vergoeding der geleden schade, nader bij slaat op te rnaken, met veroordeeling in de kosten. In den nacht van Zaterdagop Zondag had er in de Sumatra-straat in Den Haag een oploop plaats, waardoor de bewoners dier straat in hun rust werden verstoord. De oproermaker, een jong mensch, verkeerde in opgewonden toe stand. Hij wenschte zijne aanstaande, die aldaar woonde, te spreken, ten einde de quaestie, die hij met haar had gehad, uit te maken. Door t usschenkomst der buren stemde hij er ten laatste in toe naar huis te gaan, doch was bij het aan breken van den dag weder op zijn post, waarvan hij kennis gaf door de ruiten in te slaan. Door de politie, die zich met de zaak bemoeide, werd de teleurgestelde minnaar naar het bureel op de N. Haven overgebracht In de nabijheid van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam is het lijk opgevischt van den eerst onlangs op dien bodem geplaatsten baas-kleedermaker, die sedert een paar dagen ver mist was. Des avonds bij het naar boord gaan over 's Rijks werf, waar het dan tamelijk een zaam is, schijnt hij een verkeerden weg te zijn ingeslagen, waardoor hij wel aan den waterkant maar niet bij de overhaalpont terechtkwam en, waarschijnlijk ook ten gevolge van eenigszins be nevelden toestand, te water raakte en verdronk. Het aan de diamantslijperij te Am sterdam aan een aldaar werkzamen knaap over komen ongeluk heeft niet zulke treurige gevolgen gehad, als bericht is. De jongeling ligt met ge broken arm en been in het gasthuis, maar men heeft alle hoop dat hjj herstellen zal. Een voor de maatschappij zeer scha- delijk persoon, met name Van der Schier, oud 30 jaren, is jl. Zaterdag te Loosduinen aange houden en naar het huis van arrest overgebracht. Deze persoon maakte zich in de laatste dagen aan allerlei oplichterijen schuldig door het af geven van valsche brieven en quilantien en heeft reeds vroeger voor een dergelijk feit een halfjaar cellulaire gevangenisstraf ondergaan. Uit de tegen hem opgemaakte akte van beschuldiging blijkt, dat hij zich in het laatste halfjaar op niet minder dan acbt verschillende plaatsen aan een aantal grove oplichterijen schuldig maakte, als: te Loos duinen, Den Haag, Leiden, Lisse, Hillegom, Haarlemmermeer, Rijnsburg en Noordwijkerhout. Als eene zeldzaamheid meldt men, dat Zaterdag jl. in de Kil te 's-Gravendeel een bruinvisch is geschoten van p. m. 35 kilo zwaarte. Uit Zwolle wordt bericht, dat Jacob Wolff gisteren cassatie heeft aangeteekend tegen het arrest van 't Hof, waarbij hij tot 5 jaren correctioneele gevangenisstraf en boeten is ver oordeeld. De boterkoopers te Meppel hebben eene bijeenkomst gehouden, ten einde maatregelen te beramen tegen een leverancier van botervaten te De Wijk, die bekeurd is wegens het valschelijk namaken van den provincialen ijk op de door hem als kuiper vervaardigde botervaten. Er is besloten tegen hem eene rechtsvervolging in te stellen. Te Bedurn is een oude geschiedenis weer opgerakeld, 't Is twintig jaren geleden, dat zekere kleermaker, in de wandeling Fok Snijder genaamd, zich op een avond van daar naar het naburige Zuidwolde begaf. Een pakje goed, dat hij bij zich droeg, is later teruggevonden, maar baas was weg en is nog weg. Nu is voor ruim veertien dagen een kleermaker, Jan Zumbrink, zijn huis uitgegaan en niet teruggekomenniet alleen de bezorgde familie, maar ook de burgerij, die den eerlijken grijsaard had leeren hoogachten, heeft hem trachten op te sporen; alle slooten zijn doorzocht; zelfs het Boterdiep is met een zegen afgevischl, doch vruchteloos, en ook de hoop, dat hij zich naar zijn geboorteplaats in Duitschland zou hebben begeven, schijnt ijdel te wezen. Men schrijft uit Neuzen: Dinsdag avond jl. werd een geweerschot gelost op de machinisten, die met den reizigerstrein van 5 uren uit Neuzen gekomen waren, op het oogenblik dat de trein begon te vertragen om in het station van Psers aan te komen. De misdadiger had zich verscholen in een boschje en de machinisten zagen hem op hen aanleggen. Een der