4 De heer A. Schaap te Katwijk meldt in een ingezonden stuk in de N. R. Ct., dat hetgeen hij aangaande de Mariquinha heeft medegedeeld alleen behelst wat hij gezien en opgemerkt heeft voor en tijdens het stranden van dat vaartuig, en dat zulks de zuivere waarheid is, zal wel door de menigte zeevarenden, te Kat wijk woonachtig, kunnen worden bevestigd. Ik heb zegt de heer Schaap - sinds 1864 dat ik te Katwijk woon, voor mijn eigen liefhebberij dagelijks aanteekening gehouden van barometer- en thermo meter-standen, windstreek en kracht (zoo na als ik die hier gissen kan), hoedanigheid van weer en wat ik daarbij opmerkenswaardig vond op te teekenen. Zoo vond ik op den lijden December 11. 's morgens 8 u. barometerstand 29.77, thermometer Fahrenheit 41°, wind NW. 5 (beteekent frissche koelte), be trokken lucht, regenachtig weer; in het verdere van den voormiddag en te 12 uur naar het Noord en NNO. loopende met afschoonende luchtnamid dag brik gestrand genaamd Mariquinha, buiige lucht met hagelvlagen. Tot terechtwijzing: Mijn ouderdom is niet 80 jaren, maar op 17 Maart a. s., als ik het beleven mag, 78 jarenvan dien tijd heb ik 49 jaren gevaren voor de heeren A. Van Hoboken Sc Zonen van 1807 tot 1816 op Engeland, Frankrijk, Portugal en de overige 40 jaren van 1819 tot 1S56 op de Oost-Indien: 5 jaren als 3de, 2de en 1ste stuurman en 35 jaren als kapitein. En hierbij laat ik aan ieder zijne beoordeeling, of ik een beste of een slechte stuur man ben geweest, maar ik heb gelukkig nooit een schip verloren. Hoe gevaarlijk het is kinderen zonder goed toezicht alleen te laten, blijkt weder uit het volgende. Terwijl een vrouw te Deventer een boodschap ging verrichten, vertrouwde zij haar 21/1-jarig kind aan een jeugdig meisje. Vóór zij de woning verliet, had zij het kind op een stoof met vuur geplaatst; hierdoor geraakten de klee deren in brand, zoodat de kleine zulke gevaar lijke brandwonden bekwam, dat men voor het leven vreest. Het ongelukkige wicht is naar het gasthuis ter verpleging overgebracht. Het prov. gerechtshof van Overijsel heeft gisteren uitspraak gedaan in zake P. De Boer, beschuldigd van moord op Van Laar, en hem, met aanneming van verzachtende omstan digheden, namelijk provocatie van den kant van den verslagene, veroordeeld tot eene cellulaire ge vangenisstraf van 2 jaren. Te Arnhem is Maandag te ongeveer 10 uren des avonds zekere C. H., van beroep schipper, door een noodlottig toeval in den Rijn gevallen ter hoogte van de Oude Vischmarkt, ert verdronken. Tot heden is het lijk niet gevonden. Een paar dagen geleden kwamen eenige kinderen aan een tolgaarder nabij Wage- ningen vertellen, dat zij in de nabijheid eene mooie doode geit gevonden hadden. Men ging naar de bedoelde plaats en vond een nog warm, prachtig hert, vastzittende aan de punten van het ijzer werk, dat het buiten van baron De Constant Rebecque insluit. Men vermoedt, dat het dier, over het rasterwerk willende springen, daaraan as blijven haken. Het onlangs door de L andtb ouw- cou rant medegedeelde, dat den heer Schimmel, paar denarts aan de Militaire Academie te Breda en provinciaal districts-veearts in Noord-Brabant, zou zijn verboden openbare voordrachten te houden voo.r landbouwers, omdat zijn chef dit in strijd achtte met de militaire waardigheid, schijnt geheel uit ile lucht gegrepen. Althans eerstdaags zal de heer Schimmel weder te Oisterwijk optreden, en een voordracht houden over paardenkennis en kalveren ziekte. Uit de R.-K. kerk te Drempt is in den nacht lusschen Maandag en Dinsdag een koperen kandelaar en een bakje met 50 cent gestolen. Da goedgevulde armenkist heeft men tevergeefs be proefd open te krijgen. In zake het beroep in cassatie van den gewezen boekhouder der Stadsbank van leening te Zierikzee, M. Rinkier, door het prov. gerechts hof van Zeeland tot zes jaren tuchthuisstraf en geldboeten veroordeeld, heeft de adv.