en Zn., I. Haas en Zn., "W. Ritsing, P. 0. v. Rassen, "Wessel, I. Speelman, A. Drussen, H. I. A. M. Schaepman, Gerardine De Groot, allen te Am sterdam Van Lingen, GoedereedeH. J. C. Bruinier, 's-GravenliageSteenmeyer, Haarlem; Pietje Van den Berg, Haarlemmermeer; J. Van der Horst, Heemstede; W. K. YVindzant, H. Tiegers, beiden te LeidenDerenberg, Janssens van Weel Smits en C0., mej. C. Straal, allen te Rotterdam; mej. C. Vreeburg, Zoeterwoude; G. Van Reijssen, C. Verdoun, beiden te Zwolle; P. H. Koolhaas, niet vermeld. Briefkaartenrnad. Van Hengst, Amersfoort; mej. M. I. Russe, A. Giethoorn, beiden te Amsterdam; S. IC. Sijbrands, Leiden. De afgevaardigden, die Frankrijk op het a. s. academiefeest zullen vertegenwoordigen, zijn de dekenen van de medische en juridische facul teiten te Parijs en voorts verscheidene leden van het „Institut." Ook verneemt men, dat de Fransche minister van openbaar onderwijs aan deze hooge- school heeft aangeboden de verzameling van onuit gegeven documenlen betreffende de geschiedenis van Frankrijk en een complete collectie der wer ken, die daar te lande bij het hooger onderwijs worden gebruikt. Omtrent de aanstaande feesten alhier wordt door het Vaderland medegedeeld: De feestweek zal ook nog door fraaie concerten opgeluisterd worden. Het beroemde muziekgezelschap der Leid- sche studenten zal Maandag-avond een concert geven met medewerking van Aafke Kuipers en Skalitzky. Op het collation van curatoren zal Dunkier met zijn corps zich doen hooren, en in dien de pogingen van eenige ingezetenen gelukken, dan zal Woensdag-avond een onzer beste orkesten in de stads-gehoorzaal optreden. Men schrijft ons uit Nieuwveen: Door de lielhebberij-comedie alhier werd Woensdag-avond een stuk gespeeld, dat bij het aanwezige publiek den meesten bijval vond: „De Vrek," blijspel, naar Molière. Het werd gevolgd door „Zoo ge wonnen, zoo geronnen," terwijl beide opvoeringen werden afgewisseld door chansonnetten en opge luisterd door muziek. De heeren H. S. en J. H. werden na den afloop met algemeen gejuich begroet. Tot predikant bij de Ned. hervormde ge meente in Den Haag is beroepen Ds. J. G. Ivnott- nerus, predikant te Dordrecht. Woensdag-avond trad mevr. Rosa de Vries, na een langdurig verblijf in het buitenland, weder voor hare landgenooten op, bij een concert in het nieuwe gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Zij werd met luide toejuichingen ontvangen. Haar zoon, Maurits de Vries, die als baryton debuteerde, en de jeugdige violist Petri deelden mede in de toejuichingen van het talrijke publiek. Op aanraden en verzoek van een oud-lid der taal- en letterkundige congressen, is de heer A. S. Kok, leeraar aan de rijks hoogere burger school te Roermond, alsnog aan de regelings commissie voor het XlVde taal- en letterkundig Congres toegevoegd. Voor dit jaar zijn door Z. M. den Koning subsidiën verleend aan de volgende kunstenaars: de heeren E. Van der Meer, P. P. Windt, M. Boks, Fred. J. Du Chastel, P. Haaxman en mej. H. Van der Haas, in Den Haag; P. A. Schipperus, te Rotterdam H. Boss, te GroningenN. Harder, W. J. Oppenoorth, N. Steffelaar, S. Kool, W. Steelink, H. B. Koekkoek, J. H. Wijsmuller en mej. L. C. Van der Keilen, te Amsterdam. De Commissie voor de Internationale ten toonstelling van Tuinbouw, welke in het jaar 1876 in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal gehouden worden, heeft overal de meeste medewerking ondervonden. Zij ontving o. a. een zeer welwillend schrijven van den president der tentoonstellingscommissie en van het congres, in Mei 1874 te Florence gehouden, in antwoord op een schrijven der voorbereidende commissie, waarin zij van haar voornemen kennis gaf. Toevallig was de kennisgeving reeds door het congres ont vangen toen het een telegram van de Kon. Engel- sche tuinbouwmaatschappij ontving met het voorstel om ook te Londen in 1876 een internationale tentoonstelling te houden. Gelukkig schijnt deze gevaarlijke medewerking vervallen te zijn. Eerlang verzendt de Commissie het voorloopig