LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4583. Woensdag A0. 1875 20 Januari. STADS-BERICHTEN. EEN WELKOME GAST OP DEN Sstcn februari. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1-40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Grootcrc letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopen jaar 1874 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, immers vóór uil0. Januari e. k., ter gemeente secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Januari 1875. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat het tweede suppletoir kohier van de plaat selijke directe belasting voor 4874 is goedgekeurd door He Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij besluit van den llden Januari 1875, en op heden aan den Gemeenteontvanger ter invordering ter hand gesteld, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. En wordt deze door plaatsing in de Leidscke Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Januari 1875. "Den 8sten der volgende maand, op den heug- njKen driehonderdsten gedenkdag van de stichting onzer Hoogeschool, zal Leiden binnen zyne vesten de keur vereenigen van al wat ons land bevat aan mannen van naam en aanzien op velerlei gebied. De aanwezigheid van bet geëerbiedigd Hoofd van den Staat zal in de eerste plaats strekken orn luister bij te zetten aan het zeldzame feesl, dat ons in den tijd van voor drie eeuwen zal verplaatsen; ministers en volksvertegenwoordigers, hoogwaardigheidbekleeders en gewezen voedster- lingen onzer universiteit zullen door hun tegen woordigheid blijk geven van hun belangstelling. Ja, ook het buitenland zal in de mannen van wetenschap, die het ter feestviering zal afvaar digen, zijn schatting aan onze Academie betalen voor de zegeningen van verlichting en beschaving, die zij niet alleen over ons land, maar ook over geheel Europa verspreidde, getuige de Ujd toen tal van vreemdelingen binnen onze muren vertoefden om er de lessen van zoo menig beroemd man te volgen. Die allen zullen hier bijeenkomen, rnaar ook nog meer. Terecht werden onder de genoo- digden ook begrepen de vertegenwoordigers van hen, die door alle tyden heen zoo krachtig heb ben hijgedragen lot bevordering van den bloei der wetenschap en dus der Hoogeschoolwij bedoelen den President en den Secretaris van de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels. Wat de wetenschap tonder den boekhandel zou zijn? Vraag het aan de tijden van vóór de algemeene verspreiding der boekdrukkunst, waar uit wij slechls een enkel schaarsch handschrift overhebben, dat als door toeval voor vernietiging bewaard bleef. Zonder boekdrukkunst en boekhandel zou onze Hoogeschool niet bestaan of hoogstens zijn terug gebracht tot een inrichting met eenzijdige geleerden, die voor de wereld dood waren, waar juist hun wetenschap haar toepassing moest vinden. Wilde men nog bewijzen van het nut des boekhandels, de feestviering die ons wacht zou ze kunnen leveren. Zonder haar zelfs geen feestvreugde. Of zagen wij niet reeds onder de advertentiën aangekondigd dat de feestrede, die door Dr. A. Heynsius op 8 Februari zal worden uitgespro ken, bij den uitgever A. H. Adriani alhier zal verschijnen, waar evenals bij andere boek handelaren de gelegenheid lot inteekening is opengesteld? Biedt niet een verdienstelijk uitgever in de naburige residentie den belangstellenden een album aan met de namen der curatoren, hoogleeraren en studenten, die in den loop van drie eeuwen elkander opvolgden? Toch zijn die vruchten der pers, hoe welkom ook aan zoovelen, hoe belangrijk ook op zichzelf, slechts zaken van weinig beteekenis, vergeleken hij hetgeen de boekhandel jaar op jaar, eeuw op eeuw mag men by na zeggen, voor de wetenschap heeft gewrocht. Deze laatste zou men kunnen vergelijken by een vrucht die nimmer afvalt en steeds in rijp heid toeneemt, zonder ooit haar volkomen was dom te erlangen. De ernstige beoefenaar der wetenschap tracht het veld, waarop hij werkzaam is, meer en meer uit te breiden, wel bewust dat hij de volmaaktheid wel naderbij kan trachten te komen, maar haar nimmer zal bereiken. Om met goed gevolg aan die uitbreiding werkzaam te zijn, moet hij, na de noodige grondslagen te hebben gelegd, zich bekendmaken met hetgeen de tijdge noot met, het voorgeslacht vóór hem tot stand brachten. Daar komt hem de boekhandel te hulp, die hem in een grooter of kleiner aantal boek- deelen de resultaten der onderzoekingen van de groote mannen op elk gebied van wetenschap voor legt, en hem in staat stelt zijn voordeel te doen met de vruchten van het nadenken van anderen. Met die hoeken is de beoefening der wetenschap voor hem een voortbouwen op