LEIDSCH DAGBLAD. N'. 4611 A". 1875. Maandag 22 Fabruari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn L40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Grootcre letters naar plaatsruimte. S T A D S - B E RI C H T E N. H,De BURGEMEESTER van LEIDEN doet te weten dat de opgaaf bevattende de wijzigingen in de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen in deze ge meente, voor de wijken 1, 2, 3, 8 en 9, van heden af gedurende dertig dagen op de Secretarie alhier voor de belanghebbenden ter inzage is nedergelegd. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaat sing in de Leidec/ie Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 20 Februari 1875. LEIDEN, 20 Februari. Naar wij vernemen is alhier eene afdèeling opgericht van de Maatschappij ter bevordering van Toonkunst te Amsterdam. Aan de heeren Sanders en C0., stoömzeepfa- brikanten alhier, is door Z. M. vergunning ver leend tol het voeren van het Kon. wapen. Na afloop der Leidsche feesten, waarbij de universiteit te Erlangen door den hoogleeraar Selenka werd verlegenwoordigd, begaf deze zich tot het instellen van wetenschappelijke onderzoe kingen voor eenige maanden naar Napels. Het Vaderland deelt rnede dat gedurende zijn afwe zigheid het geven van zijn colleges aan de Er- langer hoogesehool is opgedragen aan een onzer landgenooten, Dr. A. A. W. Hubrecht. die sedert het begin dezer maand met die taak aldaar is belast. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 8491 vol wassen personen en van 2738 kinderen. Het stoomschip Javavan Nieuwediep naar Batavia, is 18 dezer te Port-Saïd aangekomen, en zou den volgenden dag het Kanaal instoomen de Rotterdam, kapt. Janzen, is 18 dezer Ie New- York aangekomen. Volgens de memorie van toelichting bij het voorstel van de heeren Kappeyne c. s. omtrent den aanleg van spoorwegen voor rekening van den Staat wordt, met 't oog op de jongste interpel latie, geconstateerd, dat er omlrent het vooruit zicht der natie om de zoo dringend noodige spoorwegen te verkrijgen bij de regeering weinig zekerheid bestaat, 2óó zelfs dat de minister wederom geene opening van de plannen der regeering kon geven. De voorgestelde lijnen zullen zooveel mogelijk, voor 't grootste gedeelte, gelijktijdig worden aan gevangen. Het plan omvat de wegen, die tot dusver van het verkeer waren uitgesloten of de noodige verbindingswegen aan het bestaande net. De kosten van het geheel worden op 50 millioen geraamd. Door den heer Van Houlen is in zake Strijp een nieuwe conclusie voorgesteld van den volgenden inhoud: „De Kamer is van oordeel, dat, voor zoover het bezit of beheer van kerk hoven, welke van oudsher als algerneene begraaf plaats werden gebruikt, aan de besturen van kerkelijke gemeenten is gekomen krachtens een opdracht of toewijzing vanwege het staatsgezag, en alzoo dat bezit of beheer niet is van privaat- rechtelijken oorsprong, op het staatsgezag de ver plichting rust om te zorgen, dat die kerkhoven niet aan hun bestemming tot algerneene begraaf plaats worden onttrokken; en betuigt der regee ring haar dank voor de gegeven inlichtingen. Het besluit der Kon. Ned. Stoomvaartmaat schappij tot deelneming in den stoombootdienst tusschen Ylissingen en Engeland heeft te Vlissin- gen groote vreugde verwekt. Men verwacht er algemeen dat deze dienst met Mei of Juni e. k. i zal geopend worden, daar de zomerdienst der spoorwegen alsdan een aanvang neemt, en het vertrek der sneltreinen van Vlissingen in verband met de vaart op Engeland kan geregeld worden. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag 25 dezer niet plaats hebben. De Tweede Kamer heeft in hare zit ting van heden zich vereenigd met de conclusie van hot verslag der commissie tot onderzoek der inlichtingen van de regeering in zake de Strijpsche kerkhofquaestie, strekkende om den minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen op grond dal noch de Kamer noch 't administratief gezag bevoegd waren ten deze tusschen beiden te komen. Een amendement van den heer Van Houten was vooraf na breedvoerig juridiek debat met 52 tegen 12 stemmen verworpen. De Kamer is ge scheiden tot a. s. Dinsdag te 1 uur. De 1ste luitenant G. A. De Bruyn en S. Lantinga van het inslr.-bat. worden met 1 April bij het 4de reg. inf. overgeplaatst. De luit.-t.-z. 2de kl. M. J. P. Westveer, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatster» dezer op nonact. gesteld en vervangen door den luit.-t.-z. 2de kl. S. K. Sybrandi; de scheepskl. H. A. G. T. D. Rant en W. S. Van der Noordaa, aan boord van Zr. Ms. wachtschip Ie Willemsoord, worden 10 Maart op nonact. gesteld. Z. M. heeft benoemd tot subst.-griffier hij de arrond.-rechtb. te Deventer Mr. A. Hoeth, kanlonr. Ie Nykerk; met 1 Mei eervol ontslag verleend aan G. J. Hendriks als lijdelijk adjunct- direct. van het rijksgesticht Veenhuizen n°. 