brandschade is verzekerd. De vrees dat de brand naar 't naastgelegen perceel zou overslaan, werd gelukkig niet bevestigd. Het vuur heeft in het achtergedeelte der woning veel schade aangericht. Om halfzeven was de brand afgeloopen. Te Scheveningen is gisterochtend brand ontstaan in de huishoudkamer van den beer T'ysenaar, koffiehuishouder aldaar. Onver wachts sloeg de vlam uit de venstergordijnen, die waarschijnlijk te dicht in aanraking zijn geweest met de gloeiende kachel. Hoewel ter stond al het mogelijke werd gedaan orn het vuur te bedwingen, gelukte dit evenwel niet voordat reeds het behangsel en het plafond deerlijk waren gehavend en de vensterruiten, ja zelfs de spiegel was gesprongen. De schade wordt op circa ƒ200 begroot. Gisteren deed de rechtbank te Rot terdam uitspraak in de zaak tegen den machinist en den brugwachter der Hollandsche spoorweg maatschappij. De machinist is vrijgesproken, daar zijne schuld niet bewezen is geacht, doch als bewezen is aangenomen de schuld van den brug wachter, wiens verzuim om het afstandsignaal op onveilig te plaatsen op zichzelf de mogelijkheid van het doen ontslaan van gevaar voor een trein in zich sluit, wat hij had kunnen en moeten voorzien. Mitsdien is de wachter onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van een maand. Maandag -a vond is te Amsterdam brand ontstaan in een perceel, waarin een brood bakkerij, in de Vijzelstraat bij de Reguliersdwars straat. Met behulp van drie spuiten werd de brand gebluschthet huis is nagenoeg geheel uitgebrand. Maandag werd het gezin van een slee persknecht in de St.-Pietersteeg te Amsterdam, beslaande uit man, vrouw en vijf kinderen, nog vermeerderd door de geboorte van twee jongens en een meisje. Maandag-middag had te Breukelen een treurig voorval plaats. De zoon van den molenaar G. gleed, door de gladheid van het scherp- rad, van de brug. Het rad trof hem zoodanig, dat zijn hoofd gedeeltelijk verbrijzeld werd. Hij is door zijn vader dood opgehaald. In eene kleine Saksische grensge meente is eene weduwe van honderd drie jaren voor de vierde maal in het huwelijk getreden. Het lieve bruidje reikte nu haar hand aan een zestig jarig weduwnaar, dus bij haar vergeleken in de prilste jeugd. De oudste zoon der bruid, een man van 80 jaar, was bij de huwelijksplechtigheid aan wezig. INGEZONDEN. Bij de eventueele komst van den heer José Ledérer. Mijnheer de Redacteur Ik roep de hulp in van uw blad om heeren Commissarissen van den Schouwburg te verzoeken pogingen in het werk te stellen dat men hier, vóór het eindigen van het seizoen, ten minste nog één keer kome tot het opvoeren van een Duitsche opera. Ik bedoel hiermede de komst van het opera-gezelschap uit Rotterdam, en geef tevens mijne hoop te kennen op de rnedekomst van den heer Ledérer, dien wij het voorrecht nog niet hebben gehad in onzen Schouwburg te zien op treden. Hoe gaarne zou ik hem willen bewonderen in zijn heerlijken zang en boeiend spel! Ik heb in den laatsten tijd geene gelegenheid kunnen vinden om de opera-recensiën in de N. R. C o u r a n t geregeld bij te houden, gelijk ik zulks vroeger deed. Zoo kan ik ook niet zeggen of de heer Ledérer in verbetering of vermindering is toegenomen, of wel in de kunst op dezelfde hoogte gebleven is, waarop hij was toen hij te Rotterdam voor het eerst optrad. Alleen de recensie inde N. R. Crt. van 8 Sept. '74 heb ik voor de curiositeit be waard, om daarvan ter gereeder tijd gebruik te kunnen maken. De recensent, dien ik in zijne verslagen altijd als een goed oordeelkundige en tevens als een scherp criticus heb beschouwd, schrijft in bovengenoemd nummer omtrent den heer Ledérer, bij zijne vertolking der partijen van Raoul (Hugenotten) en Max (Freischütz) „In José Ledérer troffen wij een jongman met een zeer gunstig voorkomen, daarbij vol vuur en lenigheid in zijne actie en begaafd met een zoo helder, krachtig, omvangrijk