schonk roem aan de stad, lof aan het vaderland, licht aan de wereld). In de afsnede staan de wapens van Leiden en van Holland. De grootte is in doorsnede 68 millimeter. Z. M. heeft benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw Dr. J. J. Hoffmann, hoogleeraar te Leiden. Een regeeringstelegram van 26 Januari meldt Panglima Tjoet uit XXII moekim is bij het ge vecht van 31 December gesneuveld. De Itnan van Longbattah ligt ziek in de bovenlanden. Toekoe Kajoet uit XXYI moekim ijvert sterk voor den oorlog, maar het volk verlangt naar vrede. Den 22sten Januari zijn Moeki en Laboean hadjie (op de westkust) getuchtigd; te Poeloekajoe werd de Neded. vlag geheschen. Den 23sten werd te Poengei blang tjoet een nieuwe post gevestigd zonder dat eene ontmoeting met den vijand plaats vond. De gezondheidstoestand is minder gunstig. Yan 15 tot 26 Jan. deden zich 13 cholerage vallen voor. In de Zaterdag gehouden vergadering der afd. wis- en natuurkunde \an de kon. academie van wetenschappen werden aangaande de Neder- landsche expeditie tot waarneming van den overgang van Venus voorbij de zon uittreksels voorgelezen uit brieven van de heeren Oudemans en Kaiser door de leden Van de Sande Bakhuijzen en Yan der YVilligen, die enkele mededeelingen door tee- keningen op het bord ophelderden. Uit het voorge- lezene bleek, dat op 9 Dec. 11., bij bewolkte lucht, het eerste, derde en vierde contact was waarge nomen, bij het tweede was de zon totaal bewolkt. Acht metingen werden op den dag zeiven gedaan. Slechts 19 photographieën werden gemaakt, waar van enkele geheel zijn gelukt, de meeste mislukt. De heer Kaiser wordt eerstdaags hier te lande terugverwacht. Het stoomschip Conradvan Batavia naar Nieuwediep, is Zaterdag-ochtend te zeven uren te Napels aangekomen, waar zeventien passagiers debarqueerden en heeft des namiddags te twee uren de reis voortgezet. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer G. Van Brakel, arts, geb. te Dordrecht. De Koning van Pruisen heeft benoemd tot ridder 3de klasse van de Pruisische kroonorde den heer J. Fockens te Harlingen, die als lid der commissie ad hoe een werkzaam aandeel had ge nomen aan de bevordering der spoorwegaanslui ting N. SchansIhrhove. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen Woensdag 10 dezer, te 3 uren. Z. M. heeft Zaterdag aan den treinsmid bij de Rijnspoorwegmaatschappij, dienst doende op de koninklijke treinen, Van Den Heuvel, ten paleize doen ter hand stellen een fraai gouden horloge met ketting, als belooning zijner trouwe diensten bij verschillende door Z. M. gedane reizen. Z. M. heeft T. Gevers Leuven, commies bij de algem. rekenkamer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend; D. Middelhoven, rijksontv. te Geleen, benoemd te Horst; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan M. H. Van Slijpe, rijksont. te Beek. Z. M. heeft benoemd tot substit.-griff. bij de arrond.-rechtbank te Assen Mr. S. A. Hulst, advocaat aldaar; pensioen toegekend aan den majoor J. A. W. D. Van Hasselt, van het corps ingen., mineurs en sappeurs, en aan den kapt. F. Van der Esch, van de inf., beiden op non-act., eerstgenoemde 1300, laalstgemelde f 900 's jaars; aan den kapt. W. P. G. Wieling, van den plaats, staf, op nonact., f 469 'sjaars; aan de volgende officieren, op nonact., tijdelijke pensioenen toege kend voor vijf jarenaan den kapt. der art. H. A. De Haan 450's jaars, aan de 1ste luits. der inf. L. A. Riesz en E. A. Prager, aan den lsten luit. der cav. T. F. Slinkers en aan den lsten luit. der art. E. Thesing, ieder f 300 's jaarsbenoemd tot griffier bij het kantongerecht te Alphen Mr. J. M. Rens, thans griflier te Woubrugge. Gemengd Nieuws. Gistermiddag te twaalf uren is bij het uitgaan der Sl.-Lodewijkskerk eene vrouw uit het R.