-gen. Mr. Polis gisteren zijne conclusie voorgedragen. De vertegenwoordiger van het O. M. gaf daarbij als zijn gevoelen te kennen, dat het Hof volstrekt niet had gebruik gemaakt van onwettige bewijs middelen, en achtte ook ongegrond de klacht van den verdediger, dat het bestreden arrest niet vol doende zou zijn gemotiveerd. Zijne conclusie strekte mitsdien tot verwerping der voorziening. Uitspraak 1 Februari. Te Westkapelle, in Zeeland, heeft een jammerlijk ongeluk plaats gehad. De 23-jarige L. Huybreglse wilde voor zijne aanstaande een stoof maken, en gebruikte daarbij een steekbeitel, waarvan hij om een of andere reden het hecht wilde afnemen. Daarbij wat onhandig te werk gaande, trof hij zich met den scherpen beitel zoo danig, dat deze tot de ingewanden doordrong. Geneeskundige hulp werd aanstonds ingeroepen, doch terwijl de dokter de eerste hulp verleende, bezweek de ongelukkige aan bloedverlies. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft den gedetineerden Lucien Thomas, alias Ilottinguer, schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden diefstal, gepleegd ten nadeele van den portier van het Lyceum te Maastricht en hem, op grond van art. 401 C. P., tot zes maan den eenzame opsluiting veroordeeld. De beklaagde is vrijgesproken van de beschuldiging van ver- valsching van een cerliticaat van goed gedrag, voorzien van het zegel der stad Doornik. Te Par ij s is, gel ij k in verschillende bladen wordt medegedeeld, de heer Francois Guérin van de Kaap teruggekomen met een diamant, door hem in eene verlaten mijn, de Devil's Talie, gevonden, en waarvan de waarde, zoo het heet, op „ten minste" zeven millioen fr. geschat wordt. Op merkwaardige wij ze is het groot ste deel der bemanning van het schip Gwetlissa, van Iquique naar Glasgow bestemd, gered. Ge durende een vliegenden storm stootte het schip bij Bonmahon, aan de Iersche kust, op een rif en brak middendoor. Het gedeelte waarop de equipage zich bevond, dreef naar den wal, en daardoor werden negen van de twaalf man gered. De overigen verdronken. De straten van Virginia-City in Ne vada zijn in zekere mate met zilver geplaveid. Voor het macadamiseeren der hoofdstraten werd oor spronkelijk afval van erts gebezigd, en daarbij voegen zich jaar op jaar de stukjes erts, die bij het transport met wagens uit de mijnen op den grond vallen. De aanwezigheid van zilver en zelfs van goud werd onlangs door eene chemische analyse van het plaveisel bewezen. BUITENLAND. iPranlsrij li. De Soir meldt, dat gisteren in de couloirs der Kamer werd gezegd, dat de Carlisten Pampeluna zouden ingenomen hebben, dat Moriones zich tegen Alphonsus had verklaard en dat een aanval der regeeringstroepen door de Carlisten zou zijn af geslagen. - Na verschillende redevoeringen zijn gisteren de algemeene beraadslagingen over de wet, be treflende de kaders van het leger, gesloten en is art. 1 aangenomen. Duitschland. Een gedeelte der stad Essen in Pruisen wordt bedreigd met hetzelfde lot als onlangs een gedeelte van Iserlohn heeft getroffen, namelijk met instor ting van den bodem. In laatstgenoemde stad heeft het ongeluk betrekkelijk weinig schade aan gericht, doordien het zich voordeed deels op een plem, deels in eene buurt waar de meeste huizen reeds waren weggebroken. Te Essen daarentegen is de verzakking zichtbaar langs de Stations-, de Gravenstraat en de Linden-allee. Verscheidene gevels zijn reeds van boven tot beneden gescheurd. In den rijksdag had gisteren de eerste lezing plaats van de wet op het burgerlijk huwelijk, en werd besloten tot de tweede lezing in plenum. De Beiersche minister van justitie, Faeustle, wees er op, dat de bepaling van het ontwerp, die de geestelijke rechtbanken voor echtelijke zaken in Beieren opheft, noch op de aan Beieren gereser veerde rechten noch op het concordaat met Rome inbreuk maakt. Ook in den Beierschen Palts be stonden, ondanks het concordaat, burgerlijke recht banken voor echtelijke zaken. Het stoffelijk overschot van den keurvorst werd gisteren op het kerkhof te