programma. Aan de tentoonstelling zal een congres verbon den zijn. Voor de illuminatie, die op 's Konings ver jaardag in Den Haag zal worden ontstoken, heb ben Burg. en Welh. heden ten raadhuize aldaar aanbesteed het leveren van 16000 illumineergla zen. Als minste inschrijver kwam in aanmerking de heer Oliüers te Delft a f 4.25 de gevulde en a f 2 de 100 stuks vermiste of gebroken lampions. Bij beschikking van den minister van marine is aan den matroos der 1ste kl. D. Jansen toe gekend de gouden medaille voor vijftig jaren eerlijken en trouwen dienst. Mr. G. J. Rive, van Amsterdam, is met ingang van 1 Febr. benoemd tol adj.-commies lste kl. ter prov. griffie van Noord-Holland. Z. M. heeft benoemd tol directeur van het postk. te Zalt-Bommel J. W. A. Verschoor, commies lste kl.op zijn verzoek eervol ontslagen uit zijne betr. van inspect, der reg. en dom. in Nederland J. P. Sprenger van Eyk, thans dir. v. fin. in Ned.-Indië. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het prov. gerechtshof te Groningen Mr. M. A. Eekhout, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Dordrecht met ingang van 1 Februari tot plaatsverv. kantonr. te Heerlen G. E. Breunissen Troost, ontv. der registr. en dom. aldaar; aan Mr. T. H. Bondam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van de commissie van administratie over het huis van arrest en justitie te Assen, en benoemd tot lid van gemelde comm. Mr. W. L. Schilfer, proc.-gener. bij het prov. gerechtshof in Drente; T. J. Bücker, landmeter 2de kl., bevorderd tot landm. lste kl. Gemengd "Vietiw-s. Woensdag -avond omstreeks halftien is bij W. in de Janvossensteeg een huzaar ge komen om horloges te zien. Hij had er een in de hand en deed alsof hij even den winkel ver liet om eene vrouw aan te roepen. Daar de man wegbleef, ging W. hem achterna tot aan de Mira- kelsleeg, maar door het gedrang gaf hij het op en de dief is het ontsnapt. Het mocht de politie echter heden gelukken hem in handen te krijgen, evenzoo zijn beminde, die hoogstwaarschijnlijk aan het feit medeplichtig is. Gisternacht heeft in Den Haag in een lakenwinkel in de Lange Pooten een gasontplof fing plaats gehad, waardoor in het lokaal alles onderste boven werd geworpen en een der groote spiegelruiten in den voorgevel is gesprongen. Door tijdige hulp is de brand, die hierdoor was ont- stdan, voorkomen. De arrondissements-rechtbank in Den Haag berechtte gisteren een appèl tegen een vonnis van den kantonrechter, waarbij niet straf baar is verklaard het aan een metselaar te Scheveningen ten laste gelegde feit, van een huis op eigen grond, op den hoek van de Wassenaarsche Straat en de Verlengde Badhuisstraat aldaar, buiten de aangegeven rooilijn te hebben opge trokken. De kantonrechter ontsloeg den beklaagde van alle rechtsvervolging. Het O. M. kwam van deze uitspraak in hooger beroep. Als ge tuigen werden voor de rechtbank gehoord de inspecteur van de bouwpolitie en zijn adjunct, die verklaarden dat den beklaagde op zijn ver zoek rooiing was gegeven, dat hij had moeten blijven op een afstand van 7 meter van den openbaren weg, dat hij dien afstand 3.55 meter heeft overschreden en zich dus niet aan de ge geven rooiing had gehouden. Zij erkenden echter dat de 3.45 meter grond, gelegen tusschen den openbaren weg en het perceel, beklaagdes eigen dom is. De substituut-officier Mr. Roest kon de meening van den kantonrechter niet deelenhet kwam hem voor, dat door rooilijn verstaan moet worden het aangeven van de gevellijn, en wan neer daarvan is afgeweken, gelijk hier, wordt art. 39 der algemeene politie-verordening over treden. De overtreder valt daardoor in de strafbe paling, bij de verordening bedreigd, zoodat hij ten slotte een veroordeehng tot geldboete van f 10 requireerde. Mr. Van Stipriaan Luïscius, die voor bekl. optrad, kon zich met de inter pretatie van art. 39 door het O. M. niet vereeni gen. Volgens de leer van het O. M. zouden de 7 meter grond, die bekl. niet mocht bebouwen, vrijvallen en ten laatste publiek] of gemeente eigendom worden. Z. i. was