Door den Ned. consul-generaal le Londen is F. A. Aberson aangesteld tot zijn vice-consul te Bristol. Z. M. heeft met ingang van 1 Febr. tot spoorwegopziener 3de kl. benoemd H. Du Croix; tot adj.-ijkers der maten, gewichten en weegwerk tuigen M. N. Arends, D. C. Bolman en H. Kore- mans, te Delft, en tot ijkers der maten, gewichten en weegwerkluigen, de adj.-ijkers H. Brons Middel, J. W. Rasch en Otto Venema; tot commies bij het dep. van justitie L. Boer, tot adj. commies T. A. Van Ginkel; aan J. F. H. Meuwissen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Susteren, en benoemd tot notaris binnen het arr. Maastricht, standpl. Susteren, T. A. Meuwissen, cand.-notaris aldaar; bij het corps mariniers, naar o. v. r. bevorderd tot kapt. 1ste kl. K. H. Koentze, tot kapt. 2de kl. P. S. C. A. Courier dit Dubekart; de machinisten 1ste kl. in hel vaste corps M. L. A. W. Komp en J. C. Graue benoemd tot officier- machinist 2de kl. Gemengd Nieuws. Een ieder herinnert zich den onge- lukkigen brand, welke in Mei 1871 het stoomschip Willem III der maatschappij Nederland op zee vernielde. Onder de gevolgen dier treurige gebeur tenis behoorde ook het voeren eener procedure voor de rechtbank te Rotterdam. Door een der inladers was een vordering ingesteld legen den kapitein van het schip, Oort, en legen gezegde maatschappij, strekkende tot vergoeding der schade, aan de door hem verzonden goederen veroorzaakt. Die eisch werd door gezegd rechtscollege ontzegd, en het van die uitspraak ingesteld hooger beroep gisteren voor het Hof van Zuid-Holland bepleit. Voor den appellant H. Muller trad op de advocaat Mr. Sti- priaan Luïscius, die betoogde dat de schipper aan sprakelijk is voor alle schaden aan het ingeladen goed veroorzaakt, tenzij door hem werd bewezen dat deze het gevolg was van overmachtdat brand niet per se als zoodanig is te beschouwen, en dat alzoo had moeten zijn bewezen door den geïnti meerde, dat de brand buiten zijn schuld en nalatig heid was ontstaan, terwijl de oorzaak van den brand onbekend zijnde, de kapitein voor de schade aanspra kelijk bleef. Het goed recht van den geint. werd ge handhaafd door den advocaat Mr. J. G. Rochussen, die de uitspraak van den eersten rechter verdedigde. Van die zijde werd in het midden gebracht, dat brand, op zee ontstaan, moest worden beschouwd als een zee-evenement, voor welks gevolgen assu radeuren aansprakelijk zijn. Hij betoogde voorts dat schuld of nalatigheid van den kapitein als oorzaak van den brand niet mag worden gepre sumeerd, en deze alzoo in de onmogelijke ver plichting zou zijn, zij onschuld of gemis aan nalatigheid te bewijzen. Verder werd aangetoond dat het beroep op de Fransche jurispruden tie aan zijde van den appellant hier niet kon opgaan, omdat de Fransche wet in tegenstelling met onze wet brand niet als overmacht beschouwt. Eindelijk nam Mr. R. aan des appellants aan bod, om te bewijzen dat de oorzaak van den brand was gelegen in het onvoorzichtig laden aan het Nieuwediep, vermits daaruit ten duide lijkste zou blijken, dat den kapitein geen schuld of nalatigheid te wijten was. Uitspraak 1 Maart e. k. Dinsdag-avond ontstond te Amster dam brand in de Groole Kattenburgerstraat. De hevige wind deed het ergste vreezen; de brand weer rukte met den meeslen spoed uit. Gelukkig bleef het bij een binnenbrandje in een herberg, genaamd „Het Oranje-Eiland", dat door de werking van een brandspuit werd gebluscht. Gistermiddag te 1 uur is op de kost school van den heer W. te Elburg een vreeselijk ongeluk gebeurd. Terwijl de jongelui op de plaats aan het spelen waren, had een hunner een ge laden pistool in de hand en heeft daarmede een zijner makkers aan het hoofd getroffen. De twee geneeskundigen, die afwezig waren, heeft men per estafette gehaald, en onmiddellijk de ouders van den verwonde, die te Velzen woonachtig zijn, per telegram ontboden. Men vreest dat de verwonding doodelijk zal zijn. Te Apeldoorn heeft de storm niet alleen schade veroorzaakt aan