plaatsen te zien, die den roem van merkwaar digheid bezitten en door alle vreemdelingen worden bezocht. Maar daar ook werd hij al spoedig in de gelegenheid gesteld te doen blijken, dat hij niet alleen op het gebied der wetenschap, maar ook op meer practisch terrein uitstekenden dienst kon bewijzen. Immers, een paar dagen nadat hij zijn verblijf te Sloterdijk had gevestigd, brak een hevige brand uit, waardoor een groot gedeelte van het dorp tot een puinhoop werd gemaakt. De heer Mayor was onder de eersten die te hulp snelde, om te redden wat nog te redden viel, of om de brandweer door persoonlijken dienst te steunen, wanneer het ge wone personeel niet toereikend was. En toen dienzelfden avond een Commissie werd geformeerd om den noodlijdenden te hulp te komen, was het de heer Mayor, die de rij der bijdragen opende door den heer Calkoen een aanzienlijke gift ter hand te stellen. Het een en ander was wel geschikt om hem de belangstelling en waardeering van velen te verzekeren, en nog leeft te Sloterdijk de herinnering voort van den even geleerden als eenvoudigen en beminnelijken Engelschen dominé. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 8097 vol wassen personen en van 2840 kinderen. Men meldt ons uit Voorschoten van 4 dezerHeden had alhier een wedstrijd plaats in lezen, schrijven en rekenen tusschen jongens en meisjes afzonderlijk, geboren in 1857, 1858 en 1859. Krachtige medewerking ontvingen de heeren M. Struick, C. P. Aartse, L. P. Haring en C. Van der Graaf, die dezen wedstrijd hadden georgani seerd, zoowel in geldelijke bijdragen, als keurige prijzen en prijsjes. De wedstrijd werd bijgewoond door den heer burgemeester, den predikant, den pastoor, den heer J. M. Van Kempen en anderen, waaronder ook eenige dames. In de pauze en na den afloop der werkzaamheden werden de leer lingen onthaald op brood, koffie, taartjes en wijn. De kinderen waren in drie categorieën verdeeld: a. zes meisjes. Van dezen behaalde den lsten prijs, een gouden broche, Antje Van Santenden 2den pr'ys, een flacon met verguld zilveren stop, Chris tina Meijer; den 3den prijs, een naaikistje, Johanna Van der Peet, en den 4den prijs, een garnituur, Hendrika Wessel. b. Acht jongens, deels leer lingen van het genootschap te Leiden, deels, die vroeger ook een weinig Fransch leerden. Van dezen behaalde den lsten prijs, een passerdoos, Gerrit Kranenburg; den 2den prijs, een lessenaar, Gerard Wessel, den 3den prijs, een zilveren porte- monnaie, Jan Verhoog Rz.den 4den prijs, een deel „De aarde en hare volken", Cornelis Van Duikerea den oden prijs, een zilveren aschbakje, Johannes Krispijn, en den 6den prijs, een porte- monnaie, Adriaan Van Leeuwen, c. Acht jongens, die alleen gewoon onderwijs hadden genoten Eerste prijs, een zilveren horloge, Jan Van Santen; tweede prijs, een zilveren vestketting, Cornelis Meijer; derde prijs, een zilveren potlood, Johan Van Veen, vierde prijs, een sigarenkoker, Cornelis Van der Kwast. L)e niet bekroonde meisjes kregen een fleschje eau-de-cologne en de niet bekroonde jongens een pakje sigaren. Over het geheel is deze eerste krachtige poging om het vervloeien van het geleerde te voorkomen vrij gunstig geslaagd. De kinderen waren allen tamelijk wel op de hoogte. Het laat zich aanzien, dat bij een tweede proeve veel meer deelnemers zullen komen, en dat de lust om zich te blijven oefenen na het verlaten der school door dit mid del in deze gemeente zeker zal opgewekt en aangekweekt worden. Naar men verneemt zal Prof. Dr. N. Beets te Utrecht op Dinsdag 16 Maart e. k. zijne inaugurale oratie houden. Na de behandeling der gasvoorstellen in geheime zitting, is de openbare vergadering van den Haagschen gemeenteraad heden hervat, waarin besloten is tot den bouw eener nieuwe gasfabriek. Omtrent de plaats van oprichting zal later eene beslissing genomen worden, omdat het voorstel van het gemeentebestuur om een succursale aan de Sprank bij het Kanaal op te richten ver worpen is. Voor den dienst in Ned.