IT LEIDEN, 10 Febraari. De laatste lichting voor de correspondentie, naar Ned.-Indië te verzenden per stoomschip Voorwaarts, waarvan het vertrek op den 13den bepaald is, zal aan het postkantoor alhier plaats hebben den 12den dezer, te 1 uur 's namiddags; voor drukwerken een uur vroeger. Het stoomschip Javavan Nieuwediep naar Batavia, is 8 dezer des namiddags Gibraltar ge passeerd; de Dahliavan Batavia naar Nieuwe diep, is den 31 sten Jan. te Malta aangekomen rnet lekke ketels en andere schade aan de machine; de W. A. Scliolten is gisteren van Vlissingen naar New-York vertrokken. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip Curasao, onder bevel van den kapt.-ter-zee J. A. Vandevelde, den 4den Jan. jl. te Montevideo aan gekomen en zou op of na den 9den dier maand de reis naar Valparaiso vervolgen. De Haagsche gemeenteraad zal morgen te halfdrie eene vergadering houden tot behan deling van een voorstel van B. en Ws., houdende dat de raad besluite: 1°. de nieuwe gasfabriek op te richten op het terrein achter de asch- en vuilnisstaai; en 2°. voorwaardelijk van de erven Van Heerdt ondershands aan te koopen hoogstens zes hectaren weiland, gelegen ten noordwesten der asch- en vuilnisstaai, voor den prijs van ƒ8000 per hectare. Bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is tot predikant beroepen Dr. A. H. De Hartog, te Rotterdam. Z. M. de Koning heeft de groote gouden medaille geschonken aan den acteur Bressant van het Théatre Francais in Den Haag. De commissie van rapporteurs voor het ontwerp van wet tot regeling van het hooger onderwijs heeft, naar aanleiding van het gewij zigd ontwerp, een nieuw onderzoek in de afdee- lingen noodig geoordeeld. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp, waarbij een crediet van honderd duizend gulden wordt aangevraagd, noodzakelijk ten ge volge van de vervanging van den gouv.-generaal van Ned.-Indië. Voor den aftredenden gouv.-gen. zijn 20.000 van die som bestemd, terwijl voor kosten van uitrusting van den nieuwbenoemden 60,000 worden gerekend en reiskosten naar Indië, enz. 20.000. Voorts is ingekomen een wetsontwerp tot verlengiig van den termijn voor de herziening van den aanslag der beetwortel- suikerfabrikanten wegens den accijns op de suiker. Het eenige artikel luidt aldus: „De aanslag, be paald bij de eerste alinea van art. 56, wordt vóór den 31sten Juli 1876 aan eene herziening onder worpen." Het Vaderland verneemt, dat Mr. A. Heems kerk Jz. zijn betrekking bij de redactie der N. Arnh. Ct. heeft neergelegd en thans werk zaam is aan het depart, van buitenl. zaken. Men schrijft uit Rotterdam aan het Utr. DagbladMaandag-avond te acht uren is Mullatuli per Rijnspoor van Wiesbaden alhier gearriveerd, om zelf de repetitiën van „Vorstenschool" te leiden en nog verder die coupures of wijzigingen aan te brengen, die blijken zullen wenschelijk te zijn, behalve de reeds door hem aangewezen verande ringen. Te Vorden heeft zich eene Commissie ge vormd met het doel om gelden te verzamelen en daarvoor een gedenkteeken te laten plaatsen op het graf van den dichter W. De Jong. Morgen zal uit het schip Nedeidand, thans liggende te Rotterdam en toebehoorende aan den heer De Voogd te Dordrecht, worden gelost het te Atjin veroverd geschut. Eén stuk heeft een gewicht van 4 last. Men zegt dat dit indertijd door Karei II aan de regeering daar te lande is ten geschenke geboden. Ook zijn er onder de lading steenen kogels van een halven meter middellijn. Door de regeering is 6000 ton steenko len te New-Castle gekocht voor den dienst van de marine te Atjin. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag hare werkzaamheden hervat. Ingekomen zijn een aantal kleine, reeds bekende wetsontwerpen. Aan den heer Van Kerkwijk is verlof verleend de regeering te interpelleeren over den aanleg van spoorwegen hier te lande, tegen Zaterdag te 2 uren. Tot het afleggen van examen voor 2den luit. der art. bij het leger hier te lande zijn voorgedragen van den te Delft jgevestigden hoofd cursus de onderofficierenA. M. A. Van den Wall Bake, E. F. Delprat, H. Oolgaardl, J. M. Rappard, S. J. R. Tijl, J. C. J. Van Vrijberghe de Coningh, en H. W. De Jonge van der Halen. De Ned. Bank had op 8 Febr. bij een muntmateriaal van 137,519,724.22s voor eene som van 116,060,845.55 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt /46,424,338.22s meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Utrecht Mr. D. A. graaf Van Limburg Stirum, subst.-griffiermet intrek king van de herbenoeming van Mr. A. Quaestius tot plaatsverv. kantonr. te Berlikum, alsnog aan hem, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit die betr.aan Mr. R. C. Nieuwenhuys, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als proc. bij de arr.-rechtb. te Deventer; aan J. J. Van Kerkw'yk, lid van de Tweede Kamer, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde; de benoeming van J. Van Dalen, burgern. van Brakel, tot secr. dier gem. goedgekeurd; aan J. M. Van Kempen te Voorscholen vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde; benoemd tot leeraar aan de rijks h. b. school te Warfïum J. F. Drost, te Almelotot burgem. der gem. IJlst J. F. Van Weideren baron Rengers; den rnaga- zijnrn. 1ste kl. (kapitein) van 't N.-I. leger J. H. Wouters met ing. v. 1 Febr. pensioen toegekend; benoemd tot ontv. der in- en uitg. rechten en acc. te Delft T. D. Abbing, contr.; tot controleur aldaar, G. P. Van Vladeracken, te Hoorntot directeur van het postk. te Leeuwarden H. I. Vinckers, te Appingadamop zijn verzoek eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pen sioen, als rijksontvanger te Doesburg aan J. A. Stuten. Gemengd Nieuws. Het is aan de vereenigde politie van Den Haag en Loosduinen mogen gelukken, de herkomst van eenige jl. Zaterdag te Loos duinen aangehouden goederen te vinden; al de servetten en andere goederen waren nl. gestolen uit een kraam op de Groote Markt in Den Haag. Men verneemt, dat dergelijke diefstallen reeds sedert bijna een jaar er geëxploiteerd zijn door dezelfde personen. Te Sliedrecht bespeurden gisteroch- tend omstreeks 5 uur de werklieden bij de hooi- pers der heeren Volker, De Jong en Klein brand in het bovenste gedeelte van een der schuren, die zoo snel toenam, dat binnen een half uur ook de andere schuur benevens enkele hooi- en rietmijten op het erf in gloed stonden. Men zegt, dat de gebouwen waren geassureerd, doch begroot de schade aan onverzekerd hooi op ƒ20,000. Cornelis Hoefnagel te Urk zou zich in zake de bekende geldverdeeling omtrent den burgemeester volgenderwijze uitgedrukt hebben „Iemand die niet te goed is om gemeentehooi te stelen, is ook niet te goed om geld te stelen." De burgemeester heeft van deze zaak proces-ver- baal opgemaakt, en Maandag zyn beschuldigde, de burgemeester, de veldwachter en nog twee getuigen gedagvaard om op Vrijdag 26 dezer te verschijnen voor de arrond.-rechtbank te Hoorn. Zaterdag jl. verloor het zoontje van een ingezeten van Maassluis een bankbiljet van ƒ1000, hetwelk nog denzelfden dag door den zoon eener arme weduwe werd gevonden en aan den eigenaar terugbezorgd. Namens den ring Meppel is op de oude (nooit bewoonde) pastorie der hervormde gemeente Hoogeveen gerechtelijk beslag gelegd, om verkocht te worden tot bestrijding der door de arrond.