ruimen tijd nadat het onheil plaals had vernomen. Door een landbouwer werd terstond alles in het werk gesteld om den man te redden, die, ofschoon nog levend uit hel water gehaald, zoodanig ver kleumd was, dat hij nog dienzelfden avond aan de gevolgen overleed. De man laat eene weduwe en drie nog jeugdige kinderen in zeer behoeftige -omstandigheden achter. De heer J. W. "Vos, 5 8 jaar, artsen apotheker te Weesp, stond Donderdag voor de tweede maal als besch. voor de arr.-rechtbank te Amsterdam terecht. In 1873 was hij beklaagd dat hij onbevoegd als apotheker de geneeskunde zou hebben uitgeoefend. Bij een uitvoerig vonnis, later door den hoogen raad bevestigd, werd de heer Vos toen vrijgesproken. Thans was hij gedagvaard als zou hij onbevoegd de door hem voorgeschrevene geneesmiddelen hebben klaargemaakt. Na het hoo- ren van eenige geluigen, die het ten laste gelegde feit staafden, trachtte het O. M. aan te toonen dat bekl. art. 9 der wet van 1 Juni 1865 (Slbl. N° 59) overtreden had. Het voorschrijven en gereedmaken der geneesmiddelen door één persoon vond de wetgever niet wenschelijk en verbood het, met uitzondering der gevallen dat op de woonplaats van den arts geen apotheker is en, als er een is, Gedep. Staten aan den geneesheer verlof heb ben gegeven. Deze gevallen nu waren hier niet aanwezig. Dientengevolge eischte het O. M. ver oordeeling tot betaling van ƒ50, te vervangen door 8 dagen gevangenisstraf. Mr. S. J. Cohen, advocaat te Amsterdam, bestreed dit requisitoir en gaf zijn verwondering over de vervolging te kennen. De rechtbank toch had in 1873 aange nomen dat op het niet-viseeren geen straf is be paald en een strafbepaling niet moet worden geïnterpelleerd. Bekl. heeft bevoegdheid om de geneeskunde uit te oefenen en apotheker te zijn; want Weesp is platteland; nooit heeft er een plaat- selyke commissie voor geneesk. toeverzicht bestaan. Bovendien is het diploma van bekl. als apotheker in 1866 door den heer Penn geviseerd. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 25 Maart. Jaarlijks worden er ongeveer 3300 millioen brieven door de post verzonden, dus dagelijks ruim 9 millioen of 100 per seconde. Europa verzendt 'sjaars 2355 millioen brieven, Amerika 750, Azië ongeveer 150, terwijl voor Afrika en Australië 20 a 25 millioen brieven komen. INGEZONDEN. De Muziek bij de Academiefeesten. Mijnheer de Redacteur Het ligt in den aard der zaak dat bij de Leidsche academie-feesten, waar aan de wetenschap de voorrang toekwam, de kunst zich met eene meer ondergeschikte rol heeft moeten vergenoegen. Toch werden door heeren curatoren der Leidsche Hooge- school met onbekrompen hand de middelen \erslrekt tot het vereenigen van een orkest, waarin de bekwaamste altisten van ons land hebben mede gewerkt, en dat volgens het algemeen gevoelen tot verhooging van den luister der plechtigheid dan ook veel heeft bijgedragen. In mijne hoedanigheid van kapelmeester der universiteit en directeur van het orkest is het mij natuurlijk niet onverschillig, hoe over de muzikale uitvoering in de dagbladen gesproken wordt. Gelukkig waren alle verslaggevers niet zoo nauwkeurig ingelicht als die van het Handels blad en het Nieuws van den Dagdie hunne lezers tot de onschuldige slachtoffers hunner zins begoochelingen hebben gemaakt. Zoo meldt het Handelsblad dat by het binnen treden der professoien de marsch van Meyerbeer gespeeld werd en dat bij de verschijning der Koninklijke Familie de jubel-ouverture van Weber werd ten gehoore gebracht, terwijl bij het verlaten van het kerkgebouw het volkslied zou zijn aan geheven. De waarheid is dat bij het binnenkomen der hoogleeraren de Hochzeitsmarsch van Mendels sohn gespeeld werd, die niet op het programma vermeld stond, omdat de officieele plechtigheid eerst met de korist der Koninklijke Familie een aanvang nam. Het was dus een extra-nummer als hulde aan de 'buiten landsche geleerden. De ver slaggever heeft eenvoudVj? op zijn