machinisten werd licht aan de wang gekwetst. De politie werd onmiddellijk verwittigd en snelde ter plaats, van waar het schot gelost was. Zjj vond de indrukken der voetstappen, alsook de plaats waar de mis dadiger zjjn geweer had neergezet. Ondanks ijverig onderzoek heeft zij nog geen licht in de zaak ontdekt. In eene fabriek nabij Meissen, in het koninkrijk Saksen, is dezer dagen, ten gevolge eener ontploffing van chemische ingrediënten, een brand ontstaan, die zich zoo snel verspreidde, dat elf vrouwen en meisjes, die aldaar werkten, in de vlammen zijn omgekomen en tien, door uit de ramen te springen, armen of beenen hebben gebroken. Van de gekwetsten zijn er twee kort na het ongeluk overleden. De dochter van den bekenden Ame- rikaanschen generaal Sherman, naar men zegt een Bosschenaar van geboorte, heeft bij getegen- heid van haar huwelijk met luitenant Fitch, van den Khedive van Egypte een prachtig diamanten halssnoer met oorbellen cadeau gekregen, ter waaide van 500,000 franken. Een speciale acte van het congres heeft mejuffrouw Sherman ge machtigd om dat cadeau aan te nemen. De rechtbank te Sainarang heeft in zake den moord aan Mr. Pietermaat den bekl. schuldig verklaard aan doodslag en veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid in den ketting. De hoofd- djaksa, die de doodslraf heeft geëischt, heeft tegen dit vonnis staande de zitting revisie aange teekend. Uit de getuigenissen der bedienden wordt het volgende geresumeerd: dat geen hun ner de misdaad heeft zien plegen dat bekl. zich nooit tegen hen heeft uitgelaten dat hij iets kwaads in den zin had; dat zij over de behan deling van hun overleden meester zeer tevreden waren, en hij hun, wanneer zij iets verkeerds gedaan hadden, hunne fouten op eene voegzame wijze onder het oog bracht; dat bekl. in de 20 dagen, die hij bij den heer P. in dienst was, meermalen over het slecht schoonmaken der lam pen beknord was; dat zij niet geloofden dat de heer P. hem oin die reden geslagen had, daar dit niet zijne gewoonte was; en eindelijk (op een vraag des rechters) dat zg niet gezien hadden, dat de bekl. een piso-raoet geslepen had. Berichten uit Paramaribo van 19 Januari meldenDe onveiligheid in deze stad neemt hand over hand toe; er hebben in de vorige week soms zeer brutale diefstallen met inklimming plaats gehad; een nacht heeft men tot zelfs vijf diefstallen of pogingen daartoe gehad. Ter versterking van de politie is sedert den 13den jl. besloten, dat ook militaire patrouilles de stad en haar buitenwijken bewaken zullen. Verder zijn maatregelen in 't belang der algerneene veiligheid bij het bestuur in ernstige overweging. Er is een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Mr. P. H. Terbeek, waarnemend proc.-generaal, M. Romer Price, majoor-commandant van de troepen en het garnizoen, en Mr. P. Alma, waarn. gouvernements secretaris, ten einde den gouverneur met den meest mogelijken spoed zoodanige maatregelen voor te stellen als dienstig zullen worden geacht tot meerdere verzekering van de algerneene veiligheid te Paramaribo. Men verneemt dat uit Nickerie alhier gevankelijk zijn binnengebracht drie koelies, beschuldigd van een der grootste trasloodsen op de plantage „Nursery" in brand te hebben gestoken. INGEZONDEN. Eenige bewoners van den Witten Singel vesti gen de aandacht op den slechten toestand waarin deze zich bevindt, hetwelk veroorzaakt wordt, doordien dagelijks vijf of zes keeren een peloton huzaren er hunne paarden komen dresseeren, waardoor deze schoone wandelweg niet alleen voor genoemde bewoners, maar ook voor de inge zetenen van Leiden geheel onbegaanbaar wordt. Greltl- en elFectenmarkt. Amsterdam, van 8 tot 13 Febr. 1875. De geldmarkt is weder ruimer. Niet alleen dat de Bank van Engeland het disconto niet verhoogd heeft, zooals men verwacht had dat zij doen zou, maar de Frankfurter Bank bracht het van 4 op 3'It pCt. en, nadat gebleken was dat het dis- conto-saldo bij de Nederlandsche Bank circa 2'/2 millioen verminderd was, liep ten