Cal executie voorzien zijnde, zoo is de zaak ter cognitie gebracht van het hoog militair ge rechtshof te Utrecht. Naar men verneemt heeft genoemde persoon Donderdag een verhoor voor commissarissen uit den hove ondergaan en is zijne verdediging opgedragen aan den advocaat Mr. G. H. v. Bolhuis. Donderdag-avond is de stoker van het op Amerika varende stoomschip Scholten liggende aan de Willemskade te Rotterdam, van de loopplank in de Maas gevallen. Hij verdween onmiddellijk in de diepte, en tot heden is het hjk nog niet gevonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. werd ten huize van den bouwman C. Van Wijn gaarden, te Molenaarsgraaf, uit eene gesloten secretaire in het slaapvertrek eene portefeuille ontvreemd, waarin ruirn 1000 aan bankpapier, benevens een zak met ruim 100 aan zilvergeld. De dief of de dieven hebben uit den broekzak van v. W. de sleutels gehaald en daarmede de secretaire geopend. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Eenige jaren geleden werd dienzelfden bouwman 700 ontstolen en in de maand Aug. 11. tien zilveren en drie gouden medailles der Maatschappij van landbouw, welke diefstal destijds met buitenbraak geschiedde. Het barkschip Aurora, kapt. Hove, is den 12den dezer in zee plat op zijde gevallen, waardoor de gezagvoerder en twee man over boord zijn geslagen. De overige equipage, bestaande uit 13 man, nam de toevlucht op de hut en was gedurende 3 dagen zonder voedsel of water. Toen werden zij ontdekt door het barkschip Nanta, waarvan men eene boot uitzette, welke echter onmiddellijk aan stukken sloeg. Dit schip lag ge durende den nacht bij het wrak; er werden 8 man gered door in zee te springen en reddingboeien, van de Nanta uitgeworpen, te grijpen. Twee man verdronken daarbij; de drie overige waren bevreesd het wrak te verlaten, dat spoedig aan stukken sloeg, en verdronken. Het Deense he schip Tt/ra, vanPhila- delphia naar Kopenhagen, is 26 dezer in zin kenden slaat door de equipage verlaten, die door het schip Twee Gezusters, kapt. Hofstee, van Batavia naar Amsterdam bestemd, is aan boord genomen. De gezagvoerder en een matroos hadden de beenen gebroken. Uit Luxemburg wordt gemeld: Maan- dag is het rijtuig, waarmede Prins Hendrik uit de hoofdstad naar Wolferdinge terugreed, nabij de zoogenaamde Rondpoint omgekanteld, heigeen aldaar, wegens de tegenwoordige gesteldheid van het terrein, bij gemis van verlichting en afsluiting, niet vreemd kan heeten. Gelukkig kwamen eenige personen, die van een veiling terugkeerden, juist voorbij en verleenden de noodige hulp om het rijtuig, waaraan weinig beschadigd was, overeind te zetten. De Prins en zijn adjudant, alsook de koetsier die van den bok was gevallen, zijn met den schrik vrijgekomen. Het O. M. heeft gisteren in zake H. Salomons tegen den staat betreflende de vordering ingesteld tot vergoeding van schade door hem geleden door zijne aanhouding, enz. door de politie, in de plaats van een van valschheid verdachte, geconcludeerd tot het ontzeggen der vordering rnet verwijzing van den eischer in de kosten. Uitspraak 12 Maart. Het hof van Zuid-Holland heeft gis teren 1°. een gewezen portier van de stadstimmer- werf te P.otterdam, die in 1873 uit de magazijnen op die werf eenige materialen had gestolen, veroor deeld tot zes maanden celstraf; 2". een 21-jarigen sigarenmaker, die in den avond van 13 Nov. jl. uit een banketbakkerswinkel in de Schoolstraat in Den Haag eene flesch met chocolade ontvreemdde, tot 2 jaren gevangenisstraf; 3°. zekeren d. J., den zoon eener gezeten Haagsche familie, die te Rotterdam 25 Nov. jl. zich in verschillende win kels van drie gouden kettingen had meester ge maakt, tot 3 jaren gevangenisstraf. In den loop der maand Januari zij n te Zwolle in beslag genomen en in het begin van die maand te Gorcum uitgegeven guldensstukken met de beeltenis van Koning Willem II en de jaartallen 1846 en 1847. Bedoelde stukken zijn door het muntcollege, na onderzoek, verklaard valsch te zijn, daar ze vervaardigd waren in naboot sing van echte rijksmunlspeciën. Op het postkantoor te Purmerend werd den 22sten Jan. jl. afgegeven een gefran keerde brief aan het adres van mevrouw Steffers te Wijhe, waarin zich bevonden1 bankbiljet van ƒ25, dd. 1 Dec. 1870, A. J. N°. 