der te verleenen toelagen of verhooging der gra tificatie. Deze regeling is aangenomen. Z. M. heeft benoemd tot rector magnificus aan de hoogeschool alhier voor het academiejaar 1875/76 den Staatsraad, prol. Mr. J. T. Buys. Heden is alhier bevorderd tot doctor in de ge neeskunde de heer W. Hamaker, geb. te Hilversum, rnet acad. proefschr.een geval van catalepsie, waar genomen in het stedelijk gasthuis te 's-Gravenhage. Bij gelegenheid van den aanstaanden ver jaardag van Z. M. den Koning zullen in alle garnizoenen [militaire assauts en benoemingen van meesters en prevóts op de verschillende wapens plaats hebben en levens geldelijke belooningen worden toegekend aan hen, die in de verschil lende vakken belast zijn geweest rnet het geven van onderwijs. In de Koninklijke verblijfplaats zal in den avond van 19 Februari eene illuminatie worden ontstoken langs het geheele Voorhout, het Tour- nooiveld en den Vijverberg. In twee daartoe op gerichte tempels zullen de muziekcorpsen der schutterij en het 1ste reg. huzaren in den feest avond zich doen hooren. Het stoomschip Java, van Nieuwediep naar Java, is den lsten dezer te Southampton gearri veerd, en heeft den 2den 's middags te 4 uren, na aldaar lading ingenomen te hebben, de reis voortgezet; de Tromp is 24 Jan. te Malta aan gekomen van Batavia en naar Vlissingen vertrok ken; de Dahlia, van Java naar Nieuwediep, is 31 Jan. te Malta aangekomen. Bij 's Rijks geweerwinkel te Delft zijn ter bijwoning van den wapencursus de volgende offi cieren der cavalerie gedetacheerd: de 1ste luit. P. Van Tienhoven, W. A. Storm de Grave en Jhr. A. J. Boreel de Maregnault, van het 1ste, 3de en 4de reg., en de 2de luit. F. N. Tihange, van del' 2de reg. huzaren. Onder voorzitterschap van den heer H. F. Bultman is gisteren te Amsterdam eene verga dering gehouden van de vereeniging „Het Neder- landsche Rundvee-stamboek", tot vaststelling der statuten dezer vereeniging, die zich, blijkens de rnededeelingen van den heer P. F. L. Waldeck, secretaris, in zeer groote belangstelling mag ver heugen van velen, die bij landbouw belang heb ben of tot den landbouw in betrekking staan. Nu reeds is het bedrag, waarover de vereeniging jaarlijks zal hebben te beschikken, geklommen ,ot f 1700. Door de ministers van binnenlandsche zaken en van financiën is aan B. en Ws. van Amsterdam opnieuw een schrijven gericht in zake het kanaal door Holland op zijn Smalst, waarbij de regeering zich bereid verklaart, het kanaal lusschen Velzen eD de Noordzee-sluizen en buiten die sluizen tot aan de zeehaven te verbreeden tot 35 meters op den bodem, terwijl verder van de zijde der regeering erkend wordt dat de voltooiing van het kanaal eerst volledig kan worden geacht, wanneer de kanaalbodem 74 decimeters onder den normalen waterspiegel komt te liggen, onder voorwaarde, dat de raad van Amsterdam opnieuw subsidie van drie millioen beschikbaar stelt, als het kanaal zal zijn opgeleverd overeenkomstig het in art. 2 der concessie omschreven plan. De regeering ver zoekt verder spoedig met het besluit van den gemeenteraad bekend te worden gesteld. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de Tweede Kamer ingezonden zijn memorie van beantwoording op het afdeelingsverslag om trent het wetsontwerp tot voorziening tegen honds dolheid. Een gewijzigd ontwerp is daaraan toege voegd. Bij een aanmerkelijk verschil in vorm zijn de beginselen, waarvan het oorspronkelijk voorstel is uitgegaan, dezelfde gebleven. Ten einde te doen uitkomen dat 't ontwerp strekt lot voorziening tegen bet gevaar, uit hondsdolheid ontstaande, is de considerans eenigszins gewjjzigd. Daar de minis ter oordeelde, dat nevens repressieve ook praeven- tieve maatregelen moeten worden voorgeschreven orn het gevaar van hondsdolheid voor den mensch af te wenden, is in drie nieuwe artikelen bepaald, dat honden buiten gebouwen, vaartuigen en afge sloten erven moeten voorzien zijn van een muil korf en bij gebreke daarvan