-Indië zijn benoo- digd eenige ongehuwde hulponderwijzeressen, die in het bezit zijn eener akte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzeres en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Hoofdonderwijzeressen beneden den leeftijd van 30 jaren en hulponderwijzeressen be neden den leeftijd van 24 jaren kunnen zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven, aan het departement van koloniën gericht en aan den heer Dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderw'ys in Zuid-Holland, in Den Haag, franco in te zenden request, onder overlegging van de vereischte stukken. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht (generaal- majoor) A. W. M. Van Ha«selt, tot lsten oflic- van-gez. 1ste kl. (kolonel) C. J. Van Hus, tot 'lsten off.-v.-gez. 1ste kl. (luit.-kol.) J. Van Breda Kolff en J. A. Flestot off. v. gez. 2de kl. P. J. v. d. Grijp, M. R. Timmerman, E. H. Willems, J. F. C. L. Pilgrim, A. Boele en A. G. Van Pelt. Z. M. heeft tot Hds. adjudant in gewonen dienst benoemd en in zijn rang overgeplaatst bij den grooten staf den kolonel A. O. H. baron Gansneb, genaamd Tengnagel, commandant van het 4de reg. huzaren, en hem bevorderd tot generaal-rnajoor, op het tractement, aan den rang van kolonel verbondenaan J. A. Willink Wz., te Amsterdam, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de kroon van Italië; aan A. F. Vos de Waal, lid van de Eerste Kamer, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Gregorius den Grooten. Gemengd Nieuws. Tot veler genoegen is thans de plan ken schutting om de Ruïne grootendeels verdwenen, maar in één opzicht werden zij teleurgesteld: van het nieuwe Academie-gebouw was nog geen spoor te ontdekken, 't Zal nu maar het best zijn de omheining weg te laten, totdat met de werkzaam heden voor 't nieuwe gebouw een aanvang kan worden gemaakt. Hedenmorgen omstreeks 12 uren had de dienstmeid van de wed. IC. op de Botermarkt alhier het ongeluk met het uitspoelen van eenig goed te water te geraken. Zij werd door een sjouwer gered. Donderdag-avond omstreeks halfze ven had in de fabriek van de heeren H. P. Mutters en Zn. in Den Haag een treurig ongeval plaats. Een jongeling, werkzaam met een cilinderzaag, geraakte met de rechterhand daaronder, met het noodlottig gevolg dat de beide voorste vingers dier hand totaal werden afgezaagd en de derde zoo danig gekwetst, dat die zal moeten afgezet worden. Aan den ongelukkige werd door Dr. v. d. Hegge Zijnen de eerste geneeskundige hulp verleend. Later is de gewonde naar het stedelijk gasthuis vervoerd. Gistermorgen te halfelf ontstond in Den Haag, in de fabriek van de firma Pauwels in het West-Einde, door het koken van olie een begin van brand, welke eerst een vrij dreigend aanzien had. Door tijdig aangebrachte hulp der werklieden mocht men er in slagen, den brand spoedig meester te worden. In de terechtzitting van het hof van Overijsel van gisteren werd de uitspraak van het arrest in zake contra Jacob Wolft' uitgesteld tot a. s. Vrijdag. De beschuldigde was wegens onge steldheid niet ter terechtzitting tegenwoordig. UitRheden wordt bericht dat Woens dag-avond op den IJsel eene sleepboot, naar men zegt te Pannerden tehuis behoorende, in korten tijd geheel verbrand is. Het ongeluk wordt aan te fel stoken toegeschreven. De opvarenden zijn er zonder ongelukken afgekomen. Men meldt uit Almelo, dat de groote spinnerij aldaar het werk heeft gestaakt, ten ge volge van de voortdurende werkeloosheid der tot dezelfde vennootschap behoorende weverijen. Nadat in de laatste dagen uit Zuid- Afrika bijna geen andere berichten waren ont vangen dan van groote overslroomingen in de Kaapkoloniën, wordt thans uit Kaapstad per telegraaf via Madera gemeld, dat te Stellenbosch den 15den Januariin een schoenmakerswinkel brand is ontstaan, met het gevolg dat vijftien huizen een prooi der