lijstje de nummers geteld en zoo heeft hij er een niet kunnen plaatsen, waarvoor hij nu het volksli ed gekozen heeft. Het slotnummer was de finale uit Beethovens 5de syrnphonie. De verwarring met het volkslied laat zich hieruit verklaren, dat de jubel-ouverture, zooals algemeen bekend is, met het Engelsche volkslied eindigt, dat voor deze gelegenheid, zooals begrijpelijk is, door het Nederlandsche is vervangen. Hij heeft dus in zyne verbeelding een muziekwerk, dat een geheel vormt, in twee afzonderlijke ge deelten gesplitst. De pruttelende „oud-student", die in het Nieuws van den Dag een reeks van uitvoerige brieven over de feestviering geschreven heeft, waarin bijna alles stelselmatig wordt afgekeurd, kan misschien in vroeger tijd met vrucht de colleges hebben bijgewoond, maar ik betwijfel of hij ooit een examen in de muziek had kun nen doen. Vermoedelijk is hij nooit lid van Sempre crescendo geweest, anders had hij het onderscheid leeren opmerken tusschen den Hochzeitsmarsch en den Alhaliamarsch, welke laalste volgens hem altijd aan de inaugureele rede van den dies na talis verbonden is. Wanneer hij altijd zoo nauwlettend heeft toege luisterd als ditmaal, wordt hel misverstand be grijpelijk of hij den eenen marsch hoort of den anderen, zal vermoedelijk hij hem geen noemens waardig verschil uitmaken, want iemand die het verschil tusschen de beide zoo algemeen bekende en in karakter zeer verschillende compositiën niet opmerkt, is blijkbaar muzikaal nog zoo weinig ontwikkeld, dat hij het recht niet heeft als criticus in het openbaar op te treden. Met de plaatsing dezer regelen zult gij zeer verplichten UEd. dw. dienaar Leiden, A. J. Wetrens, 15 Febr. 1875. Kapelmeester der Leidsche universiteit. [Oj) verzoek overgenomen uit het Haagsche Dagblad.'] M. de R.y Als ik het Leidsch adresboekje vergelijk met dat van Den Haag, moet ik erkennen dat de uit gevers zich hier veel meer moeite geven om het zoo volledig mogelijk te maken, als de Haagsche uitgeversmaar aan de andere zijde moet ik be kennen dat, hoe weinig ook het Haagsche adresboek in uitvoerigheid met dat van Leiden kan concur- reeren, het eerstgenoemde in practischen zin veel nuttiger is; als bewijs düarvoor kan het volgende dienen. Het Leidsch adresboekje wordt uitgegeven in het begin van Januari van ieder jaar en loopt tot Januari van het volgend jaar. Maar in de maand Mei hebben de meeste veranderingen van woning plaals, die natuurlijk in het reeds uitge geven boekje niet kunnen worden opgenomende gezinnen, die dus met Mei van woning zijn ver anderd, zoekt men tot Januari a. s., of acht volle maanden, tevergeefs in het adresboek. Anders is het met dat van Den Haag, dat wordt uitgegeven in de maand Juni, als de ver huizingen hebben plaats gehad, en dan moge men van Mei tot Juni (dus slechts een maand) niet goed op de hoogte zijn, maar beeft men toch nog elf maanden het volle genot van het adres boek, terwijl wij acht maanden van het jaar daar van verstoken zijn. Kunnen nu de Leidsche uitgevers niet besluiten ook hun adresboek in Juni uit te geven, dan was het toch niet ondienstigmet Juni een supplement te laten volgen, waarin de veranderingen van woonplaats enz. werden vermeldzoo'n supplement zou natuurlijk niets of zeer weinig moeten kosten, want ƒ1.50 voor het adresboekje is duur genoeg; in Den Haag kost het slechts 75 cents. Leiden, 18 Februari 1875. P. BUITENLAND. ï^ranlizrijls:. Het JournOffdeelt mede, dat de intrest der schalkistbons bepaald is als volgtvoor bons, loopende van 6 tot 11 maanden, 3; voor die een jaar loopen 4 percent. De Raad van Stafe heeft het verzoek van Prins Napoleon, strekkende om hem te bevestigen in zijn rang van divisie-generaal, afgewezen. De Parijsche gemeenteraad heeft eene com missie benoemd, bestaande uit zeven leden van den raad en vier leden van den gezondheidsraad, om de voorwaarden yasl te stellen voor een con cours voor de doelmatigste wijze van hjkenver- branding. Een der Bonaparlistische bladen, van het eindexamen sprekende, dat de keizerlijke prins met zoo goed gevolg te Woolwich heeft afge legd, zegt o. a.