LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4615. A". 1875. Vrijdag 26 Februari. STADS-BERIC H T E N. PRIJS DEZER COUR AA'T: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postv 1-40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS PER ADVERTENTIES Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Met '1 Maart begint Qen nieuw kwar taal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant wenschen te abon- neeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Jan Mooten, Smid, wonende alhier, daarbij verzoekende om in zijn huis aan de Oude Vest n°. It31 eene Smidsvuring te mogen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad- n». 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den lsten Maart aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 Februari 1875. LËI1IEA, 25 Februari. De hoogeschool heeft, naar men weet, op het feest van 8 Februari van regeeringen en universiteiten een groot aantal merkwaardige en kostbare geschenken ontvangen. Binnenkort zullen die, waarschijnlijk m een der lokalen van de Academie, worden tentoongesteld, opdat het publiek in de gelegenheid zij te waardeeren, welke alge- meene belangstelling dit vaderlandsch feest heeft gewekt. Men schrijft uit Schiedam aan Het Vader land het volgende: In den laalsten tijd heerscht hier in sommige kringen veel agitatie over een op zichzelf vrij onbeteekenende zaak. De heer Roelants gaf hier tot nogtoe een raadsverslag uit met subsidie van gemeentewege. Toen hij lid van den gemeente raad werd, kon hij daar niet mee doorgaan en droeg hij het over aan den heer J. Odé. Nu be staat er omtrent dat verslag sedert lang quaestie. Vóór hel gedrukt wordt, ligt het ter visie en kan ieder lid zooveel in zijn speeches veranderen als hij wil. Onderscheiden raadsleden achten dat een weinig doeltreffende wijze van publicatie van debatten en men kan moeilijk zeggen dat zij geheel ongelijk hebben. Nu echter gaan sommigen verder, en schrappen telkenmale als er een verslag ter visie ligt, hun redevoeringen in haar geheel door. De heer Odé nu schreef, toen hy de zaak overgenomen had, aan den raad dat hij er bezwaar in zag, een verslag, waarvoor de gemeenteraad een subsidie had toegestaan, zóó uit te geven, dat daar be langrijke gedeelten uit werden weggelaten. Hij zou het een behoorlijken tijd ter visie laten liggen, doch de doorgeschrapte redevoeringen laten druk ken volgens de aanteekeningen van den snelschrij ver. De brief moet, naar ik uit goede bron ver neem, in zeer beleefde bewoordingen vervat zijn geweest. Ook gaf, zoo zegt men, de heer Odé aan de schrappende raadsleden nog in het bijzonder van zijn voornemen kennis. Het gevolg was: groote verbolgenheid. Nu moet men weten, dat de heer Odé de Schiedam- sche Courant uitgeeft. Wellicht herinnert men zich ook, dat de gemeenteraad eens een volum van afkeuring over de Schiedarnsche Courant heeft uitgesproken. Nu beweerde men weder, dat de schennende hand naar de kroon van den raad was uitgestoken. Reeds bij de indiening van die missive viel er menig hard woordje, en later zond een der rechtsgeleerden van den raad, Mr. A. K. J. v. d. "Drift, den heer Odé zelfs een som matie met den deurwaarder om, zoo hij durfde, nog eens iets te laten drukken, wat hij in den raad gesproken had. In de laatste gemeenteraadszitting is daarop de zaak eens au fond behandeld. De heer Odé had een verzoek ingediend, dat men ook hem de subsidie mocht toestaan. Er werd toen be sloten het uitgeven van het verslag voorloopig op te dragen aan den snelschrijver, en dat ter wijl het verslag een bijzondere onderneming is, en de snelschrijver daar zat voor rekening van den heer Odé. Ook heeft men, voordat men dat besloot, den snelschrijver zelf niet ge vraagd of hy 't wilde. Vervolgens is er door onderscheiden leden losgetrokken tegen den heer Odé, die, zoo zei men, den raad gedreigd had en hem in zijn achtbaarheid had aangetast. Sommigen gingen in hun uitvallen zelfs zoo ver, dat, als zij in bijzonder gezelschap op zoodanige wijze hun acht baarheid hadden gehandhaafd, welopgevoede lieden naar hun hoed zouden gegrepen hebben. Ook de burgemeester moest het ontgelden, zelfs zoo, dat een der leden zeer goedhartig opmerkte, dat het een marteling was zulk een vergadering te pre- sideeren. Dit kwam daarvan, dat men grond meent te hebben tot de onderstelling, dat ZEd. Achlb. er achter zit. De zaak is nog niet aan een eind. Eenige uren heeft men er over gepraat. De vol gende maal voortzetting. Blijkens telegraphisch bericht van de Indische regeering, bij het departement van koloniën ont vangen, hebben op Java zware overstroomingen plaats gehad in Demak, te Sol^>, in Rembang, Ma- dioen, Soerabaya en bij Sitoebondo (Bezoeki). [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] De