9945; 1 dito dito dd. 1 Nov. 1869, A. B. N°. 3462, en 1 muntbiljet van ƒ10, dd. '15 Sept. 1853 N°. 314 M. K. Daar deze brief niet aan het adres is bezorgd, verzoekt de officier van justitie te Hoorn opsporing, aanhouding en bericht. INGEZONDEN. Het Leidsch Dagblad van Woensdag 27 Januari vermeldde dat de gedrukte stukken, die men per stoomschip Java naar Indië wilde verzenden, uiterlijk den 29sten 'savonds te Nieuwediep aangekomen moesten zijn. Desniettegenstaande werd gistermiddag te twee uren aan het postkan toor alhier een pak couranten geweigerd, „omdat het te laat kwam." Wie reimt sich das zusammen? Q. BUITENLAND. Frankrij li. De Opinion Nat., de France en Républ. fr. keu ren in hooge mate de rede goed, die Laboulaye in de nationale vergadering heeft gehouden; maar zij veroordeelen nadrukkelijk het gedrag van Louis Blanc, die de instelling van een presidentschap bestreden heeft. De Républ. fr. geeft in de krach tigste termen hare afkeuring er over te kennen. Zij verwijt hem o. a. dat hij buitensporig ijdel is. De France zegt dat de collega's, die Louis Blanc te zijnen gunste geciteerd heeft, zijne gevoe lens desavoueeren en staande de zitting verklaard hebben, dat zij hun desaveu in het officieel ver slag wenschen opgenomen te zien. Een zeker aantal kiezers in het departement du Lot hebben maarschalk Canrobert de candidatuur voor de nationale vergadering aangeboden. De maarschalk heeft die echter van de hand ge wezen. Hij is, gelijk hij in een brief schrijft, dankbaar voor het bewijs van vertrouwen, dat bedoelde kiezers in hem stellen; maar het besef dat hij van den militairen plicht heeft (Canrobert is zonder militair commandement) verbiedt hem plaats te nemen in een strijdperk, waar de staat kundige hartstochten teugelloos woeden. De nationale vergadering heeft, na verwer ping van het amendement-Laboulaye, met 359 tegen 335 stemmen, met groote meerderheid het eerste artikel van het ontwerp Ventavon aange nomen. Op artikel 2 stelde Vallon een amendement voor, waarbij de president van de republiek herkies baar wordt gemaakt. Duitsclilantl. Het bedrag van '17 rnillioen thaler, ter voort zelling van den aanleg der vestingwerken te Straats burg, is in den Rijksdag bij tweede lezing toegestaan, onder de daarbij voorgestelde conditie dat het overig terrein (buiten die werken gelegen en thans eigendom van het rijk) voor 17 rnillioen aan de stad zal worden afgestaan. Volgens bericht uit Brodenbach, aan den Moezel, was aldaar de vorige week aan het school huis een biljet aangeplakt, waarop te lezen stond „Schiet de liberale honden dood; gij kent ze wel." In dien tijd is een opzichter der openbare wegen, algemeen bekend als liberaal, op de openbare straat door een schot zoo zwaar gekwetst, dat hij laatstleden Maandag is overleden. Spanje. Uit Durango, wordt van Carlislische zijde ge meld: De deputaties van de Basco-Navarreesche provinciën, de eenige wettige volgens de fueros, hebben de proclamaties van Alphonsus beantwoord met eene andere zeer energieke, in 't kort luidende: „Oorlog tot het uiterste tegen de revolutie, zij moge zich Triumviraat, Amadeus, Pi y Margall, Castelar, Serrano of don Alphonsus noemen. Weg met elk convenio met die valsche patriotten, die vanzelf valsche monarchalen en valsche katholie ken moeten zijn." En uit Bayonne: Het is niet waar dat