worden afgemaakt, welke afmaking door afzondering in een schuthok kan worden vervangen in alle gemeenten, waar daarvoor bij plaatselijke verordening een of meer plaatsen zijn aangewezen. Eindelijk is in een nieuw artikel aan provinciale en gemeentebesturen be voegdheid gegeven, verordeningen betreflende het onderwerp, bij deze wet geregeld, vast te stellen, mits niet in strijd met de bepalingen dezer wet. «lieiTieiigd Nieuws. Heden stond voor het hof in Zuid- Holland terecht W. L., laatst te Leiden woon achtig. In September jl. had hij een oude ezelin gestolen uit een weide aan het Bezuidenhout en het beest, dat f 20 waard was, te Oegstgeest verkocht voor f 5 en op eene buitenplaats onder Wassenaar het vinkenhuisje opengebroken, er drie kooien met ongeveer 30 vogels uit weggenomen en een aantal andere vernieldde vogels en de kooien, ter waarde van f 25, had hg onder 't ópgeven van een valschen naam in Den Haag voor f 3 verkocht. Gedurende de instructie had L. ontkend, doch legde thans een volledige bekentenis af. Het O. M. eischte tuchthuisstraf van 4 tot 43 jaren en 4 maanden, in aanmerking nemende drie vroeger ondergane veroordeelingen. Mr. Leesberg, de verdediger, verzocht, om de geringe waarde van 't ontvreemde en de afgelegde beken tenis, oplegging eener geringe straf in eenzame opsluiting. Donderdag uitspraak. In Den Haag is Woensdag op de Geest een vrouw met den stoel, waarop zij stond om eenig huiswerk te verrichten, omgekanteld en zoo noodlottig gevallen, dat zij door het hevig bloedverlies, ondanks den spoedig ingeroepen bij stand van den chirurgijn Hanlo, zeer schielijk is bezweken. Gisteren is in de Maas vóór de Wil lemskade te Rotterdam opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, naar gissing 45 jaren oud. Gistermiddag te halfvier isdespoor- trein, komende van Uitgeest, even voorbij het station Beverwijk gederailleerd. Alleen locomotief en tender geraakten uit het spoor en werkten zich diep in het zand. De wagens bleven op de rails en de passagiers kwamen met den schrik vrij. Ter terechtzitting van de rechtbank te Deventer bevond zich Dinsdag op de bank der beschuldigden eene vrouw uit Heino, oud 76 jaren, beschuldigd van diefstal van eikels. Het O. M. achtte het feit, bekl. bij dagvaarding ten laste gelegd, wettig en overtuigend bewezen en eischte dat de vrouw zou worden schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en veroordeeld tot een cellu laire gevangenisstraf van drie dagen en eene geld boete van f8. De gezagvoerder van het Nederl. schoenerschip Antje Drewes, van Riga te London derry gearriveerd, bericht, dat toen het schip te Fort William lag, de stuurman, terwijl hij bezig was een touw aan wal te werpen, plotseling dood op het dek nederviel. Ontsteking van het hart schijnt de oorzaak van zijn dood te zijn. De gewezen kapitein F. A. Horrmann, te Amsterdam o. a. onder den zeer oneigenaar- digen naam van „de dolende ridder" berucht en de schrik van alle vrouwen en meisjes, is voor een geruimen tijd onschadelijk gemaakt. Nog voor korten tijd werd hij in het politie-blad gesigna leerd. De rechtbank te Keulen, waar hij sedert eeriigen tijd vertoefde, heeft hem wegens vergrijp tegen de zedelijkheid tot achttien maanden tucht huisstraf veroordeeld. Dezer dagen had te Oude Dijk, bij Winschoten, een vreeselijkongeluk plaats. Drie polderwerkers begaven zich naar Pruisen, waar een nieuw afwateringskanaal wordt gegraven, om dat werk eens in oogenschouw te nemen, waar zij een geruimen tijd vertoefden onder het drinken van een stevig glas foezel, en omstreeks vier uur dien namiddag beschonken willende terugkeeren, besloten zij niettegenstaande alle waarschuwingen zich in een bootje over de A-Mude te roeien; doch toen zij even van wal waren, schepte het bootje water en zonk, zoodat de drie personen in 't water lagen, waarvan twee zijn verdronken en een zich nog heeft gered, doordien hij zich aan het bootje, dat weder boven was