LEIDSCH DAGBLAD. A°. 1875. Donderdag 18 Februari. S T A D S - B E R I C H T E N. i\u. 4008. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1-40. Afzonderlijke. Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—0 regelsf i.oó. Iedere regel mcorn 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Adriana Framboise Contiiii, weduwe Dirk Selier, wonende alhier, waarbij zij ver zoekt om in het huis aan de Oostdwarsgracht n°. 19 een verf ketel te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatién de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 22sten Februari aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Februari 1875. LEIDEN, 17 Februari. De rede, die werd uitgesproken door prof. Mr. J. T. Buys, als rector magnificus der Leidsche hoogeschool, op 9 Febr. jl. bij de afkondiging ,van het senaatsbesluit, houdende opdracht van het doctoraat honoris causa aan Nederlanders en vreemdelingen, en waarvan wij in ons verslag van de feestviering reeds met een enkel woord melding maakten, is bij den boekhandelaar W. T. Werst, firma Jac. Hazenberg Czn., alhier verschenen. Wij willen alleen er op wijzen dat deze toespraak, zoowel door keurigheid van vorm als door rijkdom van inhoud uitmuntende, der lezing overwaardig is. Met genoegen maakten wij kennis met de gedenkplaat „Academia Lugduno-Batava, monu- mentum virtutis, patriae gloria, libertatis praesi- dium," ter gelegenheid van het driehonderdjarig jubilé van Leidens academie door de heeren Emrik en Binger te {Jaarlem uitgegeven. De heer C. Bos alhier vervaardigde tot dat doel eene teekening in sepia-toon die behalve de artistieke waarde eene blijvende herinnering zal zyn voor hen, die de feesten bijwoonden niet alleen, maar ook voor hen, die zich dat genoegen moesten ontzeggen. De teekening stelt voor een perkamenten blad, waarop de namen der professoren sedert de stichting der hoogeschool tot op onze dagen, zooveel mogelijk in chronologische orde, en volgens betrouwbare bronnen zijn aangebracht. De attributen der vijf faculteiten en twee allegorische figuren de Geschiedenis, een der beroemde kweekelingen van 't Leidsche Atheen in marmer vereeuwigende en de Leidsche Stede maagd, hare geleerde zonen bekransende, voltooien het geheel, terwijl de jaartallen 1575 en 1875 zijn aangebracht om het doel zoo volledig mogelijk uit te drukken. Genoemde teekening, door flinke behandeling en fijnen toon uitmuntende, is met de meeste zorg in dezelfde tinten gedrukt en geeft als facsimile het origineel volkomen terug. Ondanks de vele werkzaamheden daaraan verbonden is de prijs slechts op f 3 gesteld, ten einde deze gedenkplaat zooveel mogelijk onder ieders bereik te stellen. Aan de Haarl. Ct. wordt bericht, dat de heer Kaiser een paar dagen geleden van de Venus-expeditie naar Réunion alhier is terugge komen en dat de adsistenten den 24sten dezer, per stoomboot Bérénicemet de instrumenten van Marseille naar Amsterdam zullen vertrekken. Het stoomschip Torringtonvan Rotterdam naar Balavia, is den 13den dezer het Suez-ka- naal ingegaande Hamptonvan Java naar Rot terdam, den 12den van Point-de-Galle vertrokken de Dahliavan Batavia naar Nieuwediep, is den 6den van Malla vertrokken, na geëindigde reparatie. Z. M. heeft Mr. W. G. D. Olivier, rech ter-plaatsvervanger, benoemd tot rechter bij de rechtbank alhier. Door den heer A. W. Bronsveld, predikant te Haarlem, is een adres aan de Tweede Kamer ontworpen en ter onderteekening aan de predikan ten der Ned. herv. kerk toegezonden waarin op verschillende gronden op het behoud der godge leerdheid als afzonderlijke faculteit bij de regeling van het hooger onderwijs wordt aangedrongen. De gemeenteraad te Amsterdam heeft in zijne gisteren gehouden zitting behandeld het be kende laatste rapport zijner commissie in zake het Noordzeekanaal en overeenkomstig de conclusie van dat rapport besloten. Tot leeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool voor jongens te Amsterdam is benoemd de heer H. Snij der, thans als zoodanig werkzaam te Tiel. Naar men verneemt is de heer J. H. Meyer, leeraar in de Fransche, Engelsche en Hoogduit sche talen en letterkunde aan de inrichtingen van hooger en middelbaar onderwijs te Deventer, be noemd tot directeur van het blinden-instituut te Amsterdam. Aan de hoogeschool te Utrecht is tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer J. "Van Geuns, geb. te Amsterdam. In 1874 zijn, volgens officieele opgave, in Suriname aangevoerd 1405 immigranten, als759 mannen, 334 vrouwen, 26 jongens en 8 meisjes van 1015 jaren en 278 kinderen beneden de tien jaren. Uit Britsch Indië werden aangebracht 1384 immigranten, uit Nederl.