LEIDSOH DAGBLAD. N°. 4593. Maandag A0. 1875 I Februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. BERICHT. Zij, die zich met 1 Februari a. s. voor minstens 4 maanden op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen eveneens de Feestgave bij gele genheid van het Derde Eeuwfeest der Leidsche Hoogeschool: DE INWIJDING, OPKOMST EN GESCHIEDENIS DER LEIDSCHE HOOGESCHOOL, BESCHREVEN DOOR Prof. FRANCISCUS FABRICIUS wanneer hy in 1725 ten derden male het Rectoraat der Akademie afleide. De maanden Februari tol en met Mei worden dan tegen 1.33 in rekening gebracht. STADS-BERICHTER Ter Gemeente-Secretarie is in druk, tegen be taling van vijf cents, verkrijgbaar het Reglement van 29 December 1874, houdende bepalingen omtrent het gebruik van gas door particulieren. LEIDEN, 3O «Januari o In de gisteren gehouden vergadering der Com missie voor het gedenkteeken van Leidens ontzet werd door den voorzitter mededeeling ge daan van de volgende bij hem ontvangen bijdra gen 1°. van de Commissie te Amsterdam, de som van 397,475; 2°. van die te Leeuwarden ƒ180 3°. van een aantal belangstellenden te Brielle, 29,50; en 4°. uit Gouda en Zalt-Bommel, ƒ11. Tevens berichtte hg, dat bij hem van een onge noemd „warm voorstander van het monument" was ingekomen 1 /10 lot in de 287ste Ned. Staats loterij (N°. 4026), om de eventueele opbrengst daarvan ten behoeve van het gedenkteeken te dioen strekken. "Van een en ander werd door de vergadering in dank kennis genomen. Moge het velen opwekken om het vaderlandsche plan der Commissie verder te ondersteunen en daardoor de totstandkoming van het schoone gedenkteeken te helpen bespoedigen. Gisteren zijn aan de hoogeschool alhier bevorderd de heer J. A. VVeijers, geb. te Zutfen, tot doctor in de rechten, na verdediging van stellingen, en de heer F. A. Jentink, geb. te Nieuwland, tot doctor in de wis- en natuurkunde, na openbare verdediging van een academisch proef schrift; en heden tot doctor in de rechten de heer R. M. Putman Cramer, geb. te Arnhem, met stel lingen. De Zangvereeniging Caecilia gaf gisteravond hare aangekondigde uitvoering met orkest. Het eerste deel van het programma, de Messe in C mol van Schumann, werd uitgevoerd met eene kracht en zekerheid, die van veel en goede oefening getuigde. "Vooral het Sanclus werd keurig uitgevoerd. Toch was de indruk, dien het toonwerk op ons maakte, minder bevredigend dan men bij zulk eene uitvoe ring wel verwachten mocht. De stijl van Schumann, in dit stuk, is zoozeer onderscheiden van hetgeen andere meesters op dit gebied hebben geleverd, dat men dikwijls moeite had te gelooven, dat er eene mis werd uitgevoerd, 't Is evenwel ook zeker dat men een dergelijk stuk niet ééns, maar herhaaldelijk hooren moet om er de schoonheden van te kunnen waardeeren en begrijpen. Hetzelfde geldt in nog hoogere mate van het Schicksalslied van Brahms. Onbegrijpelijk, raadselachtig, mystiek is dat lied en werkelijk werden wij onder het aanhooren „blindlings wie Wasser von Klippe zu Klippe geworfen in 's Ungewisse hinab." Na zooveel inspanning was Mendelssohn's Erste Walpurgis- nacht eene welkome afleiding. Niet alleen is Men delssohn ook voor den oningewijde beter te ver staan, maar ook bood dit toonstuk meer afwisse ling dan de vorige. Een gebrek in het koor dat zich ook reeds vroeger had doen hooren, was een al te groot overwicht van de tenoren op de andere partijen, waardoor het ensemble dikwijls benadeeld werd. Overigens kweten solisten, koor en orkest zich zeer goed van hunne taak en handhaafden den goeden naam van de Zangvereeniging, die onder de uitstekende leiding van den heer Taylor nog lang moge voortgaan om tot de beoefening en waardeering van waarlijk schoone muziek in de stad onzer inwoning het hare bij te dragen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 81101 vol wassen personen en van 3538 kinderen. Het Utrechtsche studentencorps zal bij de a. s. feesten alhier door den rector en 4 senatoren vertegenwoordigd worden. Het stoomschip Harrington arriveerde den 27sten dezer te Batavia, komende van Rotterdam. Aan mevrouw Uhlenbeck, thans metterwoon in de residentie gevestigd, is door een daartoe aangewezen commissie als een bewijs van erken telijkheid voor haar betoonde belangstelling in het blokkade-eskader voor Atjin door het voortdurend toezenden van ververschingen, welke aldaar liöog- noodig en zeer welkom waren, aangeboden een prachtig gouden medaillon en broche, voorstellende een gekroond anker, rustende op een opgaande zon. Op den blauw geëmailleerden rand staat gegraveerd„Aan mevrouw Uhlenbeck de officieren v. h. Blokkade-esk. 18731874." Het gipsen kindergeschenk aan den Koning zal, te beginnen met a. s. Zondag, dagelijks van 10 tot 4 uur te Amsterdam in Arti te bezich tigen zijn. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van den spoorweg van Arnhem naar Nijmegen. In verband met de punten, die voor overbrugging van den Rijn en de Waal het meest aanneme lijk zijn gebleken, is de richting van den spoor weg ontworpen in aansluiting met den staats spoorweg en den Nederlandschen Rijnspoorweg op het station voor gemeenschappelyken dienst te Arnhem. Den 22sten dezer heeft te Berlijn de uit wisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging van de drie conventies, die den 13den November 1874 tusschen Nederland en Duitsch- land gesloten zijn: 1°. tol regeling der aansluiting aan de Nederlandsch-Duitsche grens van een spoor weg van Antwerpen naar Gladbach; 2°. tot wijziging der conventie van den 18den Augustus 1871 betreffende den aanleg van een spoorweg van Boxtel over Gennep naar Kleef en naar Wezel, en 3°. tot regeling van den aanleg van een spoorweg van Enschede naar Dortmund. Den 23sten dezer is te Glasgow op de werf van de heeren A. en J. Inglis van stapel geloopen het driedeks- ijzeren schroefstoomschip genaamd Stad Haarlem. Het is gebouwd voor rekening van de Kon. Ned. stoornvaarlmaatsch. te Amsterdam en bestemd voor de vaart tusschen die plaats en New-York. Z. M. heeft aan den gewezen buitengew. gezant en gevolmachtigd minister aan het hof van den koning der Belgen Mr. J. W. Van Lansberge vergund het aannemen der onderscheidingsteekenen van Grootkruis der Leopoldsorde; bij het corps, gevormd uit de vereeniging tot oefening in den wapenhandel, te Groningen, benoemd tot kapt.- comm. J. F. Van Dunné, thans 1ste luit. met den personeelen rang van kapt.tot burgemeester der gem. Cothen en Langbroek W. A. Van Beeck Calkoen; den lsten luit. bij het corps mariniers H. J. Jolles, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen; aan G. A. P. Brender a Brandis, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Ned. consul te Pernambuco. Gemengd Nieuws, Gisteravond heeft tusschen Delft en Schiedam een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De hoofdconducteur van den trein, die van Delft naar Rotterdam stoomde, is bij het ophalen der plaatskaartjes van de loopplank gevallen, terwijl er tegelijk een trein van den anderen kant aan kwam. Deerlijk verminkt, was de man oogen- blikkelijk dood. [Nogmaals vragen wij: IVaarom worden de kaartjes opgehaald, terwijl de trein in beweging is Reeds vroeger, in ons artikel van 14 Oct. 11., toen wij het ongeluk bespraken, waardoor de hoofdconductenr Postma op dezelfde wijze het slachtoffer werd, wezen wij er op dat dergelijke ongelukken kannen voor komen worden. Indien het ophalen der kaartjes ge schiedde tijdens het stilstaan van den trein, zou de thans gevolgde handelwijze, die strijdig is met de eischen der beschaving, gevaarlijk voor de conduc teurs, lastig en nadeelig voor de passagiers en op don koop toe onnoodig, ongetwijfeld kunnen worden vermeden.] Men schrij ft aan de Arnh. Ct. uit Den Haag: Den lsten Februari viert de jassen- knecht in de Witte Sociëteit in Den Haag zijn vijfentwintigjarigen diensttijd, bij welke gelegen heid eenige leden der sociëteit hem een aanden ken willen geven. Gerrit is in zijn vak een der merkwaardigste personenhij leeft in de wereld der parapluiën, stokken en jassen en door een excep- tioneele geestesgave of door eene soort van mnemotechnie weet hij niet alleen van de leden maar ook van de vreemdelingen, die voor een enkele maal de sociëteit bezoeken, het voorkomen,, de kleur, den vorm enz. te onthouden van het geen zij hern in bewaring geven. Hij identificeert de personen met hunne jassen en parapluiënvoor hem dragen zij geen namen; zij zijn slechts eigenaars van dit of dat kleedingstuk of regen scherm. Zelfs wanneer op drukke dagen, de opening der Staten-Generaal, de eerste bijeenkomst der Provinciale Staten als anderszins, iemand zijn eigen parapluie of overjas niet terugkrijgt, vindt hij er toch een, die in vorm, zooal niet in waarde, er mede overeenstemt tenzij hij er in het geheel geen meer vinden mocht. Aan Gerrit komt evenwel de schuld van deze vergissing niet toe. Het bewijs van tevredenheid der leden kan hij gerust aannemen. Eenige dagen geleden is te Utrecht gevankelijk uit Oost-Indië aangebracht J. v. G., vuurstoker, laatstelijk behoord hebbende tot de equipage van een onzer oorlogschepen, dienst doende in de wateren van Atjin, die, ter zake van aldaar gepleegde feitelijke insubordinatie door het toebrengen van eene ernstige verwonding aaa een zijner meerderen in rang, door den zeekrijgs raad ter reeae van Batavia is veroordeeld tot de straf des doods met den kogel. Dat vonnis, naar aanleiding van een beslissing van den raad van revisie niet van het tot de uitvoering vereischte.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1