„Monseigneur de keizerlijke prins verlaat nu de militaire school te Woolwich. Van de 40 kweekelingen der hoogste klasse is hij N°. 7. Ziedaar nu den keizerlijken prins aan het einde zijner studiën gekomen. De kweekeling van gisteren wordt het werkelijke hoofd van de groote partij van beroep op het volk, en van heden af zal hij de leiding der imperialistische staatkunde op zich nemen en zich gansch en al daaraan wijden." De gedelegeerden van het linkercentrum, van het rechtercentrum en van de groep Lavergne zijn tot eene overeenkomst gekomen; Mac Mahon geeft het recht op benoeming van een deel van den Senaat op, en nu is door de drie genoemde groepen de volgende transactie getroffendoor de Kamer worden 75 onafzetbare Senaatsleden benoemd, en 225 anderen worden gekozen, twee in elk departement, door de aigemeene raden, enz. De commissie van dertigen heeft haar ontwerp gehandhaafd, en dat van den heer Wallon ver worpen. De nationale vergadering is verdaagd tot Maandag. In vele departementen van Frankrijk, vooral in het midden en zuiden des lands, is in de laalste dagen een massa sneeuw gevallen. Des nachts heeft zich o. a. over Lyon een sneeuwstorm ontlast, waarop den volgenden dag een dikke mist is gevolgd, zoodat men er den ganschen voor middag het gas heeft moeten laten branden. Duitscli] and Door de kamer van koophandel te Bremen is namens de Commissie van gedelegeerden der Noordduitsche zee- en handelssteden een adres aan de rijkskanselarij ingediend, waarbij de re geering verzocht wordt het initiatief te nemen voor het tot stand brengen van een internationaal privaat zeerecht. De commissie stelt voor: dat de Bondsraad aan de vereenigde commissiën opdrage om, met medewerking van door den rijkskanselier te benoemen deskundigen, een ontwerp van eene internationale overeenkomst omtrent zoodanige beginselen van het privaat-zeerecht, waarvan de gelijkvormige erkenning voor het verkeer ter zee tusschen onderscheiden natiën van bijzonder belang is, op te stellen en aan den Bondsraad ter goed keuring voor te leggen. Kapitein Zeplien en de stuurman der Gustav zijn Donderdag uit Spanje te Keulen aangekomen. Luxemburg. In de jongste openbare zitting der Kamer, welke door een comité-generaal werd voorafgegaan, heeft de heer Eyhlen een voorstel ingediend van dezen aard, zegt de Lux, Zeitung„De Kamer stelt een hedrag van 25,000 franken beschikbaar tot dekking der kosten van een nationaal geschenk, hetwelk den Prins-Stedehouder zal worden aange boden." Op 24 October e. k. zal het 25 jaar zijn gele den, dat Prins Hendrik der Nederlanden met de betrekking van Stedehouder van den Koning-Groot hertog is bekleed. Het bedoelde voorstel is naar den Raad van State verzonden. Voor de gewichtige diensten, door den Prins in die betrekking aan het Gi'oothertogdom bewezen, wenscht de Kamer hem, in naam des lands, hare dankbaarheid te betoonen. Spanje. De Carlistische bataljons van Biscaye zijn weder in de omstreken van Bilbao gekomen. Tot vertegenwoordigers van Spanje zijn be noemd: te Londen Raucis, te St.-Petersburg Bedmar, te Berlijn Merry, te Rome Coello, te's-Gravenhage Arcicolar, te Weenen de hertog van Tetuan. De Spaansche financieele commissie te Parijs en Londen is thans by decreet gereorganiseerd; Borrajo is tot president en Peral tot vice-president er van benoemd. Het bedrag dat aan nieuws buitenlandsche schuldbrieven zal worden uitgegeven, om, gezamenlijk met de pagares op de Rio-Tinto- mijnen, te dienen tot betaling der coupons, is gebracht op 62,600,000 piaster. De regeling voor de onmiddellijke betaling dier coupons, volgens de overeenkomst met de fondsenhouders gesloten, is in de Gaceta opgenomende houders van buiten landsche schuld die hunne stukken te Madrid

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2