxus ausgestattet. Eine grosse Pallasstatue schmückte die Nische im Fonds des Saales und vor demselben erhebt sich eine Rampe von den schönsten Blumen." De feestmaaltijd was aange boden door den rector en de professoren, die ook niet hebben toegegeven, dat de vreemde gasten elders dan bij hen gehuisvest werden. Door by- zondere toosten werd aan verschillende naties eer bewezen. De heer De Vries deed op zijne wel sprekende wijze uitkomen het innige verband tusschen de Hollandsche en Duitsche Universiteiten, Gobet vierde la grande nation, „die Tragerin echter Gelehrsamkeit" hij dronk echter ook in een mees terlijken toost op de gezondheid van Madvig. De lange reeks van feestdronken werd besloten door den Prins van Oranje, die aan de Universiteit zijn dank bracht voor het hier genoten onderwijs en door den eerwaardigen Prins Frederik der Nederlanden, den tijdgenoot en zwager van onzen Keizer, die met den tegenwoordigen president van het Cura toren-college, den heer van Endegeest, te zamen vóór 60 jaren te Leiden studeerdehij was echter van de Hoogeschool naar het leger gedeserteerd en had eigenlijk het consilium abeundi verdiend. Te 40 uren wandelde hel geheele tafelgezelschap door Leidens straten, alwaar bij het schitteren der illuminatie en het prachtige vuurwerk liederen, dansen en spelen werden uitgevoerd. Alles was op de been, alles in de grootste opgewondenheid, maar men bespeurde geene ongepastheid, geen ongeregeldheid. De afgevaardigden werden als „Ehrengaste" der stad overal op de meest hoffelijke wijze ontvangen. De tweede dag vereenigde de feestgenooten nogmaals in de Pieterskerk. Rector Mr. Buys deed bij eene korte, in de Hollandsche taal gehouden redevoering de afkondiging der eere-promoties. Zoodra een populaire naam genoemd werd onder de nieuw gepromoveerden „so erlönte ein don- nerahnliches Beifallsgetöse, welches durch die weilen Hallen der gewaltigen Kirche dröhnte, mit einer merkwürdigen Sicherheit anschwellend und abnehmend, als wenn es auf einem beson deren Exercitium beruhte." Zoo werden de namen van Donders van Utrecht, van Darwin e. a. be groet. Na deze plechtigheid trok alles naar een nabijgelegen hotel, waar de nieuwe Rector de gelukwenschen ontving en een collega ter zijner eer een toespraak hield. Des avonds had in de zalen van het „in brillanter Beleuchtung strah- lenden" raadhuis eene receptie plaats door de Curatoren der Universiteit, waaraan ook dames deelnamen. De feestelijkheden werden besloten op den 40den Febr. met een diner bij Prins Frederik en eene feestvoorstelling in den Schouw burg. Geheel Leiden was er zeer mede ingenomen, dat midden in den winter zoo vele vreemdelingen gekomen waren, om het jubelfeest mede te vieren. „Die Hollander fühlten sich auch einmal wieder im Mittelpunkte des Europaischen Interesses, und sie haben alles gethan, sich erkenntlich zu er- weisen." Van de vele vereerders en oud-leerlingtn van den onlangs overleden inslituteur J. Provily, te Zevenbergen, zijn eenigen voornemens, om diens nagedachtenis op eene bijzondere wijze ta

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1