-K. wees- en oude-liedenhuis, terwijl zij aan den walkant stond te wachten, door achter uit te loopen in het Rapenburg gevallen. Zekere J. M. sprong haar dadelijk te hulp en slaagde er met moeite in, haar op het droge te brengen, waarna zij, door twee personen ondersteund, naar genoemd gesticht werd gebracht. De D el f ts che Ct. meldt omtrent het spoorwegongeluk, dat Vrijdag-avond plaats had De trein, die te 6.18 van hier naar Rotterdam vertrok, ontmoette, als naar gewoonte, op de hoogte van het kruithuis, den trein van Rotterdam komende. De hoofdconducteur Musschert bevond zich toen juist op de loopplank langs de wagens tot het ophalen der kaartjes en is, hetzij door de sterke zuiging van de elkander voorbijsnellende treinen, of door welke andere oorzaak ook, van den wagen gevallen en zoo op jammerlijke wijze om het leven gekomen. Toen men te Delft aan het station het treurig bericht ontving, is men onmiddellijk den weg opgegaan om den ongeluk kige op te sporen, en werd tevens aan den machi nist van den goederentrein, die te halfacht van Delft naar Rotterdam vertrok, gelast, uiterst lang zaam te rijden, en den weg mede te onderzoeken. Weldra vond men dan ook het deerlijk verminkte lijk tusschen de rails liggen. Het werd naar Schiedam vervoerd en is Zaterdag naar Amster dam, de woonplaats van Musschert, overgebracht. De man was ruim 51 jaren oud en slechts drie weken geleden voor de tweede maal gehuwd. De zaak van Izaak Wolff, gefailleerd koopman te Kampen, (vader van Jacob Wolff), is verwezen naar de crimineele terechtzitting van het prov. gerechtshof in Overijsel. Wolff wordt verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Door eenige jongens, die in het ka- naal door Voorne dichtbij de Hellevoetsche sluizen bezig waren met naar oud touwwerk te dreggen, is Zaterdag het lijk opgevischt van een marinier, die reeds sedert Sint-Nicolaas vermist was. Wijl een makker van den drenkeling tegelijk met hem vermist is, vermoedt men dat ook deze verdron ken is. Eenigen tijd geleden zijn een paar schaapskooien in de Watergraafsmeer deerlijk gehavend door onbekende stroopers, die men maar niet op het spoor kon komen. De veehouders hielden echter een wakend oogje en Donderdag nacht, bij maneschijn, had Klaas Koman de vol doening van de misdadigers, nadat ze weer twee schapen verscheurd en een in de sloot gejaagd hadden, op heeterdaad te betrappen. De schuldi gen zijn twee groote honden, die heel kameraad schappelijk samen drijfjacht schenen te houden. Een hunner werd neergeschoten en de andere zoodanig getroffen, dat hij, hoewel weerloos, er het leven wel zal kunnen afbrengen om tegen zijn baas te getuigen. Hiermede is tevens een einde gemaakt aan de onrustbarende geruchten, als zouden er verdwaalde wolven in 't spel zijn. Volgens gerucht zouden heden ook de spinnerijen te Almelo het werk staken, ten gevolge van den stilstand der weverijen. Alles blijft er rustig. Het prov. gerechtshof in Zeeland heeft de voormalige kinderjuffrouw van de familie Trouillard Hornen, te Vlissingen, tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf, drie geldboeten en de kosten van het geding veroordeeld, nadat zij reeds eenige maanden in preventieve gevangenschap had doorgebracht, en wel wegens het zich toeëigeneri eener som van f 6,89, ten nadeele van hare mees teres, door zelve eene rekening voor voldaan te teekenen. Men meldt uit Nyehaske: Een paar- denverkooper te Nieuwebrug verkocht een paard aan een bakker alhier, die daarvoor zijn eigen paard in ruil zou geven met f 155 toe. De koop geschiedde 's avonds laat, waarom het paard den volgenden dag zou geleverd en gekeurd worden, en was het dan niet van zessen klaar, dan ver viel de koop. De verkooper verzocht den kooper, dat deze dien nacht het paard zoolang op stal zou zetten, en leende van hem in voorschot f 5. Den volgenden ochtend bleek het paard kreupel te zijn. De kooper wilde het dus niet ontvangen, terwijl de verkooper beweerde, dat het niet kreu pel geweest was en het niet wilde terugnemen. Na eenige dagen het paard op stal te hebben gehad, verveelde dit den kooper en hij liet het door zijn knecht naar den verkooper brengen, die het echter niet wilde ontvangen, waarna de knecht het aan een boom op het erf vastbond. Toevallig woonden op dat erf twee gezinnen en behoorde de boom, waaraan het paard gebon- - den werd, niet aan den verkooper. Zijn buurman begon de vreemde gast na eenige dagen te ver velen en 't beest had niets te eten, zoodat hij de hulp der politie inriep om het paard te schuiten. Dit is geschied, maar het paard staat steeds op schutstal, zonder dat een eigenaar het opvordert, zoodat ten laatste B. en Ws. van Haskerland kooper en verkooper beiden hebben gesommeerd om het paard terug te halen, maar geen van beiden voldoet er aan. 