Betreffende de reeds vermelde oprichting ■van stafmuziekcorpsen bij de reg. infanterie kan nog worden medegedeeld, dat dienaangaande nog het volgende is bepaald De staf van ieder der 8 reg. infanterie wordt vermeerderd met 18 muzikanten, waarvoor eene jaarlijksche subsidie van 4000 per regiment wordt toegekendvoorts zullen 10 soldaten bij ieder regiment als élève- muzikanten bij de stafmuziekcorpsen worden ge detacheerd. De kleeding der muzikanten en élèves zal gelijk zijn aan die der onderofficieren en kor poraals van het corps, zijnde overigens de mon teering gelijk aan die der muzikanten van het reg. grenadiers en jagers, te weten: het goud galon en de schako met opstaande pluim in groot tenue, de degen en klaverbladen als schouderbe dekkingen in groot en klein tenue. De kapel meester heeft den rang van adjudant-onderofficier. Z. M. heeft vastgesteld de volgende ver hooging der toelagen, genoten wordende door officieren-van-gezondheid en militaire apothekers, werkzaam bij de opleiding van studenten voor den militairen geneeskundigen en pharmaceutischen dienstvoor den eersten officier-van-gezondheid ƒ200 en alzoo tot 600; voor de overige offi cieren-van-gezondheid en militaire apothekers ƒ100 en alzoo tot 400, een en ander ingegaan I Januari jl. Volgens het kon. besluit van 22 Januari jl., houdende eene reorganisatie van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, zal dit gedeelte van het leger voor het vervolg samen gesteld zijn uit: 1 generaal-majoor-inspecteur, 2 kolonels, 4 luit.-kolonels, eerste officieren-van-ge- zondheid 1ste kl., 7 majoors idem 2de kl., 43 officieren-van-gezondheid 1ste kl. (kapiteins), 75 officieren-van-gezondheid 2de en 3de kl. (1ste en 2de luitenants), 1 eersten apotheker (majoor), 8 kapiteins-apotheker 1ste kl. en 17 apothekers 2de en 3de kl. (luitenants). Met ingang van 1 Mei a. s. zullen, inge volge Kon. besluit van 3 dezer, de thans bestaande II stellingen der genie opgeheven en vervangen worden door 9 genie-commandementen, waarin hoofdofficieren, bij uitzondering kapiteins van het corps ingenieurs, voor zooverre de fortificatiën be treft, het commando voeren onder het toezicht van den inspecteur der genie. Z. M. heeft bepaald dat aan civiel-ingenieurs, die, na bewijzen te hebben overgelegd dat zij minstens gedurende een jaar hier te lande of elders in Europa met goed gevolg practisch werk zaam zijn geweest, door den minister van koloniën worden gesteld ter beschikking van den gouv.- generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot adsp.-ingenieur bij den waterstaat en de burgerl. openbare werken daar te lande, een verhoogde gratificatie tot een bedrag van 3000 wordt toe gekende Z. M. de Koning heeft een nieuw bewgs gegeven van zijn belangstelling in het lol onzer burgerlijke en militaire landsdienaren in Neder- landsch-Indië, door op voordracht van den minis ter van koloniën, ter voorziening in het lot van hen, die niet vallende onder het bereik van het reglement betreffende den onderstand van nage laten betrekkingen, o. a. van in Indië omgekomen militairen, in geldelijken nood geraken te be palen, dat aan de nagelaten betrekkingen van burgerlijke en militaire Europeesche landsdienaren, die in Ned.-Indië in den strijd of bij en door de uitvoering van gevorderde of bevolen dienstver richtingen, zijn gesneuveld of omgekomen of aan de onmiddellijke gevolgen van den strijd of van de gemelde dienstverrichtingen, binnen een jaar zijn overleden, een jaarlijksche onderstand wordt toege kend, wanneer blijkt dat zij, niet vallende in de ter men van het pensioenreglement, ten gevolge van den hierboven bedoelden dood hunner betrekkingen, aan dergelijken geldelijken onderstand dringende behoefte hebben. Deze gunstige beschikking des Konings zal op last van den minister van oorlog b\j de corpsen van het leger op drie achtereen volgende appèls en voorts op den eersten Maandag van elke maand aan de troepen worden voorgelezen. Door eenige officieren van de marine te Middelburg worden pogingen aangewend, om gelden