lsJassel ter aarde besteld. Volgens de Kieler Zlg. wordt de Niol tegen April in dienst gesteld ter oefening v: cadets; de Medusa gaat naar de Middellandse! zee, met een aantal scheepsjongens aan boor de Rover naar de Musquitokust, de Cyclop na China en Japan, de Tiger komt te Wilhelmsli ven, terwijl de Drache en Delphin omstreeks Jij in zee gaan, belast met opnemingen. In de eers helft dier maand wordt een oefening-eskader b eengebracht. In October vertrekt de Vineta ni een aantal cadets naar Japan. De Meteor wor in de Middellandsche zee afgelost door de Kom- De Pruisische regeering heeft eene som v 43,366 thaler beschikbaar gesteld ter verbeter! der tractementen van katholieke pastoors en hul geestelijken in de Rijnprovincie, bij wijze v; persoonlijke toelage gedurende tien jaren. Tusschen Frankrijk en Duitschland is ee: overeenkomst aangegaan omtrent de zorg vo de grafplaatsen van militairen, op beider gebit, in den jongsten oorlog gesneuveld en overleden Spanje. De koning heeft den lOden Januari te Barceloi des morgens de mis bijgewoond en daarop tw- deputaties, eene van de dames, en eene van werklieden der stad bij zich ontvangen. Daan heeft hij den eersten steen van een instituut legd en is te twee uren naar Valencia vertrokke Daar is hij den volgenden middag te Grao, haven, op verscheidene kilometers van de st: gelegen, aan land gestapt en werd zeer harteli ontvangen. De Gaceta van den 7den bevat een bl sluil, waarbij het koninklijk wapen weder wor hersteld op de vaandels en vlaggen van het lej en de vloot, op de munt, het gezegelde papie: de officieele documenten, in een woord over: waar de wet en de gewoonte het koninklijk wape deden gebruiken. Een ander decreet herstelt h prerogatief van den koning, waardoor hij de Grar, dessa en den adeldom kon schenken. De Carlisten hebben op denzelfden dag, da Alphonsus XII in Barcelona kwam, een aanval oj Mataro gedaan, doch zij werden door de bevolkin: afgeslagen. Het bericht dat generaal Cabrera zijn: adhesie betuigd zou hebben aan den nieuwe: koning van Spanje, wordt door een brief van den secretaris des generaals aan de Times gelogen straft. De Cnuada Espagnola, een Carlislisct blad, te Bayonne gedrukt, deelt een brief uit Pampeluna van 31 December mede, waarin word. medegedeeld dat de eerste levensbehoeften a duurder en duurder worden. De eieren koslet 3 't dozijn, een kip f 4 a 5. Er is slechts zoo veel vleesch, dal men er de zieken van kan voor zien. Men heeft een proef genomen met paarden- vleesch te eten. Brood en olie zijn op den ouden prijs gebleven. Brandstof is er niets meer; hei weinigje groen hout, dat er nog is, brandt zeer slecht. Onlangs hebben vele personen de stad verlaten, o. a. al de élèves van een kloosterschool. Hetzelfde blad deelt ook mede, dat een caballero, die door de insluiting had willen heensluipen, door de schildwacht der Carlisten is doodgeschoten; men zou eene dépêche in cijfers bij hem gevon den hebben. Uit Madrid wordt nog gemeld, dat de aarts bisschop van Yalladolid zich bij de deputatie der Grandes van Spanje zou voegen om den koning te Valencia te begroeten. Grroot-Brttannië. Een Engelsch oorlogschip, in West-Indië ge stationeerd, is naar Santiago gezonden, ten einde een onderzoek in te stellen naar de omstandig heden der opbrenging van den Engelschen schooner Eclipse, welke de Engelscke vlag voer. De patroons der ijzersmelterijen in noorde lijk Engeland hebben besloten opnieuw de loonen der werklieden in de hoogovens met '10 pCt. te verminderen. Prins Lodewijk Napoleon zal op 22 dezer zijn laatste examen in de artillerieschool te Wool wich afleggendaarmede zal zijn cursus aldaar afgeloopen zijn. Het geographisch gezelschap te Londen heeft een bericht van kapitein Elton overgelegd omtrent een zending tot bevrijding der slaven, die had plaats gehad naar aanleiding der bepalingen van een verdrag tusschen Engeland en Zanzibar, {Jij had

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2