't Gemeentebestuur kan echter niet op den duur een paard in den kost hebben, en nu heeft de gemeenteraad besloten het paard op de markt te Joure publiek te ver- koopen. De quaestie, wie eigenaar van het paard; is, zal door de arrond.-rechtbank te Heerenveen beslist worden; althans de kooper heeft reeds aanvrage gedaan orn gratis te mogen procedeeren. KOLONIËN. BATAVIA, 24 December. Uit Djokdja schrijft men aan de Locomotief In of liever bij den Kraton, en niet ten laste van den Sultan, zooals nu blijkt, is in den nacht van Maandag op Dinsdag een ketjoepartij gehouden. Ziehier eenige bijzonderheden. De aardbeving van 1867 heeft van den ringmuur van den Kraton, even bewesten het Europeesche kerkhof te ICien- teilan, een gedeelte doen instortendoor die opening zijn in genoemden nacht eenige ketjoes in de pondok van Radhen Rio Tondonegoro gedrongen, die in het regentschap Goenoeng lvidoel tehuis behoort, maar zich thans in zijn pondok in de benteng ophield. Benteng beteekent hier volgens spraakgebruik alles wat binnen de ommuring van den Kraton is gelegen; de poorten der benteng worden 's avonds na achten gesloten en door inlandsche wachten van den sultan be waakt, zoodat de boosdoeners daardoor niet kon den binnenkomen, maar door de bedoelde opening moesten 'gaan. Zij waren overigens met hun zes tienen brutaal genoeg; een hunner dreef de onbe schaamdheid zoover, dat hij tegen het aangezicht van den huisbaas een brandende obor hield. Ook hadden zy den voorzorgsmaatregel genomen, orn in den omtrek overal voetangels te plaatsen. Op een vreeselijke wijze hielden zij huis. 't Schijnt dat wraakzucht hen bezielde. Aan baar geld en goederen hebben zij ongeveer f 11,000 gestolen; het bedrag aan goederen was het grootst. Verder w erden twee dessa-mannen, die de wacht hielden, gewond: de eene licht, de andere zwaar. Door den goaverneur-generaal van Ncd.-Indië zijn de volgends beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: ecu twecj. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ambt. op onderstand P. Pauwels. Be noemd: tot secretaris van de res. Oostkust van Sumatra, J. S. G. Gramberg. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit zijne betr., wegens ziekte, dc 1ste mach. bij de steenkolenmijn Oranje-Isassau te Pengaron, L. C. Middendorp. Benoemd: tot 3den huipond. te Pasoeroean G. W. Van Ligten; tot 2den holpond. tcProbolingo B. IJspeert; te Samarang L. J. Idsinga, en tot 3den huipond. te Soerakarta L. Van Leeuwen; tot zoutverkoop-pakhuism. te Bodjonogero G. A. A. N. Heijligers; te Salatiga G. H. Piek haar. Ontslagen: door den landraad te Rangkas-Bctoeng (Bantam), eervol, wegeDs vertrek, als buitengew. subst-griff. L. K. Turk en C. J. C. "Wijnaendts; door den landraad te Modjo- kerto idem G. A. Van Lookeren Campagne. Benoemd: door den landraad te Rembang, tot buitengew. snbst-grifi. W. R. Huber; door dien te Sitoebondo tot buitengew. subst-griff. H. Haga; door dien te Blitar tot buitengew. snbst.-griff. F. G. C. Mooijaart. Vergunning verleend om te repatrieeren wegens laDgd. verblijf in Oost-Indie, aan den lsten luit. der mariniers A. R. De Wendt; wegens ziekte, aan denluit.-ter-zeö lste kl. G. C. Sterk. Ontslagen: bij den post- en tele graafdienst, nit zyn betr., de adj.-commies P. W. Horoung; benoemd: tot comm. 3de kl. A. L. C. De Bruin en F. F. Pietersz. BUITENLAND. Fr anki-ij li. In de zitting der nationale vergadering van Zaterdag is het amendement Yallon, waarbij de president van de republiek herkiesbaar wordt ge steld, aangenomen 353 legen 352 stemmen. Al de groepen der linkerzijde stemden voor. De zitting is daarna opgeheven. Duitschland. De rijksdag heeft Zaterdag de Bankwet bij laatste stemming met groote meerderheid aange nomen en is daarna uiteengegaan.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2