bijeen te brengen tot oprichting van een gedenk- teeken op het graf van wijlen den voormaligen minister van marine en gepensioneerd vice-adini- jaal De Smit van den Broecke, te Souburg. De gemeenteraad te Amsterdam heeft be sloten tot de oprichting eener hoogere burger school met driejarigen cursus en tot inkrimping van het onderwijs aan de burgerscholen 2de kl. voor jongens. Den 17den dezer zal in het veerhuis te Lith worden aanbesteed het bouwen eener nieuwe predikantswoning. Het kerkbestuur dankt het ontwerp aan de rijksadviseurs voor de monumen ten van geschiedenis en kunst. De eenvoudige, nette woning zal eene type zijn voor eene pastorie. Alle ornamentatie is weggelaten. Het aangenaam aspect van het gebouw moet eenvoudig gezocht worden in het juist uitdrukken der constructieve vormen en in de goede proportiën der onder scheidene deelen. Gisteravond is te Amsterdam eene verga dering gehouden van belangstellenden bij den Missouri-Kansas-Texas-spoorweg. Er waren 116 personen aanwezig, vertegenwoordigende 5942 obli- gatiën. Een aantal sprekers voerden het woord, om de noodzakelijkheid te betoogen dat een Comité tot bescherming der rechten van de obligatie houders worde benoemd, waarna bij stemming met groote meerderheid tot leden van het Comité werden gekozen de heeren:Fuld, A. Wertheim, Croockewit, F. Van Nierop en Oijens, alsook twee leden van het Beurscomité, wier namen later bekend gemaakt zullen worden. Het stoomschip Torrington, van Rotterdam naar Java, arriveerde 8 dezer van Southampton te Malta; de Conradvan Batavia naar Nieuwe- diep, is gisterochtend te halftwaalf Dungeness ge passeerd. Den Franschen hoogleeraar Ernest Renan is de eer te beurt gevallen, door verschillende leden der Koninklijke familie in Den Haag in bijzondere audiëntie te worden ontvangen. Z. M. heeft J. M. Daalveen, commies-verific. der 1ste categorie voor den act. dienst der dir. bel. enz. te Hoorn, benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Bergeijk. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal a. s. Zaterdag niet plaats hebben. De heer J. C. Noot, ambtenaar ter gemeen tesecretarie te Wierden, is uit 175 sollicitanten benoemd tot secretaris der Maatsch. van Wel dadigheid te Frederiksoord. Tot boden bij de Tweede Kamer zijn aan gesteld A. Van Doorn, dusver adsistent, en J. De Boer, gepensioneerd adjudant-onderofficier bij het Indisch leger. De minister van koloniën heeft ingetrokken het besluit van 29 October jl., waarbij de land meter 1ste kl. van het kadaster hier te lande W. F. Bruinier is gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot bewaarder 2de kl. van het kadaster te Batavia, en J. M. Schoth, landm. 1ste kl. van het kad. hier te lande, daartoe ter beschikking gesteld. De minister van koloniën heeft de hoofd onderwijzers C. De Gast, P. M. Heymans en R. Ooslerlo gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft Mr. F. Taunay benoemd tot commies bij het ministerie van buitenl. zaken aan J. Spruyt, sluisknecht te Kruiningen, wegens de redding van een drenkeling uit den schulkolk te Hansweert op 23 Dec. jl., toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; aan den luit.-ter-zee Isle kl. W. baron Van Hogen- dorp, tijdelijk adj. van Prins Hendrik, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder van de 1ste afd. der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, van Saksen-Weimar- Eisenach; aan den ritm. H. G. J. Völcker, van het 4de reg. huzaren, op zijn verzoek, eervol ont slag uit den mil. dienst verleend; benoemd tot proc.