Tweede Kamer. In de zitting van heden is na discussie de conclusie van de meer derheid der commissie omtrent de enquête der kof fiecultuur verworpen met 42 tegen 2(3 stemmen en die der minderheid goedgekeurd. Ingekomen is een ontwerp tot amortisatie van Nationale Schuld. Morgen is de conclusie in zake Strijp aan de orde, waarop de heer Van Houten een amende ment heeft voorgesteld. Voorts is bepaald dat Maandag 1 Maart het ontwerp van toezicht op de spoorwegen in beraadslaging zal komen. Bij de hedenmiddag ten Hove gehouden receptie waren o. a. Zr. Ms. ministers, uitgezon derd de heer Van Goltslein, die op dat uur in de Tweede Kamer was, tegenwoordig. Als advocaat heeft heden Mr. J. A. F. baron De Vos van Steenwijk van Essen den eed afgelegd. Z. M. heeft aan J. A. Veldman, te Amster dam, als blijk van goedk. en tevredenheid wegens de redding van drenkelingen aldaar, in Juni 1861 en in Dec. 1874, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. Gemengd Nieuws. Het prov. gerechtshof in Zuid -Ho 1- land heett gisteren behandeld1°. de zaak van F. C. S., sjouwerman, te Rotterdam, beschuldigd in den avond van 24 Dec. jl. uit den Franschen bazar aldaar eenige portemonnaies te hebben ontvreemd. 2°. die van M. v. E., wed. F. M., werkster te Rotterdam, beschuldigd van diefstal van een koperen waterketel met theestoof uit een bewoond huis in de Boy manstraat in den nacht van 16 op 17 Dec. Hoewel beiden het hun ten laste gelegde ontkenden, oordeelde het Hof hunne schuld vol doende bewezen en veroordeelde den sjouwerman tot 3 jaren en de vrouw tot 3 maanden gevangenis straf. 3°. werd uitspraak gedaan in het strafgeding betreffende de drie jongens, beschuldigd van dief stallen van doozen met rollen zijden linten en git-ornamenten uit een winkel aan de Delftsche vaart te Rotterdam, en den koopman, die voor f 35 deze zaken van de jongens had overgenomen. Het hof heeft het den jongens ten laste gelegde als wettig en overtuigend bewezen gestaafd ge oordeeld en hen veroordeeldde twee eersten tot 3 jaren en den derden tot 4 jaren gevange nisstraf. Hun jeugdige leeftijd werd als verzach tende omstandigheid aangemerkt. Ten aanzien van den koopman J. G. oordeelde het hof, dat er geen voldoend bewijs tot zijne schuldigverklaring was geleverd en hij werd mitsdien vrijgesproken van de aanklacht dat hij de goederen had gekocht wetende dat ze door diefstal waren verkregen. Geziena Keijzer en Sara Koekenheim, die 14 Januari 11. terechtstonden, de een wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, de ander wegens het onbevoegd uitoefenen der tand heelkunde, werden gisteren bij vonnis der arrond.- rechlbank te Amsterdam veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 75, vervangbaar voor de eerste met 14 dagen, voor de tweede met 8 dagen gevangenisstraf. Men zal zich nog her inneren dat verleden jaar door Anna Naaijers bij de arrond.-rechtbank aldaar een eisch was inge steld om het gesticht „Vredeburg" te veroordeelen tot uitbetaling van een legaat. Genoemd gesticht meende dien eisch te moeten bestrijden, omdat de naam der eischeres niet overeenkwam met dien van de in het testament genoemde persoon. Overeenkomstig de conclusie van het O. M. wees de rechtbank den eisch echter toe, omdat de be doeling van den erflater blijkbaar geweest was, het legaat aan de eischeres te geven. Het gesticht „Vredeburg" kwam van dit vonnis in hooger be roep en hoorde gisteren door het hof de uitspraak van den eersten rechter vernietigen, omdat de geïntimeerde niet bewezen had dat zij door den erflater bedoeld was. Tengevolge dier uitspraak zal, naar men verneemt, het geschil aan het oor deel van den Hoogen Raad onderworpen worden. In de H aar l. Ct. leest men de vol gende advertentie: Een dichter, van middelbaren leeftijd, P. G., nog eenige uren tot zijne beschik king hebbende, biedt zich aan tot het maken van allerlei gelegenheidsverzen, voor den hoogstfatsoen- lijken, fatsoenlijken en deftigen burgerstand, bij de maat of het gewicht (meter of kilo, oude el of pond, naar verkiezing). Hij zoude ook niet ongezind zijn te komen voorlezen bij eene stokdoove dame of te gaan wandelen met een oud podagreus heer. Ook is hij bereid zijne lier te verhuren, om brood op te roosteren, legen 10 ets. het uur. Adres