de grondslagen, door anderen gelegdzonder die hoeken zou het hem onmogelijk zijn zich op de hoogte te stellen van de uitkomsten der studiën van tegenwoordigen en vroegeren tijd, zou elke schrede voorwaarts niet op de geleidelijke wijze worden gedaan, maar slechts het spel van het blinde toeval zijn. Den boekhandel zou men den electrischen draad kunnen noemen, waarlangs de vonken van kennis en wetenschap zich allerwegen verspreiden. Vooral in ons kleine land, waar zoo menige uitgave, althans van meer zuiver wetenschappelijken of technischen aard, wegens het geringe debiet altijd een gewaagde onderneming blijft, komt den vertegenwoordigers van den boekhandel een eereplaats toe in de wereld der geleerden. Daarom doet het ons genoegen, dat de Voor zitter en de secretaris der Vereeniging ter bevor dering van de belangen des Boekhandels op het derde eeuwfeest der stichting van onze Hoogeschool mede zijn uitgenoodigd. Dat feest zal er in waarde door stijgen, want door die uitnoodiging hebben Curatoren der Academie bewezen dat zij ware ver diensten weten te huldigen. LEIDEN, 19 Januari. Het Programma van de feestelijkheden ter vie ring van het Derde Eeuwfeest der Leidsche Hoo geschool is aldus vastgesteld Zondag 7 Februari. Godsdienstige rede in de Hooglandsche Kerk, 's morgens te 10 uren. Ontvangst van Curatoren, Hoogleeraren en Af gevaardigden van andere Hoogescholen door den Gemeenteraad van Leiden in de Stadsgehoorzaal, 's avonds te halfnegen. Maandag 8 Februari. Ontvangst der Afgevaar digden van binnen- en buitenlandsche Hoogescholen door Curatoren, Rector en Senaat in de Senaats kamer. 's morgens te 10 uren. Plechtige ontvangst van Z. M. den Koning; Feestrede in de Pieterskerk, te 1 uur. Maaltijd, door Rector en Senaat te geven in de Stadsgehoorzaal, te 5 uren. Des avonds illuminatie van academische en andere openbare gebouwen. Vuurwerk, vanwege de Gemeente Leiden te ontsteken op de Ruïne, te 40 uren. Dinsdag 9 Februari. Plechtige promotie honoris causa in de Pieterskerk, te 2 uren (publiek). Collation, door Curatoren der Hoogeschool aan binnen- en buitenlandsche Hoogleeraren en andere autoriteiten aan te bieden in de Stadsgehoorzaal, 's avonds te 8 uren. Z. M. heeft benoemd in den militieraad voor de lichting der nationale militie van 4875 in het 3de militiedislrict van Zuid-Hollandtot voorzitter, den heer IC. N. Hengeveld, tot zijn plaatsverv. den heer Mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, tot lid den heer Mr. R. T. Bijleveld, lot zijn plaatsverv. den heer P. L. C. Driessen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor het verkrygen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs voor de eerste maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 31 Maart a. s. en vol gende dagen, en dat zij, die een der examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór 40 Maart behooren aan te melden hij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen of, van buitens lands komende, voornemens zijn zich te vestigen. Het stoomschip Hollandkapt. Berkelbach v. d. Sprenkel, van Rotterdam naar Batavia, is den 46den dezer te Padang gearriveerd. Alles wel aan boord. Gisteren is te Amsterdam bij inschrijving aanbesteed het maken in het afgesloten IJ van een houthaven met houtdokken, enz. De minste inschrijver was de lieer D. Volkerts te Dordrecht, voor f 219,800. De minister van oorlog brengt ter kennis, dat aan ieder recruut, die zich voor niet minder dan 6 jaren voor den dienst in West-Indië ver bindt, een handgeld van f 300 kan worden uit betaald. Van 40 Juli tot 45 November 4875 zal te Parijs in het Palais de lTnduslrie eene internati onale tentoonstelling van zee- en riviernijverheid, met een Fransche afdeeling van de voornaamste artikelen van uitvoer, gehouden worden. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de Nederland- sche maatschappij tot bevordering van nijverheid te Haarlem, aan welke het programma en het reglement zijn toegezonden. Bij de Tweede Kamer is ingediend eene wetsvoordracht tot wijziging der wet van 20 Augustus 1859, houdende bepalingen op den loods- dienst voor zeeschepen. De luit.-ter-zee 2de kl. G. Moll wordt met den -26slen dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. raderstoomschip Valk. Z. M. heeft Mr. F. W. C. P. graaf Van Bylandt benoemd tot raad hij Hd. gezantschap te Parijs; Jhr. Mr. A. L. E. De Stuers tot id^ te Londen; Jhr. Mr. D. A. W. Van Tets tot secretaris hij het gezantschap te Brussel; Mr. K. W. P. F. baron Gericke tot id. te Weenen; bevorderd: Jhr. Mr. E. W. F. Wttewaall van Stoetwegen, secretaris hij het gezantschap te

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1