LEIDSCÏÏ DAGBLAD. i\°. 4605. A0. 1875. baandag 15 Februari. STADS-BE RICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 waandenf 1. Franco per post.A 1A0. Afzónderlijke Nommers0.03. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van «16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootcrc letters naar plaatsruimte. Derde Eeuwfeest van Leidens Hoogeschool. Na afloop van de gedenkwaardige viering van het Derde Eeuwfeest van Leidens Hoogeschool, is het Burgemeester en Wethouders hoogst aan genaam een woord van hartelijken dank te brengen aan de ingezetenen voor de verleende medewerking, ten einde de feestviering bij uitnemendheid te doen slagen. Te meer stellen zij de houding der burgerij in deze op den hoogsten prijs, nu niet alleen H.H. M.M. onze geëerbiedigde Koning en Koningin en andere leden van het Koninklijk Huis, maar tevens de in grooten getale opgekomen buitenlandsche geleerden en andere genoodigden daardoor in de gelegenheid zijn gesteld den meest gunstigen indruk te ontvangen van de wijze, waarop men te Leiden de stichting weet te herdenken van onze beroemde en'geliefde Hoogeschool. Burgemeester en Wethouders van Leiden, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 12 Februari 1875. I.RIDIOA, 13 "Februari. Zooals onze lezers uit de in vorige nummers geplaatste advertentiën zullen hebben gezien, is men niet achtergebleven van de plaatsen, waar ge durende het afgeloopen feest de voornaamste plech tigheden plaats hadden, afbeeldingen te maken. Zoo maakten wij heden met genoegen kennis met de door den heer Adriani verkrijgbaar gestelde photographieën van de Stadszaal, die zoowel door goede uitvoering als door juiste voorstelling bij zonder uitmunten. Ook de photographieën, die dooi den heer Goedeljee vaii de Pieterskerk zijn ver vaardigd, verdienen bijzondere aanbè'veling. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5592 vol wassen personen en van 1439 kinderen. Mr. B. Th. bayon Van Heemstra van Froma en Eibersburen in Den Haag ontving dezer dagen van de „Maatschappij van Rhetorica" te Eecke, in het noorden van Frankrijk, een aange naam blijk van waardeering der welwillendheid, waarmede hij indertijd gehoor had gegeven aan de lot hem als beschermheer van „Nieuwland" gerichte uitnoodiging ter bijwoning van den decla- matorischen wedstrijd, die aldaar in het afgeloopen jaar werd gehouden, en tevens ter herinnering aan de bij die gelegenheid door hem buiten mede dinging met zoo uitstekend succes gehouden voor drachten. Het eereblijk bestaat in een verguld zilve ren medaille, gedekt door een kroon en omgeven met èén hooger gelegen Tarid, Waarop eèn krans van lauwerbladen is aangebracht. In' het meer holle' middelgedeelte leest men aan de eene zijde als ranÜsÜhrift den naam der vereeniging: „Maat schappij van Rhetorica" èrt' daarbinnen f Verblij dersin Ykruis" (het laatste als figuur aangebracht); daaronder den datum Vin deri1 wedstrijd „6 Sèp- teinber 1874, Eecke." Aan de keerzijde kóhit voor de opdracht: „Aan den Edelen héér baron Van Heemstra." De fraai bewerkte medaille iyiöodanig vervaardigd, dat zij geschikt is om gedragen te worden. Directeuren der, Ned. Maatschappij tot be vordering van nijverheid hebben aan den Koning een belangrijk adres gezonden, tot ontwikkeling van den kunstzin hij de nij veren. 'Zij geven in overweging 1°. Om het eigenlijk meer uitgebreid lager onderwijs wettelijk in te voerena. in grootere dorpsgemeenten, hoofdzakelijk op winteravond- scholen, voor jongens, wat betreft de beginselen der natuurwetenschappen, landbouwkunde, wiskunde, enkel boekhouden, rechtlijnig en handteekenen voor meisjes, wat betreft handteekenen en nuttige handwerken; b. in stedelijke gemeenten, op avond scholen, zoowel des zomers als des winters te houden en aan een of meer der gewone lagere scholen te verbindeD, wat betreft de jongens, on derwijs in wiskunde, handteekenen, beginselen der natuurwetenschappen en enkel boekhouden, onder voortzetting van het onderwijs in aardrijkskunde, geschiedenis en Nederlandsche taalwat betreft de meisjes, in handteekenen, enkel boekhouden en nuttige handwerken, onder voortzetting van het onderwijs in schrijven, lezen en rekenen. 2'. Om de burgerscholen van art. 13 der wet op het middelbaar onderwijs, voor zoover die wet telijk zijn voorgeschreven, te beperken tot avond scholen en zoodanig te hervormen, dat daar onderwijs gegeven moet worden in toegepaste wiskunde, beginselen der natuur- ên scheikunde, beginselen der theoretische en toegepaste werktuigkunde en der kennis van werktuigen, het rechtlijnig-, bouw kundig- en machineteekenen, de doorzichtkunde, de proportiën van liet menscbeljjk lichaam en het hand- en ornament-teekenen en boetseeren, met bevoegdheid om desverkiezehde hieraan het on derwijs in praclische onderwerpen, die tot de am bachten in betrekking staan, en in de landbouw kunde toe te voegen; en 3°. Om te besluiten tot de wettelijke regeling eri de invoering in stedelijke gemeenten van zekere groottè, op dag- of avondscholen, al naar gelang van den