3. benoemd tot notaris ter standpl. gem. Utrecht, H. Van Meerlant; met 1 Maart benoemd lot kantonr. te Delden Mr. A. L. Fraissinet, kantonr. te Ommen; met April aan C. J. Feilh, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als referend. bij het departement van binnenl. zaken, met dank betuiging voor de trouw en ijver, waarrtiede hij riieer dan een halve eeuw den lande heeft gediend; met 1 April bevorderd tot bode hij het dep. van binnenl. zaken P. Van Es; aan J. Fockens, lid van de prov. stalen van Friesland, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de kl. van de Pruis. Kroonorde; aan Mr. M. C. H. ridder Pauw van Wieldrecht en Mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave, kamerheeren in buileng. dienst, vergund het aann. en dragen der versierselen van commandeur der Leopoldsorde; met 1 April aan C. J. Feith, referend. hij het dep. van binnenl. zaken, op zijn verzoek, op de rneest eervolle wijze ontslag verleend als inspect, der ge stichten voor krankzinnigen. Gemengd IViouws. De te Gouda bestaande „Werkinrich- ting tot wering van bedelarij", die voor eeriige weken haar 25-jarig bestaan vierde, heeft bij deze gelegenheid, bij monde van haar bestuur, aan de ingezetenen bijdragen gevraagd voor de instand houding der inrichting. De burgerij heeft daaraan gevolg gegeven door een som van f 4596,24' j2 aan de inrichting te schenken. Eenige dagen geleden is de wachter aan het nieuwe kruispunt op den Oosterspoorweg bij Utrecht plotseling overleden. Als oorzaak van zijn dood geeft men een vreeselijken schrik op. Eensklaps ontwaarde hij, pratende met een paar I anderen, dat de beide treinen in aantocht waren en geen der locomotieven stopte. Een vreeselijk ongeluk staat hem voor den geest. Hij vliegt naar zijn huisje, seint wat hij kan en valt dood neder. De treinen moeten elkaar rakelings gepasseerd zijn, zonder dat de passagiers bemerkten aan welk groot gevaar zij ontsnapt waren. In de Westerstraat te Amsterdam is Donderdag-a ^ond eene tachtigjarige vrouw, door het onvoorzichtig handelen met een kaarslicht, in brand geraakt. De ongelukkige is deerlijk gewond, maar leeft nog en werd naar het gasthuis over gebracht. Voor het hof van Gelderland stond Donderdag terecht zekere Verhoef, beschuldigd van diefstal met buitenbraak en poging tot diefstal met binnenbraak gepleegd bij de wed. Jongentjes te Harderwijk, in den nacht van 19 op 20 Nov. jl., nadat zij den dag te voren naar Vlissingen was vertrokken. De adv.-generaal eischte 12 jaren tuchthuisstraf. Uitspraak a. s. Donderdag. Door mevrouw de douairière baro- nesse Van Pallandl van Walfort zijn twee duizend sigaren geschonken ten behoeve der koloniale militaire invaliden te Bronheek, bij gelegenheid van 's Konings verjaardag, zoomede door den heer R. Oostdam J/4 ton gemarineerde haring. Omtrent den te Beekbergen gevon den steen wordt nog medegedeeld, dat hij bestaat uit eene compacte massa van honderden kleine kiezelsteentjes, van verschillende kleur, op kunstige wijze bijeengevoegd door klei- of leemstof. Van de eene zijde bezien, gelijkt de steen in ruwe trekken op een menschenhoofdvan den anderen kant op een dierenkop. Hoogstwaarschijnlijk is het een voorwerp uit lang vervlogen eeuwen afkom stig, wellicht het hoofd van een der afgodsbeelden, die onze voorouders vereerden. Als staaltjes van den toestand van het lager onderwijs in Drente, deelt het Byblad van den Schoolbode o. a. het volgende mede„In Taarloo is iemand op zijn vijf-en-twinligste jaar van kantoorklerk weder kweekeling geworden, om als hoofdonderwijzer te fungeerenEen brie vengaarder is na 23-jarigen dienst weder als onder wijzer aan eene buurtschool aangesteld (art. 20 der wet van '57). Voor eene dergelijke betrekking moet zich iemand hebben aangeboden, die voor 30 a 40 jaren een paar winters in eene buurt school geschoolmeesterd heeft, verscheidene jaren veenarbeider en zelfs tijdelijk verpleegde in een werkhuis geweest is, waarin zijne kinderen nog zijn. Een ander, na eenige vergeefsche pogingen ter verwerving der hulponderwijzersakte en na eene minder 1 eervolle onderscheiding in Leiden, zal op 26-jarigen ouderdom als kweekeling de jeugd onderwijzen." Men meldt uit Eibergen aan de Ct.Een boerin zette haar kindje in een vertrek op den grond neder, en verwijderde zich ter ver richting van eenige werkzaamheden in de nabij heid der woning. Drie vrijloopende varkens drongen naar binnen, en aten het wicht op. Toen de moeder terugkwam, vond zij nog alleen een voetje van haren lieveling by de vraatzuchtige dieren op den steenen vloer liggen. Woensdag-middag had onder Euvel- gunne nabij Groningen een treurig ongeval plaats. Zekere B. Mulder was daar in het land bezig met vogelvangen. Toen de man over een breede sloot wilde gaan, brak de plank, die daarover lag en stortte hij in het water. Naar het schijnt heeft hij zich niet weder uit het water kunnen werken; althans zijn hulpgekerm werd eerst ge-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1