DAGBLAD. N°. 4584. A0. 1875. Donderdag 21 Januari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 26 der Wet van den 19den Augustas 1861 betrekkelijk de Nationale Militie Staatsblad n°. 72), Doen te weten: dat het register van inschrijving en de alphabetiachc naam lijst der in 1874 voor de Nationale Militie ingeschrevenen, van den 20sten tot den 28sten Januari e. k. ter Gemeente-Secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd; dat bezwaar tegen register, en lijst, binnen den tijd der neder- legging kan worden ingebracht aan den Commissaris des Konings in deze provincie, schriftelijk, op ongezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. Ea geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidfche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Januari 1875. LEIDEN, 20 «Januari. Zijn er inderdaad zoo weinigen in de stad onzer inwoning die prijs stellen op goede muziek, of waren de lezing van Dr. Jan Ten Brink in het Nut en het gure weer de oorzaak dat het concert van rriej. Kièhl in de Stadsgehoorzaal gisteravond door zulk een klein publiek werd bijgewoond? "Wij hopen het laatste, maar zeker is 't, datmej. Kiehl en de overige artisten meer belangstelling hadden verdiend. Mej. Kiehl bezit een schoone, krachtige en goed gevormde sopraanstem, die vooral in de hoogte eene verbazende ontwikkeling heeft bereikt. Hare voordracht is zeer beschaafd en smaakvol. In de eerste afdeeling zong zij eene aria uit Weber's „Freischütz" en de „Erlkönig" van Schubert. Behoort de eerste misschien minder in de concertzaal dan in de opera thuis, zooveel te beter was de laatste hier op zijne plaats. Aan grijpend en dramatisch was de voordracht van dat nommer. Wat meer afwisseling van timbre zou misschien het effect nog hebben verhoogd. "Voortreffelijk ook was de voordracht van „Es war ein Konig in Thule", en schoon vooral door eenvoud waren de beide liederen aan het slot. Is 't niet jammer dat er in Nederland voor zulke Nederlandsche artisten geen plaats schijnt te zijn? De jeugdige violoncellist Hekking met zijne voordracht van Servais' Fantasie, en C. Coe- nen uit Utrecht met zijne solo-nummers van Léonard en Vieuxtemps oogstten mede welver diende toejuichingen. Den 16den Februari zal door de hoofdad- ministratiên van de hierna vermelde corpsen, in hunne daarby aangeduide garnizoensplaatsen^ wor den aanbesteed de levering van 545 remonte- paarden, waarvan het getal voor elk corps is be paald als volgt voor het 1ste reg. huzaren te Leiden, op 90; 2de reg. huzaren te Venlo, op 60; 3de reg. huzaren te Haarlem, op 80; 4de reg. huzaren te Zutfen, op 110; reg. veldart. te Utrecht, op 140; en voor hel reg. rijdende art, te Amersfoort, op 65 stuks. Bij ministerieele beschikking kunnen een zeslal 2de luitenants der infanterie, die als zoo danig na 1 Aug. 1871 zijn aangesteld, in rang en anciënniteit worden overgeplaatst bij het corps mariniers, onder genot eener gratificatie van f 400 als schadeloosstelling voor uniformverandering en verdere uitrusting. Z. M. heeft bepaald, dat de soldijen van de miliciens en van de miliciens-scherpschutters, dienende bij de infanterie, worden gelijkgesteld met de soldijen, toegekend aan de vrijwillig dienende soldaten en scherpschutters bij dat wapen. Hier door zijn de soldijen gebracht voor een milicien op 32 en voor een milicien-scherpschutter op 37 ets. per dag. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat het hoofd comité voor het Thorbecke-monument besloten heeft, op 6 Februari aldaar eene algemeene bij eenkomst te beleggen van de verschillende sub- commissiën, waarop beslist zal worden waar het standbeeld zal geplaatst worden. Volgens ontvangen telegram verliet het stoomschip Trompkapt. Harms, Port-Said op Zondag-middag 17 dezer, om de reis naar Rot terdam voort te zettende Conradkapt. De Ridder, van Batavia naar Nieuwediep, is den 18den te Suez aangekomen en gistermiddag te twaalf uren het Kanaal ingegaande Prins Hendrik, kapt. Braat, van Nieuwediep naar Batavia, is den 16den dezer te Padang aangekomen, na een buitenge woon voorspoedige reis van 32 dagen van South ampton. De heer J. J. Van Kerkwijk, lid der Staten- Generaal en onlangs ontslagen als ingenieur van den rijkstelegraaf, is door den koning van België benoemd tot ridder der Leopoldsorde. De heer B. Reinders te Zwolle heeft de betrekking van architect-directeur der gemeente werken in Den Haag aangenomen, terwijl de heer P. Tirion is bevorderd tot architect. Tot directeur van den Kon. Holl. Schouw burg in Den Haag voor het tooneeljaar 1875 is gisteren benoemd de tegenw. titularis de heer J. C. Valois, onder bepaling, dat vóór 1 Mei a. s. door hem worde aangeboden een volledig tableau van zijn troep. Aan den Franschen schouwburg aldaar is een subsidie toegestaan van f 8000. Het voorstel van B. en Ws. van Den Haag, om den gasprijs van 18 ct. voorloopig te behou den, is aangenomen. Zr. Ms. schroefstoomschip Curasao, onder bevel van den kapt.