LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4596 A0. 1875 Donderdag 4 Februari. 3>EItl»E EEUWFEEST PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 maanden...f 1. -Franco per postV."1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer.0.17 J. Groolerc letters naar plaatsruimte. De bou 9 waarmede Zaterdag a. s. aan ons Bureel) het PRE91IE-BOËKWËRK. kan wor den afgehaald, zal den Abonné's Vrijdag-avond worden verstrekt. Voor hen, die niet op het Leidsch Dag blad geabonneerd zjn, zal het tevens a in den handel worden gebracht. Abounemeuten worden dagelijks aangenomen. STADS-BE RICHT E IN. LEIDSCHE HOOGESCHOOL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit om, ter gelegenheid van de aanstaande viering van liet DERDE EEUWEEEST DER STICH TING VAN LEIDENS HOOGESCHOOL, van hunne belangstelling in de herdenking van dat heuglijk feit door het uitsteken van vlaggen te doen blijken. Met de aangename ervaring in October des vorigen jaars omtrent de goede gezindheid en de eendrachtige samenwerking der burgerij opgedaan, vertrouwen zij dat ook ditmaal ieder naar ver mogen zal willen medewerken om de academische feestviering, die met de tegenwoordigheid van Zijne Majesteit den Koning, Hare Majesteit de Koningin en andere leden van het Vorstelijk Huis zal worden vereerd, zooveel mogelijk op te luisteren en daardoor tevens een vernieuwd bewijs te geven dat het bezoek der Vorstelijke personen aan deze gemeente door de ingezetenen steeds op den hoogsten prijs wordt gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Februari 1875. Ue VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noo digt bij deze, krachtens art. 7, 2de alinea, der wet van 1 Juli 1850 Staatsblad, o®. 37), de inwoners dezer gemeente uit om, .zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daar van vóór den 15den Februari e. k., door overlegging der aam slagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente te doen blijken, ten «inde zoo noodig hun recht te bewijzen om, bij de jaarlyksche herziening der lijsten van kies bevoegden, daarop te worden ge plaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 30 Januari" 1875. De BURGEMEESTER dee GEMEENTE LEIDEN, Ontvangen hebbendé eene opgave aanwijzende de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigen- -dommeu, bedoeld in art. 15, 23 en 43 der wet van den 26sten Mei 1870 Staatsblad n°. 82), betrekkelijk de grondbelasting; Doet te weten, dat die opgave gedurende dertig dagen ter Secretarie dezer gemeente ter inzage van de belanghebbenden is ncdergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 30 Januari 1875. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 3 Februari. In de lijst der afgevaardigden van vreemde universiteiten, die eerstdaags Leiden zullen bezoeken, zijn ten slotte nog de volgende veranderingen ge komen. De hoogleeraar Du Bois-Reymond van Berlijn, door ongesteldheid verhinderd, is door Prof. E. Curtius vervangen. Prof. E. Martin van Praag is mede niet in de gelegenheid aan zijn voor nemen gevolg te geven, en die Academie zal dus alleen door Prof. J. Kelle vertegenwoordigd worden. Aan de tien Fransche afgevaardigden is nog toe gevoegd de heer Paul Meyer, secretaris van de École des Char te s. Men verneemt dat de pransche regeering, als een blijk van hooge belangstelling in het Derde Eeuwfeest van Leidens Hoogeschool, eene aan zienlijke collectie boekwerken verzonden heeft, om die aan onze Academie op haren feestdag ten ge schenke aan te bieden. Bij gelegenheid van de viering van het Derde Eeuwfeest in de Pieterskerk, zullen, naar wij vernemen, door een groot orkest van meer dan Honderd dertig personen, onder leiding van den kapelmeester der Universiteit, den heer A. J. Wetrens, de volgende uitvoeringen worden gege ven: Krönungsmarsch, Meyerbeer; Jubel-Ouverture, Weber, en 5de Symphonie, Beethoven. Naar wij vernemen heeft de heer Wetrens, nadat de bekende geschillen waren bijgelegd, op verzoek van commissarissen der Muziekschool zijn ontslag als directeur ingetrokken en zal het on derwijs op de Muziekschool nu weder op dezelfde wijze als vroeger worden voortgezet. Van geachte zijde wordt ons medegedeeld: Gisteravond gaf Sempre Grescen d o het eerste concert na de Kerstvacantie. Nadat de directeur, de heer Wetrens, die als solist optrad, zijn laatste nummer had voorgedragen, werd hem door den president, den heer Van Capelle, een prachtige dirigeerstok aangeboden, als een bewijs, hoezeer zijne talrijke verdiensten door de jongelui worden gewaardeerd. Ook het orkest stemde met dit huldebetoon in en bracht den geachten directeur eene welgemeende ovatie. Onder de solonummers, die de heer Wetrens met groote virtuositeit voor droeg, merkten