-lndië 13 en uit Nederland 8. Voor den dienst van den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië zyn benoodigd acht practisch ervaren adspirant-inge- nieurs. Nederlanders van geboorte of door natu ralisatie, in het bezit van een diploma van civiel ingenieur, die genegen zijn zich op den voet, onder genot der voordeelen en onder de ver plichtingen, omschreven in de Koninklijke besluiten van 22 Augustus 1873, n°. 44, en 6 Februari 1875, n°. 32, als adspirant-ingenieur bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië te verbinden, kunnen zich, tot en met 20 Maart e. k., bij gezegeld request tot het departement van koloniën wenden onder overleg ging van de benoodigde stukken. Z. M. heeft het maximum van het getal notarissen, die voor ieder arrondissement kunnen worden aangesteld, gewijzigd. In de provincie Zuid-Holland zal dit getal zijn in het eerste arrondissement 35 notarissen, in het tweede 27, in het derde 53, in het vierde 19, in het vijfde 15, in het zesde 11, te zamen 160 notarissen. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden o. a. aanbesteed het leveren en aanbrengen van duinwaterleidingen in de landsgebouwen in Den Haag. Voor de massa was het minst ingeschre ven door G. Klomp, in Den Haag, voor f 24749. Z. M. heeft B. L. Soeterman, controleur der dir. belastingen, enz. te Amsterdam, benoemd tot ontvanger der dir. bel. te Leideningevolge verzoek ingetrokken het kon. besluit waarbij J. C. Kuhlman Cz., ontv. der dir. bel. en acc. te Waspik, is benoemd tot ontv. derz. middelen te Leerdam, hem bestendigd in zijne tegenwoordige betrekking en B. C. Wildrik, ontv. der dir. bel. en acc. te Huizum, benoemd tot ontv. derz. mid delen te Leerdam. De Ned. Bank had op 15 Febr. by een muntmateriaal van f 137,858,680.79 voor eene som van f 117,435,062.18 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zyne beurt f 46,974,024.87 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking nöodig zou wezen. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. G. L. Schorer op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het college van regenlën over liet huis van arrest te Zierikzee en benöemd tot lid van ge noemd college Mr. B. G. Gau; aarl R. Barends vergund zyn notarieele standplaats over te brengen van Langweer naar Sneèk, en benoemd tot notaris binnen het arrond. Snëek, standplaats Langweer, Mr. J. Zijlstra, cand.-not.; bij het personeel van van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot apoth. 2de kl. (m. o. v. r.), de apoth. 3de kl. P. A. Wattez, B. T. Voogd en A. B. H. M. Gillemans; aan den Oost.-Ind. ambtenaar A. H. Bisschop Grevelink, gewezen directeur van de gouvern. ambachtsschool te Soerabaja, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. (iemengd Nieuws. De Lon dense lie Timesdie zich er op laat voorstaan, aan het hoofd te staan der Engelsche journalistiek, behelst (in dit opzicht geheel verschillende van het verslag in de Köln. Zeitungdat zich zoowel door uitvoerigheid en juistheid der medegedeelde feiten als door waars deering van de ontvangst der vreemde hooglee raren onderscheidt) in haar nummer van 15 Februari il. een van den 9dën uit Leiden ge- dagteekend schrijven van een „occasional Corres pondent", dat ais verslag van het feest alle belang mist, rnaar waarin te veel vermakelijks voorkomt om niet vermeld te worden. Ziehier het een en anderZondags was Leiden in vlaggen gehuld, en was er zooveel kanongebulder, dat er slechts cavalerie-charges aan ontbraken om een veldslag voor te stellen. Daarna eene „oration de féte" door éen welsprekend predikant, die op zyne hoorders groolen indruk maakte, voor een oogen- blik, waarna zij de kerk veHieten om op straat liefst zeg ik niet in de kroegen vrijheidsliederen te zinjgen. 's Avonds gaf dé gemeenteraad eene gala receptie, waartoe de curatoren der musea van anato mie, natuurlijke historie en Egyptische oudheden met de professoren en de ambassadeurs van Vreemde uni versiteiten genoodigd waren. Dezen laatsten werd door het geheele leger van leerlingen, die stemmen hebben, waarvan de klokken aan het luiden slaan, eene luidruchtige hulde gebracht, bijgestaan door een cavalerie- en infanterie-muziekcorps, terwijl 300 fakkeldragers in de duisternis rondsprongen. Maan dag-ochtend polyglottische samenkomst in de Se naatskamer. die wit geschilderd en gekalkt is, zoodat de oogen u zeer doen, en die alleen merk waardig is wegens de schilderijen, die er in menigte hangen. Het Academiegebouw heeft een allerne derigst aanzien en de collegekamers zijn onaan zienlijker dan het onaanzienlijkste dorpskerkje in Wales. De Koning is echter zeer trotSch op de Academie en kwam haar omstreeks den middag bezoeken. Hij is een zeer eenvoudig man, was gekleed in een gewoon wandelcostuum en bleef niet lang. De bevolking gaf hem eene meer luid- j rucbtige dan opgewonden ontvangst. Toen volgde weer eene kerkelijke declamatie over de Academie

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1