gebouwen, enz., maar ook een slachtoffer geëischt in zekeren V., die in het water gewaaid en verdronken is. De rechtbank te Deventer heeft den misdadiger te Wijhe, die zich aan diefstal van twee muurbloemen had schuldig gemaakt, veroor deeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 14 dagen, en H. Klomp, alias Peetoom, te Wijhe, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, tot eene geldboete van f 75. De Nederlandsche tjalk hl ar g ar etha Meijering, kapt. Wieringa, 16 Oct. van Bremer haven met petroleum naar Bergen vertrokken, is aldaar nog niet gearriveerd en men heeft er sedert ook niets meer van vernomen, zoodat dit schip waarschijnlijk in de op het einde van October geheerscht hebbende stormen verongelukt is, de wijl eenige vaten petroleum, van hetzelfde merk als in het schip geladen, in November bij Scude- naes zijn aangedreven. Het prov. gerechtshof in Zeeland heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. Hooge- steger, oud '18 jaren, arbeider, Antoinelta Jansen, arbeidster, en haar man J. Burgs, arbeider, allen wonende te Kloetinge. Het hof heeft den eersten besch. vrijgesproken van één der 31 hem ten laste gelegde diefstallen, als niet wettig bewezen, doch hem schuldig verklaard aan de overige, en hem veroordeeld tot eene correctioneele gevange nisstraf van vier jarende tweede en den derde als medeplichtigen aan die diefstallen tot eene gevangenisstraf van zes en drie maanden, in een zame opsluiting le ondergaan. Te Brussel is een zonderling man overleden, die door zijn lichtgroene kleeding bij alle burgers bekend was. Toen men hem drie dagen achtereen miste, deed de politie onderzoek en vond hem ziek op zijn kamer. Hij stierf kort daarna. Het bleek dat hij vroeger beambte was geweest van de Russische regeering, bij de dia mantmijnen in den Caucasus, en dat hij een bril jant van zeldzame schoonheid had gestolen. Den steen wist hij in een insnijding in de huid van zijn nek te verbergen, en toen het vel weder goed was dichtgegroeid, verzocht hij verlof wegens redenen van gezondheid. Daardoor gelukte het hem te ontsnappen aan de strenge bewaking van de diamantmijnen, en met zijn kostbare nekvracht reisde hij naar Amsterdam, waar hij den steen voor ongeveer 12Q00 p. st. verkocht. Daarna vestigde hij zich te Brussel. Men zegt, dat de bril jant thans den keizer van Rusland toebehoort. In een coupée 2de kl. van den Ooster spoorweg zijn baldadig de kussens, waarschijnlijk met een mes, over de geheele lengte aan stuk ken gesneden. Tot nogtoe heeft men den dader niet kunnen ontdekken. BUITENLAND. FVariTtrijk. Bij de Spaansche ambassade te Parijs is gisteren een kabinets-koerier uit Madrid aangekomen, die naar Berlijn vertrekt om een brief van don Alfonso XII aan Keizer Wilhelm over te brengen, waarin hem kennis wordt gegeven van 's Ivonings troons bestijging. De Kamer heeft in hare zitting van gisteren bij de tweede lezing de wet op de samenstelling der kaders van het leger aangenomen. De Ver gadering heeft hierna besloten, dat de constitu- tioneele wetten heden aan de orde zouden komen. De minister van openbare werken heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, houdende goedkeuring van eene concessie, aan eene maat schappij verleend, tot het graven van een onder- zeeschen tunnel tusschen Calais en Dover. Voor deze concessie heeft de minister eene overeenkomst geteekend met de bedoelde maatschappij, waarbij zij zich verbindt twee millioen aan een onderzoek omtrent de uitvoerbaarheid van de onderzeesche verbinding ten koste te leggen, terwijl eene andere maatschappij, eene Engelsche, waarmede zij zich in verbinding heeft gesteld, ook twee millioen aan een onderzoek, uitgaande van Engelands kust, zal besteden. Indien dit tweeledig onderzoek gunstig uitvalt, dan wordt, naar luid der overeen komst, de Fransche maatschappij concessionaris van het werk, dat van openbaar nut zal worden verklaard. De minister heeft, alvorens de over eenkomst te teekenen, de