-rechtbank te Assen toegewezen vorde ring wegens vervulde predikdiensten. Te Oudcarspel had den 7den dezer een treffend voorval plaats. Na het sluiten van een huwelijk op het raadhuis aldaar, zonk de bruid ter neder en was binnen weinige oogenblikken een lijk. De aanwezigen, niet het minst de brui degom, waren met ontzetting vervuld. De rechtbank te Deventer heeft de vrouw van 76 jaren uit de gemeente Heino ter zake van eenvoudigen diefstal, wegens het ver zamelen van eikels van boomen langs een rijks weg, tot een cell, gevangenis van twee dagen en 't betalen eener boete van ƒ8 veroordeeld. Maandag-morgen heeft zich te Vlis singen een sleeper, die reeds eenigen tijd aan zwaar moedigheid leed, en daarvoor onder geneeskundige behandeling was, door ophanging in zijn stal van het leven beroofd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Onder de vele gewoonten, die genoegzaam een burgerrecht hebben gekregen, behoort voornamelijk die, om met het betalen van belasting te wachten tot men door middel van een waarschuwing aan zijne verplichting wordt herinnerd; velen laten het loopen tot een aanmaning, en ook zijn er die nooit betalen zonder dwangbevel. Of dit alles nu goed is, laat ik in het midden, zooveel is echter zeker, dat als iedereen op zijn tijd betaalde, het er met de deurwaarders nog treuriger zou uitzien dan nu het geval is. Tot degenen, die wachten op een waarschuwing, behoor ook ik; tot een aanmaning laat ik het nooit komen, tenzij ik er toe gedwon gen word door omstandigheden onafhankelijk van rnijn wil, zooals de voorgaande week plaats heeft gehad* Den 31sten Januari werd mij een waarschuwing gebracht tot betaling van personeel en patent. De vorige ontvanger zond die zelden vóór half of het laatst van Februari, ten minste aan degenen die gewoon zijn twee malen per jaar, d. i. iederen keer de helft te betalen; deze ontvanger schijnt meer haast te hebben, maar „nieuwe bezems enz." Woensdag 3 dezer was ik voornemens om te betalen, maar vond het kantoor op de Breestraat gesloten. Mijne vraag aan voorbijgangerswaar het kantoor werd gehouden, werd of stilzwijgend of onvoldoende beantwoord, zoodat ik onverrichter zake naar huis gingtoevallig werd ik Donderdag verhinderd, en Vrijdag en Zaterdag wordt er geen kantoor gehouden. Nu wordt mij Zaterdag 6 dezer eene aanmaning gestuurd, die ik zeker niet zou hebben gekregen, als ik had geweten waar de tegenwoordige ontvanger kantoor houdt. Aan wien nu de schuld, aan den ontvanger of aan my? Op het biljet, uitgegeven door den ontvanger Tengbergen, staat toch duidelijk uitgedrukt: „Het kantoor van den ontvanger zal worden gehouden op de Breestraat wyk IV nieuw N°. 38," en men komt daar om te betalen en vindt het kantoor gesloten zonder vermelding van de plaats waar men zich tot de betaling moet vervoegen. Of nu de nieuwe ontvanger in de courant kennis heeft gegeven, dat het kantoor is verplaatst, is mij onbekend; zeer weinigen toch lezen aankon digingen betreffende de belasting (aan de betaling heeft men reeds genoeg) en daarom is zoo'n kennisgeving, als die al heeft plaats gehad, onvol doende. En daar nu ieder belastingschuldige het recht heeft om te kunnen weten waar hij betalen moet, meen ik dat de ontvanger daarvoor moet zorgen, en dewijl dit niet meer op de loopende aanslagbiljetten kan geschieden, het te vermelden op de waarschuwingen; dan worden de menschen ten minste niet genoodzaakt buitengewone onkosten te betalen buiten hun schuld. Kan de ontvanger zich daarmede niet vereenigen, dan meen ik dat de billijkheid medebrengt, dat hij of de onkosten der aanmaning niet in rekening brengt, of ze zelf betaalt, als zijnde door hem zei ven ver oorzaakt. Leiden, 8 Februari 1875. P. BUITENLAND. Frankrijk. De 5de dezer was een ongelukkige dag voor de Londensche pick-pockets, die naar Frankrijk oversteken, om te Parijs hun fortuin te beproeven. De Engelsche zakkenrollers houden agenten in da Fransche hoofdstad er op na, die hen op gunstige gelegenheden wijzen tot het uitoefenen van hun

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2