vlammen zijn geworden en eenige rnenschen er bij zijn omgekomen. By de afzending van het bericht woedde de brand nog voort en was uit Kaapstad adsistentie van brandweer en militaire macht aan gevraagd. BUITENLAND. Frankrij k. De afdeelingen der Kamer hebben de Commissie benoemd tot onderzoek van de met Egypte gesloten overeenkomst betreffende de hervorming van het rechtswezen daar te lande. Van de 15 leden, uit welke de Commissie is samengesteld, zijn negen tegen de overeenkomst. Diiitschlancl. Volgens te Schwerin ontvangen berichten zijn kapitein Zeplien en de stuurman der Gustav in veiligheid. De regeering van het hertogdom Coburg- Gotha heeft aan de te Gotha bestaande Vereeniging voor lijkenverbranding verklaard, tegen die ver branding geen principieel bezwaar te hebben. De Vereeniging heeft zich daarop tot den stedelyken raad gewend, met het gevolg dat er reeds eene voorloopige verordening op het facultatief verbranden van lijken wordt gereed gemaakt. De advocaat-generaal heeft bij het stadsge recht de motieven ingediend voor zijn beroep tegen het vonnis van graaf Arnim. Spanje. Uit Oteiza wordt van 3 dezer gemeld: Heden ochtend had te St.-Cristobal een licht treffen plaats, waarbij de Koning tegenwoordig was; een twaalftal soldaten in de omgeving van Z. M. werden gekwetst. Jovellar haalde den koning over zich buiten gevaar te stellen, die den nacht te Oteiza zal door brengen. De troepen hebben de dorpen Lorca Murillo en Lacar in de vallei van de Rio Saledo bezet. Men wacht bericht van Moriones af orn een ge- lijktijdigen aanval te bewerkstelligen. Volgens de Madridsche berichten hebben de regeeringstroepen ook in Nieuw-Castilië bij Huelamo eene talrijke, maar op zich zelve staande kolonne der Carlisten uit elkaar gedreven. De Carlisten vluchtten in kleine afdeelingen naar de provincie Terruel. Verder zijn 1500 Carlistische recruten ontsnapt aan hunne instructeurs en hebben hunne haardsteden opgezocht. Zeventien Carlisten hebben te Morella hunne onderwerping aangeboden. Telegrammen. TAFALLA 4 Februari. Het leger rukt voor waarts en dringt de Carlisten naar Estella terug. Moriones en Despujols hebben Puenle la Reina genomen en rukken in noordwestelijke richting naar Estella op. MADRID, 5 Februari. In eene officieele dépêche uit Oteiza wordt gemeld, dat acht Carlistische batal jons een verwoeden aanval hebben gedaan op de positiën der liberalen op den berg Esquinza;zij dron gen met de bajonet tot aan de loopgraven door, maar werden met groot verlies teruggeslagen. Moriones en Despujols zullen heden de sterke stel lingen van Santa Barbara aantasten. St.-PETERSBURG, 5 Februari. De Rijksbank neemt voortaan staven goud aan voor 409 kope ken per solotnik, halve imperialen voor 575 en Napoleons voor 557 kopeken. Tor markt te Leiden aangevoerd. 6 en 6 Februari. Wintertarwe 33 hectoliter f 8.00 a f 9.00. Zorner- tarwe 33 hectol. f 7.50 a 8.00 Winterrogge 25 heet. 7.00 a 7.50. Zomerrogge 25 hectol. f 6.00 a 16.50. Zornergerst 24 hectol. f 7.25 a f 7.50. Chevalier-gerst 24 hectol. f 8.50 a f 9.00. Zware Haver 25 hectol. 5.50 a f 6.00. Lichte Haver 25 hectol. 4.25 a ƒ4.75. Dui- venboonen 14 hectol. f 9.00 a f 9.25 Paardenboonen 15 hectol. 8.50 a 9.00. Ossen stuks f a f Stieren, stuks -.00 a —.00 Kalfkoeien 25 stuks 180.00 a 265.00 Varekoeien 80 stuks 135.00 a 195.00. Vette koeien 35 stuks f 180.00 a 300.00 Kalveren (vette) 40 stuks 35.00 a 86.000 Kalveren (magere) 27 stuks 6 00 a ƒ10.00. Hamels (magere) 90 stuks t 19.00 a 24.00 Hamels (vette) stuks, —.00 a .00. Varkens (magere) 6 stuks 16.00 a 24.00 Varkens (biggen) 14 stuks ƒ6.00 a /12.0>. Grasboter 4360 kilogr., 1ste qualit. val 76.00 a 80.00. Schei- 2de qualiteit -J- vat ƒ71.09 a 75.00Grasboter lste qual. per kilogr. 1.90 a J 2.0»; Schei- 2de qualiteit per kilogr. /"177s a 187s. Ter markt aangebracht 144 runderen, 67 kalveren1 en 168 schapen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2