Dorre- garay geduelleerd heeft met een Fransch officier en dat de koning Carlisten, die een convenio eisch- ten, heeft doen lusilleeren. Niemand is afgevallen de toewijding van onze volontairs is heldhaftiger dan ooit. Voorts uit HendayeZeven bataljons Carlisten zijn Sagedon, op zes uur afstand van Madrid, binnengerukt. Logenstraf de berichten dal Carlis ten zich zouden hebben aangemeld om het indulto. De Alphonsisten durven onze linies bij Carascal niet aanvallen. Dorregaray is met 20 bataljons bij Valencia. De regeeringslroepen hebben drie belang rijke posities in de vallei van Carascal genomen en vorderen allengs. Een bataljon en drie com pagnieën rniguelettes zijn den 2Ssten des nachts te Guetaria aan land gezet en hebben Zaraus bezet. Gisteren verwachtte men een algemeenen aanval. Telegrammen. LONDEN, 29 Januari. De Koningin heeft per telegraaf de onmiddellijke tegenwoordigheid van een der ministers op Osborn verzocht. De reden waarom dit is geschied is onbekend. De Gazette bevat het besluit waarbij de kolonies Sierra Leona en Gambia tot één gouver nement worden vereenigd onder den naam van West-Afrikaansche kolonies. BRUSSEL, 29 Januari. De Koning heeft baron Gericke van Herwijnen, den Nederlandschen gezant, ter overhandiging zijner geloofsbrieven ontvangen. CAPE-COAST-CASTLE, 12 Januari. De Gamans en andere inlandsche stammen zijn tegen de Ashan- tijnen opgestaan, hebben tal van Ashantijnen ge vangen genomen en ze onthoofd. LONDEN, 30 Januari. Engeland en de andere groote mogendheden hebben op de Duitsche circu laire van S Januari, met betrekking tot de Gustav, geantwoord, dat zij haar volkomen goedkeuring schenken aan den eisch van Duitschland tot schade vergoeding en tuchtiging der Carlisten. De vertegenwoordigers van Oostenrijk en Rusland te Ivonstantinopel hebben verklaard, dat alleen door het afzetten van den grootvizier de vriendschappelijke betrekkingen met de Porte kunnen hersteld worden. Rechtznkon. Gewezen vonnissen op den 25sten Januari door het kantongerecht te Leiden Wegens: 7 het voorhanden hebben van afge keurde maten en gewichten3 zonder ver gunning in den Rijn gebaggerd1 overtreding van de wet op jacht en visscherij1 in verkeerde richting door de Donkersteeg gereden1 rnet een voertuig op de klinkerstraat gereden; 1 het zitten op een door honden getrokken voertuig. Correspondentie. S. maakt zich bezorgd over de nabijheid van het kruitmagazijn als op het a. s. feest het vuurwerk zal worden afge stoken op de Ruïne. Wij vertrouwen dat de be voegde autoriteit wel voorzorgsmaatregelen zal nemen of reeds genomen heeft. Het ingezonden stuk van A. B. zal Maandag geplaatst worden. Ter markt te Leiden aangevoerd. 29 en 30 Januari. Wintertarwe 27 hectoliter f S.00 a 9.00. Zomer- tarwe 27 hectol. 7.50 a 8.00 Winterrogge 19 heet. 7.00 a ƒ7.50. Zomerrogge 19 hectol. 6.00 a 6.50. Zomergerst 18 hectol. f 7.25 a 7.60. Chevalier-gerst 18 hectol. 8.50 a 9.00. Zware Haver 19 hectol. 5.50 a 6.00. Lichte Haver 19 hectol. ƒ4.25 a ƒ4.75. Dui- venboonen 8 hectol. 9.00 a f 9.25 Paardenboonen 12 hectol. 8.50 a 9.00. Ossen stuks a f Stieren, stuks —.00 a .00 Kalfkoeien 40 stuks 180.00 a f 263.00 Varekoeien 80 stuks 135.00 a 210.00. Vette koeien 15 stuks/" 180.00 a 265.00 Kalveren (vette) 40 stuks ƒ35.00 a84.00. Kalveren (magere) 27 stuks 6.00 a 10.00. Hamels (magere) 175 stuks 1700 a 2200 Hamels (vette) 102 stuks ƒ28.00 a ƒ50.00. Varkens (magere) 10 stuks ƒ15.00 a ƒ22.00 Varkens (biggen) 16 stuks ƒ5.00 a /11.0<>. Grasboter 3750 kilogr., 1ste qualit. i val 73.00 a 77.00. Schei- 2de qualiteit A vat ƒ68.00 a 72.00 Grasboter lste qual. per kilogr. 1.925 a 1.92s; Schei- 2de qualiteit per kilogr. f 170 a ƒ186. Ter markt aangebracht 135 runderen, 77 kalveren, en 279 schapen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2