LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4585. A0. '1875. Vrijdag 22 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn U40. Afzonderlijke IS'ommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. NATIONALE SlILITIE. f BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN ëoen te weten, dat ingevolge art. 18 der wet van den 19 Augustus 1861 (iStaatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier wet voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op den lsten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1856), ver plicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tussclion (len lsten cn den 31sten Januari dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is, en dat overtreding van het ■aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet. wordt gestraft rnet boete van ƒ25 tot /TOO. iVoor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeente bestuur bepaalde dagen Ier inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-Secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 30sten Januari aanstaande, op welken dag hel register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 Januari 1875. LEIDEN, 21 Januari. De Senaat der Hoogeschool heeft, ter gele genheid van het aanstaande Derde Eeuwfeest, aan een aantal binnen- en buitenlandsche geleerden den graad van doctor in de verschillende facul teiten eershalve opgedragen. De namen der aldus benoemde buitenlandsche doctoren zullen bij de academische plechtigheid van 9 Febr. worden bekend gemaakt. De namen der Nederlanders, aan welke de Senaat deze onderscheiding heeft toege kend, zijn de volgende: In de faculteit der geneeskunde de hoeren D. Iluizinga, hoogleeraar te GroningenH. Slot, inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, in Den Haag; in de faculteit der rechtsgeleerdheid de heeren Ph. J. Bachiene, lid van den Raad van Slate; N. P. Van den Berg, te Batavia; N. G. Pierson, directeur der Ned. bank, te Amsterdam, en D. Veegens, griffier van de Tweede Kamer; in de facul teit der godgeleerdheid de heeren: Ph. R. Hugenholtz, predikant te AmsterdamJ. Knappert, H. C. Rogge en C. Sepp, pred. te Leiden in de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen de heeren: C. M. Van de Sande Ia Coste, med. doctor te Amsterdam Dr. F. C. Donders, hoogleeraar te UtrechtJ. H. F. Sollewijn Gelpke, adsistent-resident van KediriDr. P. Harting, hoogl. te Utrecht Dr. C. A. Oudemans, hoogleeraar te Amsterdam T. J. Stieltjes, lid van de Tweede Kamer, en B. J. Tideman, hoofdingenieur van de marine, te Amsterdam; in de faculteit der wijsbegeerte en letteren de heeren: M. F. A. G. Campbell, bibliothecaris der Kon. boekerij in Den Haag; Mr. J. E. Goudsmit, hoogl. te Leiden; Th. Th. H. Jorissen, hoogl. te Amsterdam; W. Pleyte, conservator aan het Rijksmuseum van oudheden; A. B. Cohen Stuart, O.-I. ambtenaar, thans te Leiden. Naar aanleiding van een ingezonden stuk van Prof. Vissering zegt de N. R. Cl.„Nu H. M. de Koningin (Koning Willem III is een kweeke- ling der Leidsche Academie), nu er dames, nu er een breede schare van mannen zonder geleerde opleiding lot hel aanhooren der academische oratie genoodigd zijn, zou het van geen goeden smaak getuigen, de rede in het Latijn te houden. Daar over geen verschil meer. Hetgeen een punt van geschil had kunnen zijn, is, of het Eeuwfeest der Leidsche Universiteit niet uit den aard der zaak een feest was in de eerste plaats voor de mannen der wetenschap? of men, de vertegenwoordigers der buitenlandsche Universiteiten noodigende, niet van diezelfde meening uitging? of men, zonder de verdere feestviering tot de enge afmetingen van een geleerden-kring te beperken, „de plechtige redevoering van den rector magnificus" niet in haar aloud karakter had kunnen houden, enz. Maar dat alles beeft nu geen beteekenis meer. En hoe naijverig ook op onzen goeden naam bui tenslands, zeggen wij thans: nü geen Latijn. Over het Hollandsch mogen zich de vreemde gasten ergeren: onhoffelijk te zijn jegens onze geëerde Vorstin en jegens de darnes, dat het laatst van alles Wij vestigen de aandacht van belangheb benden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Batavia door middel van het stoomschip Torrington. De laatste buslichting aan het postkantoor alhier is bepaald op den 23sten dezer, des avonds te 5 urenvoor druk werken een uur vroeger. De heer J. M. Van Kempen te Voorschqten is door Z. M. den Koning van België benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Niet alleen mej. Kruseman, maar ook, naar gemeld wordt, mej. Elize Baart heeft met de heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels een over eenkomst aangegaan om in de „Vorstenschool" op te treden. De repetitiën en de eersle voor stelling zullen waarschijnlijk door den heer Douwes Dekker worden bijgewoond, en de eerste open bare uitvoering zal in de laatste helft van Febru