onzent de prolongatie op 4'/i en 4 pCt. terug, met ruim aan bod. Onze Nationale Schuld was goed gestemd, zoodat de 3 pCt. zelfs l/2 pCt. verhoogde, in binnenlandsche industrieele waarden ging weinig om en was dientengevolge de markt zeer ge voelig: vraag en aanbod oefenden daardoor als 't ware verdubbelde kracht en vandaar dat enkele soorten sterker opkwamen of daalden, dan anders wel het geval zou geweest zijn. Aandeelen Maat schappij Nederland verloren 3 pCt., id. Indische Spoorw. l'/a pCt., Hollandsche IJzeren-Spoorweg i/i pCt.doch daarenlegen verhieven zich Aand. Exploitatie-maatschappij I'/2, Boxtel-Wezel 1 pCt. In Russische fondsen bleef ook deze week de markt vrij beperkt en de prijzen stationnair; alleen Groote Russische Sporen en Kiew-Brest maakten hierop eene uitzondering; de eersten liepen van f 249 tot /"255'/j en sluiten f 252'/2de laatsten dobberden van f 1401 /2 over f 144 op f 141sjt. Spanjaards liepen, de buitenlandsche 1 pCt., de binnenlandsche l5/s pCt. terug. Turken maakten een avance van 'l2 pCt., 6 pCl. Peruanen wonnen 1 s/e pCt., doch Columbia's verloren daarentegen >/8 pCt. Over het geheel kenmerkte de beurs zich deze week weder door zeer onbelangrijke affaires, zoodat het uiterst moeielijk valt een voldoend overzicht te geven, voldoende in den zin, dat de min of meer belangrijke fluctuation uit de ver houding tusscheri vraag en aanbod of uit de kleiner of grooter kapitalen, die in de verschillende soorten werden omgezet, te verklaren zouden zijn. Inder daad was het aanbod van een zéér klein getal stukken even voldoende om een betrekkelijk groote daling te veroorzaken, evenals de vraag naar een paar stukken in staat was den prijs naar de hoogte te drijven. Was zoo de gansche markt gesteld, in Noord- Amerikaansche Spoorwegfondsen was het stiller nog en daalde de handel tot een minimum. Al leen Certificaten North-Western vonden eenige belangstelling, alsmede Missouri-Kansas-Texas obli- gatiën, de laatsten naar aanleiding van het verslag van de Trustees, dat bij de heeren Blikman en Sartorius te Amsterdam verkrijgbaar is gesteld, waaruit blijkt dat het bestuur en de Trustees het volmaakt oneens zijn met elkander en dat er be slag op den weg gelegd is. Houders van Missouri- Kansas-Texas obligatiên raden wij aan van dat verslag kennis Ie nemen. BUlTENLAiVD. L-'i-niilïri j li. De groepen der linkerzijde en van het rechter- centrurn hebben verklaard, dat er noodzakelijkheid bestaat om het ten opzichte van den Senaat eens te worden. De groep Lavergne heeft besloten, tot intermediair te dienen tusschen het rechter- en het linker-centrum en vervolgens het initiatief te nemen voor een ontwerp, hetwelk voldoende kans op succes oplevert. De gematigde rechterzijde en de Bonapar- tistische fractie van het rechler-centrum hebben gedelegeerden naar Mac-Mahon gezonden, om hem het recht van veto, alsook van ontbinding en gedeeltelijke vernieuwing der Kamer aan te bieden. Naar men verzekert heeft hij hieromtrent zijn gevoelen niet te kennen gegeven, maar verklaard, de beslissing omtrent de constitutioneele wetten te willen afwachten. Duitschland. Het hooggerechtshof te Berlijn heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van Paul Lindau, beschuldigd van godslastering in zijn Gegenwart, door openbaarmaking der „Briefe eines Elysionars". Het hof heeft het vonnis, in tweede instantie ge wezen, bevestigd en hern mitsdien veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Volgens nader bericht omtrent kapitein Zeplien en den stuurman der Gustav hadden beiden Zaraus verlaten en waren zij te San-Sebastian aangekomen. G-root-Britannië. Lord Derby heeft gisteren in het Iloogerhuis verklaard, de correspondentie met Oostenrijk, Rusland en Duitschland, betreflende handelsver dragen met r>umenië, niet te kunnen overleggen, omdat de onderhandelingen nog worden voortge zet. Er is alleen verschil van zienswijze omtrent de interpretatie van het tegenwoordig tractaat en

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2