in persoon of met gefrankeerde brieven, onder let ters J. D., in de „Ellebogen-door-de-Mouwen", drie trappen en dan de leer op, Paardenstraat, te Amsterdam. Voor het prov. gerechtshof te Arnhem werden gisteren de pleidooien gevoerd in zake vrouw Stokvis, appellante van een vonnis der rechtbank te Nijmegen, tegen regenten van het Oud-Burgerengasthuis in de Molenstraat aldaar, geïntimeerden. Aan de appellante was door den eersten rechter ontzegd hare vordering, om in het Gasthuis te worden opgenomen, of bij faute van dien te worden gealimenteerd. Het gold hier de vragen, of een oud-burger van Nijmegen, die stad verlaten hebbende en daarin niet teruggekeerd zijnde, toch recht heeft, als hij den vereischten ouderdom heeft bereikt en behoeftig is, om opname in het gesticht of alimentatie en of tot bewijs der behoeftigheid kan strekken een bewijs van onvermogen, door den burgemeester afgegeven, terwijl een vroeger raadssignaat bepaalt, dat de beoordeeling van den staat en de gelegenheid der requestranten is overgelaten aan de consciëntie van regenten. Namens de appellante die te Arnhem woont, werd het vonnis a quo breedvoerig be streden door Mr. Van Gelein Vitringa, die, zich beroepende op een aantal raadsbesluiten en op onderscheidene oude schrijvers, de beide ver melde quaestiën bevestigend beantwoordde, ter wijl voor de geïntimeerde regenten, ter verdedi ging van het vonnis, het woord werd gevoerd door Mr. A. S. Van Nierop, advocaat te Amster dam. De conclusie van het O. M. in deze zaak werd bepaald op 3 Maart a. s. De zitting werd door vele belangstellenden bijgewoond, o. a. door enkele Nijmeegsche rechters, die het vonnis in deze zaak hadden geveld. Gedurende het jaar 1874 zijn als landvei huizers uit Friesland vertrokken 45 hoofden van huisgezinnen, met 27 vrouwen, 90 kinderen en 2 dienstboden, alzoo te zarnen 164, dat is 82 minder dan ten vorigen jare. Gedurende de reis is 1 man overleden, wiens 9-jarig dochtertje door de zorg van het Consulaat-generaal der Nederlanden te New-York bij hare familie in de provincie is teruggekomen. Als reden van vertrek werd over het algemeen opgegeven „hoop op verbetering van bestaan". Van slechts 1 werd slecht gedrag als reden vermeld, terwijl 4 per sonen vertrokken om familie te volgen. De gezagvoerder van het schip J. L. Wickwirevan Rotterdam naar St.-Thomas, den 15den dezer bij de Lezard, rapporteert den 12den, des morgens te 12 uren, eenige personen op een wrak te hebben zien drijven, doch voor men het bereiken kon, waren zy door de zee er afgeslagen. Het scheen een schip van ongeveer 70 ton geweest te zijn. Onder de voorwerpen die men bij het wrak zag drijven was ook eene stoof om de voeten te warmen. Het schip was blijkbaar overzeild. Te Rio-Janeiro eischt de gele koorts, die er thans heerscht, gemiddeld 12 offers per dag. KOLONIE IV. BATAVIA, 16 Januari. Naar men verneemt heeft de heer Meijer, adsislent-resident van Demak, andermaal eene tevredenheidsbetuiging van de regeeiing ontvangen, zoomede eene gratificatie ten bedrage van /2000, als tegemoetkoming in de receptie-kosten voor de talrijke inspecteurs, die de afdeeling in de laatste twee jaren hebben bezocht. De rechtbank van omgang, zitting houdende te Demak, heeft de zaak behandeld van Resso- widjojo, loerah der dessa Bringin, beschuldigd van poging tot doodslag op den heer S., administra teur der tabaksonderneming P. in het district Manggar. De rechtbank heeft aangenomen, dat bekl. den heer S. met zijn kris heeft willen dooden, en hem mitsdien schuldig verklaard aan poging tot doodslag onder verzachtende omstandigheden, en hem veroordeeld tot zes maanden dwangarbeid buiten den ketting. Dit is de lichtste straf welke de wet toelaat. Blijkens een van den Ned. vice-consul te Singapore ontvangen telegram, van 6 dezer, is aldaar het gerucht in .omloop, dat de rust in het rijk Siam hoogstwaarschijnlijk ten gevolge van j oneenigheid tusschen den eersten koning en den kalahome .op ernstige wijze is verstoord. Een Engelsch oorlogschip zou reeds uit China naar Bangkok zijn gezonden, orn voor de Britsche be langen aldaar te waken. Diefstallen zijn te Buitenzorg en op de par ticuliere landen aan de orde Zelfs zijn de dieven zoo brutaal geworden, dat zij het durven wagen tot op het erf van het paleis van den gouv.