ari plaats hebben. Voorts verneemt men dat aan Utrecht of Leiden de primeur van de „Vorsten school" zal gegeven worden, en dat mej. K. zich zal belasten met de vertolking van de „Louise", en mej. B. als „Hanna" optreden. Het stoomschip Koning der Nederlanden kapt. Bruijns, van Nieuwediep naar Batavia, pas seerde 18 dezer, des middags, GibraltardeJohn Bramallkapt. W. Duncombe, is den 19den van Batavia naar Rotterdam vertrokken. In de gisteren gehouden openbare vergade ring van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur is o. a. ingekomen het koninklijk besluit van den 27sten December II., houdende vernietiging van het besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, waarbij goedkeuring wordt onthouden aan het besluit van den Raad der gemeente Voorschoten tot verkoop eener in schrijving van f 12,000 op een der grootboeken van de Nat. Werkelijke Schuld, en dat van den 29sten December 11., waarbij, met wijziging van het besluit van 10 April 11., aan G. M. Koentz, voormalig adjundl-commandant in het huis van militaire detentie te Leiden, alsnog een pensioen wordt toegekend van 967. Het ontwerp-adres aan de Tweede Kamer, inhoudende bezwaren tegen het ingediende wets ontwerp op het hooger onderwijs en hel verzoek om in die wet bepalingen op te nemen om ook aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam, onder zekere voorwaarden, het^ recht te geven tot het toekennen -van doctorale diplomata, na vooraf gaande examina en promotiën, is gisteren door den gemeenteraad behandeld en met eene geringe wijziging in redactie goedgekeurd. Men verneemt dat Dr. Beins te Groningen door de Duitsche admiraliteit is uitgenoodigd tot voorlichting en toepassing zijner belangrijke uit vinding, om koolzuur als beweegkracht aan te wenden. De minister van oorlog heeft aan de ver schillende autoriteiten bij het leger de mededee- ling gedaan, dat onder de suppletie-troepen, die in den loop van dit jaar naar Oost-Indië zullen moeten worden uitgezonden, behalve een groot getal onderofficieren en manschappen van het wapen der infanterie nog moeten worden begrepen twee staf-hoornblazers rnet den graad van sergeant. Bovendien zullen enkele onderofficieren en korpo raals bij de landmacht in West-Indië kunnen worden overgeplaatst. Door de leerlingen der 4de en 5de klasse van de hoogere burgerschool te Dordrecht is een adres gezonden aan Z. M. den Koning van den volgenden inhoudAan enz. geven met verschul- digden eerbied te kennen de ondergeteekenden, allen leerlingen der 4de en 5de klasse van de hoogere burgerschool te Dordrecht, dat zij met leedwezen het besluit van den minister van bin- nenlandsche zaken, J. Heemskerk Azn., gezien hebben, waarbij bezwaar gemaakt wordt tegen het plaatsen van een standbeeld op de Plaats in Den Haag voor Mr. J. R. Thorbecke; dat zij met een gevoel van erkentelijkheid vervuld zijn voor hem, wien zij zulk een goed onderwijs te danken hebben; dat zij overtuigd zijn dat de opgeworpen bezwaren niet onoverkomelijk zijn; dat zij niet willen nagaan welke de oorzaak dier weigering is, doch dat zij hiermede voornamelijk bedoelen een bewijs van afkeuring te willen geven der handelwijze van den minister J. Heemskerk Azn., zoomede een blijk van vereering aan de nagedachtenis van den grooten man Mr. J. R. Thorbecke, wien zij zooveel verschuldigd zijn. Ten einde de herinnering levendig te houden aan de plichtsbetrachting en den heldenmoed, door de Nederlandsche land- en zeemacht te Atjin tentoongespreid, zal men giften inzamelen tot op richting van een monument, Ier vereering van de nagedachtenis van allen, die bij een der beide expedities naar Atjin het leven hebben gelaten. De opwekking om hiertoe mee te werken draagt de onderteekening van generaal Smits, comman dant van het koloniaal militair Invalidenhuis Bron beek, bij Arnhem. Naar men verneemt is de heer W. Smit, amanuensis bij het museum van natuurlijke historie der hoogeschool te Groningen, benoemd tot leeraar aan de daar bestaande teekenschool Minerva," en is dientengevolge de betrekking van amanuensis bij dat museum vacant. Naar men verneemt bestaat bij den heer Yan Lier te Amsterdam het plan om zijn schouw burglokaal in de Amstelstraat, waar de vereenigde tooneelisten hunne voorstellingen geven, tegen het aanstaande speelseizoen aanmerkelijk te vergrooten, zoo wat de breedte als de diepte van het gebouw betreft. Het Handelsblad verneeml dat van de buitenlandsche geleerden o. a. aan den heer Darwin de graad van doctor h. c. zal worden toegekend, ter gelegenheid van het Derde Eeuw feest der Leidsche hoogeschool. De heer Yan Lansberge, eervol teruggeroe pen gezant van Nederland bij het hof te Brussel, is door den Koning van België benoemd tot grootkruis der Leopoldsorde. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan H. Bruyns Jr., rijks-ontv. te Har derwijk.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1