-generaal in de kolonie Suriname Mr. A. Looijeri, off. van justitie te Hoorn. Gemengd Nieuws. Gisterochtend tusschen 8 en 9 uren trok een gewapend grenadier op de Rivier-visch- rnarkt bij de Schoolstraat in Den Haag de aan dacht van velen. Niet alleen het ongewone daar een militair te zien postvatten, maar ook de oms standigheid dat hij bij verschillende voorbijganger- zich beklaagde over het verstrijken van het uur van aflossing, deed hem door vele nieuwsgierigen omringen. Het raadsel werd opgelost, toen een korporaal met eenige manschappen ter plaatse kwam, om den wachthebbende naar de hoofdwacht over te brengen. Het bleek een grenadier te zijn, die van 6 tot 8 uren voor het gebouw der hoofd wacht op het Buitenhof had moeten schilderen, maar toen rechtuit naar de Vischmarkt was ge- loopen, waar hij meende te moeten blijven post vatten. Hij gaf dan ook bij zijn overbrenging naar de hoofdwacht zijn verbazing te kennen over den langen duur van zijn wacht. De militair, van wien men zegt dat hij aan zwakte van geest vermogens lijdt, heeft dus waarschijnlijk in een aanval van verstandsverbijstering zgn post verlaten. Verleden week stond voor de crimi- neele kamer van het prov. gerechtshof te Amster dam ter zake van valschheid in geschriften en het desbewust gebruikmaken daarvan terecht E. O. Schick. Zij had geschreven op een advertentie> waarbij o. a. tegen een salaris van 200 een huishoudster werd gevraagd voor een Hollandsche familie in Zuid-Amerika. Op haar schrijven werd acht geslagen door den inzender, den vader van den professor in de zoölogie H. Weijenberg te Cordova in de Argentijnsche republiek. Zij werd verzocht ter kennismaking over te komen naar Haarlem. Toen zij een gunstigen indruk gaf, werd gesproken over het inwinnen van informaties. De juffrouw gaf op o. a. te hebben gewoond bij Mr. A. Van der Hil, advocaat te Amersfoort. Reeds was de heer W. voornemens dien heer te schrijven, toen hij, een paar dagen na het onder houd, een brief ontving met het postmerk Amers foort, waarbij Mr. A. Van der Hil, op verzoek van de juffrouw, een hoogst gunstige getuigenis omtrent haar aflegde. Zij had, volgens zijn brief, 4'/2 jaar hem en zijne overledene echtgenoote uitstekend als huishoudster voldaan. Juffrouw S. werd nu voor de betrekking aangenomen en ont ving 75 voorschot voor kosten van uitrusting. Later kwam uit, dat zij in een anderen dienst zich van hoogst ongunstige zijde had gekenmerkt, en door verder ingesteld onderzoek, dat er geea Mr. A. Van der Hil te Amersfoort bestond. De adv.-generaal Mr. J. Spoor requireerde, niettegen staande hare ontkentenis, op z. i. voldoende aan wijzingen, hare schuldigverklaring en veroordeeling tot eene correclioneele gevangenisstraf van ééa jaar en betaling van twee geldboeten, ieder groot ƒ50. Het hof heeft, overeenkomstig het pleidooi van den verdediger, Mr. J. baron d'Aulnis de Bourrouil, beslist, dat de feiten wel is waar be wezen zijn, doch niet vallen in de termen der strafwet, o. a. vermits hier niet is een onder- handsch geschrift, maar een valsch getuigschrift van goed gedrag. Terwijl de thans nog bij ons geldende Code valschheid in zulk certificaat alleen straft als het op naam van een openbaar ambte naar is gesteld, heeft in Frankrijk de wet van 12 Mei 1863 deze leemte aangevuld. Bovendien overwoog het hof o. a. nog, dat het mogelijk was geweest dat de besch. naar Cordova zou zijn ver trokken als de heer W. het contract niet had verbroken en dus hier door het valsch certificaat in dat geval geen ander nadeel zou zijn geleden dan het verkrijgen van een minder aanbevelens waardige huishoudster dan men gedacht had; een nadeel, niet voldoende om het te brengen onder de nadeelen waarop de strafwet het oog heeft. De besch. werd mitsdien ontslagen van alle rechts vervolging. Naar men verneemt zal het O. M. zich van deze beslissing in cassatie voorzien. Dinsdag is te Amsterdam uit de We tering nabij de Marnixkade opgehaald het lijk van een gehuwd man, aldaar woonachtig geweest in de Noorderkerkstraat, en die gedurende vier weken vermist was. Dinsdag is door de politie te Dor drecht gearresteerd zekere Bot, sedert 31 Januari 11. uit de gevangenis te Hoorn ontslagen, waar hij twee jaren straf had ondergaan. Maandag avond had hij met zekeren schipper Bouman, die naar hel schijnt niet in zeer nuchteren toestand was, kennis aangeknoopt. Hij wist daarbij van de gelegenheid gebruik te maken en zijn jas, waarin zijn ontslagbrief uit Hoorn was gestoken, te ver-

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2