zekerheid gekregen, dat de Engelsche regeering zich niet tegen de Fransche concessie verzet. België. De Kamer van afgevaardigden heeft gisteren het voorstel van de heeren Couvreur en Tho- nissen, betreffende de arbitrage als middel van beslechting van internationale geschillen, aange nomen. De heer Bergée heeft den minister van liuilen- landsche zaken geïnterpelleerd. Hij vroeg waarom het gouvernement een gezant bij den paus laat, van welken aard de betrekkingen met de regeering van Alphonsus XII zijn, en waarom de diploma tieke betrekkingen met Mexico niet hervat zijn. De minister antwoordde op de eerste vraag, dat, daar de toestand onveranderd gebleven is, het gouvernement ook geen verandering heeft gebracht in zijne betrekkingen tot den Heiligen Stoel; op de tweede: dal België in dezelfde verhouding tot de regeering van Alphonsus XII staat als de andere mogendheden. België zal noch de eerste noch de laatste zijn om die regeering le erkennen. Wat de hervatting der diplomatieke betrekkingen met Mexico aangaat, daaraan zal gevolg worden gegeven, zoodra de toestand, die geleid heeft tot het afbreken dier betrekkingen, zal opgehouden hebben te bestaan. Duitschlaixd. De rijksdag heeft de wet op het burgerlijk hu welijk bij tweede lezing aangenomen, met bijvoe ging van een artikel, waarin de bondsregeeiingen worden gemachtigd, desverlangend bij haar te lande de wet reeds vóór 1 Januari 1876 in wer king te doen treden. De rechtbank te Posen heeft van de vier personen, beschuldigd van gewelddadig verzet tegen de openbare macht, in de kerk le Xions bij de installatie van den proost Kubeczak, twee, met inachtneming van verzachtende omstandighe den, tot gevangenisstraf veroordeeld, de een voor 12, de ander voor 9 maanden; de beide anderen zijn vrijgesproken. Voor de korvetten Louise en Victoria en drie kanonneerbooten zijn commandanten benoemd. Al deze schepen worden gereedgemaakt om zoo noodig naar de Spaansche wateren te worden gezonden. Van geloofwaardige zijde wordt aan de Schles. Zlg. medegedeeld, dat de Pruisische bisschoppen vanwege den Paus zijn uitgenoodigd, om voorstellen te doen ter voorziening in de vele openstaande plaatsen van zielverzorgers, ten einde de kwade gevolgen weg te nemen, welke daardoor voor de Kerk ontstaan. Het blad voegt er bij, dat de bis schoppen deswege van gedachten hebben gewisseld en zich met den aartsbisschop Melchers in ver binding gesteld. Spanje. Don Alphonsus XII is gisteren te Saragossa aan gekomen. Hij werd met warmte door de bevolking ontvangen, en is terstond te paard naar de „Nuestra Senora del Pilar" (de kathedraal) gereden. Bij het verlaten der kerk werd hij met veel gejuich be groet, en is vervolgens aan het aartsbisschoppelijk paleis afgestapt, waar hij gebleven is. Uit San-Sebastian wordt gemeld: Drie Spaan sche oorlogschepen kruisen in de bocht van Zaraus, en wachten op den gezagvoerder der Gustav om over de schadevergoeding te onderhandelen. De Duitsche kanonneerboot Nautilus ligt nog altoos te Passages voor anker. De militaire operatiën zulten den 22sten worden hervat. Castelar heeft verklaard, een mandaat voor de Cortes niet te kunnen aannemen, indien de afge vaardigden den koning den eed van trouw moeten zweren. GProot-Britannië. Het thans afgeloopen proces van den heer Rubery tegen den heer Sampson, redacteur van het commercieele gedeelte van den Times, betrof een curieuse zaak. Indertijd vestigde de Times, in zijn zoogenaamd City-artikel, de aandacht op eene in Amerika niet ongewone oplichterij. Ondernemende lieden hadden in een afgelegen dorp in Colorado een aantal ruwe diamanten in den grond verborgen, daarna de gefingeerde vondst van die steenen met veel ophef aangekondigd, en eene actiën- maatschappij in 't leven geroepen tot 't ontginnen van de geheel fictieve diamantvelden. De actiën dier maatschappij waren in Londen verkrijgbaar gesteld bij den heer Rubery. En tegen de actiën

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2