wij twee nieuwe composiliën op: het Concert van Joachim Raff en de Romance van Max Bruch, welke stukken met groote belang stelling door het talrijke auditorium werden gehoord. Naar men verneemt heeft Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, bij eigenhandig schrijven, de uitnoodiging aangenomen voor den feestmaaltijd op 8 dezer door rector en senaat der Leidsche hoogeschool in de Stadsgehoorzaal te geven. Ook Z. K. H. Prins Alexander en de Prins Von Wied zullen dat feestmaal bijwonen. De theologische school te Kampen heeft, op de ontvangen uitnoodiging tot bijwoning der feestviering van het derde eeuwgetijde der Leid sche hoogeschool, afgevaardigd de hoogleeraren S. Van Velzen en A. Brummelkamp. Het Groningsch studentencorps „Vindical atque Polit" zal bij de viering van het oOO-jarig bestaan onzer Hoogeschool worden vertegenwoor digd door zijn rector, den heer W. Schutter, phil. nat. candidaat. Door heeren studenten zal aan de genoo- digden tot bijwoning der plechtige viering van het 3de eeuwfeest der Hoogeschool alhier, bij gelegen heid van de receptie door het gemeentebestuur, op a. s. Zondagavond in de Stadszaal, eene groote serenade bij fakkellicht worden gebracht. De in Juni te houden maskerade zal voor stellen „den roem van Leidens Hoogeschool" en uit drie groepen bestaan, als 1°. de stichtingsgroep, samengesteld uit de Leidsche burgerij met hare wakkere aanvoerders, de Zeeuwsche Watergeuzen onder bevel van Boisot en Adriaan Willernsz. en prins Willem I, omringd door de beroemdste helden uit de eerste jaren van onzen vrijheidsoorlog; 2°. de Academie, voorgesteld door de meest bekende curatoren, professoren en studenten zoowel Neder landers als vreemdelingen, die in het „Album Academicum" zijn ingescheven; 3°. groep van die personen, die, zonder leden der universiteit te zijn geweest, hetzij door hun bezoek, hetzij door schenkingen den luister der Academie hebben verhoogd. De" regelingscommissie bestaat uit de heeren W. Van der Vlugt, E. Baak, D. Van Cappellen, J. C. Baud en J. H. Fransen van de Putte. Aan de hoogeschool alhier zijn ingeschreven 842 studenten, waarvan 88 aan de alhenaea, seminaria en elders studeeren. Naar de faculteiten studeeren alhier: 145 in de geneeskunde, 449 in de rechten, 34 in de godgeleerdheid, 65 in de wis- en natuurkunde en 61 in de letteren, en aan de athenaea, seminaria en elders: 18 in de geneeskunde, 26 in de rechten, 20 in de godge leerdheid, 8 in de wis- en natuurkunde en 26 in de letteren. Door den minister van oorlog is de 1ste luit. R. G. Moerbeek van het 4de reg. inf. over geplaatst bij het instructie-bataljon, orn bij den wetenschappelijken cursus van dat corps op te treden als leeraar in de krijgskundige vakken. A. s. Dinsdag zal van het 4de reg. inf alhier naar Den Helder vertrekken een detachement van 2 onderofficieren en 56 minderen, om met eene qompagnie van dat reg. uit Haarlem in den gar nizoensdienst le Den Helder te voorzien. Het de tachement, onder den lsten luit. G. J.H. Wieling te Hellevoetsluis gestationneerd, keert denzelfden dag alhier in garnizoen terug. De examens Ier verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs, welke tot dusverre in Mei en Juni werden afgenomen, zullen dit jaar in October plaats hebben. Nadere mededeeling dienaangaande kan worden tegemoet gezien. Men meldt ons uit VoorscholenDonderdag 4 dezer, des namiddags te halfdrie, zal alhier een wedstrijd plaats hebben in het lezen, schrijven en rekenen tusschen de leerlingen der beide openbare scholen deger gemeente en van die der gemeente Veur. Er zijn zeer nette prijzen uitgeloofd, o. a. een horloge voor de jongens. Het stoomschip Torringtonvan Rotterdam naar Java, is 30 Jan. van Southampton ver trokken. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd lot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. A. Roorda Smit (M. A. C.), van Burum. Z. M. heeft machtiging verstrekt, dat in de buitengewone vergadering der Staten van Drente op 13 Febr. e. k. mede wordt overgegaan tot de keuze van een lid van Ged. Staten dier provincie in de plaats van Jhr. R. A. Van Echten van Holthe, die met ingang van 1 Febr. zyn ontslag heeft genomen. Van 27 Dec. jl. tot 23 Jan. zijn door long ziekte aangetast: in Noord-Brabant 7, in Zuid- Holland 69, in Noord-Holland 1, in Utrecht 15, in Friesland 183 runderen, in het Rijk 275 run deren. In het vorige tijdperk van vier weken waren er 97 door die ziekte aangetast. De Ned. Bank had op 1 Febr. bij een muntrnateriaal van f 137,406,555.18s voor eene som van f 113,355,032.17 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntrnateriaal op zijne beurt 45,342,012,-865 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1