- generaal roof te plegen. Omtrent de beteekeuis van het reeds langs telegraphischen weg bekend geworden feit, dat een gedeelte van Longbattah door de Nederlandsche troepen in Atjin is veroverd, zegt De Indiër het volgende: „De vijand heeft een gevoeligen slag geleden, maar schijnt ook nu weder niet ontmoedigd te zijn. De inneming van een gedeelte van Longbattah heeft ons betrekkelijk duur gekost en toch had men nog grooter verliezen gevreesd, daar de vijand zich zoolang op een aanval op dat punt had voorbereid. Onze dapperen hebben een nieuwen lauwer bevochten en de indruk daarvan is niet te miskennen, want dit blijkt uit het aanbod van onderwerping van een gedeelte van Pedir. Blijkens de mededeehngen van generaal Van Swieten, heeft Pedir reeds herhaaldelijk bewijzen van toenadering gegeven, vooral wanneer door ons in Groot-Atjin eenig beteekenend voordeel werd behaald. Een deel van de bevolking en van de hoofden moet daar werkelijk tot den vrede geneigd zijn. Maar de sultan zelf is nog niet met voorstellen gekomen en zijne onderdanen hebben hem het gezag niet willen ontnemen. Het zal te bezien zijn, of thans de door een gedeelte van dien staat aangeboden onderwerping iets meer zal zijn dar. eene bloote demonstratie." In den vroegen morgen van 5 December jl. had in het district Tjahjana (afdeeling Probolingo), op den goenong Andong, eene aardstorting plaats, waardoor vier inlandsche woningen in het gehucht Kali-Peté der dessa Goenoeng-Woeled bedolven werden, en vier personen het leven verloren. Het instorten van de wanden eener leiding, die men bezig was te graven, had op den 8sten in het district Soekaradja (regentschap Banjoemas) den dood ten gevolge van drie inwoners van het ge hucht Ge wok der dessa Tjiwarak. In den ochtend van 10 December had op een der toppen van den Merapi eene aardstorting plaats. Tot op zeer aanzienlijken afstand werd bij die gelegenheid een donderend geluid vernomen. Ter hoofdplaats Soerakarta nam men omstreeks te 10 uren in den ochtend van den 23sten eenige lichte schokken van aardbeving waar. Ongeveer te elf uren in den voormiddag van 21 December jl. werd in de districten Loemadjang en Kandangan een lichte horizontale schok van aardbeving waargenomen, in de rich ting van het noordoosten naar het zuidwesten. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomeD. Civiel Departement. Benoemd: Tot ass.-res., toegevoegd aan den gouv. van Celebes en onderhoorigh., J. Beosbach; tot griffier bij den landraad te Cheribon, Mr. A. D. H. Heringa tot schout van Lonthoir en den voorwal van Groot-Banda, M. Rozeboom. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den griffier hij den landr. te Muntok G. L. Van Tabergen. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de klerk bij de kas-administr. te Banda-Neira J. W. Delraaar, de klerk op het parket van den offic. van just, hij den raad van jast. te Bauda J. R. Brantz en de gewezen opz. 2de kl. bij het bo3chw. op Java cn Madura J. G. C. Kohier; op verzoek, eervol, nit zijn betr., wegens ziekte, de griffier bij den landr. te Serang H. E. Bachop verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de opz. van het eiland Aij W. Salmon, en de comm. 1ste kl. bij den post- en telegraafd. H. J. Scholten. Vergund: om, in de plaats van L. J. J. Michielsen, op te treden als mederedacteur van het bijblad op het Staatsblad van N.-I., nan J. H. Pannekoek, referend. ter algemeene secre tarie. Ontslagen: op verzoek, eervol, de hulponderwijzeres te SamaraDg M. R. Boondoor den landraad te Pekalongan, op verzoek, eervol, als buitengew. subst.-griffier E. Ketjen, door dien te Probolingo: wegens vertrek, eervol, als buitengew. subst.-griffier H. E. Steiiimetz. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den lsten luit. W. Van den Bos en aan den 2den luit. F. W. A. H. Scheurer, beiden van de inf. Vergund: Op verzoek, om naar Ned. terug te keeren, aan den off.-van-gez. 1ste kl. van het Ned. leger J. Van Dorsten, op grond dat de tijd van zijn detachement is verstreken. buitenland. Frankrij li. De commissie van dertigen heeft gisteren den heer Chabaud Latour gehoordmen verzekert dat de minister heeft verklaard, dat de regeering, na

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2