LEIDSCH DAGBLAD. IV. 4610. A\ 1875. Zaterdag 20 Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden'f 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17a. Groolcre letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 19 Februari. 's Konings verjaardag werd heden alhier her dacht door 't uitsteken van vlaggen en bespelen van het carillon. Zij, die gisteravond, willens of onwillens, zich moesten spenen van het pompeus weder- optreden van de terecht gevierde Mevr. Kleine- Gartman bij te wonen, hebben daarvoor kostelijke vergoeding kunnen vinden in het fijn litterarisch genot, aangeboden door den luiienant-ter-zee den beer A. Werumeus Buning in de eenvoudige Nuts-vergadering. Deze nieuweling in onze letterkundige wereld doet terecht grootsche verwachtingen van zich opvatten. De novelle, die hij voordroeg, „De erfenis van den burgemeester," munt uit door frischheid en levendigheid van beschrijving in lossen natuur- 1 lijken vorm, tintelende van humor en geest. Het familieleven der Walands, de karakters van den nobelen huisdokter en den lagen schraapzuchtigen notaris worden op meesterlijke wijze geschetst, «n de opgevoerde tooneelen zijn fijn gepenseeld en treffend schoon voor oogen gesteld. Voeg daarbij, dat de spreker zijn schets geheel had gememoriseerd, en meester was tot in de kleinste bijzonderheden, en dat hij de geestige dialoog en vaak aangrijpende tooneelen voordroeg met entrain en een zeldzaam schoone stem buiging, zoodat men soms vergat een lezing te hoo- ren en onwillekeurig dacht aan het dramatisch talent van een Hermann Linde. Onze meeste schrijvers missen de schoone gave van hunne stukken te kunnen voorlezen. Welnu, deze auteur is aangevangen met zijn geest-pro duct voor te dragen, zonder dat hij wellicht nog een enkel stuk in 't licht heeft gegeven. Tot nu- toe bezitten wij slechts een eenigen Cremer, de heer Werumeus Buning belooft een waardig medestander te worden, en wij verblijden ons, in hem een gevoelvol novellist, en bovenal een uitste kend lecturer te mogen begroeten. De minister van financiën verwittigt de be langhebbenden, dat de eerstvolgende rechtstreeksche verzending van brieven enz. uit Nederland naar Noord-Amerika, door middel der stoomschepen van de Ned.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij, zal plaats hebben uit Rotterdam op 6 Maart e. k., in plaats van op den 20sten Februari. Het voor den dienst in Ned.-Indië benoo- digde aantal onderwijzeressen is thans verkregen. Men behoeft zich mitsdien niet verder aan te melden om voor die betrekking in aanmerking te komen. Het stoomschip Prins van Oranje is gis teren van Nieuwediep vertrokken, met bestemming naar Glasgow; de P. Caland, kapt. Deddes, is gisteren van New-York te Vlissingen aangekomen. De wapenbroeders van kolonel Pel, opper bevelhebber van de Nederlandsche expeditionaire macht in Atjin, hebben in zijne benoeming tot commandeur der Militaire Willemsorde' aanleiding' gevonden, hem als blijk hunner waardeering aan te bieden het genoemd eereteeken (kruis en plaque) in goud, met edelgesteenten omzet, dat gisteren per Engelsche mail verzonden is. Ds. Knottnerus te Dordrecht heeft het be roep naar de Herv. gemeente in Den Haag aan genomen. Bij de Luthersche gemeente te Amsterdam is tot predikant beroepen Ds. J. A. Boeliringer, in Den Haag. Aan de diaconie der Nederd. Herv. gemeente ie Amsterdam is door wijlen mej. Spanceerder, eerder weduwe van J. Van Steekelenburg, laatst weduwe van A. Zeh, een legaat van ƒ2000 be sproken, en door wijlen den heer Mr. H. J. Koenen een legaat, groot 600, meer bepaald ten behoeve der diaconie-scholen voorts aan het Portugeesch Israël, seminarium „Ets Haim" aldaar door wijlen den heer N. D. Brandon een legaat van 500. In Den Haag had heden ter eere van 's Konings verjaardag o. a. in het Lange Voorhout een mu ziekuitvoering plaats door het muziekcorps van de dd. schutterij, des namiddags van twee tot vier uren, gedurende welken tijd de aldaar aangebrachte fontein sprong. Deze fontein, in nieuw-Griekschen stijl ontworpen door den hoofdopzichter Looisen, leeraar in de bouwkunde aan de Academie in Den Haag, is in de werkplaats van den heer Van Lith binnen drie weken vervaardigd. Naar men verneemt is het resultaat van het wetsontwerp tot herziening der kiestabel, dat in de zitting der Tweede Kamer gisteren is inge komen, dat, met eenige verschikkingen in sommige districten, Amsterdam één lid meer zal erlangen, terwijl er een nieuw district Bergen-op-Zoom wordt gecreëerd. Op voorstel der Fransche regeering zal op 1 Maart a. s. te Parijs een diplomatieke confe rentie bijeenkomen, ten einde de middelen te ver- zekeren voor de voortzetting der werkzaamheden van de internationale Commissie voor den Meter. Nederland zal bij die conferentie vertegenwoor- j digd worden door Zr. Ms. gezant te Parijs, wien de heeren Dr. F. J. Stamkart en Dr. J. Bosscha, j beiden leden der internationale Commissie, laatst- j genoemde tevens secretaris van het perrnante comité, als technische gedelegeerden ter zijde zijn gesteld. Voor de overige