gekomen, vasthield en zoodoende er mee aan wal dreef. Een der verongelukten is teruggevonden, doch naar den ander tevergeefs gezocht. De vader van een der verdronkenen bevond zich bij de plaats des onheils en moest zoo zijn zoon en vriend zien omkomen, zonder eenige redding te kunnen aan brengen. De heer Hollo way, die met zijne pillen en zalven een aanmerkelijk vermogen heeft verdiend en dit vermogen goed besteedt, heeft thans het voornemen opgevat eene groote universiteit voor vrouwen op te richten. In het op te richten ge bouw zal plaats wezen voor 400 vrouwelijke stu denten en 20 professoren. De bekende hoogleeraar Fawcett moet dit plan aan de hand gedaan hebben. Vroeger beeft de heer Holloway reeds, voor 150,000 p. st., een krankzinnigengesticht laten bouwen. BU1ÏJENLAN D. L'i-aiilri-iJ li. Bij de voortzetting der discussiën over het ontwerp-Ventavon heeft de heer Paris,, uit naam der commissie, voorgesteld in art. 4 de woorden „maarschalk Mac Mahon" te vervangen door „den president der republiek." Art. 4 is, aldus gewij zigd, door de Kamer goedgekeurd. Art. 5 is hierna aangenomen volgens de redactie der com missie, waaraan de heeren Dufaure en Wallon hunne goedkeuring hadden gegeven. De heer Ra- vinel heeft vervolgens een amendement voorge steld, waarbij bepaald wordt dat Versailles de zetel van het gouvernement en de beide Kamers is. Dit amendement is aangenomen met 332 stemmen tegen 327. De Kamer heeft hierna met 521 stemmen tegen 181 besloten, tot de verdere lezing van het ontwerp op de regeling en den overgang des bestuurs over te gaan. Zij heeft de discussie hierover tegen 11 dezer aan de orde gesteld. De parlementaire commissie, belast met het onderzoek naar de verkiezing van den heer De Bourgoing, heeft Dinsdag opnieuw eene zitting gehouden. De minister van justitie woonde haar bijhij volhardde in zijne weigering om de com missie inzage te verleenen van de gerechtelijke stukken aangaande het geheim Bonapartistische comité voor een beroep op het volk. De commissie heeft daarop besloten met '14 stemmen tegen 1 (die van den heer Joubert) aan de Kamer voor te stellen, den minister het overleggen dier stukken te gelasten. België. In den te Rijssel verschijnenden Progrès da Nord leest men het volgende bericht, dat, wanneer het zich bevestigt, voor Nederland niet minder dan voor België van belang is. Ziedaar een nieuwtje, zegt het blad, voor de suiker-industrie van het grootste gewicht: er zullen onderhandelingen wor den aangeknoopt met het Brusselsche Kabinet, ten einde tot een voorloopige schikking te gera ken op de volgende grondslagen: „De conventie van 1864 zou voor den tijd van twee jaren verlengd worden, met geringe wijziging harer bepalingen, Na verloop van dien termijn zou België de suiker belasting afschaffen." Spanje. Uit Madrid wordt van 2 dezer gemeld: Lorna is de rivier de Oria overgetrokken. Gisteren telegrapheerde hij dat zijn troepen, vereenigd met de divisie Blanco die van Zaraus kwam, in weer wil van den heftigen tegenstand der Carlisten, alle positiën genomen heeft. De Carlisten zijn tot achter Aya teruggetrokken en hebben hunne positiën aan de Oria opgegeven. Lorna zet de vervolging voort. Moriones heeft een konvooi levensmiddelen binnen Pampeluna gebracht. De Carlisten zijn in een slag bij Oteiza op de vlucht gedreven. De regeeringstroepen winnen voortdurend terrein. Groot-Britannië. Maandag overleed te Londen, in den ouderdom van 59 jaren, Sir William Sterndale Bennett, een der meest begaafde Engelsche musici. Hij was geboren te Sheffield, waar zijn vader organist was. Na aan de Britsche Koninklijke Muziek academie zijne opleiding genoten te hebben, maakte hij zich spoedig naam door zijn groot talent als pianist, en, als componist, door een symphonie, een drietal piano-concerten en zijne ouvertures „Parisina" en „The Naiades." Daarop ging hij naar Leipzig, waar hij een der intiemen werd

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2