en buigzaam tenor geluid, als we, na Gross te hebben zien vertrekken, maar wenschen kunnen. Er is feu sacré in dezen jongen kunstenaar: hij legt zijne ziel in hetgeen hij zingt en speelt; en wat hij uitdrukken wil, dat kan hij, met kracht, met teederheid, met hartstocht" De heer José Ledérer kome tot ons en bewijze dat bovenaangehaalde woorden niet overdreven maar juist zijn en dat hij de loftuitingen, hem door den Pmtterdamschen recensent gebracht, ten volle verdient. En heeren Commissarissen van den Schouwburg zullen velen aan zich verplichten door aan mijn verlangen gevolg te geven, dat niet alleen het mijne, maar ook dat van velen is. Verleden jaar gaf men hier zoo vele opera's, zachts dat men nu, nu het veel daarbij verschilt, als schadeloosstelling ons vergaste op nog slechts éëne Duitsche opera. Een Operaliefhebber. Leiden, 23 Febr. '75. [In het Kunstnieuws der N. R. Ct. van heden lezen wij omtrent eene opvoering der «Euryanlhe" o. a.: „Na de Euryanthe van mej. Kempner moeten we dadelijk den Adolar noemen van den heer Ledérer, enkel om onze opera nogmaals geluk te wenschen met dezen beminnenswaar- digen zanger. Men kan den Adolar van Gross nog niet vergeten zijn; en dan zal men erkennen dat, wat Gross aan kracht won, Ledérer dubbel goed maakt door beval ligheid van vormen en 't meer lyrische karakter van zijn geluid." Red.] BUITENLAND. Frankrij ls. De nationale vergadering heeft gisteren art. 24 van het onlwerp-Wallon aangenomen. De stemming over art. 5 is aangehouden tot na het rapport der commissie over een amendement, door den heer Delpil ontwikkeld. Dearth 610, rege lende de bevoegdheden en de samenstelling van den Senaat, weiden achtervolgens goedgekeurd. Een additioneel artikel, door Raoul Duval voorge steld, werd verworpen; daarentegen het additio neel artikel, door Wallon voorgesteld, aangenomen, hetwelk bepaalt dat deze wet afgekondigd zal worden na de aanneming van het wetsontwerp, regelende de organisatie der openbare machten. Ventavon heeft zijn ontslag genomen als rapporteur der Commissie van dertigen voor de wet betreffende de organisatie der openbare machten, omdat hij het voornemen heeft de ver zending aan de Commissie te vragen van het voorstel, dat de monarchie hersteld zal worden na afloop van het septennium. Paris is in zijne plaats tot rapporteur benoemd. De uiterste rechter zijde zal bij de derde lezing der bovengenoemde wet eene verklaring doen voorlezen, die naar men zegt door den graaf van Ghambord is geïnspireerd. Groot- Üritanraic. Het Lagerhuis heeft gisteren met 282 tegen 185 stemmen een regeerings-ontwerp lot verge makkelijking van de verwisselingen bij de regi menten aangenomen. De heer James heeft voorgesteld eene commissie te benoemen om een onderzoek in te stellen naar de contracten der leeningen van Honduras, St.-Do- minique en Paraguay, en naar de redenen, waarom de coupons niet betaald zijn. De regeering had geen bezwaar tegen dit voorstel, daar zij niet vreesde dat daardoor verwikkelingen zouden kunnen ontstaan. Het voorstel werd vervolgens aangenomen. 't Britsche schip Theiis, wordt nader uit Aden gemeld heeft twee slavenvaarders genomen, de een met 192, de ander met 110 slaven aan boord. De Porlugeezen vielen een slavenvaarder ten zuiden van Mozambique aan, met een lading van 1000 slaven, doch werden met verlies afge slagen. De Thetis zit dezen slavenvaarder achterna. Oostenr.