omvang van het onderwijs, van burger- scholen voor meisjes uit den nijveren stand, waar ouderwijs gegeven zal worden in de eenvoudige beginselen omtrent gelijkvormigheid en het ver- groolen en verkleinen van vlakke figuren, in hét hand-, bloem- en patroonteeken en en in de propor tiën vah het ménschelijk lichaam, de leer derkleuren, kleurmenging en kleurschakeering, in de nuttige en fraaie handwerken, Vooral in hare mechanische uit voering, die dagelijks vooruitgaat, onder voortzetting van het onderwijs in het lezen en het rekenonderwijs in toepassing op maat en gewicht en met bevoegd heid om hieraan toe te voegen pracliscb onder wijs in kartonwerken, stroovlechten, het makeii van kunstbloemen en passementwerkenscholen derhalve, die, als evenwijdig aan de burgerschole'ri" voor jongens, het gevoeglijkst onder de hoede der wet op het middelbaar onderwijs konden worden gesteld. Men verneemt dat Z. M. voor de in Maart aanstaande té Haarlem te houden tentoonstelling van bloeiende bloembolgewassen, plahten enz. twéé gouden, twee zilver-vergulde en twee rilf veren medailles heeft beschikbaar gesteld. Z. M. de Koningwordt tegen het begin der volgende maand op het Loo terugverwacht, als wannéér tevens een aanvang zal worden ge1- maakt met den bouw der geprojecteerde kunst, zaal bezijden het schöuwburgïokaal. Te Vlissingen zal door eene Belgische maaG schappij een gebouw tot badhuis, ten noordwesten en op ongeveer 20 minuten gaans van de stad, worden aangelegd. Het gebouw zal primitief een lengte hebben van 30 meter op 15 meter breedte. Reeds zijn de daarvoor betioodigde gronden voor- Ioopig aangekocht. Aan den minister van financiën is door eenige handelaren in lompen een adres gericht met hunne bezwaren tegen artikel 20 der tarief- wet, waarbij een uitvoerrecht bepaald wordt van f 5 per honderd kilo op alle soort van lompen, (waaronder ook oud papier begrepen wordt), uit gezonderd onvermengd wollen lompen, welke bjj datzelfde artikel belast worden met een uitvoer recht van f 2.50 per honderd kilo. Duizenden mingegoeden zeggen deze handelaren vinden in den verkoop van bijeengegaarde lompen hun bestaan, en voor alle schamelen is de verkoop hunner afgedragen kleeding eene bijdrage tot hun sobere verdienste. Was de uitvoer vrij, die allen zouden voor hunne lompen belangrijk hooger prijzen ontvangen. De geheele klasse van minder gegoeden wordt alzoo aan de belangen van zeer enkele papierfabrikanten opgeofferd. Hpt adres eindigt met het verzoek om afschaffing van het uitvoerrecht, laatste overblijfsel van het beschermend stelsel. De dijkstoel van het polderdistrict Over- Betuwe heeft door middel van een adres aan de Tweede Kamer verschillende gewichtige beden kingen aangevoerd tegen de voorgenomen over brugging van den Rijn beneden, Arnhem tégenover den buitenpoldei; van Rosande, zooals die nu bij het dezer dagen ingediend wetsontwerp is voor gesteld. In hel belang van voormeld polderdistrict verzoekt de dijkstoel op verschillende gronden, het daartoe betrekkelijk onteigenings-iwetsontwerp te verwerpen. Door een aantal ingezetenen van Maastricht is het volgende verzoekschrift aan de Tweede Kamer gezonden: „Geven met verschuldigden eer bied te kennen ondergeteekenden, allen inwoners der gemeente Maastricht, dal een gedeelte hunner zich tot den minister van binnenl. zaken per request hebben gewend, om zijn aandacht te vestigen op eep misbruik op de Rijks lagere school alhier, bestaande in het géyen van vacantie op de volgende R.-K. heiligendagen en wel op: Drie koningendag, Maria Lichtmis, Vastenavonddagen, Sacramentsdag, St.-Servaasdag, Allerheiligen en 0. L. ,y. Onbevlekte ontvangenis; dat zij ver- meenen dat dit misbruik jn strijd is met het koninklijk besluit van 22 Febr. 1865 N°. 22 dat zjj tot heden toe pog. geen antwoord op het inge zonden request hebben ontvangen; dat zij dien volgens de vrijheid nemen, heeren leden van ide Tweede Kamer eerbiedig te verzoeken, de aan dacht van .1- E. den minister van.binnenlandsche zaken op deze wetsverkrachting te vestigen." De afdeeling voor taal-, letter-, geschied kundige, en wjjsgeerige wetenschappen zal eene .gewone,.vergadering houden op. a. s. Maandag, te twaalf; uren. Tweede Kamer. In de zitting van heden gaf de interpellatie van dj^ heer Van Kerkwijk over den aanl,eg van spoorwegen hier te lande tot uil,Ypprige, discpjsaiênaanleiding. De minister beefl op de vraag van den heer Van Kerk- wijk eenige iulichtmgen gegeven, en verklaard dat de zaak der, spoorwegen in goeden gang is en dat hij hoopt ia deze zitting een wetsontwerp te kunnen indienen. Toegang van de indiening er van vóór het Paaschreces kan de minister echter niet geven. A. s. Donderdag zijn de Indische spoorwegen aan de orde. Door de prov. staten van Drente is heden tot lid van de Eerste Kamer gekozen Mr. H. J. Carsten, notaris te Iloogoveeii. Bij beschikking van den minister van kolo niën is de gewezen kweekeling der polytechnische school D. De Jongh Hz. als adspir.-ingenieur gesteld

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1