niet noodig in dit geval de aangegeven rooilijn te volgendit was wel het geval, indien er was gebouwd direct aan de openbare straat, maar bekl. had gebouwd op eigen grond. Pleiter was van oordeel dat, indien het gevoelen van het O. M. werd gedeeld, het gemeentebestuur slechts geduld behoeft te oefenen om aan een lang gevoelde behoefte, de verbree ding van de Veenestraat, te voldoen, daar bij vernieuwing van perceelen ook rooiing gegeven wordende, de bouwcommissie zal kunnen aangeven hoever men zal moeten teruggaan. Pleiter con cludeerde tot bevestiging van het vonnis. De uit spraak is bepaald op 4 Febr. Onlangs werd medegedeeld dat in Oud-Beierland de levering van den school-inkt aan de ambtenaren van politie wordt gegund en die er een aardig sommetje van genieten. De veldwachter, tevens gemeentebode aldaar meldt thans: De waar heid is dat sedert tal van jaren de gemeentebode de inkt-specie voor rekening van de gemeente ont vangt uit Rotterdam en dat zijn bemoeiing is, na ontvangst die specie in een tienliters-kruik te doen met bijvoeging van het noodige. Na getrokken te zijn, laat ieder hoofdonderwijzer ter secretarie, waar die kruik staat, inkt naar behoefte halen. Welk is nu het voordeel voor den gemeentebode? Verwijt als de inkt niet goed gemengd of bleek is, geldelijk voordeelnihil, tot dank voor al de last en moeite. NB. een aardig som metje van verdiensten, terwijl de geheele uitgaaf niet eens 20 gulden beloopt per jaar. De 72-jarige arbeider Krul te Loos duinen is Woensdag-morgen op noodlottige wijze om het leven gekomen. Te 6 uren, dus toen het nog niet geheel dag was, begaf bij zich naar zijn werk, en moest om daar te komen een plank, die over een sloot lag, passeeren. Door de schemering misleid, heeft hij waarschijnlijk een misstap gedaan en is in het water gevallen, waar uit men hem ongeveer een uur later levenloos ophaalde. Gisterochtend is aan de R ij n brug te Arnhem opgevischt het lijk van een onbekende, dat reeds in zeer vergevorderden staat van ont binding verkeerde. Hoofd en armen alsmede een been ontbraken aan den romp, die door de politie naar het gasthuis is vervoerd. Te Hardinxveld is den 27sten dezer opgevischt het lijk van een volwassen persoon, zonder hoofd en in gevorderden staat van ont binding. Tegen Jacob Wolff heeft, in de zit ting van het prov. gerechtshof te Zwolle van gisteren, het O. M. geëischt 15 jaren tuchthuis straf en f 100 boete of subsidiair 14 dagen ge vangenisstraf. Een steeds milder vloeiende bron van inkomst voor de eigenaren der in den omtrek van Epe gelegen hosschen en heidegronden is de verpachting van het jachtrecht, doorgaans aan Hollandsche heeren, die dan van tijd tot tijd in talrijke gezelschappen derwaarts komen en bij afwisseling klop- en drijfjachten op grof en klein wild organiseeren of wel zich aan 't meer zeldzame vermaak eener vossenjacht wijden en wat meer zegt bijna nooit zonder buit huiswaarts keeren. Zoo hebben b. v. eenige jachtliefhebbers in de vorige week in het Gortelsche bosch zes herten geschoten, waaronder één bok, terwijl de heer V. uit Amsterdam, die met eenige vrienden op de gemeentegronden ten noorden van dit dorp een vossenjacht hield, een vos en twaalf konijnen is machtig geworden. Ofschoon 't geen monsterdier was, woog Reintje in de schatting der heeren jagers toch zwaarder dan 't dozijn knaagdieren, waaruit zijn doodenoffer bestond. Uit Almelo wordt gemeld, dat van ongeregeldheden tot dusverre geen sprake is. Dearbei- ders verklaren de werkstaking, wat hunne behoeften betreft, nog wel drie weken te kunnen volhouden. Na eene zeereis van twaalf en een halven dag kwam het Belgische stoomschip Zwit serland, van New-York, den 26sten dezer te Antwerpen aan. Bij het doorstaan van verschrik kelijke stormen had men gedurende de reis het verlies te betreuren van den 2den en 3den offi cier, alsmede van een man der equipage, die door de golven over boord geworpen werden. De lste officier werd insgelijks door een golf over boord

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2