-Hong.Monarchie. In de gisteren gehouden zitting der Kamer van afgevaardigden richtte de afgevaardigde Fux eene interpellatie aan den minister van justitie, of het waar is dat de president, die de debatten in het proces tegen Ofenheim leidde, baron Willmann, een brief geschreven heeft, die niet zonder invloed was op de schorsing van het proces, en zoo ja, of de minister dit geoorloofd acht. De minister heeft verklaard, dat de regeering, met 't oog op het nog hangende proces niet in staat is de inter pellatie van den heer Fux te beantwoorden. Yereenigde Staten» Grant heeft eene deputatie van conservatieve afgevaardigden uit de wetgevende vertegenwoor diging van Louisiana ontvangen, die hem het voorstel tot transactie met de republikeinen mede deelden, hetwelk Grant echter verklaarde niet te kunnen goedkeuren, zeggende dat hij voor de uitvoering der wetten moest waken. Niettemin zou hij zich verheugen, wanneer een vergelijk tot stand kwam. Hij verwees daarom de deputatie naar de competente Commissie uit het Congres. Telegrammen. DEN HAAG, 24 Februari. Blijkens telegrafisch bericht van de Indische regeering, bij het depar tement van koloniën ontvangen, hebben op Java zware overstroomingen plaats gehad in Demak, Solo en Rembang Madioen, Soerabaya en bij (Sitoebondo) Bezoeki. KOPENHAGEN, 22 Februari. Uit China wordt bericht dat de land-telegraallyn van Futscheu tot Amoy door de inboorlingen is vernield, en het voorhanden zijnde materieel vernietigd. LONDEN, 23 Februari. De bekende geoloog Charles Lyell is overledeu. Ter volkomen onderdrukking van den slaven handel in de Zuidzee is de regeering, naar men verneemt, voornemens een consulair stelsel met rechtsvolmacht in Pelynesië in tevoeren, onder het bestuur van den gouverneur der Fidji-eilanden als consul-generaal. PARIJS, 23 Februari. El Guar tel Realhet officieele orgaan van don Carlos, is in Frankrijk verboden. KOPENHAGEN, 23 Februari. Bij de tweede lezing der begrooting in het Folksthing verklaarde de minister-president, dat in geval de goedkeuring geweigerd werd van den post betrekkelijk den bouw van gepantserde schepen, die voor 2 jaren moest worden uitgesteld, het ministerie de ontbinding van het Folksthing in overweging zou nemen. Vervolgens werd overeenkomstig de voorstellen der linkerzijde de goedkeuring voorloopig aan dezen post met 47 tegen 42 stemmen onthou den, doch een definitieve beslissing nog voorbe houden. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Ter vervulling der vacature van onderwijzer 2de kl. aan de school n°. 2 voor minvermogenden, op eene jaarwedde van f 600, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan N. P. J. Woensdregt, worden voorgedragen: 1°. J. Mast, 2°. T. W. Belterman, en 3°. A. Serné Bz., de beide eersten alhier, de laatste te Haarlem werkzaam. De Commissie van financiën vereenigt zich met het rapport door B. en Ws. uitgebracht naar aanleiding van het adres van den heer L. Zegers Veeckens, in zake de plaatselijke directe belasting over J 874, en raadt overeenkomstig dat advies te besluiten. Nu zich de gelegenheid aanbiedt om de bij de jongste Academische feesten gebruikte kronen, die naar het algemeen oordeel bij uitstek hebben voldaan, voor de Stadsgehoorzaal aan te koopen voor eene som van ongeveer /'1500, met inbegrip van de koopsom van een tiental branches benoodigd voor de verlichting van het orkest en van den ingang der zaal, geven B. en Ws. in overweging om hen tot dien koop te machtigen. Tot nadere toelichting wordt nog opgemerkt dat de kronen zijn gehuurd voor eene sorn van f 400, onder bepaling dat bij evenlueelen aankoop de huurprijs niet behoeft te worden voldaan. Intusschen zal ook, wanneer de gemeenteraad tot den aankoop besluit, uit den aard der zaak wegens gebruik dier kronen moeten worden bijgedragen door de beide corporatiën in overleg met wie het decoreeren van de Gehoorzaal heeft plaats gehad, zoodat twee derde gedeelte van de bedongen huursom ter zake door de ge meente zal worden ontvangen. De Commissie van financiën heeft onderzocht den staat van begrooting van de dienstd. schutterij dezer gemeente over het jaar 1875 en daarop geene bedenkingen hebbende, raadt zij dien goed te keuren. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat ten einde de oefeningen, inzonderheid die van den laten

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2