betrokken Staten zullen mede hunne diplomatieke vertegenwoordigers te Parijs optreden, terwijl voorts als technische gedelegeerden zijn aangewezen, voor: Duitschland, professor Förster; Oostenrijk-Hongarije, Dr. Herr; Denemarken, de heer Holten; Spanje, generaal Ibanez; Frankrijk, de heer Dumas en generaal Morin; Italië, de heer Govi; Rusland, de heer Wild; Zweden en Noorwegen, generaal Wrede en de lieer BrochZwitserland, Dr. Hirsch en Turkije de heer Husny Bey. Venezuela wordt vertegen woordigd door Dr. Eliseo Acosta. België en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben geen gedelegeerden aan hunne gezanten toege voegd. De Ilaliaansche correspondent der „^dépen dance" maakt melding van een incident tusschen de Nederlandsche en Italiaansche regeering. Een Italiaansch schip verkeerde in nood op de Neder landsche kustde kapitein, die zich in hopeloozen toestand bevond, begaf zich aan wal en vroeg hulp, maar hij ontving een weigering, op grond van de koude en het slechte weder. Inlusschen beschouwden de havenmeesters uithoofde der af wezigheid van den kapitein het schip als onbe heerd en maakten er zich meester van. Zij beweren, dat het buit is. De kapitein verklaart, dat hij slechts aan wal is gegaan om hulp te vragen. Het Nederlandsch gouvernement stelt den kapitein in het ongelijk. Het Italiaansche verlangt thans instelling van een onderzoek door eer.e commissie van enquête. In eene dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering van het Bestuur der Nederl. Dierkun dige Vereeniging met afgevaardigden van bijna alle maatschappijen, genootschappen en vereeni- gingen in ons land, die zich bezig houden met de beoefening der natuur- en geneeskundige weten schappen, is een regelings-commissie benoemd voor de herdenking van de ontdekking der microsco pische wezens door Leeuwenhoek in 1675. Als dag der herdenking werd vastgesleld 18 September en als plaats de gemeente Delft, Leeuwenhoeks geboorte- en woonplaats. Te Aalsmeer is onder de leiding van den heer W. D. Keessen Jr. eene Tuinbouwvereeni- gingopgericht, waaraan reeds lang behoefte be stond. Zij stelt zich ten doel, door onderlinge samenwerking de belangen van de boom- en bloem- kweekerij en de ooftteelt daar ter plaatse te be vorderen. Reeds 41 leden zijn toegetreden, waar uit een bestuur is gekozen. Het 29ste Nederl. landhuishoudkundig con gres zal dit jaar te Heerenveen gehouden worden van 28 Juni tot en met 1 Juli a. s. Tevens zal alsdan eene tentoonstelling van landbouw plaats hebben vanwege de Maatschappij van landbouw in Friesland. Onderscheidene feestelijkheden zullen den congres-leden worden bereid. Behalve het reeds vastgesteld contingent suppletietroepen van 1480 man voor het O.-I. leger zullen nog een groot aantal manschappen beneden den rang van officier naar Java worden uitgezonden. Het op Atjin veroverde kanon, hetwelk in liet militair invalidenhuis te Bronbeek zal worden geplaatst bij de andere tropeeën van onzen krijgs roem in Indië, zal met groole plechtigheid der waarts worden gevoerd en in ontvangst genomen. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal morgen niet plaats hebben. Blijkens het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot bekrachtiging van den onder- handschen verkoop aan de Nederl. Herv. gemeente te Veere van het voormalige kerkgebouw aldaar, had de meerderheid der leden in de afdeelingen der Tweede Kamer vele en ernstige bezwaren tegen deze voordracht. Het hoofdbezwaar was dat de kerkelijke gemeente wederom in het bezit van 't kerkgebouw, dat uit een oogpunt van kunst groote waarde heeft, weoscht te geraken, waar schijnlijk met het doel era het te sloopen. Terwijl nu de waarde aan steen, hout en lood, in en aan de kerk aanwezig, op 25,000 a f 30,000 wordt geschat, achtte men de som van 1403, waarvoor het Rijk van het kerkgebouw afstand zou doen, veel te gering; maar buitendien wees j men er op, dat de toren der kerk een zeeteeken is, dat dient te worden bewaard, terwijl men het onverantwoordelijk beschouwde een regenbak, j dien het kerkgebouw bezit en die voortreffelijk i en overvloedig water levert, bij de schaarschte I van deugdzaam water op de Zeeuwsche eilanden, prijs te geven. Een aantal leden wenschten derhalve dat bij de overeenkomst het behoud van het ge bouw, met toren en regenbak werd gewaarborgd. Andere leden achtten een voorwaardelijken ver koop niet raadzaam en zouden liever zien, dat 't rijk dit monument van kunst bleef behouden en onderhouden. N. a. van dit afdeelingsonderzoek zijn aan de regeering drie vragen voorgelegd: 1°. Of de rijksadviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kunst over deze voordracht zijn gehoord, en zoo ja, welk hun advies was; 2°. of de regeering bij een gewijzigde overeenkomst de voorwaarde kan verbinden dat het kerkge bouw, de toren en de regenbak behouden bly ven en 3°. indien dit niet mogelijk is, of de regeering dan genegen is het gebouw als monument van kunst te behouden en voor 't behoud van toren en regenbak te waken.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1