president der Nederl. Handelmaatschappij heeft in het Hdbl. bekend gemaakt, dat de over stroomingen op Java een groot aantal slachtoffers hebben gemaakt en dat hij, per telegraaf door de Permanente Commissie van onderstand op Java daartoe aangezocht, zich voorstelt, hier te lande eene commissie te vormen, ten einde giften in te zamelen tot leniging van den bestaariden nood. Dezer dagen is door de Amsterdamsche afdeeling van het Ned. Tooneelverbond eene circu laire verzonden om meerdere ondersteuning voor de Tooneelschool, daar, om de noodige uitbreiding aan die afdeeling te geven, veel geld noodig is. Noch de subsidie onlangs door den Koning ver leend, noch de contributie der leden en jaarlijk- sche bijdragen van enkele donateurs kunnen die leemte in de kas aanvullen. Om verschilllende redenen is het getal der leerlingen, dat aanvan kelijk acht of tien beliep, verminderd tot beneden de helft. De minister van marine brengt ter kennis, dat tot ultimo December dezes jaars de gelegen heid blijft opengesteld voor zes artsen, niet ouder dan 30 jaren, om als officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht in dienst te treden. De ver bintenis geschiedt voor slechts vier jaren; de premie bedraagt f 6000. Artsen, die hiertoe genegen mochten zijn, worden uitgenoodigd zich bij verzoek schrift, op zegel gesteld, lot het depart, van marine te wenden, onder overlegging vana. eene ver klaring, waaruit blijkt dat de sollicitant Nederlander is; b. zijne geboorte-akte; c. het diploma van arts; d. een bewijs, dat voldaan is aan de natio nale militie; e. een bewijs van geschiktheid voor den militairen dienst, afgegeven door een officier van gezondheid der zeemacht; f. een certificaat van goed gedrag, afgegeven door het gemeente bestuur zijner woonplaats. De Tweede Kamer heeft heden het debat voortgezet over de wijziging der wet van 8 Juli 1874 tot regeling der uitoefening van de veeartsenijkunde. De minister heeft ter tegemoet koming aan de gisteren gerezen bezwaren eene ge wijzigde redactie van het betrokken art. voorgesteld, waarna de heer Tak zijn amendement introk en de heer Idserda verklaarde dat zijn hoofdbezwaar nu vervallen was, zoodat hij voor de wet kon stemmen, die daarop met alg. stemmen werd aangenomen, zoomede de verhooging der begroo ting van binnenl. zaken over 1874 met f 50000 \oor meerdere uitgaven ter zake van besmettelijke veeziekten. Daarna is de Kamer in hare afdee- lingen gaan vergaderen. De ritmeester F. L. De Graaft van het derde reg. huzaren te Haarlem is daarbij tot adjudant benoemd; de 1ste luit. H. B. Van Haaren is van het 3de reg. vesting-art. bij het reg. veld-art. overgeplaatst. Z. M. heeft J. A. Van Iddekinge, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als ontv. der dir. bel. en acc. te Winsum, behoudens aanspr. op pensioen; de benoeming van J. E. Simon en R. Van Galcar als essayeurs van den waarborg respect, te Maastricht en te Zwolle ingetr., J. E. Simon bevestigd in de betr. van essayeur van den waarborg te Zwolle en tot essayeur te Maastricht benoemd R. Van Calcar, essayeur te Middelburg; pensioen verleend ten laste van den Staal aan Mr. M. A. Hartman, gewezen subst.- griffier bij den hoogen raad der Nederlanden, ten bedr. van /1334 'sjaars; idem aan Mr. J. A. M. Bichon van IJselmonde, gewezen president der arrond.-rechtbank te Rotterdam, ten bedr. van f 1685 'sjaars; benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtb. te Utrecht Mr. R. Melvil baron Van Lijnden, adv. aldaar. Gemengd Nieuws. Gisternacht heeft alhier een brutale diefstal plaats gehad in den winkel van M. Dondorp, koopman in kleederen, in de Haarlemmerstraat. De dieven hebben een ruit uit het winkelraam gesneden en zoodoende gelegenheid gevonden, om voor circa ƒ100 aan kleederen te ontvreemden. Uit Den Haag wordt ons gemeld dat de politie aldaar gisteravond twee mannen heeft gearresteerd die denzelfden dag te Leiden manufacturen uit winkels hebben ontvreemd. Men meent ook in hen de daders te hebben opgespoord van de jl. Zondag-nacht in Den Haag gepleegde inbraak in een laarzenwinkel. Gistermiddag te 1 uur is te Pi otter dam een 21-jarig zeeman, zich vermakende met schaatsenrijden op den Schiedamschen Singel achter de zwemschool, door het ijs gezakt en verdronken, ondanks de aangewende pogingen om hem te redden, zooals het toewerpen van touwen, enz. J. Van Asperen en J. H. Dollekamp, die zich te zijner redding op het ijs waagden, zijn er eveneens doorgezakt en met veel moeite gered. Het lijk is een half uur later opgevischt. In de Rotlerdamsche suikerfabriek te Schoonderloo is gisteren een man in aanraking gekomen met de ronddraaiende as van eene der

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1