-ter-zee J. A. Vandevelde, is den 18den December jl. te Rio-Janeiro aange komen. De Ned. Bank had op 18 Jan. bij een muntraateriaal van f 136,994,057.65s voor eene som van f 107,199,694.71s minder aan bankbil jetten in omloop dan wiartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt /42,879,637.88s meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Bij beschikking van den minister van kolo niën is de hulponderwijzer P. C. W. Bopp ge steld ter beschikking van den gouv.-generaal van N.-I., om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. De 4ste luit. A. B. baron Van Verschuer, van het 3de reg. vesting-art. te Nijmegen, is op zijn verzoek op nonacliviteit gesteld. De majoor M. G. Matthes is van het 3de reg. huzaren te Haarlem overgepl. bij het depot van het 1ste reg. te Leiden. De off.-v.-gez. 2de kl. van het O.-I. leger zal de helft der volgende maand naar Java ver trekken met het stoomschip Voorwaartsdat den heer Van Lansberge met zijn gezin en gevolg te Napels als passagiers aan boord zal ontvangen. Z. M. heeft met ingang van 1 Febr. tot secretaris van curatoren der hoogeschool te Utrecht benoemd Mr. J. F. B. Baert, te Utrechtbenoemd tot lid der commissie van toezicht op de Rijks academie van beeldende kunsten Mr. G. Van Tien hoven te Amsterdam; aan Hd. ordonnance-officier den lslen luit. S. M. S. De Ranitz, van den grooten staf, vergund het aannemen en dragen der ver sierselen als ridder 4de kl. der orde van den Rooden Adelaar. Gemengd Nieuws. Te Bijnsburg heeft zich eenigedagen geleden, op den stal van den bouwman J. Van der Mey, hel zonderling geval voorgedaan, dat al zijne zeven koeien tegelijkertijd zoodanig ongesteld werden, dat men voor het behoud van haar lever, vreesde, en werkelijk is er een bezweken. De koeien hadden dien middag niet anders gegeten dan roode beetwortels, van een hoop, die gedekt was geweest en eerst dien middag was ontbloot. Bij onderzoek bleek het den veearts S., dat de beetwortels be vroren waren geweest en bij het ontblooten van den hoop, bij dooiweder, bevond men, dat een zeer dunne ys-uitslag op de wortels aanwezig was. Deze uitslag nu moet vergiftige bestanddeelen be vatten, welke eerst na volkomen ontdooiing, en na eenigen tijd aan de lucht te zijn blootgesteld, on schadelijk zyn. Maandag-avond omstreeks 11 uren ontstond in Den Haag brand in het bovenachter- gedeelte eener woning op de Lange Beestenmarkt. De zich in het begin boven het huisje verheffende vlam deed eenige vrees voor gevaar duchten, maar eenige oogenblikken daarna ging zij in rook op. die langzaam verdween. De brandspuit, door de weesjongens bediend, verleende het eerst hulp en was de eenige die water heeft gegeven, hoewel nog andere spuiten waren aangerukt. De spoedige tegenwoordigheid van den opperbrandmeester droeg veel tot de onmiddellijke blussching bij. Ter gedachtenis aan den geboortedag van wijlen de Koningin-moeder werd gisteren op de eigendommen van de groothertogin van Saksen- Weimar eene uitdeeling gehouden van geld, levens middelen en brandstoffen aan bedienden en armen. Ook vanwege Z. K. H. Prins Hendrik werden in het lokaal der meisjes-handwerkschool te Scheve- ningen aan tal van behoeftigen kleeding, voeding en brandstof uitgedeeld. De te Delft gevonden drenkeling is gebleken te zijn J. Van der Ploeg, 24 a 25 jaren oud, timmermansknecht, geboren te Zierikzee. On geveer zes weken geleden is hij te Delft geweest met een kameraad, ten einde werk te zoeken. De laatste is alleen naar Rijswijk, waar beiden toen werkzaam waren, teruggekeerd, en had na dien tijd niets meer van Van der Ploeg vernomen. Op 'sRijks werf te Amsterdam isthans een hydraulische pers in werking, waarmede pant serplaten van 10 Eng. dm. dikte op ieder deel der oppervlakte koud kunnen worden gebogen. Dit werktuig, waarmede zulk een verbazende kracht moet worden ontwikkeld, voldoet volkomen aan de verwachting en is een aanwinst voor onze marine, die daardoor voor een belangrijk deel minder afhankelijk van de buiterilandsche indus trie is geworden. Met den verbouw der kazernen te Kampen, die met inbegrip der onteigening 90,000 gulden kosten zal, is reeds een aanvang gemaakt de hoop bestaat dat men daarmee geheel gereed zal zijn met de in Sept. dezes jaars te herdenken 25- jarige vestiging van het instructie-bataljon aldaar. Gisterochtend is in de zoutziederij van den heer Krol te Zwolle een werkman bij het omroeren van een kuip met kokend zeepwater

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1